„Zapal znicz pamięci”. Po raz siódmy znicze zapłoną w regionach, których ziemie wcielone były do III Rzeszy.
Łącznie znicze pamięci co roku są zapalane w ok. 300 miejscach kaźni na terenie pięciu regionów; w Wielkopolsce, na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej.
W każdym z tych miejsc zostanie przypomniana także sylwetka bohatera, który zginął tylko dlatego, że dzięki swojej postawie i zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne czy też sukcesom zawodowym, cieszył się autorytetem w swoim otoczeniu i mógłby zapoczątkować ruch oporu przeciw okupantowi niemieckiemu
— podkreśliła Łuczak.
Kiedy po doświadczeniach okresu zaboru w XIX w. Niemcy zdali sobie sprawę, że Polaków nie da się zgermanizować, stwierdzili, że należy zatem zgermanizować ziemię, a i naród polski pozbawić elit poprzez ich zlikwidowanie; rozstrzelanie lub wysłanie do obozów koncentracyjnych. W trakcie tego wielkopolskiego pasma egzekucji ginęli m.in. burmistrzowie, nauczyciele, działacze społeczni, ziemianie i księża, którzy zostali publicznie, na rynkach, rozstrzelani na oczach wszystkich
— dodała.
Jednym z bohaterów tegorocznej akcji będzie w Gdyni kapitan piechoty i Marynarki Wojennej RP Antoni Kasztelan, uczestnik powstania wielkopolskiego, więzień obozu w Stutthofie, więzienia gestapo w Gdańsku oraz w Królewcu. Drugim – w Bydgoszczy - rzemieślnik kowalski, druh towarzystwa Powstańców i Wojaków w Drzycimiu, Paweł Wojciech Góra, który zatrzymany przez Niemców należących do Selbstschutzu został zamordowany 26 października 1939 r. w Karolewie.
Akcję „Zapal znicz pamięci” zainaugurowano po raz pierwszy w Wielkopolsce w 2009 r., a jej pomysłodawcami byli: dziennikarka regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu – Anna Gruszecka oraz pion edukacyjny poznańskiego oddziału IPN. Obecnie jest to wspólny projekt pięciu regionalnych rozgłośni radiowych i pionów edukacyjnych IPN. Prowadzi je wspólnie Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W akcję włączyło się także Muzeum Historii Polski i portal historyczny Dzieje.pl. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerzy akcji zachęcają do przesyłania na adres znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl fotografii z miejsc, gdzie zapalono znicze. Zdjęcia będzie można później obejrzeć na stronach internetowych radia oraz portalu Dzieje.pl. Celem polityki Niemców podczas wojny i okupacji w Wielkopolsce, na Śląsku, Pomorzu, Kujawach, północnej części Mazowsza - czyli na ziemiach włączonych do III Rzeszy - była likwidacja polskich elit. Służyły temu przygotowane listy proskrypcyjne, na których znaleźli się ludzie będący najbardziej aktywnymi obywatelami, dobrze wypełniającymi swoje obowiązki zawodowe i uczestniczącymi w życiu społecznym.
Do końca 1939 r. w ramach operacji „politycznego oczyszczania gruntu” Niemcy zamordowali niemal 40 tys. przedstawicieli polskich elit. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, data upamiętnienia tamtych wydarzeń nie jest przypadkowa. To właśnie 20, 21 i 23 października w kilkunastu wielkopolskich miejscowościach na terenie m.in. pow. leszczyńskiego, śremskiego i kościańskiego, dokonano publicznych, masowych egzekucji, w których stracono prawie 300 osób.- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. 14 października 1943 r. pod
14 października 1943 r. pod Wielką Wsią na Ziemi Koneckiej poległ
dowódca II Zgrupowania AK Ponury-Nurt ppor. cichociemny Waldemar Szwiec
,,Robot". Wraz z nim na wieczną wartę odeszli: Stanisław Wolf
,,Staszek", Piotr Downar ,,Azor", Grażyna Śniadecka ,,Grażyna" oraz Jan
Rychter ,,Jasiek". Cześć Ich Pamięci !!!
Wielka Wieś
Końskie - zbiorowa mogiła partyzancka na cmentarzu w Końskich. Tu został
pochowany ppor. cichociemny Waldemar Szwiec ,,Robot" wraz ze swoimi
żołnierzami.
http://forum.legionisci.com/showthread.php?t=4479&page=84
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. 76. rocznica operacji
76. rocznica operacji Tannenberg
W Książu
Wielkopolskim odbędą się dziś obchody rocznicy przeprowadzenia przez
Niemców akcji Tannenberg. Tam oraz w Śremie 76 lat temu wykonano
pierwsze egzekucje polskich elit.
Dziś o godz. 11.45 w kościele św. Mikołaja w Książu
Wielkopolskim sprawowana będzie Eucharystia. Po Mszy św. uczestnicy
uroczystości przejdą na rynek, gdzie pod pomnikiem pomordowanych
zostanie złożony hołd. Po nim zaplanowano występ muzyczny i przemarsz
na cmentarz.
Uroczystości w Śremie odbędą się 20
października. Rozpoczną się o 18.30 Mszą św. w kościele farnym. Po
Eucharystii odbędzie się modlitwa przy mogile na przykościelnym
cmentarzu. O 20.00 na rynku wygłoszony zostanie apel poległych, a o
20.30 w kinoteatrze Słonko odbędzie się premiera filmu o ks. Antonim
Rzadkim. Duchowny był jednym z rozstrzelanych na rynku mężczyzn, oddał
swoje życie za ojca wielodzietnej rodziny.
W Śremie publiczna egzekucja odbyła się
20 października 1939 r. na rynku. Rozstrzelano 19 osób, a kilka godzin
później na rynku w Książu Wielkopolskim stracono kolejnych 17 mężczyzn, w
tym obywateli Dolska i okolic.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Powstała Opolska Baza Upamiętnień
Tablice, głazy, pomniki, cmentarze… Przestrzeń wypełniona jest pamiątkami przeszłości, które wiążą się z dramatami, jakie historia nam niosła. Najstarsze upamiętnienia na Śląsku Opolskim pochodzą sprzed wojny napoleońskiej. Mamy też upamiętnienia z okresu I i II wojny światowej, powstań śląskich, Tragedii Górnośląskiej – mówił wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podczas prezentacji Opolskiej Bazy Upamiętnień.
Baza, która jest umieszczona w internecie (http://upamietnienia.opole.uw.gov.pl/) została opracowana przez Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego. Powstała na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich gmin. Dzięki niej zebrane zostały informacje o tablicach, głazach, pomnikach czy cmentarzach upamiętniających miejsca historycznych wydarzeń, o których społeczność lokalna nie zapomina.
Każdy z 762 obiektów został opatrzony zdjęciem, mapką lokalizującą jego położenie, a także informacjami o tym, kto się nim opiekuje. Zostały one uszeregowane w 12 kategorii i 18 okresów historycznych, według których można przeszukiwać bazę.
Największa ilość upamiętnień, bo aż 109 znajduje się na terenie gminy Opole. A najmniej, bo tylko po jednym, na terenie gmin: Pakosławice, Radłów, Skoroszyce i Wilków.
– To przedsięwzięcie jest bezprecedensowe, albowiem do tej pory żaden region nie wykonał takiej pracy – podkreślał Ryszard Wilczyński na konferencji prasowej. – Bezpośrednią inspiracją dla utworzenia tej bazy była dla mnie kwestia Tragedii Górnośląskiej. Zdałem sobie pytanie, jak ten dramatyczny, trudny okres historii Śląska Opolskiego jest odnotowany w naszej wiedzy zbiorowej? I okazało się, że bardzo skromnie. Zestawienie upamiętnień Tragedii Górnośląskiej pokazuje, że jesteśmy bardzo daleko od całokształtu wiedzy o tym zdarzeniu – tłumaczył wojewoda opolski, apelując o przekazywanie za pośrednictwem gmin informacji o miejscach pamięci, które w bazie się nie znalazły.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. W tym roku akcja ma 9. edycję,
Znicze pamięci po raz dziewiąty zapłoną na grobach polskich bohaterów
Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny
światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz
pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie
pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl