Przypomnijmy o Rotmistrzu w Tarnowie
W harcerskim Dniu Myśli Braterskiej 2013 i na tydzień przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wraz z młodzieżą i dorosłymi przypomnieliśmy o Rotmistrzu w Tarnowie.
Leliwa - herb miasta Tarnowa i rodu Pileckich
Z inicjatywy Piotra Dziży, redaktora naczelnego portalu inTARnet, który ponad trzech lat należy do grona instytucjonalnych uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), w piątek 22 lutego 2013 r. w Tarnowie przypomnieliśmy o Rotmistrzu w Tarnowie.
W godzinach okołopołudniowych wykładów na temat Ochotnika do Auschwitz wysłuchali uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II, a następnie ich koledzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.
Po południu, w siedzibie Starostwa Powiatu Tarnowskiego odbyła się dwu i półgodzinna dyskusja, której przedmiotem było znaczenie dziedzictwa Witolda Pileckiego, a także misja Fundacji Paradis Judaeorum oraz fakty dokonane za sprawą wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.
Kontekst spotkań wyznaczał zbliżający się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także drugie z dwudziestu wydarzeń, jakie składają się na „Kalendarium Rotmistrzowskie 2013”, czyli obchodzone w dniu 22 lutego międzynarodowe święto skautów i harcerzy: World Thinking Day 2013 - Dzień Myśli Braterskiej z rtm.Pileckim.
Dyskusja, jaka odbyła się 22.II.2013 po południu w auli tarnowskiego Starostwa Powiatowego stała się okazją do bliższego przyjrzenia się faktom, które w ostatnich miesiącach przysporzyły nam radości, ale i rozczarowań (zob. http://mementomori.salon24.pl/posts/ ).
Piszący te słowa miał okazję ustosunkować się do pytań odnośnie misji Fundacji Paradis Judaeorum oraz owoców naszych starań o wprowadzenie postaci i dokonań twórcy ZOW w świadomość Polaków, Europejczyków, mieszkańców globalnej wioski. Nie tylko w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, w Szwecji, Francji, czy na Ukrainie.
Z jak najlepszym przyjęciem tarnowian spotkała się idea złożenia szczątków Rotmistrza w Katedrze na Wawelu. Niemałym zaskoczeniem dla wielu okazały się natomiast takie fakty, jak m. in. postawa ministra Bartoszewskiego wobec „przypominania o Rotmistrzu” w Waszyngtonie i w Brukseli, solidarna odmowa polityków - w tym Jarosława Kaczyńskiego - na prośby o wsparcie apelu do premiera wystosowanego 14.VI.2011 pod Ścianą Straceń, a także cenzura, jaką akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), objęta jest w takich mediach, jak „Rzeczpospolita” i „Nasz Dziennik”.
Poruszyliśmy temat zaskakująco mizernej promocji książki pt. „Ochotnik” (por. „Marco Patricelli z wizytą w Polsce”), a także uroczystej prezentacji srebrnej monety z wizerunkiem rtm.Pileckiego, wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum. Przypomnijmy, że przed trzema laty kierownictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau sabotowało edycję monety z Rotmistrzem, a gdy naciski nie odniosły skutku, uniemożliwiono zaprezentowanie jej podczas uroczystości 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz (zob. „Monety z rtm.Pileckim miało nie być”, a także „Odwołać dyrektora Muzeum Auschwitz”).
Jako że „przypomnienie o Rotmistrzu” 22 lutego 2013 r. miało miejsce w Tarnowie, nie mogło zabraknąć wątku niesławnej pamięci tarnowianina – Józefa Cyrankiewicza, który w sposób szczególnie haniebny odcisnął swoje piętno na losach Witolda Pileckiego. Nie mogliśmy nie wspomnieć i o tym, iż to właśnie z Tarnowa w dniu 14 czerwca 1940 r. wyruszył pierwszy transport 728. polskich więźniów politycznych do Konzentrationslager Auschwitz.
Spotkania w tarnowskich szkołach, tak jak te, które w latach ubiegłych odbyły się na Dolnym Śląsku (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Legnicy i Lubinie”), na Kujawach (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu nad Jeziorem Gopło”) i w Krakowie (zob. „Lekcje Patriotyzmu z SKWK: Witold Pilecki i jego życie”), przekonują, że wbrew głoszonym tu i ówdzie opiniom, młodzi ludzie mocno identyfikują się z owym uniwersum wartości, które symbolizuje rtm.Witold Pilecki. Że chcą o Ochotniku do Auschwitz nie tylko pamiętać, ale także przypomnieć i stale przypominać.
Dlatego sądzę, że mimo rozlicznych obowiązków, (nie tylko) tarnowscy maturzyści dadzą się zaprosić do udziału w takich wydarzeniach, jak „Remind USHMM about Witold Pilecki”, „O ŚWIĘTO BOHATERÓW DO EUROPOSŁÓW”, czy „WITOLD PILECKI ZASŁUŻYŁ NA WAWEL”. To, czy cele naszej akcji uda się osiągnąć, zależy w dużej mierze od młodych.
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Najnowsze aktualności w facebookowym profilu akcji:
http://mementomori.salon24.pl/489004,przypomnijmy-o-rotmistrzu-w-tarnowie
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Michał Tyrpa
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Pamiętamy !
"Moją ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna,
Moim powietrzem jest wicher bez nieba,
Moim pokarmem jest krew w garści nieba,
A moim światłem, co płonie z daleka,
Jest nasze prawo i prawo człowieka.
Może mnie dławić ten bunt wiecznie żywy,
Ale bez niego nie będę szczęśliwy.
Mogę uciekać przed zmagań żałobą,
Ale już nigdy nie ujdę przed sobą.
Wśród wielu ojczyzn, co płyną w mgle cudnej,
Ja chcę tej jednej, tej wolnej, tej trudnej.
Cóż mi po wszystkich słońcach tego świata,
Jeżeli mi serce pchnięto do podziemi.
O bracia moi, a kto bez wolności,
Niech w ciemność idzie i walczy w ciemności.
Moją ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna.
Czy tam, czy tutaj, to jedno nas łączy.
Nurt nieśmiertelny, co we krwi się sączy
I każe sercu taką moc natężyć,
Że wbrew rozumom musimy zwyciężyć"
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl