Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego w likwidacji. Polityka historyczna PO-PSL.
Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego, stacjonującego w Kraśniku w latach 1922 – 1939, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku. W trzech salach ekspozycyjnych prezentowana jest historia 24 Pułku Ułanów (jednostkę zorganizowano w 1920 roku, podczas wojny polsko – bolszewickiej). Muzeum pułkowe posiada ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu mundurów wraz z oporządzeniem, rysunki, akwarele, obrazy znanych artystów żołnierzy; kolekcja osobistych pamiątek, odznaczeń i fotografii kilkunastu ułanów, w tym ostatniego dowódcy pułku płk. dypl. T. Wysockiego; albumy fotograficzne, srebrne przedmioty pamiątkowe, m.in. świeczniki używane podczas mszy polowych, nagrody za udział w zawodach sportowych.
Do Kraśnika trafiła znaczna część archiwum pułkowego, zdeponowanego wcześniej w Instytucie i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie ( ewidencja pułkowa, liczne dokumenty), sztance i pieczątki, replika sztandaru polowego ufundowana przez b. ułanów oraz indywidualnych ofiarodawców w 1978 roku, oryginalne mapy sztabowe terenu Normandii. Muzeum w Kraśniku stało się – obok koła pułkowego – drugim centrum integrującym byłych ułanów i sympatyków 24 Pułku. Obok typowej działalności popularyzatorskiej, dydaktycznej i wydawniczej, muzeum jest miejscem spotkań “ułańskie wspomnienia” z udziałem weteranów.
Jest to jedno z nielicznych muzeów poświęconych pułkowi kawalerii polskiej do 1939 r. Historia pułku reprezentowana jest w trzech salach ekspozycyjnych. W muzeum znajduje się ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Znajdziemy tu m.in. kolekcję kilkudziesięciu mundurów, osobiste pamiątki, fotografie, odznaczenia.
http://www.museo.pl/content/view/611/89/
Muzeum zamknięte, bo budynek się wali. Burmistrz: sprawa jest bulwersująca
Z powodu złego stanu technicznego budynku, Muzeum 24 Pułku Ułanów jest nieczynne. Trwają poszukiwania nowego lokalu, gdzie zgromadzone pamiątki będzie można pokazać.
Podczas kontroli stwierdziliśmy, że z pękniętego sufitu kapie woda. Wydaliśmy zalecenia, miały być zrealizowane do września 2013 roku - mówi Andrzej Wąsik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku.
Jednak dyrekcja Muzeum Lubelskiego zwróciła się do kraśnickiego sanepidu z prośbą o jego przedłużenie – najpierw do końca 2013 r., w kolejnym piśmie – do końca 2014 r. Efekt jest taki, że remont nie jest zrobiony. – 15 grudnia ubiegłego roku otrzymaliśmy pismo od zastępcy dyrektora Muzeum Lubelskiego, że Muzeum 24 Pułku Ułanów zostanie zamknięte – dodaje dyrektor PSSE w Kraśniku.
Z końcem roku tak też się stało.– Zastałam sytuację taką jaka jest teraz – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, która od stycznia jest dyrektorem Muzeum Lubelskiego. – Budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Nie spełnia żadnych norm i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i zbiorów. W związku z tym, że zbliża się święto 24 Pułku Ułanów (organizowane w Kraśniku na początku lipca - red.) zwróciłam się do burmistrza Kraśnika z prośbą o wskazanie miejsca gdzie można byłoby utworzyć izbę pamięci, w której urządzilibyśmy stałą wystawę muzealiów.
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz