Walczyli na Westerplatte

avatar użytkownika Krzysztof Henryk Dróżdż

Szanowni Państwo !

Niedługo miną dwa miesiące od chwili kiedy na rynku wydawniczym ukazała się moja nowa książka traktująca o żołnierzach załogi Westerplatte zatytułowana "Walczyli na Westerplatte. Badania nad stanem liczbowym załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku" (wyd. Napoleon V, Oświęcim 2017). Oto jej skrótowy opis znajdujący się na okładce:

"Książka stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, ilu dokładnie ludzi wchodziło w skład załogi Westerplatte w dniu 1 września 1939 roku. Czytelnik będzie miał sposobność zapoznać się z rezultatami badań autora, takimi jak odkrycie fotografii dwóch poległych westerplatczyków, skompletowanie obszernych ciągów numerycznych z ewidencji obozu jenieckiego Stalag I A Stablack (łącznie 430 osób) czy odkrycie i zweryfikowanie licznych danych dotyczących obrońców WST (data i miejsce urodzenia, personalia rodziców, numer kompanii w jednostce macierzystej, pierwotny numer jeniecki w obozie). Szczegółowej analizie poddana została kwestia strat osobowych polskiej załogi. Szereg istotnych przyczynków dotyczy także osób, których przynależność do grona obrońców stoi pod znakiem zapytania."

Specyfika tematu pozwalała od samego początku bardzo poważnie brać pod uwagę, że raz po raz będą napływać do mnie nowe informacje tak uzupełniające dotychczasowy zasób wiedzy, jak i weryfikujący go negatywnie. Potwierdziło się to już na etapie oddawania całości materiału do składu. Niektóre dane zdołałem jeszcze w ostatniej chwili dodać do książki, inne musiały niestety pozostać w zanadrzu. Ku mojemu zaskoczeniu, do chwili obecnej nieustannie trafiam na przekazy, które sugerują przynależność takiego czy innego nieznanego wcześniej żołnierza do grona Obrońców. Każdorazowo sprawia to, że odbywam pasjonującą podróż w przeszłość usiłując zweryfikować, na ile dany przekaz odpowiada stanowi faktycznemu. 

W opisie książki na stronie Wydawnictwa Napoleon V wszyscy zainteresowani znajdą dokładny spis treści i dwie strony części "Od autora" - mam nadzieję, że zamieszczone tamże załączniki pozwolą uzmysłowić sobie Czytelnikowi w sposób wystarczający, czego może spodziewać się po zawartości książki.

Ponieważ nie ulega żadnej wątpliwości, iż personalia niejednego z Obrońców nie są nam jeszcze znane, gorąco zachęcam wszystkich do uzupełniania wiedzy o żołnierzach z załogi WST w pierwszych dniach września 1939 roku. Można to uczynić na łamach niniejszego bloga, na stronie fb Książka "Walczyli na Westerplatte" (https://www.facebook.com/walczyli/), jak również pisząc na adres mailowy indy44@wp.pl  Moja prośba dotyczy również uzupełniania i weryfikowania danych dotyczących znanych już i potwierdzonych Obrońców Westerplatte.

Wszystkich ludzi dobrej woli serdecznie pozdrawiam oraz z góry pięknie dziękuję za pomoc i cenne uwagi.

Krzysztof Henryk Dróżdż

 

 

 

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Warto zajrzeć

https://www.facebook.com/walczyli/

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl