KANCELARIA RADCY PRAWNEGO DO TERESY PAKOSZ PREZES RADIA LWÓW
aleksander szumanski, pon., 26/11/2012 - 22:07
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO DO TERESY PAKOSZ PREZES POLSKIEGO TOWARZYSTWA
RADIOWEGO WE LWOWIE
Szanowna Pani Teresa Pakosz
Prezes Polskiego Towarzystwa Radiowego we Lwowie
W imieniu mojego Mocodawcy p. red. Aleksandra Szumańskiego powiadamiam Panią:
- Mój Mocodawca nie jest publicystą, ani korespondentem „Nowego Dziennika” Nowy Jork, ani też to pismo nie zamieszczało nigdy żadnych jego tekstów, czy komentarzy.
- naruszyła Pani prawa autorskie p. red. Aleksandra Szumańskiego publikując w „Nowym Dzienniku” Nowy Jork z dnia 07 listopada tekst)http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/radio-lwow-apeluje-o-pomoc-nie-pozwolcie-aby-radio-zamilklo - „Radio Lwów apeluje o pomoc - nie pozwólcie, aby radio zamilkło”!
Opublikowano: Środa 07 listopada 2012 r.
co stanowi plagiat tekstu z dnia 2 października 2012 r.
http://www.radiownet.pl/republikanie/aleszum#/publikacje/tu-mowi-radio-lwow-do-wszystkich-rozglosni-polskiego-radia zatytułowanego „Tu mówi Radio Lwów do wszystkich rozgłośni Polskiego Radia”, który ukazał się na blogach mojego Mocodawcy p. red. Aleksandra Szumańskiego m.in. w „Radiu Wnet” w dniu 2 października 2012 r.
Po ukazaniu się tego tekstu napisała Pani na stronie internetowej Radia Lwów:
„Notka informacyjna
08.10.2012
Polskie Towarzystwo Radiowe, społeczna redakcja “Radio Lwów” oświadcza, że nie ma nic wspólnego z artykułem Aleksandra Szumańskiego pod tytułem „Tu mówi Radio Lwów do wszystkich rozgłośni polskiego Radia”. Nikt z naszych redaktorów nie udzielał wywiadu A. Szumańskiemu, nie wypowiadał się w sprawach, które porusza autor. Aleksander Szumański bezpodstawnie identyfikuje się z naszą redakcją, podszywa się pod naszą organizację, której nie jest członkiem i w ten sposób przypisuje Radiu Lwów nie istniejące własne poglądy. Nierzetelność dziennikarska powoduje nieprawdziwe informacje o nas bez nas. Radio WNET opublikowało fałszywą informację, że Radio Lwów już nie nadaje. Nadajemy i będziemy emitować polskie audycje, dopóki środki na to pozwolą. I otrzymaliśmy dotacje od Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Polski senator jako gość radia WNET twierdzi, że trzeba takie radio przestać finansować i proponuje nadawanie w języku ukraińskim. I znowu bez porozumienia z nami. Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” nie zapłaciła za użytkowanie lokalu przy ul. Rylejewa, nie wywiązując się z umowy z powodu rzekomego braku środków finansowych. Na koncie Fundacji leżą pieniądze zgromadzone w celu powołania polskiej rozgłośni we Lwowie. Lawina świadomej lub niezawinionej dezinformacji powoduje pytania, na które odpowiadamy niniejszym pismem.
Prezes Polskiego Towarzystwa Radiowego
Teresa Pakosz”
Tekst ów narusza dobra osobiste p. red. Aleksandra Szumańskiego zarzucając mu:
„…bezpodstawne identyfikowanie się z naszą redakcją, podszywanie się pod naszą organizację, której nie jest członkiem w ten sposób przypisując Radiu Lwów nie istniejące własne poglądy…nierzetelność dziennikarska powoduje nieprawdziwe informacje o nas, nikt z naszych redaktorów nie udzielał wywiadu A. Szumańskiemu…”
Pan red. Aleksander Szumański w tekście „Tu mówi Rado Lwów do wszystkich rozgłośni Polskiego Radia” nie podaje, iż jest członkiem jakiejkolwiek lwowskiej organizacji radiowej, nie powołuje się na żaden wywiad rzekomo mu udzielony i nie identyfikuje się z redakcją Radia Lwów, jak również nie podszywa się pod żadną „naszą” organizację. O jaką nierzetelność dziennikarską pomawiany jest p. red. Aleksander Szumański? Poglądy niezależnego dziennikarza jakim jest p. Aleksander Szumański nie są w przywołanym tekście utożsamiane z poglądami p. Teresy Pakosz.
Następnie w programie społecznościowym „Netlog’ pojawił się wpis użytkownika tego programu jako Teresa Pakosz:
„Proszę natychmiast przestać pisać o Radiu Lwów cokolwiek. Inaczej podejmę kroki oficjalne. Wczoraj 18:40 Pan i tak już zrobił wiele szkody tą pisaniną i powiela w licznych linkach. Ostatnia informacja na Pańskim blogu świadczy o tym, ze los radia jest Panu obojętny. Szkoda, że jest Pan lwowianinem. Wstyd i hańba wypisywać bzdury w czyimś imieniu. Za lwowianina więc Pana uważać przestałam. A ponadto za człowieka rzetelnego i uczciwego. Mam nadzieję, że się Pan powstrzyma od głupich publikacji. Proszę sobie znaleźć inny temat i zostawić Radio Lwów, a nie szkalować niewybrednymi wyrażeniami typu zes... Informuję też, że w szkole i w instytucie nauczono mnie pisać, i ponoć nieźle. To, co potrzebne, jestem w stanie napisać samodzielnie”.
Wpis ten jest naruszeniem dóbr osobistych p. Aleksandra Szumańskiego, poniżający go w sposób brutalny i wielokrotny z użyciem obraźliwego słownictwa. Osoba urodzona we Lwowie, w którym straciła całą rodzinę z rąk okupantów sowieckich i niemieckich, wierna swojemu miastu Semper Fidelis, czemu dawała niejednokrotnie wyraz, choćby ostatnio w obronie Radia Lwów, stała się przedmiotem niewybrednych osobistych ataków p. Teresy Pakosz redagowanych w imieniu Polskiego Towarzystwa Radiowego we Lwowie, cytowanych wyżej. Co oznacza wpis „nie szkalować niewybrednymi wyrażeniami typu zes…” - pomawiający w sposób wulgarny mojego Mocodawcę?
Reasumując:
Pani Teresa Pakosz naruszyła prawa autorskie p. Aleksandra Szumańskiego przez plagiat jego tekstu umieszczony w dniu 07 listopada w „Nowym Dzienniku” Nowy Jork zatytułowany „Radio Lwów apeluje o pomoc - nie pozwólcie, aby radio zamilkło”!
Tekst ten stał się przedmiotem niewybrednych krytyk p. Teresy Pakosz pod adresem jego autora p. Aleksandra Szumańskiego, następnie splagiatowany pod innym tytułem o czym wyżej.
Pani Teresa Pakosz naruszyła dobra osobiste niezależnego dziennikarza i lwowianina 81-letniego p. red. Aleksandra Szumańskiego, co uzasadniam wyżej.
Zostałam upoważniona przez mojego Mocodawcę p. red. Aleksandra Szumańskiego do zwrócenia się do Pani o dokonanie przeproszenia p. Aleksandra Szumańskiego na stronie Towarzystwa Radiowego Lwów podpisane przez prezes Polskiego Towarzystwa Radiowego we Lwowie Teresę Pakosz.
Z poważaniem
Kancelaria Radcy Prawnego
TS i wspólnicy
- aleksander szumanski - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz