Stanowisko AKO - Poznań w sprawie umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na dyplomach ukończenia studiów
Przedstawiamy Stanowisko Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, w sprawie umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na dyplomach ukończenia studiów,
z prośbą o publikację.
Informujemy, że nasze oświadczenie przesłane zostało Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z poważaniem,
Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak
Przewodniczący AKO - POZNAŃ
Stanowisko
Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu w sprawie umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na dyplomach ukończenia studiów
W ostatnich dniach część opinii publicznej, a zwłaszcza środowisk akademickich,wzburzyły informacje środków masowego przekazu o zmianach dotyczących wyglądu dyplomów ukończenia studiów wyższych w Polsce. W rozporządzeniu z dnia 1 września 2011 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego określiła, że „świadectwo ukończenia studiów wyższych zawiera następujące niezbędne elementy: godło uczelni umieszczone w widocznym miejscu (…) oraz informację o treści”.
Wśród „niezbędnych elementów” dokumentu nie został więc wymieniony herb Rzeczypospolitej Polskiej, którym jest – jak czytamy w konstytucji – „wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu”. Precedensowe rozporządzenie Pani Minister sprawia, że kwestia umieszczania najważniejszego znaku państwowego na dyplomach ukończenia wszelkich typów studiów została pozostawiona decyzji władz poszczególnych uczelni.
Jesteśmy przekonani, że prawo powinno określić obowiązek umieszczania godła państwowego na wspomnianych dokumentach. Swój pogląd opieramy na wiedzy o historycznych relacjach między państwem a uczelniami w naszej ojczyźnie. Śledząc losy najstarszych Uniwersytetów Stefana Batorego i Uniwersytetu Jana Kazimierza, wyraźnie widzimy związek losów Rzeczypospolitej i jej wszechnic. Kiedy rządzący dokładali starań, by uczeni i studenci mogli w dobrych warunkach służyć prawdzie, także państwo rozwijało się, otrzymując doskonale przygotowane kadry dla służby publicznej. Natomiast brak dbałości o uniwersytety był dowodem zepsucia państwa i przyczyniał się do jego upadku.
Państwo, jako emanacja woli obywateli, troszczy się o swoje uczelnie, a te starają się jak najlepiej wypełniać obowiązki wobec ojczyzny, prowadząc badania i kształcąc studentów.
Zewnętrznym wyrazem tego związku było i nadal powinno być między innymi umieszczanie znaku Rzeczypospolitej na dyplomach ukończenia studiów. Prawo powinno ten zwyczaj chronić.
Dlatego zwracamy się do Pani Minister o wydanie szanującego tradycję i godność szkół akademickich, Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczelni akademickich rozporządzenia o obowiązku umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na dyplomach ukończenia wszystkich uczelni działających na terenie naszego kraju.
Nasze stowarzyszenie z dumą posługuje się sentencją Reddidit ipse potens vitricia signa Polonis (Wszechmocny przywrócił Polakom zwycięskie znaki), którą Przemysław II umieścił na swej pieczęci majestatowej. Jeśli mamy pozostać wierni dziedzictwu przekazanemu nam przez przodków, owe „zwycięskie znaki” muszą się znajdować na najważniejszych dokumentach wydawanych w imieniu państwa polskiego.
W imieniu Akademickiego Klubu Obywatelskiego
Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak
Przewodniczący AKO - POZNAŃ
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Redakcja BM 24,
Szanowni Państwo
Polska pod rządami Tuska, robi więcej niż wszystko, aby Polska nie była Polską tylko landem niemieckim czy nazywała się do Wisły Привислинский край.
Dla Tuska i ruskich bud jest to irrewelentne.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz