ADAM MACEDOŃSKI I ALEKSANDER SZUMAŃSKI Z SIEDMIU PAGÓRKÓW FIESOLSKICH

avatar użytkownika aleksander szumanski

ADAM MACEDOŃSKI I ALEKSANDER SZUMAŃSKI Z SIEDMIU PAGÓRKÓW FIESOLSKICH

Szanowni Państwo,

21 maja (poniedziałek) o godz. 18 w Krakowie w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką ul. Szczepańska 1 w sali Fontany odbędzie się promocja książki Aleksandra Szumańskiego "Adam Macedoński i Aleksander Szumański z siedmiu pagórków fiesolskich". Udział w promocji książki wezmą autor i Adam Macedoński. Prowadzenie red. Zbigniew Ringer.

„Adam Macedoński i Aleksander Szumański z siedmiu pagórków fiesolskich” to książka niezwykła. Opowiada o losach dwóch chłopców 7 – 10 letnich wplecionych w barwy swojego miasta Semper Fidelis – (Zawsze Wiernego) Lwowa. Tam się obaj urodzili, tam wychowali i tam wspólnie spędzili czas niewinnego dzieciństwa. Domyślnie ich losy splatały się w igraszkach w Parku Kościuszki – Ogrodzie Jezuickim.

Ten piękny park położony nieopodal Uniwersytetu Jana Kazimierza na sporej powierzchni, w swojej historii gościł również ludzi niezwykłych, jak Józefa Ignacego Kraszewskiego, który zapewne nie jedną strofę swojej twórczości w tym parku zapisał.

Ogród Jezuicki był ulubionym parkiem Artura Grottgera, który u wylotu parku na ul. Mickiewicza 22 miał swój dąb, niestety już usechł.

Prawdziwą atrakcję parku była jego aleja główna, szczególnie w zimie. Aleja ma długość około 1 km stanowiąc równię pochyłą o stosunkowo dużym kącie pochylenia. Przez ową aleję chłopcy zjeżdżali na saneczkach i to była wspaniała zabawa, na licznych ławeczkach parku gromadzili się rówieśnicy bawiąc się znakomicie.

Barwne dzieciństwo przerwała wojna, a 17 dzień tragicznego września 1939 roku został w książce szeroko opisany, jako dokument przekazany po latach widziany oczami dziesięcioletnich chłopców.

Macedoński z Szumańskim osiedlili się w Krakowie. Macedoński założył Instytut Katyński i był prześladowany, wielokrotnie więziony. Uzdolniony artystycznie publikował na słynnej ostatniej stronie tygodnika „Przekrój” swoje wiersze i grafiki. Z Aleksandrem Szumańskim polskim poetą i publicystą światowej prasy polonijnej spotykają się na licznych wernisażach Macedońskiego, przeplatając malarstwo poezją i muzyką, niejednokrotnie z udziałem lwowianina jazzmana Jerzego Bożyka.

W czerwcu 2012 roku w Zamku Królewskim w Warszawie Adam Macedoński został uhonorowany przez prezesa IPN tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

Serdecznie Państwa zapraszam
autor Aleksander Szumański

PS. Jako, że Lwów położony jest na siedmiu wzgórzach stąd alegoria Mariana Hemara do siedmiu pagórków fiesolskich ( polskiej Florencji).

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz