Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski został dziś mianowany przez Papieża Franciszka metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski. Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zastąpi na tym urzędzie ks. abp. Józefa Kowalczyka, którego rezygnację z posługi przyjął Papież.
Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka z posługi arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, złożoną zgodnie z kan. 401 paragraf 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski, dotychczasowego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupa pomocniczego tejże archidiecezji Wojciecha Polaka.
Warszawa, 17 maja 2014 roku
Abp Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski
Nowy kustosz relikwii św. Wojciecha
Sekretarz generalny KEP ks. bp Wojciech Polak został mianowany przez Papieża Franciszka nowym prymasem Polski
Arcybiskupem najstarszej w Polsce metropolii w Gnieźnie został jeden z najmłodszych biskupów w polskim Episkopacie – ks. bp Wojciech Polak. Jako kustosz relikwii św. Wojciecha, noszący tytuł prymasa Polski, zachowuje on honorowe pierwszeństwo pośród biskupów.
Arcybiskup Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Pochodzi z parafii pw. św. Mikołaja i Konstancji w Gniewkowie. W 1983 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości w III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie; ukończył je 21 czerwca 1988 uzyskaniem stopnia magistra w zakresie teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk ks. kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.
W latach 1989-1991 był wikariuszem w parafii farnej w Bydgoszczy i jednocześnie sekretarzem rezydującego tam gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy. Dekretem Prymasa Polski w 1991 roku skierowany został na studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. W latach 1991-1993 odbył studia licencjackie, ukończone dnia 20 czerwca 1993 roku tytułem licencjata teologii moralnej. Studia doktoranckie uwieńczył 13 listopada 1995 roku obroną pracy doktorskiej na temat: Chiesa, peccato, riconciliazione. Il rapporto tra l'ecclesiologia e la dimensione ecclesiale del peccato e della riconciliazione nell'insegnamento del Magistero postconciliare, przygotowaną pod kierunkiem o. prof. Bruno Hidbera CSsR; została ona opublikowana w 1996 roku. Dnia 20 czerwca 1996 roku otrzymał dyplom doktora teologii moralnej.
Ks. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński 1 września 1995 roku mianował go prefektem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie oraz wykładowcą teologii moralnej w tymże seminarium oraz w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie i Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Od 1 października 1996 roku podjął także wykłady z teologii moralnej ogólnej i szczegółowej w WSD Misjonarzy Ducha św. w Bydgoszczy.
W dniu 1 grudnia 1998 roku powołany został przez Prorektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na stanowisko adiunkta w Zakładzie Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego tejże uczelni. Od 1 sierpnia 1999 roku został rektorem Prymasowskiego WSD w Gnieźnie i pełnomocnikiem dziekana Wydziału Teologicznego UAM ds. organizacji studiów w Sekcji w Gnieźnie. Był rektorem kościoła św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim i kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej. W marcu 2003 roku wybrany został jej prepozytem. Był członkiem Kolegium Konsultorów i zastępcą redaktora Studia Gnesnensia. Z urzędu, jako rektor seminarium, wchodził również w skład Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej, której był sekretarzem.
8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej; jego stolicą tytularną było Monte di Numidia. 4 maja 2003 roku w katedrze gnieźnieńskiej konsekrowany został na biskupa przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego. Od 8 maja 2003 roku pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej, przewodniczącym Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej Gnieźnieńskiej, przewodniczącym Referatu ds. Zakonnych i przewodniczącym Referatu Duszpasterstwa Młodzieży. 21 czerwca 2003 roku mianowany został dyrektorem Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów i członkiem Rady Programowej Studium. Z dniem 1 stycznia 2004 roku powołany na przewodniczącego Rady Wydawniczej Prymasowskiego Wydawnictwa Gaudentinum, a po jej reorganizacji, z dniem 1 marca 2005 r. został ustanowiony przewodniczącym Rady Ekonomicznej tegoż wydawnictwa.
W Konferencji Episkopatu Polski w 2005 roku został wybrany odpowiedzialym za duszpasterstwo powołań w Polsce, gdzie kieruje m.in. pracami Krajowej Rady Duszpastertwa Powołań. Udział w prcach Europejskiego Centrum Powołań spowodował, że Konferencja Episkopatów Europy (CCEE) wybrała go w 2006 roku jednocześnie delagatem CCEE do spraw powołań w Europie oraz przewodniczącym EVS (Europejskiego Centrum Powołań). W kolejnych latach został członkiem Komisji ds. Duchowieństwa, Komisji Charytatywnej i Rady ds. Młodzieży przy KEP. W czasie 349. posiedzenia plenarnego KEP, 7 października 2009, został wybrany członkiem Rady Stałej, a podczas kolejnego posiedzenia na Jasnej Górze, 26 listopada Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W związku z tym był wiele razy zapraszany przez Polonię w różnych krajach z posługą duszpasterską.
Z doświadczeń zdobytych w czasie siedmioletniej posługi biskupiej mógł skorzystać, gdy w wieku 47 lat został sekretarzem generalnym KEP w październiku 2011 r. w czasie 356. Zebrania Plenarnego w Przemyślu. Po wybraniu go na sekretarza generalnego KEP podkreślał, że nowe zadanie podejmuje przede wszystkim jako służbę.
W tym duchu, wraz z Prezydium Episkopatu, kontynuował rozmowy z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego Rosji. Ich rezultatem było Wspólne Przesłanie o Pojednaniu Narodów Rosji i Polski podpisane przez ks. abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla. Rok później została podpisana podobna deklaracja, tym razem polsko-ukraińska.
Jako biskup starał się przybliżyć pracę konferencji biskupów w wykładach na wyższych uczelniach oraz poprzez Dzień Otwartych Drzwi na 30-lecie budynku Sekretariatu Episkopatu. Rok temu gościł w Warszawie sekretarzy generalnych Europy na dorocznym spotkaniu, a z wieloma z nich utrzymywał stałe kontakty.
Z ks. bp. Polakiem, jako sekretarzem generalnym KEP, wiele razy kontaktowali się przedstawiciele parlamentu i rządu RP. Brał on też czynny udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W ramach Kościelnej Komisji Konkordatowej uczestniczył w pracach w sprawie przekształcenia Funduszu Kościelnego.
Kierował pracami Sekretariatu KEP. Spod jego pióra wychodziły propozycje telegramów, oświadczeń i komunikatów, wraz ze współpracownikami opracował szereg dokumentów Episkopatu. Zajmował jednoznaczne stanowisko w sprawach pedofilii. W czasie jego kadencji został m.in. powołany koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.
Nawet w czasie pobytu w Warszawie wspierał w pracy duszpasterskiej Prymasa Polski w swej macierzystej diecezji gnieźnieńskiej. Był współorganizatorem pielgrzymki biskupów do Ziemi Świętej w 2013 r. Jednym z ostatnich jego pomysłów duszpasterskich było zorganizowanie cyklu kazań rekolekcyjnych w okresie tegorocznego Wielkiego Postu. Rok temu w Kostrzynie nad Odrą głosił katechezy na Przystanku Jezus. Wiele razy brał udział w spotkaniach młodych nad Lednicą.
Przez blisko dwa i pół roku współpracował z ks. abp. Józefem Michalikiem jako przewodniczącym KEP, a ostatnie dwa miesiące – z nowo mianowanym ks. abp. Stanisławem Gądeckim, który w czasie jego studiów przez trzy lata był jego wicerektorem w seminarium duchownym w Gnieźnie, a w 2003 roku współkonsekrował go na biskupa.
Po 2,5 roku pracy jako sekretarz generalny Episkopatu wraca do swojej diecezji. W wieku 49 lat został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.
11 komentarzy
1. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Ja bardzo się cieszę
Nie wiem czy Pani zauważyła, że w Kościele tworzy się dynastia z Kujaw
Kardynał Glemp z Mogilna, Kujawy
Arcybiskup Stanisław Gądecki, Strzelno, Kujawy
Arcybiskup Wojciech Polak, Inowrocław, Kujawy
Te wszystkie miejscowości o rzut beretem
Wszyscy, po seminarium gnieźnieńskim
Na uroczystości kolejny raz nie przybył arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu, W dzisiejszej nomenklaturze, to najważniejsza osoba w Kościele
Problem to fakt, że faktycznie mamy tylko jednego czynnego Kardynała.Metropolitę Warszawskiego.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Szanowny Panie Michale
Marzena Nykiel
Cztery manipulacje w 10 minut! Co naprawdę powiedział nowy prymas?
Dla dziennikarza TVP Info nie ma to znaczenia. Już ogłosił rozdźwięk w
polskim Kościele
Żaden z polityków nie skomentował
wypowiedzi prymasa, lecz jedynie przekłamaną parafrazę jego słów, podaną
przez niedouczonego dziennikarza. Tak się tworzy medialne fakty.
Arcybiskup Wojciech Polak nie zdążył jeszcze opuścić studia TVP
Info, gdy na tej samej antenie rozpoczął się kłamliwy rozkład jego
wypowiedzi. Chwilę wcześniej Krzysztof Ziemiec podkreślił wyróżnienie,
jakiego dostąpiła stacja, mogąc przeprowadzić pierwszą telewizyjną rozmowę z nowym prymasem. Mówił, że to wyraz zaufania. Ile z tego zaufania zostało po programie „Minęła dwudziesta”?
Maciej Wąsowicz z nonszalancją niedouczonego gimnazjalisty zmanipulował
wypowiedzi prymasa, ogłaszając rozłam na szczycie polskiego Kościoła.
Działanie celowe czy prosta ignorancja? Dziennikarz TVP
Info zaprosił polityków do skomentowania na gorąco słów prymasa
Wojciecha Polaka, które chwilę wcześniej padły na antenie.
Problem w tym, że politycy wywiadu nie słyszeli, Wąsowicz ich nie
zacytował, a jego mętna parafraza całkowicie zmieniła sens wypowiedzi
prymasa. Prowadzący rozpoczął program „Minęła dwudziesta” wstępem, który sam w sobie powinien przejść do historii pato-dziennikarstwa.
Osobliwe jest opieranie całej tezy programu na tym, co
„utkwiło gdzieś w tyle głowy”. Tym bardziej, ze prymas nic takiego nie
powiedział. Postawa dziennikarza telewizji publicznej zaskakuje
nonszalancką zbitką przekłamań i absurdów. Dlaczego uznał, że pierwszą
osobą która powinna skomentować pierwszy wywiad nowego prymasa, ma być
poseł antyklerykalnej partii? Nie byle jaki poseł zresztą, lecz sam jak
Armand Ryfiński, który nawet w spotach wyborczych prezentuje się jako
człowiek nienawidzący Kościoła. Manifestuje to nie tylko w
wystąpieniach, ale i poprzez kompulsywne kierowanie do prokuratury
donosów na biskupów. W dorobku ma również donos na bp. Polaka.
Wąsowicz nie zareagował na kłamliwe wypowiedzi Ryfińskiego,
sugerujące że nowy prymas kryje pedofilię. Prawdopodobnie nie miał
wiedzy, że abp Polak jest współautorem jasnego, rzeczowego dokumentu, w
którym Kościół zdecydowanie potępia tego typu przestępstwa. Trudno
jednak spodziewać się gruntownej wiedzy od człowieka, który nie potrafi
nawet wysłuchać ze zrozumieniem dwudziestominutowego wywiadu. Co prymas
powiedział na temat „mieszania się Kościoła do polityki”?
Zapytany o to, czy „Kościół apeluje, by iść na wybory?”, prymas odpowiada:
W odpowiedzi na pytanie o to, czy Kościół powinien mówić na kogo
oddać głos, abp Polak podkreślił, że „powinniśmy postąpić tak, jak
zostało to sformułowane w oświadczeniu prezydium Konferencji Episkopatu Polski”. Przypomina,
że oczywiście o konkretnych nazwiskach Kościół nie mówi i nie powinien
tego robić, ale ma obowiązek wskazywać konkretne postawy, które osoby
wierzące powinny wspierać swoimi głosami.
Zacytujmy więc ten fragment oświadczenia prezydium KEP:
Wywiad z prymasem Wojciechem Polakiem na stronach tvp.info
Trzecia manipulacja wypowiedzi prymasa nastąpiła już w czwartej minucie.
Z młodzieńczą nonszalancją wagarowicza, Wąsowicz zapytał Ryszarda
Czarneckiego „czy to jest wymarzony kandydat Prawa i Sprawiedliwości,
który nawołuje do pojednania polsko-rosyjskiego, polsko-ukraińskiego,
który mówi: oczywiście trzeba Wołyń ocenić twardo, ale też przeprosić za
Wołyń? Co ciekawe, w rozmowie z prymasem nie było słowa o Wołyniu. Abp
przypomniał jednak, że proces pojednania ze Kościołem na Wschodzie jest
niezwykle ważny, ale obecna sytuacja na ukraińsko-rosyjska zamroziła go.
— powiedział w dzisiejszym wywiadzie abp Polak.
Następne pytanie pan Wąsowicz skierował do SLD:
Poseł przyjmuje stanowisko prymasa jako pewnik i odpowiada:
Krzysztof Gawkowski dodaje przy tym, że wybór tak młodego
człowieka na prymasa to znak od papieża Franciszka, że chce on
„odejścia od takiej struktury doktrynalnej i zamkniętego Kościoła w
stronę bardziej otwartego, takiego który będzie się komunikował z ludźmi”, a postawa nowego prymasa daje nadzieję, że nastąpi wreszcie jasny rozdział Kościoła od państwa.
Żaden z polityków nie skomentował wypowiedzi prymasa
Wojciecha Polaka, lecz jedynie przekłamaną parafrazę jego słów, podaną
przez niedouczonego dziennikarza. Przekaz o rozłamie najwyższych
strukturach Kościoła poszedł w świat. Ile osób zakończy proces
poznawczy na dzisiejszym wrażeniu? Tak się tworzy medialne fakty.
Marzena Nykiel
http://wpolityce.pl/media/195913-cztery-manipulacje-w-10-minut-co-napraw...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Bardzo przepraszam.
Ja swój komentarz napisałem pół żartem pól serio, choć zgodnie z prawdą. Ten mój tekst to kontynuacja rozmowy z uczonym kapłanem, prezbiterem.
Ja nie oglądałem więc nie znałem komentarzy telewizyjnych. Zwyczajowo nie oglądam, bo dla mnie szczytem obłudy jest program "Religia" w ramach programu UB-eckiej telewizji ITI.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Szanowny Panie Michale
własnie w TVN24 obradował 'EPISKOPAT MICHNIKA" pod kierunkiem Morozowskiego.
Sewek Blumsztajn, Szostkiewicz z kucykiem i feministka z Newsweeka.
Inne szatany bardzo sa czynne w mediach, nie dają nam spokoju ani w piątek, ani w świątek.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. @Maryla
I co uchwalił Episkopat Michnika? Zdaję się, że będą teraz chcieć na siłe zmusić nowego prymasa do zgody na likwidacje funduszu kościelnego i zastąpienia go jakąś forma odpisu podatkowego. Do tej pory Kościół się przed tym bronił. Jeśli to się stanie, oznaczać będzie nadejście bardzo złych czasów dla polskiego katolicyzmu.
6. @kazef
dali szansę nowemu Prymasowi, bo feministka stwierdziła, że mówiąc "otwórzcie drzwi" , było to zaproszenie dla środowiska Marszu Szmat i innych lewaków :)
Są dobrej myśli, bo zaczął od kajania sie za pedofilię.
Za finanse odpowiedzialny jest następca Boniego u Tuska.
Boni się wymigał od dopięcia sprawy ustawowo, zbuntowały się inne związki wyznaniowe.
ps. negocjacje trwają, bo nie wiedziec czemu, z Tuskiem na Monte Cassino i do Watykanu poleciał Nycz. Był bp Guzdek, a mimo to przewodniczył uroczystej mszy św. metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz .
Prymas Wojciech Polak: "Chcę słuchać wszystkich". Tłumy na ingresie w Gnieźnie [NOWE ZDJĘCIA]
Ingres abp Wojciecha Polaka
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Łoni, wszyscy są wrogami Chrześcijaństwa, Kościoła Rzymskokatolickiego od ponad 2000 lat.
Kiedy Świat urządzał im pogromy, myśmy / nasi królowie dawali im przywileje /
Ich trzeba trzymać i na smyczy i w kagańcu.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
8. @Maryla
Módlmy się w intencji nowego Prymasa... i Kościoła...
Wiele jeszcze przed nami...
Przeciw krzyżom
Zdjęcie: M.Marek/
Nasz Dziennik
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Martin Schulz chce usunąć krzyże oraz inne symbole religijne z miejsc
publicznych. Niemiecki socjaldemokrata uważa, że każdy powinien móc
osobiście wyznawać swoją wiarę, ale miejsca publiczne powinny pozostać
„neutralne”, ponieważ każdy ma prawo w nich przebywać.
Zdaniem Schulza, w Europie istnieje ryzyko bardzo konserwatywnego
ruchu i należy je „zwalczać” na zasadzie antydyskryminacji – podaje
Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
Bardziej powściągliwie wypowiadali się w debacie przedstawiciel
Europejskiej Partii Ludowej EVP oraz Partii Zielonych. Czołowa
kandydatka Zielonych w europarlamencie Ska Keller uznała, że wiele spraw
związanych z tą kwestią można rozwiązywać na płaszczyznach krajowych.
Z kolei Jean-Claude Juncker, były premier Luksemburga i jeden z
głównych kandydatów EVP, zaapelował o powściągliwość w Europie w
sprawach religijnych. – Unia Europejska nie powinna się mieszać w takie
kwestie, w jaki sposób religia jest przeżywana w poszczególnych
regionach – stwierdził Juncker. Jego zdaniem, jeśli będą miały być
zachowane podstawowe wartości i zasady, nie mogą one dotykać obyczajów i
tradycji lokalnych i regionalnych.
Debata telewizyjna przed wyborami do europarlamentu została
zorganizowana przez European Broadcasting Union (EBU) i emitowano ją w
wielu krajach unijnych. Uczestniczyło w niej pięciu czołowych kandydatów
wielkich partii i nurtów europejskich.
Wypowiedź Martina Schulza ściągnęła na niego falę krytyki i
oburzenia. „Głęboko rozczarowała” Martina Kastlera, kandydata do UE z
ramienia niemieckiej CSU, a zarazem rzecznika Centralnego Komitetu
Katolików Niemieckich (ZdK) do spraw europejskich. – Odnosząc się do
krzyży w miejscach publicznych, Schulz pokazał swoje prawdziwe oblicze –
stwierdził Kastler, dodając, że „z doświadczenia” nie wierzy w sprawach
europejskich „ani na milimetr” Schulzowi i jego partyjnym towarzyszom.
Jak informuje KAI, kandydata niemieckiej z CSU niepokoi nie tylko
„sprawa krzyża”. Jego zdaniem, bardzo dalekie od pozycji
chrześcijańskich są poglądy dotychczasowego przewodniczącego Parlamentu
Europejskiego w kwestii ochrony życia i bioetyki, ochrony małżeństwa i
rodziny oraz innych tematów łączących się z chrześcijaństwem. – Schulz
jest za Europą zimnych technokratów – my za Europą wartości – podkreślił
Kastler, dodając, że w utrzymującym się kryzysie zaufania Europie
potrzebny jest prawdziwie chrześcijański fundament wartości.
Również Alois Glück, przewodniczący ZdK, stwierdził na łamach
dziennika „Münchner Merkur”, że zepchnięcie elementów religijnych do
sfery prywatnej jest złamaniem całej historii rozwoju europejskiego
kręgu kultury i musi być przyjęte jako prowokacja. Słowa Schulza
określił jako ryzykowną wypowiedź, radykalnie różniącą się od
dotychczasowego stanowiska niemieckiej SPD w sprawach polityki wobec
religii.
MPA
http://www.naszdziennik.pl/wiara-przesladowania/77713,przeciw-krzyzom.html
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
9. Ingres ks. abp. Wojciecha Polaka
Podczas ingresu do archikatedry gnieźnieńskiej nowy Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak przyznał, że chce być z wiernymi i wspólnie z nimi realizować misyjne marzenie o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich.
W swoim słowie ks. abp Wojciech Polak nawiązał do jutrzejszej uroczystości Zesłania Ducha Świętego i jednocześnie słów św. Jana Pawła II, który nazwał Gniezno „Wieczernikiem polskiego milenium” – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
- Stąd czerpie siłę Kościół zbudowany na męczeńskiej krwi św. Wojciecha i świadectwie wiary bł. Radzyma, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego. Stąd, ku pamięci obecnych i przyszłych pokoleń, brzmią wciąż słowa św. Jana Pawła II, który przypominał, że ilekroć znajdujemy się tutaj, na tym miejscu, musimy widzieć na nowo otwarty wieczernik Zielonych Świąt, a widząc otwarte drzwi Wieczernika – jak apostołowie – dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie - mówił Prymas Polski.
- Gdy św. Jan Paweł II przypominał nam, że tutaj, na tym miejscu, musimy widzieć na nowo otwarty Wieczernik Zielonych Świąt, dodał, że ludy słowiańskie i inne zamieszkujące w tej części Europy, zdumiewały się, że apostołowie Jezusa Chrystusa mówią ich językami, że w rodzimej mowie opowiadają wielkie dzieła Boże. To zdumienie może zagościć również dziś w sercach naszych Sióstr i Braci, tak często zniechęconych, rozczarowanych, zawiedzionych, jakby w tym życiu pozostawionych jedynie samym sobie. Nie chodzi oczywiście o same słowa. Chodzi o ich zbawczą moc, o głoszenie z nową mocą, w nowej rzeczywistości i wobec współczesnego człowieka prawdziwie zdumiewających dzieł Boga – mówił ks. abp Polak.
Podkreślił jednocześnie, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy sami, jako pierwsi, otworzymy nasze umysły i serca na Bożą moc, na dar Ducha Świętego, na słowa Chrystusowej Ewangelii.
- Wszystkich więc zapraszam do współpracy – mówił dalej ks. abp Polak – Wszystkich obejmuję serdeczną pamięcią i modlitwą. Pragnę słuchać wszystkich. I pragnę też, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej wspólnej drogi, była w każdej i w każdym z nas realizacja tego misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich. Trzeba nam, Siostry i Bracia, to sobie dziś zamarzyć. Trzeba wypowiedzieć w tym dniu takie właśnie marzenie. Trzeba dać się porwać, gdy wieje wiatr z Wieczernika. Albowiem tak właśnie, jak mówił nam w Gnieźnie św. Jan Paweł II, rodzi się Kościół – podkreślił Prymas Polski.
MPA
http://www.naszdziennik.pl/wiara/81522,ingres-ks-bp-wojciecha-polaka.html
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
10. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Cieszmy się i dziękujmy Bogu, że dał nam arcybiskupa, który otwiera drzwi dla wszystkich.
Może w końcu zmądrzeją ludzie pokroju Palikota, Środy, Nowickiej i zrozumieją, że nie ma Polski bez Boga
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
11. Uroczystości objęcia urzędu
Uroczystości objęcia urzędu przez nowego Prymasa Polski
W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie
odbyły się uroczystości związane z objęciem archidiecezji gnieźnieńskiej
i urzędu prymasa przez abp. Wojciecha Polaka. Wzięła w nich udział
Małżonka Prezydenta RP i Szef KPRP.
Gratulacje dla Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka
Szef KPRP na zakończenie mszy św. odczytał list skierowany przed Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
- Nie kryję satysfakcji, że z woli Jego Świątobliwości Papieża
Franciszka godność tę otrzymał Pasterz dysponujący tak bogatym
doświadczeniem, człowiek dialogu wyczulony na problematykę społeczną,
otwarty na rozmowę o najtrudniejszych sprawach Kościoła i człowieka we
współczesnym świecie. Jestem przekonany, że takt i roztropność, jakie
cechują posługę Księdza Arcybiskupa, nadal będą umacniać autorytet
Kościoła w Polsce - napisał prezydent.
Bronisław Komorowski zaznaczył, że zarówno Kościół, jak i naród – który
Prymas Tysiąclecia nazywał rodziną rodzin – potrzebują dzisiaj
zdecydowanych inicjatyw na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, a także na
rzecz osób społecznie i ekonomicznie wykluczonych. - Jestem przekonany,
że zarówno Polsce, jak i integrującej się coraz pełniej Europie jest
dziś bardzo potrzebna wrażliwość i solidarność sumień - podkreślił.
Nowy metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak
podkreślał w homili, że choć jego misja wpisuje się w ludzkie
ograniczenia, to chciałby, aby "piękno Ewangelii zostało lepiej
dostrzeżone i przyjęte przez wszystkich". Zaprosił wiernych do
współpracy mówiąc, że chce "słuchać wszystkich". - Pragnę też, by celem
naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego
posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej
wspólnej drogi, była (...) realizacja misyjnego marzenia o dotarciu z
Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich - powiedział abp Polak. - Chcę
być dla was, z wami i pomiędzy wami "dla postępu i radości w wierze" -
podkreślił.
WideoNowy prymas Polski przejął urząd. Ingres w Gnieźnie
Nie
powiedziałbym o sobie, że jestem reformatorem. W języku kościelnym
mówimy, że mamy się nawracać. Ja jako pierwszy muszę się nawracać ku
Chrystusowi - powiedział na konferencji prasowej abp Wojciech Polak.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl