Tablica upamiętniająca płk. Józefa Teligę, żołnierza ZWZ, AK i WiN, działacza niepodległościowego, współpracownika Solidarności Walczącej, najstarszego więźnia politycznego PRL, zostanie odsłonięta w kościele św. Katarzyny w Warszawie.
Józef Teliga urodził się 9 września 1914 r. w Sarniej Zwoli koło Opatowa. W 1935 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kielcach. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1935-1945 pracował jako nauczyciel. W chwili wybuchu II wojny światowej zaangażował się w służbę Polskiego Państwa Podziemnego. Był żołnierzem Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W latach 1943-1945 pełnił funkcję szefa ekspozytury wywiadu AK w Radomiu, natomiast w latach 1945-1946 był szefem wywiadu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Okręgu Kielecko-Radomskim. Strajki na Wybrzeżu w 1980 r. i zawarte wówczas z władzami PRL Porozumienia Sierpniowe, na mocy których m.in. zarejestrowano NSZZ "Solidarność", ponownie skierowały go na drogę działalności niepodległościowej. Od września 1980 r. jest członkiem „S” oraz Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Kielce. Współorganizował wtedy Solidarność Wiejską na Kielecczyźnie. W lutym 1981 r. został przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidulanych „S” w Kielcach.
Senator Jerzy Chróścikowski (PiS), przewodniczący NSZZ RI „S”, wspomina bardzo pozytywnie płk. Teligę. - Cenne było jego doświadczenie żołnierskie, którym uczył nas, jak należy walczyć w tych czasach z systemem oraz – jak to określaliśmy – „partyzantki”. Myślę, że dobrze to na nas wpływało, ponieważ NSZZ RI dopiero wtedy powstawał – zauważa Chróścikowski.
Wskazuje, że działacze związkowi nie mieli wówczas doświadczenia i opierali się przede wszystkim na wzorcach przedwojennych oraz okresu wojennego. - Dlatego ważni dla nas byli członkowie NSZZ RI wywodzący się z AK i innych organizacji podziemnych. Tacy ludzie jak płk Teliga byli autentycznymi członkami walki niepodległościowej, którzy zasilali nasze szeregi – podkreśla senator.
Po wprowadzeniu stanu wojennego płk Teliga ukrywał się w Warszawie. Od 1982 r. był współpracownikiem Solidarności Walczącej. - Stan wojenny dodał mu sił i energii, nie załamał rąk. Zaczął z rozmachem „knuć” w podziemiu, był poszukiwany listem gończym. Założył konspiracyjną organizację o profilu ludowym pod nazwą Ogólnopolski Komitet Oporu Rolników (OKOR). Gdy w 1982 roku powstała Solidarność Walcząca, pan Józef doprowadził do ścisłej współpracy OKOR z „SW” – wspomina Piotr Chlebowicz, działacz Solidarności Walczącej.
Płk Teliga był najstarszym więźniem politycznym PRL. Dwa razy - w 1983 i 1985 r. - osadzono go w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów pod zarzutem m.in. szpiegostwa. W 1987 r. współtworzył Niezależny Ruch Ludowy „S”. Był przeciwnikiem rozmów Okrągłego Stołu i tzw. kontraktowych wyborów do Sejmu. Zmarł 26 grudnia 2007 r. we Włoszczowie.
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej płk. Telidze odbędzie się w niedzielę 21 października w kościele św. Katarzyny w Warszawie o godz. 14.00.
1 komentarz
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo.
Jest w Domu Pana,
Módlmy się
Wyrazy ubolewania
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz