Gazociąg łączący Polskę i Litwę miałby 562 km długości, przy przepustowości umożliwiającej przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 miliarda m3 gazu ziemnego rocznie. Szacowane koszty budowy wyniosłyby 471 milionów euro, z czego większą część (73 proc.) ponosiłaby Polska. Przy dodatkowych inwestycjach przepustowość połączenia wzrosłaby do 4,5 miliarda m3 rocznie.

- Analizowany projekt - połączenie gazowe między Polską i Litwą - to inwestycja w infrastrukturę pomiędzy dwoma krajami, mająca jednak znaczenie w skali regionu.

Połączenie Litwa-Polska może stanowić jeden z elementów strategii integracji rynków energetycznych i krajów w regionie Morza Bałtyckiego poprzez stworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych w ramach tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wskazanych przez Unię Europejską

WNP/pl

Oświadczenia stron

„Analizowany projekt – połączenie gazowe między Polską i Litwą – to inwestycja w infrastrukturę pomiędzy dwoma krajami, mająca jednak znaczenie w skali regionu. Z uwagi na zaangażowanie szerokiego kręgu interesariuszy oraz znaczną wartość inwestycji w skali regionalnego rynku gazowego, należy bardzo dokładnie i odpowiedzialnie przeanalizować optymalne rozwiązanie pozwalające na pełną integrację krajów bałtyckich z rynkiem gazowym UE. Wraz z polskim partnerem – firmą GAZ-SYSTEM S.A. – będziemy kontynuować realizację tego projektu. Mam nadzieję, że zainteresowani interesariusze z krajów bałtyckich także wezmą w nim udział” – powiedział Viktoras Valentukevičius, Dyrektor Generalny AB Lietuvos Dujos.

„Uczyniliśmy ważny krok w kierunku przygotowania  gazociągu łączącego Polskę i Litwę, który ma na celu zintegrowanie sieci gazowej w tej części Europy. Wierzę, że Unia Europejska będzie wspierać ten wspólny, polsko-litewski, projekt. Dla krajów bałtyckich gazociąg Polska-Litwa może być strategicznym elementem infrastruktury gazowej zapewniającym dostęp do globalnego rynku gazu, między innymi poprzez budowany terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu” – powiedział Sławomir Śliwiński, Członek Zarządu GAZ-SYSTEM S.A

Gaz System

Analiza systemu gazowego w rejonie Baltyku Fundacji Konrada Adenauera

http://www.kas.de/wf/doc/kas_18262-1522-8-30.pdf?091130145447

 

Dla wielu państw Europy dominującym kierunkiem importu jest kierunek wschodni. Rosyjski surowiec stanowi 100 procent importu Finlandii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, ponad 90 procent - Polski, 85 - Grecji, 80 - Węgier, 75 - Czech, 70 - Austrii, 35 - Włoch, blisko 30 - Niemiec i 25 - Francji. Z uwagi na to, że rosyjskie magistrale gazowe zbudowane są na linii wschód-zachód, uzależnienie Europy i Rosji jest obustronne.

Historia gazociągu Polska Litwa


Podczas krótkiej roboczej wizyty w Wilnie 08.04.2010 rezydenci Lech Kaczyński i Dalia Grybauskaite oświadczyli to dzisiaj w Wilnie.
Dalia Grybauskaite zaznaczyła, że podczas  spotkania omówione zostały również kwestie mostu energetycznego . "Jesteśmy przekonani że musimy wpływać na struktury unijne , by również gazociąg został uznany za projekt priorytetowy dla całej Europy , tak jak to było w przypadku mostu energetycznego"- powiedziała Grybauskaite.
Gazociąg ten miałby zapewnić alternatywne żródło gazu dla Litwy i zmniejszyć jej uzależnienie od gazu rosyjskiego.

Testament  energetyczny sp. Lecha Kaczyńskiego

. Nie ma żadnej wątpliwości, że dokończenie wizji śp. Lecha Kaczyńskiego – co nie tylko będzie zgodne z polską racją stanu, ale stanie się honorowym wypełnieniem jego testamentu – uczyniłoby Polskę silnym państwem z konkurencyjną energetycznie gospodarką i realnymi instrumentami w prowadzonej przez siebie polityce zagranicznej.
 

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Rosja Władimira Putina, która w swojej oficjalnej strategii energetycznej z 2003 r. ma wpisaną konieczność politycznego wykorzystywania ropy naftowej i gazu ziemnego w polityce zagranicznej, tak aby za sprawą surowcowego uzależnienia państw poszerzać strefę politycznych wpływów. Trudno bowiem traktować Polskę jako suwerenne i bezpieczne energetycznie państwo, skoro w obecnym stanie np. cały import gazu ziemnego wypełnia import surowca rosyjskiego sprzedawanego z kierunku wschodniego i zachodniego.


Dopełnieniem dewastacji suwerennej polityki energetycznej było podpisanie w tym miesiącu niekorzystnej umowy gazowej z Rosją, która zwiększa uzależnienie polskiej gospodarki o blisko 3 mld m sześc. gazu odbieranego od Gazpromu rocznie.

http://niezalezna.pl/4386-testament-energetyczny-lecha-kaczynskiego

Podsumowanie

Powoli wypełnia się wola śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 Kejow