Na skrzyżowaniu Niepodległości i Podległości, czyli – ‘U Dziadka’ w Sulejówku
Na skrzyżowaniu Niepodległości i POdległości,
czyli – ‘U Dziadka’ w Sulejówku
(Józef Wieczorek)
Skoro historia jest wyprowadzana ze szkół, należałoby wyprowadzać młodzież szkolną na szlaki historyczne , szczególnie podczas wakacji. Na szlaku ‘Do Niepodległości’ nie może zabraknąć Sulejówka, znanego głównie z pobytu tam marszałka Józefa Piłsudskiego. Dwór Milusin – dom Marszałka i jego rodziny, i gdzie wreszcie ma powstać Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Ale oficjalnego szlaku śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego tam jeszcze nie ma i można mieć nawet kłopoty jak trafić do jego dworku (na skrzyżowaniach nawet brak tablic z nazwami ulic – Legionów czy Oleandrów) . Można zauważyć przypadkowo poniższą tablicę, ale można też przeszukiwać okolicę w poszukwianiu śladów Marszałka bez objaśnień jak/dokąd trafić.
W dzień powszedni dworku nie da sie zwiedzić, chyba , że wcześniej na zwiedzanie się umówimy:
Przy ul. Paderewskiego można zauważyć pomnik:
A na skrzyżowaniu ul. Paderewskiego z ul. (nomen omen) Janka Krasickiego ( czyli swoiste skrzyżowanie szlaku Niepodległości i Podległości, charakterystyczne dla III RP) warto odwiedzić Dom Restauracyjny „U DZIADKA” z wystrojem z epoki Marszałka, czynny także w dni powszednie (znakomita klimatyzacja)
Może za kilka lat powstanie w Sulejówku Muzeum Marszałka z prawdziwego zdarzenia (ma powstać do 2016 r.) ale już dziś Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej winna włączyć Sulejowek do historycznej/obywatelskiej edukacji pozaszkolnej, aby pokazywać jak się poruszać po szlaku prowadzącym do Niepodległości .
Filed under: fotoreportaż Tagged: Dworek Milusin, Marszalek Józef Piłsudski, Sulejówek
- Józef Wieczorek - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Szanownego Autora oraz miłośników Historii i Sulejówka!
Trzeba będzie...zmienić tytuł notki (i nieaktualną mapkę :) !
Zmiany nazw ulic w otoczeniu Dworku "Milusin" Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Rodziny, rozpoczęły się w latach '90 i najdłużej opierała się, (choć tylko we fragmencie dawnej całej ulicy) ...właśnie nazwa ulicy - Janka Krasickiego :)
Nazwa części tej ulicy, przylegającej bezpośrednio do kwadrantu posesji Marszałka od strony wschodniej - została już wiele lat temu zmieniona na ulicę Legionów niemniej jej przedłużenie w kierunku południowym pozostało z nazwą Janka Krasickiego (to właśnie to skrzyżowanie, w narożu którego znajduje się świetna restauracja "U Dziadka" !)
Jednak ponad 2 lata temu (pokonując zrozumiały poniekąd opór mieszkańców przed uciążliwymi zmianami wpisów we wszystkich dokumentach!) - władze miasta, naciskane od lat przez Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka - zmieniły nazwę tego fragmentu ulicy...na ul. Abp. Ignacego Krasickiego !
/Ignacy Krasicki herbu Rogala (ur. 3 lutego 1735 w Dubiecku, zm. 14 marca 1801 w Berlinie) – biskup warmiński od 1767, arcybiskup gnieźnieński od 1795, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Koronnego w Lublinie w 1765, poeta, prozaik i publicysta, kawaler maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis . Jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Nazywany „księciem poetów polskich”. [cyt. za Wiki]
Tak więc - w nieodległym otoczeniu Dworku - od >2 lat...nie straszy już nieprzystająca do emanującego z tego miejsca Ducha Niepodległości - postać Janka Krasickiego :)
Do Autora więc prośba - o zmianę choćby tytułu ! - resztę wyjaśni mój komentarz!
I jeszcze jedna - ważna uwaga: Dworek jest otwarty do zwiedzania codziennie od godz. 10.00 do 16.00 - w tych godzinach zawsze jest obecny Kustosz Dworku, Pan Jerzy Pawłowski, oprowadzający po Domu Marszałka i urokliwym otoczeniu "Lasku Marszałka" - jak nazywają otoczenie Domu tubylcy. Jednak w dni powszednie - trzeba najpierw zadzwonić i umówić sie na konkretny dzień/godzinę (dotyczy to także większych grup zwiedzających) - a to z powodu konieczności wykonywania zwykłych prac w samym Dworku jak i jego otoczeniu, które na codzień wykonuje sam sympatyczny Kustosz :)
P.S. Chciałam przypomnieć swoje wcześniejsze oprowadzanie tu, na Blogmedia24 - po Dworku "Milusin" z 2010 roku, i doznałam zawodu: tekst - jest, ale zdjecia, nie wiem czemu? - nie wyświetlają się ! Ale to już chyba pytanie do Redakcji BM24...:
http://blogmedia24.pl/node/39018
Selka
2. @Selka
ZDJĘCIA ZNIKNĘŁY, JAK WIELE INNYCH, ZAMIESZCZANYCH NA BEZPŁATNYCH HOSTINGACH.
Prosba o podesłanie jeszcze raz do Natenczasa, to wrzuci na hostingu płatnym, z którego korzystamy. Tam nie znikną, chyba że z całą zawartością :)
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl