Cmentarzysko gazet

avatar użytkownika Tymczasowy

Wczoraj ogloszono, ze od 1 I 2016 r. montrealska La Gazette wychodzic bedzie tylko w soboty. Byla ona jedna z najstarszych (131 lat) i najwiekszych gazet w Kanadzie. Przyczyny sa oczywiscie finansowe. W 2013 r. kosztem 40 mln.$ wprowadzono wersje tabletowa. W szybkim tempie spadla cyrkulacja wersji papierowej z 161 tys. do 81 tys. Jednoczesnie rosly dochody z wersji elektronicznej. obecnie stanowia one 70% calosci dochodow. Jeden z szefow gazety powiedzial, ze przechodzenie wersji gazetowej na elektroniczna jest nieodwracalnym procesem.

W latach 1970-2006 gazety byly jednym z najbardziej zyskownych businessow na swiecie. Do lat 70-ych ubieglego stulecia opieraly sie glownie na sprzedazy (cyrkulacji). Pozniej zaczal dominowac przychod z ogloszen prasowych. W ostatnich czasach ogloszenia te przynosily 70% dochodow gazet. Dochod z ogloszen prasowych od lat spadal. Na rynku polnocnoamerykanskim gazety zarobily 63 mld.$ w roku 2000, podczas gdy w roku 2013 tylko 23 mld.$

Wraz z trendami na rynku prasowym szkoly uczace dziennikarstwa zaczely zmieniac swoj profil. Obecnie ucza przede wszystkim dziennikarstwa internetowego.

Rosnace cmentarzysko gazet drukowanych ma jednak swoja pozytywna strone. Zwyciezca jest internet, a to wszak Krolestwo Wolnosci w porownaniu z cuchnacymi smrodem Politycznej Poprawnosci mediami glownego nurtu.

Inna pozytywna strona tej sprawy jest taka, ze od gazet drukowanych odwraca sie przede wszystkim mlodziez. Ze zapytam: ilez to tysiecy nowouprawnionych wyborcow przybywa w Polsce kazdego dnia?

Dla jednych wiadomosc nie jest dobra. Co sie bedzie dzialo na przyklad z koszmarna Gazeta Wyborcza juz po niewatpliwym przejeciu przez PiS wladzy jesienia biezacego roku?  Najpierw utnie sie prenumerata GW w instytucjach panstwowych oraz podpasanie rzadowymi ogloszeniami z roznych urzedow mienia wojskowego, a pozniej przyjda nastepne kroki. Na grobie padliny nie jeden chetnie by sobie radosnie poskakal.

 

Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

oczami wyobraźni widzę takie ogłoszenie :

Od 1 I 2016 r. Gazeta Wyborcza wychodzić będzie tylko w soboty. Uprasza się o kupowanie po dwa egzemplarze, bo inaczej od 1 .04.2016 może juz nie wychodzić.
Wszystko przez PiS! Rząd Beaty Szczygło zakazał wykupowania na łamach Gazety Wyborczej płatnych ogłoszeń.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

2. Jestes chrzescijanka

Ja mam gorsze, czyli lepsze wizje. Nie napisze, bo sie wstydze. Tak naprawde, to wcale nie jestem sadysta.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika gość z drogi

3. marzę o takim cmentarzysku dla "mieszadła"

może uda mi się doczekać takiego dnia ?
pozdr :)

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

5. Tymczasowy

:)my tu sobie spekulujemy, a Wybiórcza ma tylko 55 tysięcy abonentów elektronicznych ! Jak straca reklamy, pójda się paść, choc liczą na 20 mln czytelników za granicą :)) bu ha ha !



Gazety w Polsce będą więcej zarabiać. Od przyszłego roku

- "Gazeta Wyborcza" tylko online, bez wydania papierowego? Nawet
w bardzo odległej przyszłości tak się nie stanie - zapowiada w rozmowie
z money.pl Bartosz Hojka, prezes zarządu Agora SA.Biznes prasowy jest rentowny, ale te rentowność się zmniejsza - przyznaje Bartosz Hojka, zapowiadając jednocześnie odwrócenie trendu,
możliwe że już w przyszłym roku. Jego zdaniem globalne wyzwanie, czyli
przenoszenie się czytelników prasy i budżetów reklamowych do internetu już w przyszłym roku powinno zmienić się z zagrożenia w potencjał. Jak podkreśla prezes Agory, kluczową sprawą jest zmiana dotychczasowego modelu
dystrybucji prasy: - Mamy 55 tysięcy cyfrowych subskrypcji "Gazety
Wyborczej", a te nowe metody dystrybucji pozwolą nam dotrzeć do 20
milionów Polaków,
którzy chcieliby czytać "Gazetę" za granicą - mówi
Bartosz Hojka.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl