Passent i Lenin
Passent. Bożyszcze "oświeconych." Guru "wykształconych." Bywalec świata alternatywnego i nierzeczywistego. Profesjonalista pełną gębą. Dyplomata. Bloger. Jedna z twarzy Polityki. Ocalony aby siać ferment. Towarzysz drogi. Obywatel "Polski ludowej."
W Kalendarzu robotniczym na rok 1971, red. J. Szulc- Łyskowa, G. Poterańska, W. Szwed, Warszawa 1970 od strony 180 do 185 znajduje się tekst Passenta pod tytułem Gospodarka kapitalistyczna w obliczu nowych problemów. Można się z niego dowiedzieć, że rewolucja naukowo- techniczna była jednym z czynników ożywiającym gospodarkę kapitalistyczną a jednocześnie uniezależniła metropolie od surowców z kolonii (w domyśle: rewolucja naukowo- techniczna niekorzystnie wpłynęła na rozwój niektórych państw: najbiedniejszych kapitalistycznych, kolonialnych i w ogóle Trzeciego Świata), a koncentracja kapitału i EWG dyskryminują inne rynki, w tym rzecz jasna socjalistyczne. EWG stwarza dogodne warunki do wymiany ale niestety powstają "niebezpieczne związki" pomiędzy krajami zachodnimi i scysje (EWG- UK, USA- Japonia). Napięta, groźna sytuacja nastąpiła w górnictwie, zamknięto wiele kopalń, wzrosło bezrobocie, upadły różne gałęzie przemysłu. O napiętej sytuacji świadczą np. "stosunki w amerykańskim związku zawodowym górników" (s. 183). Innym problemem jest rabunkowa gospodarka zasobami natury. I "gwałtowne wyczerpywanie się zasobów przyrody" (s. 184), za co winę ponoszą oczywiście firmy prywatne w pogoni za zyskiem.
Drogi socjalisto, nie daj się jednak zwieść odprężeniu w stosunkach pomiędzy państwami o różnych ustrojach społeczno- gospodarczych, wróg nie śpi!
"Nie wynika z tego jednak wcale (z przytoczonych w artykule liczb- Unicorn), że mamy do czynienia z nowym kapitalizmem, do którego nie przystaje analiza wypracowana przez marksistów, jak utrzymują niektórzy teoretycy z Zachodu. "Błędem byłoby sądzić- pisał Lenin- że ta tendencja do gnicia wyklucza szybki wzrost kapitalizmu; nie- poszczególne gałęzie przemysłu, poszczególne warstwy burżuazji, poszczególne kraje ujawniają w epoce imperializmu bardziej lub mniej silnie to jedną , to drugą z tych tendencji" (s. 184).
Przestępczość i narkomania, tak widoczne przecież w USA, morderstwa, sprzyjają tworzeniu gett. Zaostrzają się sprzeczności. Rewolucja u bram a w ogóle to przegonimy was i pogrzebiemy!
tags: Passent, Lenin, kalendarz, robotniczy, propaganda, socjalizm, PRL, 1971
- Unicorn - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Unicorn
"Ocalony aby siać ferment.". Ta, uchronił się takich niegodnych postepów, jak towarzysz Rakowski, co sztandar PZPR kazał wyprowadzić...
Przycupnął sobie nasz rewolucjonista leberalny marksista i czekał na swój dzień chwały :)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Pan Unicorn,
Szanowny Panie,
Daniel Passent ma paskudny życiorys i emeryturę ambasadora. Powinien cicho siedzieć, bo w końcu ktoś napisze jego prawdziwy życiorys,
Tyle , że dziś bycie UB-ekiem., czy współpracownikiem służb specjalnych Polski Ludowej, Moskwy, Berlina jest zaszczytem
Agnieszka też nie była aniołkiem
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz