Przynieś kamień do Muzeum Powstania na pomnik upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.

avatar użytkownika Maryla

Z 33 tysięcy kamieni ma powstać pomnik upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Będzie to monumentalny portret nieznanej mieszkanki stolicy. Zostanie umieszczony w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka apeluje do zwiedzających, by przynosili swoje kamienie i w ten sposób współtworzyli pomnik. Mozaika ma zostać odsłonięta w 68. rocznicę wybuchu Powstania.

fot. Piotr Halicki/Onet
fot. Piotr Halicki/Onet

Pomysłodawcą i autorem pomnika jest Michał Zadara. - W pewnym sensie jest to odpowiednik Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy stworzymy symboliczny „grób nieznanego cywila”. I tak jak ludzie od zawsze nosili kamienie, by usypać groby swoich przodków, tak my przynieśmy te kamienie, by ułożyć symboliczny grób dla tych, którzy grobu nie mieli - tłumaczy.

Władze muzeum apelują zwłaszcza do tych, którzy mają w domu albo w ogrodzie biały, czarny, szary albo kremowy kamyk o średnicy ok. 3-5 centymetrów, by przynieśli je do placówki. Do końca czerwca Michał Zadara i jego zespół będą układać mozaikę w Parku Wolności na terenie muzeum. Będzie to powiększone do 60 metrów kwadratowych zdjęcie nieznanej warszawianki, zrobione podczas Powstania Warszawskiego - kobiety, która prawdopodobnie zginęła, jako cywilna ofiara wojenna. Jej powiększony portret w kamieniu znajdzie się także w parku przy moście Poniatowskiego. - Portretem tej nieznanej warszawianki chcemy upamiętnić wszystkich cywilów, którzy zostali zabici podczas II wojny światowej, i którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.

Kamienie można przynosić do Muzeum Powstania Warszawskiego (Park Wolności lub szatnia MPW) od 20 do 30 czerwca, w godz. 10-18.

Mogą je przynosić także kibice, również ci z zagranicy. Muzeum wychodzi im bowiem naprzeciw i przez trzy dni - 20, 21 i 22 czerwca – organizuje Dni Portugalskie i Dni Czeskie w związku z meczem ćwierćfinałowym w stolicy. Z tej okazji kibice z Portugalii i Czech mają okazję bezpłatnego zwiedzania muzeum z wykorzystaniem audio przewodników w ich językach.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/przynies-kamien-do-muzeum-powstania,1,5166523,region-wiadomosc.html

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Oto moje:

Pamietamy

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz