Wyniki ustaleń z badań nad sowieckimi m.in. obozami jenieckimi zostaną zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji naukowej w Łodzi zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad imprezą objął "Nasz Dziennik".
Konferencja „Sowieckie obozy dla jeńców wojennych i internowanych 1939-1956”, odbędzie się w dniach 6-7 listopada w Grand Hotelu w Łodzi. Jej celem jest rekapitulacja stanu badań nad polityką represji stosowaną przez Związek Sowiecki wobec jeńców wojennych i osób internowanych z terenów Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1939-1956.
- W trakcie naukowego spotkania historycy z Polski, Finlandii, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Węgier zaprezentują wyniki swoich ustaleń nad różnymi aspektami funkcjonowania sowieckich obozów dla jeńców i internowanych, ich strukturą oraz losami osób, które zostały w nich osadzone – informuje dr Jerzy Bednarek z oddziału IPN w Łodzi.
Wśród gości swoje referaty wygłoszą m.in. prof. Wojciech Materski z Polskiej Akademii Nauk (Obozy specjalne NKWD), prof. Wadim Zołotariow z Uniwersytetu w Charkowie (Sprawcy rozstrzelania oficerów polskich w Charkowie w 1940 r.), dr Támas Stark z Węgierskiej Akademii Nauk (Węgierscy jeńcy wojenni w obozach sowieckich 1945-1955) i prof. Xavier Moreno Juliá z Uniwersytetu Rovira i Virgili w Tarragonie (Hiszpańska literatura o żołnierzach „Błękitnej Dywizji” w sowieckiej niewoli).
Jak zaznacza dr Bednarek, te naukowe przedsięwzięcie będzie kontynuacją rozważań rozpoczętych z inicjatywy łódzkiego Oddziału IPN w roku ubiegłym podczas międzynarodowej konferencji „Sowiecki system obozów i więzień. Forma represji politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie XX wieku”.
- Wówczas jednym z aspektów dyskusji były właśnie kwestie związane z formalnoprawnym statusem sowieckich jeńców i osób internowanych – dodaje.
Wskazuje, że udział historyków z ośmiu krajów europejskich, specjalistów w problematyce sowieckich represji, umożliwi spojrzenie "na ten problem z szerszej perspektywy, pozwoli ocenić mechanizm i skalę stosowanych przez Sowietów represji wobec przedstawicieli różnych narodów”.
Według niego, w pierwszych 8 referatach wygłoszonych 6 listopada zostaną poruszone m.in. kwestie dotyczące szczegółowej oceny sowieckiej polityki wobec wziętych do niewoli w latach 1939-1945 przedstawicieli konkretnych narodów.
- Natomiast drugi dzień konferencji, 7 listopada, został podzielony na dwa bloki. Pierwszy będzie dotyczył zagadnień związanych z Polakami, którzy trafili do sowieckiej niewoli. Drugi blok poświęcono przykładom recepcji problematyki sowieckich obozów jenieckich w publicystyce, literaturze i wspomnieniach – konkluduje pracownik IPN.
Partnerami Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przy realizacji tego przedsięwzięcia są Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim.
1 komentarz
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Bardzo potrzebny panel ale i potrzebne jest słowo pisane.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz