Konsekracja kościoła pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Dziękuję, Rodzino Radia Maryja!
Maryla, śr., 18/05/2016 - 15:56
Jednym z gości uroczystości konsekracji kościoła pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II była premier Beata Szydło. W towarzystwie szefowej KPRM Beaty Kempy i części parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości skierowała słowo do pielgrzymów zgromadzonych w amfiteatrze na wodzie.
– Ważne jest to, że dzisiaj jest nas tylu tutaj, w tym pięknym miejscu, żeby wspólnie razem przeżyć coś wielkiego. Każdy z nas będzie na swój sposób przeżywał tę uroczystość. Każdy z nas gdzieś po cichu będzie w swoim sercu modlił się o rzeczy dla niego ważne – powiedziała Beata Szydło.
Jak dodała, tym, co łączy dzisiaj wszystkich uczestników uroczystej konsekracji, jest poczucie tworzenia jednej rodziny i miłość do Polski. – Kiedy patrzę na państwa ten kolorowy roześmiany tłum, to myślę sobie, jak dobrze żyć w Polsce – stwierdziła premier.
Na uroczystość do Torunia przyjechali pielgrzymi z całej Polski. Fakt ten został zauważony przez premier.
– Tu rzeczywiście jest cała Polska, jak patrzę po transparentach z napisami miejscowości. Po tych wszystkich pięknych nazwach, tu rzeczywiście jest cała Polska. I w naszych sercach jest Polska – podkreśliła. Premier podziękowała pielgrzymom za codzienną modlitwę, którą kierują w jej intencji, rządu i Polski. Podkreśliła, że to wsparcie jest odczuwalne.
– Dziękuję wam bardzo serdecznie za to, bo potrzeba nam tej siły, potrzeba nam tej wiary, którą mamy wszyscy, potrzeba nam tej pewności, że wy jesteście z nami. Za to serdecznie wam wszystkim dziękuję – powiedziała szefowa Rady Ministrów.
Świątynia pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jest wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka. Konsekracja kościoła jest więc wielkim świętem Rodziny Radia Maryja.
Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/158177,dziekuje-rodzino-radia-maryja.html
Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/158177,dziekuje-rodzino-radia-maryja.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
16 komentarzy
1. Jan Paweł II ocalił Radio
Jan Paweł II ocalił Radio Maryja
W sytuacji, kiedy osoby nieprzychylne
Radiu Maryja dążyły do jego likwidacji,
św. Jan Paweł II zdecydowanie
wstawił się za Radiem - mówi ks. abp Mieczysław Mokrzycki
Polacy budowali tę świątynię
Trzeba budować
kościoły murowane, ale najważniejsze
to budować Kościół żywy
– budować człowieka – mówi o. dr Tadeusz Rydzyk
List Prezydenta RP z okazji konsekracji toruńskiej świątyni
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Słowo o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Homilia ks.kard. Zenona Grocholewskiego
http://www.radiomaryja.pl/kosciol/homilia-ks-kard-zenona-grocholewskiego...
4. @guantanamera
Homilia ks. kard. Zenona Grocholewskiego wygłoszona podczas konsekracji toruńskiej świątyni
Eminencjo Księże Kardynale, Ekscelencjo Nuncjuszu Apostolski w Polsce, Ekscelencje Księża Arcybiskupi i Biskupi, umiłowani współbracia w kapłaństwie, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych władz samorządowych, umiłowani w Chrystusie Panu.
Jest dla mnie powodem ogromnej radości fakt, że przypadło mi konsekrować ten kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i to w imieniu papieża Franciszka, który łączy się z nami podczas tej uroczystości.
Wiemy, że dzisiaj na Placu św. Piotra podczas audiencji pozdrowił wszystkich nas tutaj obecnych. Cieszę się także bardzo, że ta świątynia od samego początku będzie sanktuarium
1. W kontekście innych dzieł
Wybudowanie tej świątyni jest kontynuacją poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu, dzieł godnych podziwu i najwyższego uznania, jak Radio Maryja, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Są one wszystkie owocem miłości ogromnej rzeszy Polaków z kraju i rozsianych w różnych częściach świata; są owocem ich miłości do Pana Boga, do Kościoła, do Ojczyzny, do prawdy, do dobra. Ta miłość skłaniała i skłania nas – nas, bo ja też czuję się zaszczycony przynależnością do tej wielkiej Rodziny Radia Maryja – do wspierania tych dzieł modlitwą i ofiarnością. Toteż wyrazy mojego uznania rozciągają się na wszystkich ludzi tworzących wspólnymi siłami te szlachetne inicjatywy. Wypada tutaj wyrazić wielką pochwałę dla Księży Redemptorystów, a w sposób szczególny dla Ojca Tadeusza Rydzyka, który nie zraził się trudnościami, a zwłaszcza tyloma atakami zmierzającymi do tego, by powstrzymać, zniszczyć te dobre dzieła, sprawić, by ich głos nie docierał do polskich rodzin, do polskich umysłów i polskich serc; Ojciec Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym – o zgrozo! – ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów.
Źródłem prawie wszystkich nieszczęść w świecie, jak wojny, wyzysk, głód, niesprawiedliwości, nienawiść, kłamstwo, morderstwa, itd., są trzy pożądliwości, trzy żądze: żądza posiadania, by jak najwięcej mieć; żądza władzy, panowania nad innymi, dominowania; oraz żądza przyziemnych przyjemności, wyżycia się. Dzieła Ojców Redemptorystów, o których wspomniałem (radio, telewizja, wyższa szkoła, teraz ta świątynia), zmierzają wręcz w przeciwnym kierunku:
– Cokolwiek oni otrzymują to nie po to, by mieć, ale by dawać, by ubogacać słuchaczy prawdziwymi wartościami, jakich dostarcza nam Ewangelia i nauka Kościoła, by propagować te wartości, które życie na tej ziemi czynią lepszym i prowadzą do zbawienia wiecznego.
– Te dzieła pracują nie po to, by dominować, lecz by służyć. Z wielką radością słyszałem słowa obłożnie chorej kobiety, że Radio Maryja wyzwoliło ją z opresji i lęku, że już nie korzysta z innych środków masowego przekazu, lecz modli się z Radiem Maryja i to napełnia ją pokojem i mocą. Słyszałem też od wielu osób, że Telewizja Trwam otworzyła im oczy na wiele rzeczy. Myślę, że prawie każdy z nas tutaj obecnych słyszał podobne stwierdzenia i przeżył dobroczynny wpływ tych toruńskich mediów.
– Te ośrodki nie pracują też po to, by zaspokoić pożądliwości ciała, by doświadczyć przyziemnych przyjemności czy rozkoszy, lecz poświęcają się dla innych, podejmują ochoczo trud, za cenę wielorakich wyrzeczeń i niejednokrotnie upokorzeń.
Jednym słowem, te ośrodki, powstałe, jak powiedziałem na początku, z miłości wielu serc, realizują swą misję w służbie miłości. To miłość do słuchaczy, do Polaków, do Kościoła przynagla te ośrodki do budowania cywilizacji miłości, do propagowania tego, co służy dobru i prawdzie, do przeciwstawiania się temu, co szkodzi, co jest złem, co obraża Boga i prawdę o człowieku. Skłania więc między innymi do obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, do przeciwstawiania się aborcji, eutanazji, manipulowaniu życiem ludzkim; skłania do ukazywania prawdy o rodzinie, zakorzenionej w naturze ludzkiej, do obrony godności małżeństwa i rodziny, jak i praw rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami; skłania do przeciwstawiania się wszelkim formom nienawiści i obłudy.
Pewno, są i tacy, którzy te akty miłości interpretują jako wypływające z nienawiści do kogoś. Ale trudno, Pana Jezusa oskarżano nawet, że bluźni Bogu[1], że jest opętany[2], że „przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy”[3]. A przecież On wszystko czynił z miłości, także wtedy gdy mówił twarde słowa prawdy. On był samą Miłością. Myśląc o tym, trudno oprzeć się wrażeniu, że ludzie rzeczywiście ziejący nienawiścią nie umieją inaczej interpretować słów i czynów kogoś innego, które nie są po ich myśli, jak tylko jako wyraz wrogości. Nas to jednak nie może zrażać, bo jesteśmy powołani do miłości i nikt ani nic nas od tej drogi odwieść nie może, ani cierpienia, ani doznawane niesprawiedliwości czy oskarżenia (o nienawiść). Nikt i nic![4]. A my – w przeświadczeniu, że „tylko miłość zwycięża” (Św. Maksymilian Kolbe) – będziemy kochać wszystkich i modlić się także za tych, którzy nam wyrządzają krzywdę, czy nas wprost nienawidzą, świadomi słów Pana Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Łk 6, 27-2, por. Mt 5,44). Tak, to w obrębie miłości, która chce duchowo ubogacać innych, powstały te wspaniałe dzieła.
2. Nowa ewangelizacja i św. Jan Paweł II
Dzisiaj wszyscy mamy nowy powód do radości: piękna świątynia pod bardzo ambitnym i pełnym dynamizmu wezwaniem „Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II”. Chciałbym w tej homilii wskazać na wymowę tej nazwy.
a) Ewangelizacja
Dla każdego chrześcijanina jest rzeczą bezsprzeczną, że największym aktem miłości i miłosierdzia jest właśnie ewangelizacja, jest przybliżanie człowiekowi Boga, jest ubogacanie człowieka Bogiem. A współczesny świat tak bardzo potrzebuje tej ewangelizacji. Do uczestników pierwszej pielgrzymki Radia Maryja do Ojca Świętego (23 marca 1994), św. Jan Paweł II powiedział: „Wielka jest dzisiaj potrzeba przepowiadania Ewangelii w naszej Ojczyźnie. Potrzebne jest ludziom autentyczne słowo. Słowo, które buduje, a nie dzieli, które wlewa otuchę w zalęknione serca; słowo czyste, proste, głoszące miłość i prawdę. Takim słowem jest orędzie zbawienia, jest nim sam Chrystus”[5]. Prawie we wszystkich przemówieniach do Rodziny Radia Maryja, a było ich przynamniej dziesięć, św. Jan Paweł II podkreślał jego zadanie ewangelizacji i wskazywał na wkład, jakie to radio, telewizja wnoszą w różne formy ewangelizacji.
b) Nowa ewangelizacja
Ale tytuł tego kościoła to nie „Maryja Gwiazda Ewangelizacji”, ale „Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji”. Przymiotnik „nowej” podkreśla wymiar aktualności i dynamizmu misyjnego tej nazwy.
Po raz pierwszy, jak się wydaje, terminu „nowej ewangelizacji” użył św. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej podróży do Polski, w Krakowie, w Mogile dnia 9 czerwca 1979 roku, a więc już na początku swego pontyfikatu. Od tamtego czasu wezwanie do „nowej ewangelizacji” powtarzało się w jego nauczaniu z coraz większą częstotliwością. Nowa ewangelizacja stała się niejako „lejtmotywem” całego jego pasterzowania. W różnych przemówieniach, kazaniach, dokumentach, św. Jan Paweł II pogłębiał ten nowy wymiar ewangelizacji i przedstawiał jego program, wskazywał na jej konieczność, konieczność nowej ewangelizacji, mając na uwadze przede wszystkim sytuację współczesnego świata – zwłaszcza w krajach tradycyjnie katolickich – przesiąkniętą zobojętnieniem, zeświecczeniem, sekularyzmem, konsumizmem, materializmem, brakiem zmysłu moralnego, brakiem odniesienia do Boga nawet w stosunku do najpoważniejszych problemów życiowych. Napisał: „Jedynie nowa ewangelizacja może zapewnić rozkwit czystej i głębokiej wiary, zdolnej nadać tym tradycjom krajów chrześcijańskich siłę prowadzącą do autentycznej wolności”[6]. Ten temat został podjęty przez Następców św. Jana Pawła II jak i przez episkopaty wielu krajów i kontynentów w dokumentach przez nie wydawanych.
Nic więc dziwnego, że tytuł tej pięknej świątyni łączy nową ewangelizację ze św. Janem Pawłem II. To On był jej inicjatorem, autorem jej programu i entuzjastycznym realizatorem.
Jak mocny wpływ wywarło to nauczanie św. Jana Pawła II na przepowiadanie i postawę Kościoła świadczy wymownie fakt, że z woli papieża Benedykta XVI, trzynaste Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które miało miejsce od 7 do 28 października 2012, zostało poświęcone właśnie tematowi Nowej ewangelizacji dla przekazu wiary chrześcijańskiej. Tenże Papież nieco później, listem apostolskim w formie motu proprio z 16 stycznia 2013 r., ustanowił w Kurii Rzymskiej nowe dykasterium: Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji, mające być w służbie tejże misji w całym Kościele. Benedykt XVI nie zdążył jednak wydać dokumentu, będącego owocem wspomnianego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Dokonał tego papież Franciszek Adhortacją Apostolską Evangelii gaudium (24 listopada 2013)-Radość Ewangelii. Ewangelia zawiera w sobie radość, by dzielić się tą radością, pełni entuzjazmu.
W tym kontekście, trudno w tym miejscu nie wspomnieć słów wielkiego uznania, jakie św. Jan Paweł II wypowiedział do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja, 23 marca 1994 roku, a więc po dwóch latach działalności tego Radia: „Już dzisiaj można to powiedzieć, że cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę «Bogiem silną», wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do «cywilizacji miłości»”[7]. To dzieło było potem kontynuowane nie tylko przez Radio Maryja, ale także przez późniejsze inicjatywy, jak Tv Trwam, czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.
Co do nowej ewangelizacji, by nie było nieporozumień, chciałbym podkreślić dwie fundamentalne rzeczy:
– Nie polega ona na głoszeniu jakiejś „nowej” Ewangelii, bo „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (Hbr 13,8), tzn. nie polega ona na głoszeniu nowych treści, których źródłem byłaby współczesna mentalność czy kultura, lub na naginaniu orędzia ewangelicznego do panujących ideologii, jak chcieliby niektórzy. W nowej ewangelizacji chodzi głównie o to, jak wielokrotnie podkreślił św. Jan Paweł II, by Ewangelia była głoszona z nową gorliwością, z nowym zapałem, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu[8], dostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków. To zadanie podjęli w Polsce odważnie i zdecydowanie Ojcowie Redemptoryści poprzez swe rozliczne inicjatywy.
– Wszyscy jesteśmy powołani do ewangelizacji. To mówił Sobór Watykański II, to wielokrotne podkreślał św. Jan Paweł II, o tym mówił papież Benedykt XVI i to powtarza papież Franciszek. We wspomnianej Adhortacji Evangelii gaudium pisze on: „Na mocy otrzymanego chrztu każdy członek Ludu Bożego stał się uczniem-misjonarzem (por. Mt 28, 19). Każdy ochrzczony, niezależnie od swojej funkcji w Kościele i stopnia wykształcenia w wierze, jest aktywnym podmiotem ewangelizacji i czymś niestosownym byłoby myślenie o schemacie ewangelizacji prowadzonej przez wykwalifikowanych pracowników, podczas gdy reszta wiernego ludu byłaby tylko odbiorcą ich działań. Nowa ewangelizacja powinna pociągać za sobą nowy protagonizm każdego z ochrzczonych. To przekonanie przybiera formę apelu skierowanego do każdego chrześcijanina, by nikt nie wyrzekł się swojego udziału w ewangelizacji” (n. 120). Każdy to może czynić: słowem, przykładem życia, modlitwą lub ofiarnym wspieraniem podejmowanych inicjatyw.
c) Gwiazda nowej ewangelizacji
Już papież bł. Paweł VI nazwał Maryję „Gwiazdą ewangelizacji”[9]. Natomiast w wypowiedziach św. Jana Pawła II, inicjatora programu nowej ewangelizacji, ta nazwa wybrzmiała jeszcze mocniej w formie „Gwiazda nowej ewangelizacji”. Często używał on tej nazwy, tak, że w Liście Apostolskim Novo millennio ineunte z 6 stycznia 2001 roku mógł napisać: „Wielokrotnie w minionych latach przedstawiałem Ją [Najświętszą Pannę Maryję] i przyzywałem jako «Gwiazdę nowej ewangelizacji». I dzisiaj wskazuję na Nią jako promienną Jutrzenkę i niezawodną Przewodniczkę na naszej drodze” (n. 58).
Uzasadniając taką postawę napisał: „Pobożność maryjna jest podstawowym elementem ewangelizacji, ponieważ Maryja jest żywą Ewangelią. Ona najlepiej i najdoskonalej urzeczywistnia orędzie chrześcijańskie, jest wzorem, który wszyscy powinni naśladować […] bez Maryi Ewangelia traci swoją konkretność, zniekształca się i przemienia w ideologię, w spirytualistyczny racjonalizm”[10]. „Dziewica Maryja, Królowa Apostołów” bowiem, jak zaznaczył Sobór Watykański II „łączyła się zawsze wewnętrznie ze swoim Synem i współpracowała w szczególny sposób w dziele Zbawienia”[11]. Fundamentalne elementy nowej ewangelizacji, jak niezachwiana wiara i gorąca miłość, znajdują w Maryi niedościgły przykład i sugestywną inspirację.
Zakończenie
Jednym słowem, te toruńskie ośrodki, powstałe, jak zaznaczyłem na początku, z miłości wielu serc, realizują swą misję w służbie miłości, w służbie nowej ewangelizacji. Nietrudno zauważyć jak bardzo jest ona potrzebna dzisiaj w naszym kraju, dla dobra kościoła, dla dobra narodu. Stąd głęboka, dalekowzroczna i zarazem prowokująca wymowa tej nowej świątyni, łącząca nową ewangelizację z jej genialnym inicjatorem św. Janem Pawłem II i, zgodnie z jego życzeniem, pod auspicjami Maryi, „Gwiazdy Nowej Ewangelizacji”.
Konieczna jest w Polsce nowa ewangelizacja realizowana po myśli św. Jana Pawła II, tzn. – jak już wspomniałem – z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu, zgodnie z wymogami czasu. Tak, „nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu”. W tej perspektywie należy zauważyć, jak bardzo potrzebne są dzisiaj w naszym kraju dobre media katolickie, potrzebne są szkoły katolickie, potrzebne są wyższe uczelnie katolickie, nie tylko wydziały teologiczne, których mamy wystraczającą ilość, potrzebne są wyższe szkoły z różnymi wydziałami. Potrzebne jest więc to, co z miłością i w bólu, nie zważając na trudności i przeszkody, tworzono tutaj w Toruniu.
„Tylko miłość jest twórcza”! Niech ta miłość, która przyczyniła się do powstania tych jakżeż potrzebnych ośrodków nowej ewangelizacji tutaj w Toruniu, potęguje się i wyzwala nowe siły i twórcze inicjatywy, by ubogacić nasze życie największym dobrem, Bogiem i Jego miłością.
Świątynia katolicka nie jest jak inne świątynie, będące tylko miejscem jakiegoś kultu, lecz jest wieczernikiem, w którym Chrystus nieustannie przemienia swój największy i odkupieńczy akt miłości, tzn. swoją mękę i śmierć na krzyżu, w Chleb i Wino, które spożywamy, i w tej formie pozostaje zawsze obecny w tabernakulum.
Niech – za przyczyną Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – ta świątynia, którą za chwilę będziemy konsekrować, stanie się życiodajnym miejscem spotkania z Chrystusem, z jego nieskończoną miłością, niech przepełnia nasze serca entuzjazmem i uświadamia nam, że jesteśmy powołani do miłości, a więc i do ewangelizacji z nową gorliwością. Niech pomaga nam oczyszczać nasze serca z wszelkich form egoizmu i realizować autentyczną miłość w naszym codziennym życiu. Niech koronuje i opromienia działalność także Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Niech będzie prężnym ośrodkiem i skutecznym impulsem nowej ewangelizacji w naszym kraju.
Maryjo,
Gwiazdo Nowej Ewangelizacji
wstawiaj się za nami,
by serca biskupów i kapłanów
przepełniała żarliwość duszpasterska,
by każdy katolik zdawał sobie sprawę z tego,
że i on jest powołany do ewangelizacji,
by ludzie coraz bardziej otwierali się
na miłość Boga i łaskę z wysoka.
Maryjo,
Gwiazdo Nowej Ewangelizacji,
oręduj za nami,
by nasz kraj dochował wierności Ewangelii,
by w naszym kraju
zawsze zwyciężało dobro i prawda,
by w naszym kraju
nie zabijano nienarodzonych dzieci,
by szanowano godność każdego człowieka,
by nie deprawowano młodego pokolenia.
Maryjo,
Gwiazdo Nowej Ewangelizacji,
módl się
za rodziny rozbite,
za wątpiących we wierze,
za szukających,
za wrogów naszej wiary,
za nienawidzących nas,
za cierpiących niesprawiedliwość.
Maryjo,
Gwiazdo Nowej Ewangelizacji,
bądź przy każdym z nas!
A Ty, święty Janie Pawle II,
powtarzaj przed tronem Boga
błaganie, wypowiedziane przez Ciebie
na polskiej ziemi:
„Niech zstąpi Duch Twój!
Niech zstąpi Duch Twój!
I odnowi oblicze ziemi.
Tej Ziemi!”
Amen!
[1] Zob. Mt 9,3; 26,65; Mk 2,7; 14,64; Łk 5,21; J 10,33
[2] J 7,20; 8,48.52; 10,20.
[3] Mt 12, 24, por. Mt 9,34; Mk 3,22; Łk 11,15.
[4] Przywodzą się na myśl słowa św. Pawła: „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? […] I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym” (Rz 8,35-39).
[5] Zob. Docieranie do ludzkich serc. Ojciec Święty Jan Paweł II do Radia Maryja, Fundacja „Nasza Przyszłość” Szczecinek 22005, 22.
[6] Adhortacja Apostolska Christifideles laici, 30 grudnia 1988, n. 34.
[7] Zob. Docieranie do ludzkich serc. Ojciec Święty Jan Paweł II do Radia Maryja, Fundacja „Nasza Przyszłość” Szczecinek 22005, 22.
[8] Zob. np. Przemówieniu do Rady Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM), Port-au-Prince na Haiti 9 marca 1983, III, akapit 5; Przemówienie na rozpoczęcie nowenny rozpoczynającej obchody 500-lecia ewangelizacji Ameryki, Santo Domingo 12 października 1984, I, 1, akapit 4; Encyklika Veritatis splendor, 6 sierpnia 1993, n. 106.
[9] Adhortacja Apostolska Evangelii nuntiandi, 8 grudnia 1975, n. 82.
[10] Homilia w sanktuarium Matki Bożej “Altagracia”, Higüej (Santo Domingo), 12 października 1992, n, 6, akapit. 3.
[11] Sobór Watykański II, Dekret o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem, 18 listopada 1965, 4, ostatni akapit.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. List papieża Franciszka ws.
List papieża Franciszka ws. konsekracji świątyni w Toruniu
Przewielebnemu Mojemu Bratu
Zenonowi Grocholewskiemu
Kardynałowi Świętego Kościoła Rzymskiego
byłemu Prefektowi Kongregacji Wychowania Katolickiego
(Instytutów Naukowych)
Kontemplując z wielkanocną radością
główne tajemnice naszej wiary, cieszę się z inicjatyw, które na całym
świecie gorliwi Pasterze podejmują dla pomnożenia wiary i praktykowania
miłości w codziennym życiu. Jako że w najbliższym miesiącu maju w
Toruniu, dla uroczystego uczczenia Roku Miłosierdzia, będzie
konsekrowana nowa świątynia, dedykowana Najświętszej Maryi Gwieździe
Nowej Ewangelizacji i świętemu Janowi Pawłowi II papieżowi, już teraz
Bogu Wszechmogącemu składam dzięki za to sanktuarium, wybudowane
staraniem członków Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, z pomocą
wielu Polaków, żyjących zarówno w Ojczyźnie jak i wśród innych Narodów.
Jak Mi wiadomo, w obrzędzie konsekracji w mieście Mikołaja Kopernika
wezmą udział liczni Biskupi, Kapłani i Wierni świeccy, którzy będą się
modlić za cały Kościół, wypraszając gorliwie u Odkupiciela ludzi Boże
dary dla siebie i swoich bliskich.
Z tego względu Przewielebny Brat Andrzej
Wojciech Suski, który troskliwie i mądrze wypełnia urząd Biskupa
Toruńskiego, bardzo uprzejmie Mnie prosił, abym wysłał wybitnego Męża,
który by Mnie tam reprezentował i okazał Moją miłość dla tej wspólnoty.
Do Ciebie zatem, Przewielebny Mój Bracie, niegdyś Prefekcie Kongregacji
Wychowania Katolickiego, który życzliwie otaczasz opieką i wspierasz
całe dzieło Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Toruniu, kieruję
Moją myśl i mianuję Ciebie tym Pismem Moim Specjalnym Wysłannikiem na
konsekrację wspomnianego kościoła, która zostanie dokonana we
wspomnianym mieście dnia 18 najbliższego miesiąca maja, czyli w rocznicę
urodzin świętego Jana Pawła II.
Będziesz przewodniczył uroczystej Eucharystii z obrzędem konsekracji,
otworzysz Drzwi Miłosierdzia i wszystkich obecnych zachęcisz do coraz
gorliwszej pracy dla Chrystusa i jego Kościoła. Trzeba bowiem, aby
wierni umiłowanej Polski także dzisiaj ukazali całemu światu miłość
Ewangelii i przykład chrześcijańskich cnót, jakie należy urzeczywistniać
w codziennym życiu.
Proszę Cię także, abyś przekazał Moje
pozdrowienie Biskupowi Toruńskiemu i wszystkim pozostałym tam
zgromadzonym. Ponadto wyrażam pragnienie, abyś wyraził też słowa
życzliwości władzom cywilnym i wszystkim, którzy gorliwie wspierają
posługę Kościoła i prawdziwe dobro osoby ludzkiej.
Ja zaś, Przewielebny Mój Bracie, w
wypełnieniu twojej misji będę gorąco Ci towarzyszył modlitwami, przez
orędownictwo Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Królowej Polski.
Udzielam Ci też chętnie Mojego Apostolskiego Błogosławieństwa, znaku
Mojej życzliwości wobec Ciebie i rękojmi darów niebiańskich, które
przekażesz zgodnie ze zwyczajem wszystkim uczestnikom uroczystości i
słuchaczom Radia „Maryja”, podczas gdy proszę was wszystkich o modlitwy,
abym mógł pilnie, według woli Bożej, wypełniać bardzo odpowiedzialny
urząd Piotrowy.
Dano na Watykanie, dnia 14 miesiąca kwietnia, w roku 2016, w czasie Jubileuszu Miłosierdzia, w czwartym Mojego Pontyfikatu.
Franciszek
list w języku łacińskim
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Dobiegły końca uroczystości
Dobiegły końca uroczystości konsekracji toruńskiej świątyni
Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. „Wybudowanie tej
świątyni jest kontynuacją poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w
Toruniu” – podkreślił w homilii.
Eucharystię pod
przewodnictwem ks. kard. Zenona Grocholewskiego, specjalnego wysłannika
Ojca św. Franciszka na to wydarzenie, poprzedziła uroczysta procesja
dziejów. Osoby w strojach z czasów historycznych ubogaciły czas wspólnej
modlitwy i radosnego oczekiwania na Mszę św.
Przybyłych gości powitał o. Tadeusz
Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja przypomniał, że data dzisiejszych
uroczystości nie jest przypadkowa. 96 lat temu urodził się św. Jan Paweł
II, natomiast 18 maja 1944 roku polscy żołnierze odnieśli historyczne
zwycięstwo w bitwie o Monte Cassino.
Na obchody konsekracji świątyni pw. NMP
Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II licznie przybyli
przedstawiciele Kościoła m.in. ks. kard. Celestino Migliore – nuncjusz
apostolski w Polsce, ks. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita
krakowski, ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, ks. bp
Andrzej Suski – ordynariusz toruński, ks. abp Mieczysław Mokrzycki –
metropolita lwowski czy ks. abp Marek Jędraszewski – zastępca
przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Msza św. rozpoczęła się od odczytania
listu papieża Franciszka skierowanego do ks. kard. Zenona
Grocholewskiego ws. konsekracji toruńskiej świątyni. WIĘCEJ
W homilii były prefekt Kongregacji
Wychowania Katolickiego podkreślił, że wybudowanie kościoła pw. NMP
Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II „jest kontynuacją
poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu, dzieł godnych
podziwu i najwyższego uznania”. WIĘCEJ
Wyrazy szczególnej wdzięczności były
prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego skierował pod adresem ojców
redemptorystów i o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja.
Ksiądz Kardynał, tłumacząc znaczenie
nazwy konsekrowanej świątyni (pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św.
Jana Pawła II), zwrócił szczególną uwagę na przymiotnik „nowej”.
Podkreśla on wymiar aktualności i dynamizmu misyjnego tej nazwy –
zauważył.
Na zakończenie Eucharystii głos zabrał
naoczny świadek pontyfikatu św. Jana Pawła II ks. kard. Stanisław
Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślił, że pamięć o Janie Pawle II
jest nie tylko naszą powinnością, ale również przywilejem. WIĘCEJ
Następnie list ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, odczytał ks. bp Artur Miziński. WIĘCEJ
Szczególne podziękowania metropolita
poznański skierował pod adresem Rodziny Radia Maryja oraz wszystkich,
którzy przez swoją ofiarę i modlitwę doprowadzili do ukończenia budowy
toruńskiego kościoła.
„Dzisiejsza uroczystość nie
odbywałaby się bez waszego zaangażowania, bez waszego trudu, bez waszej
ofiarności i wreszcie bez waszych serc tak bardzo oddanych oraz wiernych
Panu Jezusowi i Jego Matce Maryi” – czytamy w liście ks. abp. Stanisława Gądeckiego.
Wdzięczność wszystkim osobom
zaangażowanym w budowę świątyni wyraził o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor
Radia Maryja przyznał, że kościół wciąż powstaje. Apelował do wiernych o
niezbędne wsparcie. WIĘCEJ
Jak zaznaczył, osoby kochające w prawdzie i jednoczące się na chwałę Bożą i dla dobra wspólnego razem mogą uczynić wiele.
Wysiłek osób zaangażowanych w budowę
toruńskiej świątyni został dostrzeżony przez Ojca Świętego Franciszka.
Srebrnymi medalami papieskimi nagrodzeni zostali ks. bp Andrzej Suski,
o. Tadeusz Rydzyk CSsR i inż. Andrzej Ryczek. Brązowe medale otrzymali
ks. prałat Sławomir Oder, o. dr Zdzisław Klafka – rektor Wyższej Szkoły
Kultury Społecznej i Medialnej oraz Michał Zaleski – prezydent Torunia.
W uroczystościach udział wzięli
przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. List Prezydenta RP
Andrzeja Dudy skierowany do uczestników toruńskich obchodów odczytał
minister Adam Kwiatkowski. WIĘCEJ
Za wsparcie i modlitwę Rodzinie Radia
Maryja podziękowała premier Beata Szydło. Szefowa rządu wskazywała, że
tym, co łączy uczestników dzisiejszych obchodów jest miłość do Ojczyzny.
WIĘCEJ
W obchodach uczestniczyli także ministrowie polskiego rządu oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosław Kaczyński.
Do Torunia licznie przybyli pielgrzymi z
całej Polski. Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę kulturalną. Na
scenie wystąpili o. Mariusz Małkiński OSPPE, Maciej Wróblewski i Eleni.
Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Wypowiedź Anny Ben Ezra,
Wypowiedź Anny Ben Ezra, Attaché ds. Kultury Ambasady Izraela w Polsce
Szanowni państwo,
Szalom! Dziękuję za zaproszenie na
dzisiejszą uroczystość: poświęcenie kościoła im. papieża Jana Pawła II.
Jan Paweł II był wielkim przyjacielem narodu żydowskiego. Był pierwszym
w historii papieżem, który odwiedził synagogę. Działał na rzecz
zbliżenia między religiami i narodami. My w Izraelu pamiętamy i
wspominamy jego historyczną wizytę u nas, w marcu roku 2000. Ambasada
Izraela jest szczęśliwa z dobrych kontaktów z Kościołem w Polsce i
pragnie je kontynuować. Jedną z najważniejszych naszych misji w Polsce
jest nadawanie tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dlatego z
szacunkiem przyjmujemy inicjatywę, by uczcić ich w tym nowym kościele.
Pozdrawiam serdecznie, życząc, by w kościele tym zawsze panował pokój i
radość. Dziękuję, toda raba!
Anna Ben Ezra, Attaché ds. Kultury Ambasady Izraela w Polsce
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Inż. A. Ryczek: toruńska
Inż. A. Ryczek: toruńska świątynia zawiera w sobie wiele symboli
św. Jana Pawła II powstała dzięki modlitwie i ofiarności wielu Polaków z
kraju i zagranicy. Kościół położony przy
Porcie Drzewnym w Toruniu wzrastał przez niespełna cztery lata. 20
czerwca 2012 r. ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński, w obecności
o. dr. Tadeusza Rydzyka, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, oraz
architekta Andrzeja Ryczka, poświęcił plac budowy.
8 września 2012 r. nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę, a we wrześniu 2015 r. wmurowano kamień węgielny.
Prezbiterium świątyni to wierna replika
prywatnej kaplicy świętego Jana Pawła II. Znajdują się tutaj figury
ewangelistów i ołtarz z ostatnią wieczerzą.
Umieszczono w nim przede wszystkim ikonę
Matki Boskiej Częstochowskiej z prywatnej kaplicy Jana Pawła II – mówi
architekt kościoła inż. Andrzej Ryczek.
Wewnątrz kościoła znajduje się kaplica
pamięci. To wyraz wdzięczności wobec Polaków, którzy oddali życie
ratując Żydów podczas niemieckiej okupacji.
W dolnej części kościoła znajduje się
kapliczka, która ma być szczególnym miejscem prywatnej modlitwy. Wierni,
modlący się w nowopowstałej świątyni przechodzą przez bramę
miłosierdzia, która łączy 20 tajemnic różańca świętego skupionych wokół
kościoła.
Przed wejściem znajduje się pomnik św.
Jana Pawła II. Jest obecny także Mieszko I, wpatrzony w drzewce włóczni,
które przemienione jest na krzyż, co ma wymiar symboliczny w 1050.
rocznicę chrztu Polski.
Sanktuarium dla Polski
To miłość do Polski, ewangelizacyjny
zapał i ofiarność wielu Polaków przyczyniły się do powstania w niecałe
cztery lata świątyni w Toruniu.
ośrodkiem i skutecznym impulsem nowej ewangelizacji w Polsce – życzył
wczoraj legat papieski ks. kard. Zenon Grocholewski, główny konsekrator
nowego sanktuarium w Toruniu.
To miłość do Polski, ewangelizacyjny zapał i ofiarność wielu Polaków
przyczyniły się do powstania w niecałe 4 lata świątyni pw. Najświętszej
Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. – Niech ta
miłość, która przyczyniła się do powstania tych jakże potrzebnych
ośrodków nowej ewangelizacji tutaj, w Toruniu, potęguje się i wyzwala
nowe siły i twórcze inicjatywy, by ubogacić nasze życie największym
dobrem: Bogiem i Jego miłością – podkreślił w homilii ks. kard. Zenon
Grocholewski podczas uroczystości konsekracji świątyni w Toruniu.
Tak wysoka ranga papieskiego wysłannika była czymś ogromnie ważnym, co
zaakcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja zwrócił
też uwagę na słowa Ojca Świętego Franciszka, który w liście polecającym
misję legata określił nową toruńską świątynię mianem sanktuarium. W
centrum kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przy
którym w watykańskiej kaplicy modlił się św. Jan Paweł II. Obraz
podarowany Radiu Maryja był bezpośrednią przyczyną powstania świątyni,
która stała się miejscem pielgrzymek, jak prawdziwe sanktuarium.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Wreszcie jak w domu...
http://wpolityce.pl/kosciol/293482-wspaniala-i-wzruszajaca-uroczystosc-w...
10. A przed uroczysta mszą wysłuchalismy wspaniałych koncertów
m.in. Eleni i Macieja Wróblewskiego:
"200 białych róż" to piosenka poświęcona świątyni, która wczoraj została konsekrowana.
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
11. Polska i świat...
Jestem przekonana, że siłę do dzisiejszego wystąpienia Pani Premier Beacie Szydło dała ta uroczystość. Jej atmosfera - pełna Bożej mocy i tej jednoznaczności, w której było miejsce tylko na "tak - tak, nie- nie"
12. Chcę jeszcze przypomnieć...
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kard-Grocholewski-odwiedzil-Radio...
13. @guantanamera
Michniki robią bokami. Wszystko im się pruje.
"Bardzo się cieszę, że odwiedziłem waszą szkołę, która w jakimś zakresie wchodzi w zakres moich kompetencji, ale - ściśle mówiąc - to nie wasza zasługa, że akurat dzisiaj tu jestem, ale "Gazety Wyborczej". Napisała ona bardzo tendencyjny artykuł, interpretując moją wizytę w Toruniu jako afront dla waszej uczelni czy zgromadzenia, co oczywiście nie ma żadnego uzasadnienia - powiedział kard. Grocholewski w wypowiedzi nagranej na dziedzińcu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i wielokrotnie emitowanej w TV Trwam i Radiu Maryja.
"GW", powołując się na wypowiedzi "anonimowych duchownych", uznała wizytę hierarchy za porażkę ojca Rydzyka i stworzonych przez niego instytucji. Przypomniano, że także Jan Paweł II podczas wizyty w Toruniu nie odwiedził Radia Maryja, a program pobytu kard. Grocholewskiego zinterpretowano jako "omijanie wielkim łukiem" toruńskich redemptorystów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Filmy - także z koncertów
https://gloria.tv/article/wYJsZ7TGVoP
15. Reportaż: Wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie
18 maja 2016 roku, w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Rodzina Radia Maryja przeżywała uroczystość konsekracji świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Świątynia została wybudowana dzięki ofiarności i staraniom słuchaczy Radia Maryja i jest wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka. Uczestników tych uroczystości pytaliśmy o to, jak powinna wyglądać ta “nowa ewangelizacja”, jakie znaczenie w ich życiu odegrał św. Jan Paweł II i co czuli uczestnicząc w konsekracji świątyni wybudowanej dzięki mobilizacji Rodziny Radia Maryja z całego świata.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. Świeć miastu i światu!
Świeć miastu i światu!
Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej
Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu obchodziło pierwszą rocznicę
konsekracji
Tu jest moje Betel, dom Boga i brama niebios
Kazanie ks. bp. Józefa Zawitkowskiego
wygłoszone w świątyni Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej
Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu
wygłoszone w świątyni Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej
Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w 1. rocznicę poświęcenia
tego sanktuarium 18 maja 2017 r.
Najdostojniejsi Księża Kardynałowie
Metropolici, Arcybiskupi i Biskupi,
Księże Biskupie Torunia – Andrzeju,
Księże Dyrektorze i Budowniczy
wielkich dzieł Bożych w Toruniu
Ojcze Tadeuszu,
z całą Rodziną Ojców Redemptorystów,
Architekci i Budowniczy
tej świątyni,
Szlachetni Ofiarodawcy,
Czcigodni Bracia Kapłani,
Przewielebne Siostry,
Chórzyści, Muzycy,
Cała Rodzino Radia Maryja,
i Telewizji Trwam,
Społeczności Akademicka WSKSiM,
Bardzo Czcigodni Goście
i Domownicy Torunia,
Wszyscy – Kochani moi!
Toruń.
A jednak się kręci! (M. Kopernik)
Płynie Wisła płynie,
a dopóki płynie… (E. Waśniewski)
Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano,
pójdziemy do Domu Pana.
I oto stoję u bram Twoich
Jeruzalem nowe – Kościele Święty.
Dla braci moich i przyjaciół
będę żebrał o dobra Twoje,
Wszechmogący Boże! (por. Ps 122)
Księże Dyrektorze,
tak Ci dziękuję
za tę wielką łaskę,
że w rok po konsekracji tej świątyni,
którą konsekrował kard. Zenon Grocholewski,
kard. Stanisław Dziwisz,
arcybiskupi: Mieczysław Mokrzycki
i Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski,
mogę wyśpiewać psalm dziękczynienia
i zachwytu dla piękna tego kościoła:
Jakże miłe są przybytki Twoje
o Zastępów Panie,
dusza moja za nimi
tęsknić nie przestanie,
bo ciało moje
i każde drgnienie serca mego
rwą się do Ciebie, Boga Żywego.
Przecież wróbelek znalazł sobie mieszkanie
i jaskółka,
gdzie by złożyła pisklęta swoje,
a ja wciąż biegnę
przed Twoje ołtarze,
Królu mój i Boże! (por. Ps 84)
Jak to się wszystko zaczęło?
Gdzie szukać natchnień, snów
i człowieka,
który tego dokonał.
Wiem. Olkusz,
poliptyk olkuski,
słynne organy,
Stąd Jan Kanty – święty profesor
Wszechnicy Krakowskiej.
Pustynia Błędowska
i wędrujące piaski,
skałki Rabsztyna pachnące macierzanką,
Fara w Olkuszu – dziś Bazylika,
i modlitwa pokornej Matki
przy bocznym ołtarzu.
Czytam o tym w Księdze Samuela.
Anna corocznie pielgrzymowała
do Szilo i tak się modliła:
Boże Zastępów,
jeśli dasz mi potomstwo…
a jeśli to będzie chłopiec,
oddam go Tobie na służbę.
Widząc to, kapłan Heli
podejrzewał, że Anna jest pijana,
bo poruszała ustami,
a głosu nie było słychać.
O nie, mój panie!
Ja nie jestem pijana,
jestem tylko zgnębiona.
Wtedy rzekł Heli:
Idź w pokoju,
Twoją prośbę Bóg wysłuchał.
Anna urodziła syna
i dała mu imię Samuel,
a to znaczy:
Wybłagałam go u Pana. (por. 1 Sm 1,1-20)
To ten, którego Pan budził trzykrotnie:
Samuelu, Samuelu!
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha. (Sm 3,16)
To ten, który nie pozwolił,
aby jakiekolwiek słowo Boga
upadło na ziemię (Sm 3,19)
Inne wydarzenia i dziwne sny.
Jakub uciekał przed zemstą brata,
bo przecież podstępnie uzyskał błogosławieństwo
pierworodnego, a jako bliźniak był drugi.
Jakub zmęczony ucieczką oparł głowę o kamień
i zasnął.
Śniła mu się drabina,
po której zstępowały i wstępowały
Anioły,
a na szczycie drabiny siedział
Przedwieczny i mówił:
Przez ciebie błogosławione będą
pokolenia tej ziemi…
A ja:
Bojaźnią przejmuje mnie to miejsce.
To jest moje Betel,
Dom Boży i brama niebios (Rdz 28,1-19)
To jeszcze nie koniec
Jakubowych snów.
Jakub został sam
za potokiem Jabbok,
a jakiś nieznajomy
wypowiedział mu pojedynek.
Przeciwnik, czując, że nie pokona Jakuba,
ranił go w biodro.
Odtąd Jakub był kulawy,
ale z tym większą siłą
postanowił zmóc przeciwnika,
a ten prosił:
Puść mnie, bo już świta!
Nie puszczę Cię, dokąd mi nie pobłogosławisz!
Jak ci na imię – zapytał nieznajomy.
– Jakub.
Odtąd będziesz się nazywał Izrael,
boś walczył z Bogiem…
I pobłogosławił mu.
Jakub miejsce to nazwał Penuel,
bo tu walczyłem z Bogiem,
a On ocalił mi życie. (por. Rdz 32,23-31)
Teraz z Bożym błogosławieństwem
trzeba iść w górę potoku,
a tam w dolinie Mamre
Bóg powie Ci tajemnice,
że w Tobie błogosławione będą
liczne pokolenia. (por. Rdz 28,14)
To o Tobie mówi Pan,
proroku znad Wisły.
Zanim ukształtowałem Cię
w łonie Twojej matki – znałem Cię.
Poświęciłem Cię, zanim przyszedłeś na świat,
i ustanowiłem Cię prorokiem dla narodów…
Pójdziesz, dokąd Cię poślę.
Będziesz mówił, cokolwiek ci polecę.
Nie bój się, bo Ja jestem z Tobą…
Dam Ci władzę nad narodami,
nad królestwami,
będą walczyć z Tobą,
ale Cię nie zmogą.
A Ty będziesz wyrywał i sadził,
burzył i budował (Jr 1,4-10)
Wiem:
To Pan już w łonie matki
mnie powołał
i wspomniał moje imię.
Ostrym mieczem uczynił me usta,
w cieniu swej ręki mnie ukrył.
Uczynił mnie strzałą wyborną
i skrył mnie w swoim kołczanie.
Tyś sługą moim,
w Tobie się rozsławię. (por. Iz 49,1-6)
Szedłem w górę potoku.
Zostałem sam.
Siły ustały.
Ukryłem się w grocie, zasnąłem.
– Co ty tu robisz, Eliaszu?
O Boże, Boże mój!
Wycięli Twoich proroków,
ocalałem tylko ja,
więc uciekam
i chronię swe życie,
bo nie jestem od nich lepszy.
– Wyjdź stąd
i wejdź na górę,
bo tamtędy będę przechodził.
Najpierw był wicher ogromny,
co rozdzierał góry i kruszył skały,
ale w wichrze nie było Jahwe.
Potem było trzęsienie ziemi,
a potem ogień,
który palił kamienie,
ale tam też nie było Jahwe,
dopiero potem powiał
łagodny zefir.
Wtedy Eliasz zasłonił twarz,
przywarł do skały
i usłyszał znów pytanie:
Eliaszu, co ty tu robisz?
Wracaj, skąd przyszedłeś! (por. 2 Krl 19,1-13)
Eliasz wrócił na górę Karmel,
oczekując zmiłowania Pana.
Prorok rzekł do Achaba:
Wyjdź na brzeg skały
i popatrz w stronę morza.
– Nic tam nie widzę.
– odpowiedział sługa.
Powtórz to siedem razy.
Za siódmym razem
sługa wrócił z wieścią:
Widziałem na niebie
obłoczek wielkości dłoni.
Eliasz rzekł: Zaprzęgaj osła
i uciekajmy, bo będzie deszcz.
Jahwe się zlitował. (por. 1 Krl 18,41-45)
Wiesz, co znaczy ten obłok?
Wiem.
To Matka Boża z Karmelu,
Karmelitańska, Szkaplerzna,
Gwiazda Morza.
Tyś Gwiazda nasza Przewodnia
na firmamencie zatknięta,
kiedy dokoła noc czarna
Niepokalanie Poczęta! (z pieśni „Radością niebo…”)
Ciebie na pomoc błędny żeglarz wzywa,
Spojrzyj, po jakim strasznym morzu pływa.
O Gwiazdo morska, o Święta Dziewico,
nadziei moich niebiańska kotwico. (ks. J. Mioduszewski)
Przypomnij sobie,
proroku od Pustyni Błędowskiej
dziecięce sny,
kiedy gwiazdy liczyłeś na niebie
i chciałeś złapać te jedną
– jasnoniebieską.
Lubiłeś nad morzem zachody słońca
i czekałeś na noc szczęśliwą
i niebieskie sny.
Modliłeś się wtedy:
O Ty wszechmocny, który lat tysiące
codziennie gasisz i zapalasz słońce!
Boże, o Tobie jak ja myśleć lubię
i ciągle myślę, i w myślach się gubię…
Musisz być mocnym, kiedy ciskasz gromy…
Musisz być dobry, kiedyś miłość stworzył. (A. Gorecki)
Proroku z ruchomych piasków,
wracaj do Torunia,
póki Wisła płynie,
dopóki ziemia kręci się! (B. Okudżawa)
A jednak się kręci! (M. Kopernik)
Tu jest Twoje Betel,
tu jest Twoje Penuel!
Tu zbudujesz kościół Tej,
która jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji.
Tej wyśnionej – Jasno-Niebieskiej.
Pamiętasz Tę Wędrowniczkę,
co zeszła z tronu na Jasnej Górze,
zostawiła korony, berła
i królewskie płaszcze
i poszła jak pątniczka,
jak wieśniaczka,
od biskupa, do proboszcza,
do każdego Polaka i pytała:
Czy Ty pamiętasz, że jesteś Polakiem?
Czy pamiętasz wiarę, którą Ci dałam?
Czy Ty modlisz się modlitwą,
której Cię nauczyłam?
I tak ewangelizowała cały Naród.
Ksiądz Prymas w więzieniu,
aresztowani biskupi,
księża podpisali lojalki.
Za czym Ty chodzisz, Matko Boska?
Pytali uczeni.
Aresztowali Ją ubowcy.
Chodziły puste ramy,
a Naród o godzinie 21.00 śpiewał:
Maryjo, Królowo Polski,
Jestem przy Tobie,
pamiętam, czuwam!
Teraz wszyscy zapomnieli.
Zajęci Biskupi i wolni Polacy.
Proroku,
szukający radiowych częstotliwości!
Pamiętasz 16 października 1978 roku?
Habemus Papam!
Sanctae Romanae Ecclesiae
Cardinalem Carolum Wojtyla.
Źle makaroniarz przeczytał nazwisko,
ale niech mu będzie na zdrowie,
myśmy i tak nie wierzyli,
bo w radiu zawsze kłamali!
Dopiero gdy zobaczyliśmy,
że to nasz, ten z Krakowa,
co nas prosił o Anioł Pański,
to wiecie, co się wtedy
w Polsce działo:
Ludzie płakali, tańczyli,
śmiali się jak głupi,
modlili się w kościele,
w szkole, w autobusach,
w pociągach i na ulicy.
Pijacy się spili z radości:
Papieżem został Polak!
Siostra Magdalenka
napisała Papieżowi list nutkami:
Bo trzeba, żebyś wiedział
na swoim Watykanie,
że teraz już niejeden
zawiesił krzyż na ścianie.
Wyprostowali się Polacy,
a świat pytał:
Skąd są tacy ludzie.
Gdzie to jest ta Polska?
Któż ten mąż?
Znałem Go,
był dzieckiem – znałem.
To namiestnik wolności
na ziemskim padole…
Podnóżkiem Jego są trzy stolice.
Trzy końce świata drżą,
gdy On woła.
I słyszę z nieba głosy jak gromy:
To namiestnik wolności
na ziemi widomy!
On to na sławie zbuduje ogromy
swego Kościoła.
Nad ludy i nad króle podniesiony,
na trzech stoi koronach,
a sam bez korony:
a życie Jego – trud trudów,
A tytuł Jego – lud ludów (A. Mickiewicz)
Całował polską ziemię,
jak matkę rodzoną.
Niech zstąpi Duch Twój,
niech zstąpi Duch Twój
i odnowi oblicze ziemi,
Tej Ziemi!
I jak piorun trzasł.
Wyprostowali się ludzie.
Wołali z płaczem i siłą:
My chcemy Boga!
Przemień, o Jezu, smutny ten czas,
O Jezu, pociesz nas!
Będziemy solidarni.
I stało się.
Zwalił się berliński mur.
Runęły żelazne kurtyny.
Nie wytrzymał diabeł
i jego anioły.
Środa, 13 maja 1981 r.
Viva Papa,
las rąk, Alleluja!
Jest! Jaki uśmiechnięty!
Otwartymi rękami
chce ogarnąć wszystkich.
Nagle – strzał!
Cisza.
Zerwały się gołębie.
Krzyk.
Płacz.
Karetki.
Zabili Go!
Klinika Gemelli,
Padli wszyscy na kolana.
Zamarł świat.
Matko Boska, ocal Go,
przecież dopiero się zaczęło.
Ksiądz Drozdek w Kościelisku
opowiadał turystom taką anegdotę:
Matka Boska Fatimska
13 maja tamtegoż roku
zobaczyła w Morskim Oku
zakrwawiony Pierścień Rybaka.
Wyłowiła, otarła i ocaliła.
Kula śmiertelna została
w koronie Matki Boskiej w Fatimie.
Przestrzelony papieski pas z kroplami krwi
jest w jasnogórskim ołtarzu
na świadectwo bezbożnym.
Dlaczego On żyje?
Przecież nie chybiłem,
pytał Ali Agca.
Ojcze Tadeuszu,
w Toruniu spełniają się sny!
Trzeba budować kościół
dla Matki Bożej
Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i Temu, który tak Ją nazwał,
a który do Niej mówił:
Totus Tuus!
Cały Twój jestem, o Maryjo!
A Ty módl się tak:
I daj mi sen
o łąkach umajonych,
gdzie jest Twój tron
z Papieża złotych róż,
a Ojciec nasz
różańcem Ci wyznaje:
Panienko, już
na zawsze jestem Twój.
Ojcze Święty,
Matko Boska,
skąd pieniędzy?
Pamiętaj!
Nie proś tych,
którzy ubierają się
w purpurę i bisior,
którzy w miękkich szatach chodzą
i mieszkają w królewskich pałacach.
Ci są biedni.
Niech kończą Opatrzność,
a Ty idź do niewiasty
w Sarepcie Sydońskiej,
jej nie zabraknie nigdy
mąki w naczyniu
i nie braknie jej
oliwy w baryłce,
aż będzie deszcz obfity. (1 Krl 17,14)
Takie Weroniki mają wiarę!
Odnaleź też tę wdowę,
co wrzuciła do skarbony grosz.
Ona dała wszystko,
co miała na swoje utrzymanie. (Mk 12,42)
– I to wystarczy?
Wystarczy.
– Niemożliwe.
U Boga wszystko możliwe.
Musisz się też zawstydzić jak Dawid:
Ja mieszkam w pałacu
z drewna cedrowego,
a Arka Przymierza
zostaje pod namiotami? (1 Krn 17,1)
Nie wejdę do mego mieszkania,
nie użyczę snu moim oczom,
powiekom moim spoczynku,
póki nie znajdę miejsca dla Pana,
mieszkania dla Boga Jakuba. (Ps 132)
Przypatrz się na Salomona.
Aby Chwała Pańska napełniała świątynię,
Salomon złożył Bogu w ofierze
22 tysiące wołów
i 120 tysięcy owiec. (1 Krn 7,5)
Niemożliwe!
Możliwe!
Ciebie stać na więcej!
Wiedz, że biedni ludzie
bogatemu Bogu
wzniosą tę świątynię.
Stąd świat będzie słyszał głos:
Ja Panu Bogu codziennie dziękuję,
że jest w Polsce takie radio
i że nazywa się Radio Maryja.
Janie Pawle, teraz przyjdź,
pośród Świętych wyniesiony,
słowa swoje zamień w czyn,
Bóg niech będzie uwielbiony.
Niech zadrży ziemia, zagra róg,
bo nic nad Boga, i któż jak Bóg?
(z pieśni: Janie Pawle)
Powiesz wtedy:
Kazałeś mi, Panie,
podbić to miasto,
więcem je podbił.
Kazałeś mi umiłować
to miasto,
więcem je umiłował.
Kazałeś mi, Panie,
założyć tu stolicę Twoją,
wiecem założył,
ale komuś Ty, Panie,
dał rządy nad tym światem? (H. Sienkiewicz)
Do Europy bezmyślnym stadem
wlokąc za sobą miłość i zdradę
idziemy niosąc nasze symbole
przez perz i ugór i przez czyste pole,
zdeptaną dumę i honor i wiarę.
Odmawiam w samotności pacierz za Ojczyznę.
Nikt za mną nie powtarza prośby ni wezwania.
Poplątało się nam białe z czerwonym
jak powróz. (K.J. Węgrzyn)
Klątwę grają bluźniercy
nowocześni i wsteczni,
bronią demokracji
z kodem i bez kodu,
plwają na siebie
i żrą jedni drugich. (A. Mickiewicz)
Mury Rzeczpospolitej się rysują,
a oni krzyczą: Nic to,
Polska nierządem stoi!
Lecz gdy się nie spodziewacie,
pogruchoce was jak ten garniec.
Prawa piszą,
karty mażą,
a po staremu
w nierządzie żyją.
Owo jest demokracyja wasza! (por. ks. P. Skarga)
Nie zamartwiaj się!
Człowieku,
pachnących macierzanek z Rabsztyna.
Popatrz: Płynie Wisła, płynie…
Ziemia w prawo się kręci – i dobrze.
Radio Maryja słychać na świecie.
Rosną ludzie mocni
w Szkole Kultury, idzie
nowych ludzi plemię
jakich dotąd nie widziano. (Z. Krasiński)
Gwiazda Nowej Ewangelizacji świeci.
O, świeć nam, świeć!
Nawet gdy wszystkie gwiazdy pogasną,
tym mocniej nam świeć!
Patrz, wilk z Gubio złagodniał.
Podły wilczur z Dębek
przestał na nas szczekać.
Oswoił się.
Rude anioły się zawstydziły,
nie piszą, nie kłamią,
nie każą umów podpisywać.
Patrz jak się zmienia!
Oto wszerz i wzwyż
Wszystko – toć samo
Płyńmy bądź co bądź.
Krzyż stał się nam bramą. (por. C.K. Norwid)
Odtąd Kościół już nie będzie
Gdański, Toruński,
Warszawski, Krakusowy,
tylko będzie jeden, święty
– Chrystusowy!
I Polska będzie jedną, wielką,
mądrą, bogatą rodziną
Radia Maryja.
Choćby nam chcieli wyszarpać Ojczyznę
przez podłe czyny i zdradzieckie słowa
i choćby losy o Polskę rzucili,
Ty, Polsko, zawsze będziesz Chrystusowa! (K.J. Węgrzyn)
Kocham Cię, Polsko,
więcej niż własne serce! (St. kard. Wyszyński)
Ach, Ty trudna Polsko! (H. Sucharski)
Polsko, ile Ty mnie kosztujesz? (S. Faustyna)
Popatrz strudzony śród dróg
w niebiosów twych błękit przeczysty
i tam jest wszystko: i Bóg
i Polska i dom Ojczysty. (J. Tuwim)
Już wszystko zostało powiedziane,
a nie wszystko zostało zrobione (A. Saint-Exupéry)
nie przeorana jeszcze gleba ludzkich sumień.
Ojcze Dyrektorze!
Twoja świątynia już ma roczek.
Trzeba się zbierać do drogi,
aby Braciom przypomnieć:
Wy jesteście żywą świątynią Boga!
A ktoby zniszczył tę świątynię,
tego zniszczy sam Bóg. (por. 1 Kor 3,16)
Ale mocne!
Ale straszne!
Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji,
świeć miastu i światu.
Przemija postać tego świata (1 Kor 7,31)
jak minął Nero, burza i morowe powietrze. (por. H. Sienkiewicz)
Ty, moje Betel,
mój święty diademie,
będziesz trwać przez pokolenia
boś zbudowana na skale,
a Skałą jest Chrystus. (1 Kor 10,4)
Matko Boska,
która jesteś nad czarnym borem
blask pogody słonecznej – Kościół
nagnij pochmurną dłoń naszą,
gdy zaczniemy walczyć miłością. (K.K. Baczyński)
Ojcze Tadeuszu,
skończyły się sny.
Trzeba iść!
Ocalałem nie po to, aby żyć.
Mam mało czasu.
Trzeba dać świadectwo…
dopóki krew obraca w piersi
moją ciemną gwiazdę.
Trzeba iść!
Na taką miłość nas skazali.
Taką przebodli nas Ojczyzną.
Bądź wierny! Idź! (por. Z. Herbert)
Przed Tobą jeszcze kawał drogi.
Szczęść Ci Boże!
Amen.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl