Nominacja do nagrody "najlepszy debiut resortowy"

avatar użytkownika tu.rybak
Portal Onet (75 proc. udziałów Ringier Axel Spinger, 25 proc. Grupa TVN) w serwisie biznes zamieścił artykuł wprowadzający czytelników do aplauzu nowelizacji ustawy o lasach państwowych. Artykuł przypomina najlepsze wzorce z lat głębokiego socjalizmu. I tylko nie wiem czy autorka jest tak stara czy takich miała mentorów.

Przepraszam za długie i bezsensowne cytaty, ale cały tekst pomyślałem w kategoriach szkoleniowych (lub poznawczych).

Zaczyna się kapitalnym tytułem: Koniec leśnego księstwa Rzeczpospolitej

Dlaczego tytuł jest kapitalny? Ano dlatego, że anonsuje koniec pewnej złej epoki (koniec księstwa).

Potem rewelacyjny lead: Przedsiębiorstwo, które zarządza 1/4 powierzchni kraju, będzie musiało podzielić się zyskiem z Polakami

Dlaczego lead jest rewelacyjny? Ano dlatego, że od razu ustawia rzecz we właściwym świetle: po pierwsze firma jest gigantyczna (zarządza 1/4 powierzchni kraju - to działa na wyobraźnię), po drugie jest sknerą i się nie dzieli, może nawet pasożytem (będzie musiało podzielić się zyskiem) i po trzecie my będziemy mieli z tego pożytek lub firma jest antypolska (bo z Polakami).

Zaczyna się równie dobrze: Wszystko wskazuje na to, że rządowi uda się wreszcie położyć rękę na finansach największego w Unii Europejskiej zarządcy lasów, czyli Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe". Ten moloch, do którego należy 7,6 mln ha lasów...

Dlaczego zaczyna się dobrze? Ano dlatego, że po pierwsze rząd jest dobry i skuteczny, bo doprowadzi walkę z Lasami Państwowymi do szczęśliwego finału (Wszystko wskazuje na to, że rządowi uda się wreszcie) i po drugie Lasy Państwowe są złe (moloch).

W innych miejscu jest równie dobrze: Wiceminister środowiska Janusz Zaleski zapewnia, że pieniądze pozyskane z Lasów Państwowych zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie dróg lokalnych.

Dlaczego równie dobrze? Ano dlatego, że po pierwsze podkreśla bezinteresowność rządu (pieniądze (...) zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie dróg) i po drugie podkreśla dbałość rządu nie tylko o interesu wielkiego biznesu, ale również zwykłych ludzi (dróg lokalnych).

W środku artykułu dłuższa opowieść o tym jak to Lasy Państwowe są prywatnym folwarkiem PSL, o różnych próbach PO odebrania tego wielkiego majątku i takie tam różne.

Imponująca jest końcówka: Do tej pory nie udało się także dowieść słabej gospodarności Lasów Państwowych. NIK przeprowadziła w przedsiębiorstwie kilka kontroli, ale nie stwierdziła żadnych poważnych uchybień. "Lasy Państwowe przy wyborze nabywców drewna preferowały dotychczasowych kontrahentów a pozostałym podmiotom ograniczano dostęp do towaru. To mogło zmniejszyć wpływy Lasów Państwowych ze sprzedaży drewna" – napisała po ostatniej inspekcji w kilku nadleśnictwach Najwyższa Izba Kontroli. I tyle.

Dlaczego imponująca? Ano dlatego, że wykazuje nieczystość prowadzonych interesów przez Lasy Państwowe. Nieczystość ta jest starannie przez działaczy PSL maskowana. Rząd od dawna próbuje ich przyłapać (do tej pory nie udało się), ale coś jest na rzeczy co wykrył NIK (to mogło zmniejszyć wpływy) i to w poszczególnych nadleśnictwach.

(tak a propos: wszystkich nadleśnictw jest 430, więc nawet jeśli w kilku są uchybienia...)

W cytowanych fragmentach znalazłem poważny błąd warsztatowy. W jednym z początkowych akapitów wyrwało się autorce, że rząd położy rękę. To niedopuszczalne stwierdzenie pasowałoby bardziej do złego molocha niż do dobrego rządu...

Ten mały błąd nie dyskredytuje całego tekstu. Autorka stara się jak może by dołączyć do resortowych. Byle nie zdążyła...

---

Jeśli można coś odebrać PSL - to dobrze, ale jeśli ma na to położyć rękę PO - to niedobrze. Więc jak nie kręcił...

Rozwiązaniem jest wyłącznie zmiana władzy. Ale nie na SLD, PO i PSL...

[wszystkie cytaty za E.Wesołowska, biznes.onet.pl, 13 I 2014 r.]

9 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Rybaku

Partia Lasy Państwowe znalazła kasę na sponsorowane artykuły. Tusk sponsoruje zespół Laska i "wspomagające media", uruchomił drugi fundusz. Stare numery, jak wakacje pod palmami . Ten klasyczny - wskazuje wroga - jakies obce siły pasożytujące na zdrowej tkance społeczeństwa !
Ta pani musiała studiować Lenina i Marksa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. no i fakty, czyli cyfry,których resortowa aktywistka nie widzi

"Warto też pamiętać, że Lasy Państwowe gospodarują na jednej trzeciej powierzchni Polski.

Ilu pracowników zarządza tym obszarem?

– 24 tysiące pracowników. Dlatego wmawianie leśnikom, że jest ich za dużo, jest kompletną bzdurą. Przez ostatnie 20 lat z ponad 130 tysięcy pracowników zeszliśmy na nieco ponad 24 tysiące. Dalsze ograniczanie zatrudnienia jest już niemożliwe. Chyba że komuś zależy na załamaniu tego dobrze funkcjonującego organizmu.

Tymczasem rząd chce nałożyć na Lasy Państwowe haracz…

– Nie można zgodzić się z twierdzeniami minstra Macieja Grabowskiego czy premiera Donalda Tuska. Przede wszystkim społeczeństwo musi wiedzieć, że zaczarowane 3 miliardy złotych, które decydenci powtarzają niczym mantrę, usiłując zabrać Lasom pieniądze, to jest wirtualna kwota, która była na kontach lasów 31 grudnia 2012 r., a więc 12 miesięcy temu. Poza podaniem tej kwoty do publicznej wiadomości nikt nie omieszkał powiedzieć o zobowiązaniach, które lasy musiały pokryć. Nie jest też prawdą, jak niektórzy sobie wyobrażają i usiłują przekazać społeczeństwu, że owe 3 miliardy złotych są ukryte w jakimś sezamie Alibaby i dyrektor wejdzie zabierze jedną trzecią i odda państwu w tym i podobnie w przyszłym roku. Trzeba pamiętać, że te pieniądze były zgromadzone na kontach blisko pięciuset jednostek Lasów Państwowych, którymi na co dzień się obraca. I nikt łącznie z dyrektorem generalnym nie jest w stanie powiedzieć dzisiaj, jaka kwota była na kontach wspomnianych jednostek na koniec 2013 r. Jesteśmy w trakcie zamykania roku, płacone są faktury złożone na koniec grudnia. Zatem takich pieniędzy, którymi już dysponuje rząd, po prostu nie ma i nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile ich jest.

Jeżeli projekt nowelizacji ustawy o Lasach wejdzie w życie, to czego z wcześniejszych planów nie uda się zrealizować?

– Próba nałożenia haraczu w tym i następnym roku po 800 milionów złotych, a później 2 proc. od przychodów jest obciążeniem niewyobrażalnym. Jeżeli będziemy musieli zapłacić 800 milionów, to oznacza, że z każdego hektara powierzchni leśnej w tym roku Lasy będą zmuszone zapłacić 115 złotych daniny. Proszę pamiętać, że już dzisiaj Lasy płacą samorządom z tytułu podatków leśnych od 1 ha miesięcznie blisko 37 złotych, co w skali kraju daje 200 milionów złotych. Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba powiedzieć jasno, że jest to obciążenie niemożliwe do zrealizowania w tym roku. Jeżeli zostaniemy do tego zmuszeni, to odbędzie się to kosztem działalności w wielu obszarach. Oznacza to np. rezygnację przynajmniej z części inwestycji, które są już w trakcie realizacji. Pytanie zatem, jak to zrobić, skoro odbyły się przetargi, a umowy są podpisane. Na pewno nie zrezygnujemy z pozyskania drewna, co oznaczałoby stratę przychodów. Nie możemy też zrezygnować z kosztów wynikających z przepisów ogólnych o rachunkowości, jak chociażby amortyzacja, co stanowi 20 proc. naszych kosztów. Pozostaje zatem ograniczenie wspomnianych już inwestycji, ograniczenie zatrudnienia, a także wykonywanie prac w zakresie hodowli i ochrony. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, bo wiąże się z zahamowaniem cyklu. To tak jakby w ramach oszczędności zaprzestać na miesiąc karmienia niemowlaka. Jako leśnicy pracujemy na żywym organizmie, którego rozwoju i potrzeb nie można zatrzymać w dowolnym czasie.

Zakładaliśmy w tym roku wynik w wysokości 130 milionów złotych, a mamy zapłacić haracz w wysokości 800 milionów. Mam nadzieję, że uda się nam przekonać część posłów zarówno z PO, jak i PSL-u, żeby nie robili polskim lasom i polskiemu społeczeństwu szkody."

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/65006,lasy-nie-moga-byc-skarbonka...

Dr Kuźmiuk wskazał, że „wyduszenie” tak ogromnej kwoty z Lasów Państwowych może doprowadzić do późniejszej ich prywatyzacji. – Później ogłosi się, że skoro Lasy Państwowe mają problemy finansowe, to trzeba zmienić je z przedsiębiorstwa w spółkę. Spółka z problemami finansowymi nadaje się do prywatyzacji – dodał, zwracając uwagę, że ta znacząca operacja odbywa się bez żadnych konsultacji z Polakami.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Tak dobrze rokującą do nagrody resortowej trzeba po nazwisku !

wpierw komentarz spod tekstu

biznez : no widzę ze przygotowuje się grunt medialny pod prywatyzacji, a że niema co sprzedawać (FSO, Ursus ITP.) to PO ma ochotę na lasy

I Autorka !!!! Tam da dam !

Ewa Wesołowska

Ewa Wesołowska - Autor - Biznes.pl
http://biznes.pl/wiadomosci/autorzy/ewa-wesolowska,65499,autorzy-detal.html - Podobne strony
Jest ich coraz więcej. Czy wybuchnie rewolucja? 3 sty, 14:31, Ewa Wesołowska.
Zmienia się stereotyp emeryta. Jeszcze 5 lat temu statystyczny polski senior ...
Ewa Wesołowska - Newsweek.pl
http://tagi.newsweek.pl/ewa-wesolowska,15706 - Podobne strony
Wszystko o Ewa Wesołowska w Newsweek.pl. Najnowsze informacje,
wiadomości z Polski i ze świata, finanse, biznes.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

4. Niedługo wystartuje do nagrody

Kraśko, wnuk Wincentego, w Wiadomościach TV. Jestem tego pewny.

avatar użytkownika tu.rybak

5. No, ale Kraśko

to chyba nie debiut!

A ta Wesołowska to właściwie stara się od paru lat dopiero (Newsweek, Wprost)

Rybak
avatar użytkownika kazef

6. Kraśko otrzyma w nagrodę skórzany pas WSI z 1981 r.

za resortowy debiut w dziedzinie lasów państwowych. Debiut w sensie: on pierwszy w telewizji publicznej zacznie sprzedawać widzom temat sprzedaży lasów.

avatar użytkownika tu.rybak

7. A tak, to tak

Może dostać nagrodę główną w publicystyce resortowe. Skórzany pas WSI bardzo pasuje.

Rybak
avatar użytkownika kazef

8. @tu.rybak

Sie wie, że pasuje.

Pas skórzany WSI z 1981 kojarzy się z:
- biciem niepokornych
- wychowywaniem społeczeństwa
- zaszczytną służbą resortową
- ciągłością pracy (do 1991 w WSW, potem w WSI)
- ckliwym wspomnieniem stanu wojennego.

Nagroda jak się patrzy. Kraśko jąkałby się ze wzruszenia.

avatar użytkownika Maryla

9. KONKURENCJA DO NAGRODY Z CZERSKIEJ

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15330775,Nowelizacja_ustawy_o_Lasach...
Rząd znalazł 1,6 mld zł. Pod nosem mieliśmy żyłę złota

"Lasy państwowe to specyficzna instytucja. To organizacja, która zarządza lasami należącymi do Skarbu Państwa. Ale Lasy Państwowe mimo, że zarabiają rocznie na sprzedaży drewna kilkaset milionów złotych nie dzielą się zyskiem ze Skarbem Państwa.

Efekt jest taki, że Lasy Państwowe mają na kontach ok. 3 mld zł."

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl