Dlaczego świętujemy 26 grudnia św. Szczepana, czyli Pierwszego Męczennika.
W Polsce 26 grudnia obchodzimy święto na pamiątkę św. Szczepana, czyli Pierwszego Męczennika. Stał się on symbolem wierności. Biskup ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan przypomniał dziś w liście pasterskim, że Szczepan zginął męczeńską śmiercią za to, że będąc wierny Chrystusowi wytknął błędy faryzeuszom, "powiedział niewygodną prawdę wobec ludzi wpływowych i posiadających władzę".
Był on jednym z siedmiu diakonów, wybranych przez apostołów. Święty Piotr zaproponował, by diakoni pomagali apostołom w prowadzeniu pracy charytatywnej. Dzięki pomocy apostołowie mieli czas na głoszenie Ewangelii.
Jak wszyscy pierwsi chrześcijanie, był Żydem. Zadaniem świętego Szczepana była posługa ubogim, głównie wdowom. Święty Szczepan nie ograniczył się tylko do pracy charytatywnej, zajął się także nawracaniem. Sanhedryn, czyli najwyższe władze żydowskie, oskarżyły go o bluźnierstwo, występowanie przeciwko prawu Izraela, i skazały na śmierć przez ukamienowanie. Święty Szczepan zginął około roku 36 (choć inne źródła mówią o 34 i 35 roku). Podanie mówi, że gdy w Jerozolimie zasypywał go grad kamieni i modlił się za swoich zabójców, ukazał mu się blask chwały Bożej.
"Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: „Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu!” Po tych słowach skonał." - czytamy o jego śmierci w Dziejach Apostolskich (Dz 7, 58-60).
Jego relikwie spoczywają w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca w Rzymie.
Święty Szczepan został pochowany w Ben-Gemat. W V wieku cesarzowa Eudoksja przeniosła jego relikwie do Jerozolimy i złożyła w bazylice pod Bramą Damasceńską. W obawie przed Saracenami przeniesiono je do Konstantynopola, a następnie w 555 roku do Rzymu.
Zgodnie z tradycją od drugiego dnia świąt, kiedy przypada dzień świętego Szczepana, rozpoczyna się okres kolędowania ("chodzenia po kolędzie") księży, a na wsiach również grup kolędnikow do domów wiernych.
Święty Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy, tkaczy, stolarzy i bednarzy. W ikonografii święty Szczepan jest przedstawiany najczęściej w scenie kamienowania. W innych przestawieniach pojawia się jako młody diakon, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie.
Jego postacią zafascynowany był Rembrandt, który namalował w 1625 roku (w wieku 19 lat!) scenę jego ukamieniowania (na zdjęciu powyżej). Ciekawostką jest fakt, że dzień św. Szczepana obchodzi się na Goa w Indiach, gdzie na jednej z wysp zbudowano kościół pod jego wezwaniem w 1759 roku.
PSaw/IAR/wikipedia.pl
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/dlaczego_swietujemy_26_grudnia_17858
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. @Maryla
Witam.
Dziękuję za ten Wpis...
***
...Szczepan zginął męczeńską śmiercią za to, że będąc wierny Chrystusowi wytknął błędy faryzeuszom, "powiedział niewygodną prawdę wobec ludzi wpływowych i posiadających władzę"...
***
Tysiące lat minęły...
Świat oblicze zmienia...
Jedno (z wielu) wciąż pozostaje...
Niewygodna dla władzy, PRAWDA...
Niesie głoszącym Ją... Walczącym o Nią...
Śmierć... Bądź prześladowania... Cierpienia...
***
Serdecznie Pozdrawiam... Świątecznie...
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Aby nasi Faryzeusze nas nie ukamienowali. Bo sprzedawać nas już zaczynają.
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz