Huzarzy Śmierci

avatar użytkownika jwp

To co niewyobrażalne, stanowi prawdziwą siłę. ...

Huzarzy Śmierci - walczyli i ginęli za wolną i niepodległą Polskę - link.

"...Lipiec 1920 roku przyniósł ogromne zagrożenie dla młodego państwa polskiego. Wojna z bolszewikami przybrała niekorzystny obrót. Złamanie polskich linii obrony przez przeważającą liczebnie armię nieprzyjaciela zmusiła Polaków do odwrotu w głąb kraju...".

"...Nie dziwi zatem fakt, iż właśnie w Białymstoku zaczęto formować Ochotniczy Dywizjon Jazdy 1 Armii, który przeszedł do historii jako tajemniczy i groźny Dywizjon Huzarów Śmierci...".

Wiele jest historii, które spoczywają głęboko w niepamięci narodu. Nie tylko naszego. I zastanawiające jest, czy to celowe, czy też to nasza wina i zaniedbanie. A może to signum temporis.

Być może takie postawy i wybory są dla nas dzisiaj niewyobrażalne, gdy w ciągłym zaćmieniu przyszło nam żyć, a sprawy podstawowe przykrywają nowe narracje i cele. Oduczyliśmy się podstaw ciesielki i kupujemy nie za swoje pieniądze gotowe i nietrwałe produkty, ersatze rzeczywistości. Bez fundamentu jakim jest Wiara i Ojczyzna, to na czym jedynie można wznieść trwałe budowle. Oparte o system wartości i sztukę wyboru. Choćby tak dramatyczną jakiej dokonali...

Stefan P. Wesołowski - Bohater Dwóch Narodów - link

"...Losy Stefana Wesołowskiego są doprawdy niezwykłe. Był on jednym z najmłodszych żołnierzy w historii. Wstąpił bowiem w szeregi Legionów Piłsudskiego jako zaledwie 9-letni chłopiec! Nastąpiło to w roku 1918, kiedy to po nagłej ucieczce z domu postanowił walczyć o niepodległość ojczyzny. Jako żołnierz 16. Pułku Piechoty Dywizji Huzarów Śmierci brał udział w obronie Lwowa. Jego prawdziwie bohaterska postawa w walce przyniosła mu Order Virtuti Militari.
Trzy lata później udał się z grupą kolegów na Śląsk, gdzie uczestniczył w trzecim powstaniu śląskim. Tu również wykazał się niebywałą wręcz odwagą, wysadzając pociąg pancerny. Został za to odznaczony Krzyżem Walecznych oraz uzyskał stopień kaprala. W ten sposób Stefan, mając 12 lat, został najmłodszym kapralem Rzeczypospolitej...".

13-letni Antoś Petrykiewicz,

najmłodszy Kawaler Orderu Virtuti Militari - link.

"...Jego życiorys jest tak krótki, jak było jego życie. Nie znamy nawet dokładnej daty jego urodzenia, jedynie rok 1905 r. Jego ojciec Kasper był właścicielem niedużej posiadłości i podobno wójtem dzielnicy Lwowa – Zniesienia. Antoś wychowywał się razem z trzema siostrami oraz czterema braćmi. Uczył się w V Gimnazjum we Lwowie. W listopadzie 1918 r. miał 13 lat i chodził do drugiej klasy gimnazjum. Co go skłoniło do tego, żeby porzucić szkolną ławę, sięgnąć po karabin i bić się na lwowskich ulicach z Ukraińcami? Może namówili go do tego koledzy, którzy chcieli wspólnie przeżyć przygodę swojego życia? A może jednak pchnęły go do tego miłość do Lwowa i poczucie obowiązku? Podobnie jak skłoniły do czynu innego młodocianego żołnierza – 14 letniego Jurka Bitschana, który zapisał w pożegnalnym liście: Kochany Tatusiu, idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę na tyle siły, by móc służyć i wytrzymać.

Obowiązkiem też moim jest iść, gdy mam dość sił,

a wojska braknie ciągle dla oswobodzenia Lwowa.

Z nauk zrobiłem już tyle, ile trzeba było.

Dlaczego rodzice dopuścili do tego, że ich syn z bronią w ręku walczył na śmierć i życie w pobliżu swojej kamienicy? A może uciekł z domu i bez wiedzy rodziców dołączył do polskich oddziałów wojskowych? Odpowiedzi na wszystkie pytania możemy się tylko domyślać...".

Po przeczytaniu zalinkowanych tekstów warto się zastanowić, jak daleko odeszliśmy od Polski w naszej codziennej gonitwie za Złotym Runem, które tak bardziej tombakiem świeci. Czy tylko w czas wojny trzeba przedsięwziąć środki ostateczne. Lub chociaż niezbędne.

Warto tu przytoczyć kolejną historię, a w zasadzie jej fragment. Historię, jak najbardziej autentyczną.

Po wojennej zawierusze do Polski powrócił oficer Korpusu Ochrony Pogranicza ( równie zapomnianej, a ważnej formacji ), który przeszedł bojowy szlak z Armią Andersa. I dość szybko zapukali do niego smutni panowie, by mu zaproponować pobyt w Zakładzie Karnym Rawicz. I tak, przez wiele lat korzystał z gościnności Władzy Ludowej.

Gdy tak wczasował się na koszt państwa, w jego rodzinnej wsi rozpanoszył się Sekretarz. A w pierwszej kolejności w oko wpadło mu gospodarstwo bohatera tej historii. I gdy już wszystko wskazywało na to, że powiększy o nie swoje włości, to wtedy...

Późną nocą do jego domostwa zapukało kilku mężczyzn, pewny swojej władzy bez zastanowienia otworzył drzwi. Bynajmniej nie przyszli w gościnę. Powiedzieli mu tylko dwa zdania -

...Wiecie sekretarzu, jak się łatwo chałupy z drewna palą ?

A ludzie tym bardziej...”.

I to jest w zasadzie koniec historii, oczywiście sekretarza w tej wsi.

W wielu państwach władza używała do rozprawiania się z przeciwnikami, z opozycją, bez względu na orientację władzy i opozycji, tzw. Szwadronami Śmierci. Przeciwnicy władzy, nie zawsze totalitarnej, czy też zdradzieckiej wobec narodu, sięgali po podobne metody. Od walki ideologicznej, poprzez partyzantkę, aż do aktów terroru. Zawsze z wzajemnością.

Mało kto pragnie, by doszło do sytuacji, gdy obie strony sięgną po skrajne metody walko o władzę lun jej utrzymanie za wszelką cenę. W pewnych sferach życia, w polityce, ekonomii, a nawet w sferze obyczajowej i moralnej walka trwa w najlepsze. Zastanowić się nam jednak trzeba, czy ma być to Najdłuższa Wojna Współczesnej Polski ? A może, by nie trzeba zanim nas dorżną sięgać po środki ostateczne, powołać do życia Szwadrony Perswazji. A ich bronią winna być prawda. Tylko ta skutecznie doprowadzi do końca rządów współczesnych sekretarzy. Którym do czasu nocnej wizyty wydaje się, iż są wszechwładni i bezkarni. Trzeba tylko więcej odwagi u świadków koronnych. A tych nie brakuje wśród urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Miejmy nadzieję, że się tam choć kilku uchowało. Co im jeszcze na sercu los Polski leży, a sumienie coraz bardziej ciśnie.

Inaczej zawsze będziemy skazani na wrzutki służb, które nas mają prowadzić ich drogą. Lub też na nieuniknioną wtedy konfrontację. Bez wątpienia zwycięską, tylko jakim kosztem ?

Naprawdę niewiele już trzeba, tylko odpowiedniego katalizatora, jakim jest wiedza o prawdziwym planie naszych włodarzy i metodach jego realizacji.

A wtedy strach sam po nich przyjdzie.

A teraz z innej beczki.

10 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Pani JWP,

Szanowna Pani,

Ojczyzna była w potrzebie, wszyscy Polacy brali do rąk broń, by bronić. W czasie II Wojny Światowej też tak było.

Ja miałem lat 6 kiedy trafiłem do niemieckiego więzienia jako mały bandyta.

Romek Strzałkowski, uczeń szkoły muzycznej w Poznaniu, uczestnik Powstania "Poznański Czerwiec 56" miał lat 13. Funkcjonariuszka UB, zabiła go z przyłożenia. Do dziś, IPN, nie chce udostępnić prawdziwego nazwiska UB-eczki

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

Wieczna Cześć Ich Pamięci

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Wilmann

2. Odznaka pamiątkowa Huzarów Śmierci,

której wizerunek otwiera esej została ustanowiona w 1921 roku. Nadawana bez zatwierdzenia.
Na dolnym ramieniu krzyża kawalerskiego widnieje data 23 VII 20.

Projektantem odznaki był Józef Siła-Nowicki a wykonawcą zakład grawerski Gustawa Sosnowskiego w Warszawie.

avatar użytkownika gość z drogi

3. JWP ,przeczytałam jednym tchem

zawsze za mało jest wiedzy o czasach wielkich zrywów,wielkich bohaterstw w obronie Ojczyzny....
czytając TEN Tekst,szukałam w myślach sposobu na wyjście na przeciw ,temu co nas ostatnio
spotyka...
i tak doszłam do ....Szwadrony Perswazji
TO jest TO
kiedyś pisalismy w necie,w czasach prezia olka,;wszystkie ręce na pulpit,podobnie i dzisiaj....im więcej PRAWDY,im więcej historycznej Prawdy,tym gorzej dla administrujących
Polską...
i tym większa szansa na zneutralizowanie dążeń do konfrontacji,robionych rękami przeróżnych WSI,w obronie ich "byznesów"...

liczenie na uczciwość i budzenie sumień urzędników i ludzi znających prawdę,też jest sposobem
szczególnie,ze wszystko zaczyna się chwiać i urzędnicy,i funkcjonariusze publiczni
powinni to czuć....
Współczesną Polska rządzą wszelkiej maści służby,dajmy im więc ODPÓR i moralny
i formalny.....
i mimo,ze nas podsłuchują i podglądają na okrągło,to i tak jest nas wiecej ,niz ich....
serd pozdrawiam

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

4. "Szwadrony Perswazji"

"chwilowo" taką rolę pełnią czarni,zamaskowani,z napisami na plecach białymi literami....
wpadają wczesnym rankiem ,demolują domy,PO czym ,idą do następnego miejsca,bo im się pietra pomyliły....
Perswazja POKOJU i Miłości,wedle administrujących POLSKĄ,Naszą Polską
a my ?
my jak dawni partyzanci....wszak przykładów nam nie brak....oni kradną nam Godła ,Napisy,
MY im WADZĘ....
ale UWAGA
mając przed oczami nie dawne doświadczenia z NOCNEJ Zamiany,pamiętajmy,by
kolejny RAZ TW na naszych plecach nie POszły PO WADZE,czyli precz
wszelkie bolki,rysie,grzechy,zbychy i szczególnie MIRKI, tego coś ostatnio dużo w szkle
serd pozdr :)
czuj Duch

gość z drogi

avatar użytkownika jwp

5. Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

Szanowny Panie Michale,
czasy dzisiaj takie, że patriotyzm i bohaterstwo prędzej obśmieją niż przyklękną przed nimi z namysłem. Jednak podobnie jak Pan uważam, że nigdy dość prawdy i spraw ważnych. Nich choć jeden się nawróci.

Serdecznie Pozdrawiam

JWP

avatar użytkownika jwp

6. Wilmann

Witam i dziękuję za cenne uzupełnienie.

Pozdrawiam

JWP

avatar użytkownika jwp

7. Gość z Drogi

Witaj,
nie wszyscy są straceni, wielu można wybaczyć, jak zawrócą z tej drogi. Jednak gdy skończy się czas perswazji i zgłoszenia do odpokutowania, to tylko środki bezpośrednie zostają.
I istotnym jest oczywiście, to co piszesz, byle własnymi rękami, a nie z garbem starych służb na plecach.
Musi ktoś poprowadzić, nie partie polityczne, najlepiej młody żołnierz bez skazy, a taki jest Generał Polko.

Pozdrawiam Serdecznie

JWP

avatar użytkownika gość z drogi

8. witaj,a więc zaraz lustracja i to od podszewki

w przeciwnym razie,każdy ,kto im stanie na drodze....przegra....serd pozdrawiam :)

gość z drogi

avatar użytkownika Tymczasowy

9. Uwielbiam mitologie.

Dla naszego, kolezenskiego uzytku zacytuje tylko" "Tajemniczy i grozny". Ilu nas? Raz!

avatar użytkownika jwp

10. Tymczasowy

Mitologia, rzecz ważna. Bez niej nie ma nic.
Ja tam chodzę co najmniej samotrzeć.

Pozdrawiam

JWP