6 krajów, które mogą wykoleić ofertę migracyjną UE-Turcja

avatar użytkownika basket

Lista zarzutów jest długa - i rośnie.
Hans von der Burchard i
Jacopo Barigazzi
---------------------
http://www.politico.eu/article/six-countries-could-shoot-down-controversial-eu-turkey-deal/
16.03.16, 05:30 CET
---------------------------------------------
Propozycję migracyjna UE-Turcja przedstawiona przez liderów europejskich w tym miesiącu okazała się kontrowersyjna od samego początku, a opozycja nadal rośnie.

Lista zarzutów jest długa: Niemiecka kanclerz Angela Merkel stworzyła plan w ostatniej chwili; Ankara zorganizowała zasadzkę zwiększających się żądań w zamian za zatrzymanie imigrantów przekraczających granice Grecji; a Turcji nie można ufać, że będzie
przestrzegać praw człowieka uchodźców którzy do niej powrócą.

W ramach uzgodnień nakreślonych na szczycie dwa tygodnie temu, Ankara zgodzi się na przyjęcie z powrotem imigrantów którzy nielegalnie dotarli do wybrzeży Grecji.

W zamian, Turcja otrzyma więcej pieniędzy od UE (3 mld euro na szczycie już zobowiązali 3 mld €), a także obietnice zniesienie ograniczeń wizowych dla Turków podróżujących do Europy, i przyspieszenia rozmów w sprawie członkostwa Turcji w UE.
Transakcja będzie również przewidywała przesiedlenie jednego obywatela syryjskiego w Europie dla każdego syryjskiego przyjętego przez Turcję.

Oto sześć krajów, które mogą "wykoleić" ofertę, kiedy przywódcy UE spotkają się ponownie czwartek:
1. Austria
--------------
Kontekst/tło: Wiedeń jest sceptyczny co do transakcji, ale bez gwałtownego sprzeciwu. Kanclerz Werner Faymann jest pod naciskiem skrajnie prawicowej Partii Wolności, której kandydatem na prezydenta jest Norbert Hofer - domaga się on odrzucenia umowy.

"Ten kraj [Turcja] i jego kultura nie pasuje do europejskiej wspólnoty wartości" powiedział Hofer.

Według najnowszych sondaży, Partia Wolność ma 10% przewagi nad partiami rządowymi - Socjaldemokracją i Austriacką Partią Ludową,

Problem: Wiedeń wie, że warunki Ankary są wielkim "połowem": liberalizacja wizowa mogłaby doprowadzić do wzrostu liczby Turków w kraju, gdzie wg austriackich statystyk stanowią oni około 1,3 procent populacji.

Istnieją obawy, że trwający konflikt z Kurdami, może motywować więcej Turków do przeniesienia się do Austrii. W ubiegłym miesiącu Faymann próbował uspokoić obawy i rosnącą wrogość wobec cudzoziemców poprzez wprowadzenie ograniczeń liczby uchodźców uprawnionych do zwracania się o azyl w Austrii - do tylko 80 dziennie.

"Zadaję sobie pytanie, czy wyrzucamy ... nasze wartości za burtę" - austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner

2. bu Bułgaria
--------------
Tło: Bułgaria, podobnie jak Grecja, jest odpowiedzialna za ochronę zewnętrznej granicy UE. Chociaż kraj ten uszczelnił swoją granicę lądową z Turcją, Sofia obawia się, że jeśli UE i Turcji ukształtują umowę która zamyka drogę migracji Morzem Egejskim, handlarze ludźmi przeniosą swoją działalność na północ do Morza Czarnego, i statki imigrantów pjawią się u wybrzeży Bułgarii.

Problem: Obecny projekt wymienia jedynie odesłanie uchodźców, którzy przybywają na greckie wyspy na Morzu Egejskim. To nie jest wystarczające dla Bułgarii, która zagroziła zawetowaniem każdej umowy, która nie zapobiegnie potencjalnym uchodźcom wpłynięcie na Morze Czarne.

"Bułgaria nie będzie gotowa do przyjęcia częściowego zaangażowania tureckiego [tylko dla greckich wysp], które najprawdopodobniej doprowadzi do otwarcia nowych tras migracyjnych" - powiedział bułgarski premier Bojko Borysow

3. cy Cypr
-------------
Tło: Wyspa, której północna część została zajęta przez wojska tureckie w 1974 roku, jest największą potencjalną przeszkodą do zawarcie porozumienia. Stosunki między Nikozją i Ankarą są nadal złe. Do dziś Turcja nie uznaje Cypru i jego przynalezności do UE.

Problem: Głównym interesem Cypru jest zjednoczenie wyspy i uznania przez Turcję. Nikozja ma nadzieję osiągnąć te cele w rozmowach pokojowych pod auspicjami ONZ, które poczyniły konkretne postępy w ostatnich miesiącach.

"Nie będziemy dzielić naszego veta na części.... Kiedy rozwiązany zostanie problem zjednoczenia, wszystko zostanie zniesione" - powiedział cypryjski minister spraw zagranicznych Ioannis Kasoulides

4. fr Francja
---------------
Tło: prezydent François Hollande, wytrącony z równowagi przez sukces skrajnie prawicowy Front Narodowy i zbliżanie wyborów prezydenckich, unika podejmowania jakiegokolwiek zobowiązania do przyjęcia większej liczby uchodźców. Jego premier, Manuel Valls, mówi 30.000 to wszystko co Francja może akceptować. Ta francuska polityczna rzeczywistość rzuca cień na każde porozumienie z Turcją wzywającą do planowych przesiedleń uchodźców syryjskich w całym bloku UE.

Francja publicznie skrytykowała prawa człowieka w Turcji, ale jej własne traktowanie uchodźców w obozie w Calais znalazło się pod ogniem krytyki "Lekarzy bez Granic" mówiącej o straszliwych warunkach mających "zniechęcić imigrantów" przybywających do Francji.

Problem: W ubiegłym tygodniu, w liście publicznym do Pałacu Elizejskiego, Amnesty International nazwała proponowaną umowę z Turcją jako "Haniebny deal" W sobotę, Hollande powiedział, że ma poważne problemy z postępowaniem Ankary w sprawie praw człowieka.

"Nie może być żadnych ustępstw w kwestii praw człowieka lub kryteriów liberalizacji systemu wizowego" - powiedział francuski prezydent.

5. hu Węgry
---------------
Tło: Viktor Orbán , premier Węgier, jest najbardziej otwartym przeciwnikiem systemów relokacji uchodźców w UE. Zamierza przeprowadzić referendum w sprawie decyzji UE o uznaniu takiego podziału za obowiązkowy.

Problem: Komisarz Migracji Dimitris Awramopulos często podkreślał, że "mobilność ludzi nie zatrzyma", ostrzegając, że sytuacje w Grecji i we Włoszech mogą być łatwo powtórzone w innych krajach Europy. Przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do Europy będzie wg Orbana jak dodanie "oliwy do ognia".

"Jeśli chcemy powstrzymać masową migrację musimy najpierw wyhamować Brukselę" - powiedział węgierski premier Viktor Orbán

6. es Hiszpania
------------------
Tło: Hiszpania była kiedyś celem nieregularnych przepływów migrantów, ale udało się ją kontrolować na podstawie umowy z Marokiem. W 2013 El País ujawnił, że Hiszpania nielegalnie odepchnęła migrantów od wjazdu na swoje terytorium, bez przyznawania im prawa do żądania azylu.

Problem: Rząd premiera Mariano Rajoy na początkowo zasygnalizował poparcie dla planowanej przez UE i Turcję umowy, ale zmienił swoje stanowisko w weekend kiedy lider socjalistów Pedro Sánchez - ktory ma nadzieję zastąpić Rajoy jako premier - stwierdził, że wniosek był "niesprawiedliwy ... i niezgodny" z wartościami europejskimi. W poniedziałek minister spraw zagranicznych José Manuel García-Margallo powiedział, że "Hiszpania zaakceptuje tylko ... porozumienie, które jest spójne, i zgodne z prawem międzynarodowym."

"Każdy, kto znajdzie się na obszarze Europy ma prawo być traktowany indywidualnie, czyli wnioskować o azyl, który jest rozpatrywany, oraz do otrzymywania naszego wsparcia w przypadku, gdy wniosek zostanie zatwierdzony" - powiedział hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel García-Margallo

 

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @basket

jutro się wiele wyjaśni - od dnia podpisania tej umowy były zarzuty, że jest niekorzystna dla wszystkich, poza Turcją.
Zobaczymy.

Tusk: wciąż wiele do zrobienia ws. planu współpracy z Turcją

Prace nad planem współpracy UE z Turcją w sprawie zahamowania
migracji posuwają się naprzód, ale wciąż jest wiele do zrobienia -
poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk na dzień przed szczytem
unijnym, który ma uchwalić ten plan.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika basket

2. Maryla

Zgadza się. Nieco ważniejsze sprawy niż wyczyny p.Rzeplińskiego. PS. Schetyna też jutro leci
do domu tj Brukseli - będzie naświetlał sytuację w Polsce - totalnie - do latarki wziął zapas baterii..
Pozdrawiam

basket