Jak żyć w tej Zielonej Wyspie Vincenta?

avatar użytkownika Maryla
Projekt budżetu, nad którym rząd POPSL pracuje od kwietnia 2011 r. kiedy przyjął przygotowane  przez ministra finansów założenia  na 2012 r. , w których przewidziano 4-proc. wzrost PKB i 2,8-proc. inflację średnioroczną, a który skierował do Sejmu pod koniec września, aktualnym okazał się  być, doskonałym i realnym tylko do dnia wyborów parlamentarnych. 

Obecnie ten sam rząd znów pracuje nad założeniami, które już przyjął we wrześniu, jako budżet wyborczy. Rząd PO - PSL już raz przećwiczył manewr z  kłamstwem budżetowym. Podczas prac nad ustawą budżetową na 2009 rok opozycja grzmiała, że budżet nie trzyma się kupy, oparty jest na wziętych z sufitu założeniach, zaś  oficjalna propaganda rządowa mówiła , iż jest to świetny budżet, a rząd przekonywał , że Polska jest Zieloną Wyspą na oceanie kryzysu. W lipcu 2009 roku POPSL skorygował swój budżet i skutkowało to wielomiliardowymi cięciami wydatków. Czeka nas powtórka scenariusza z 2009 roku. Jakby tego było mało, PSL który współrządzi, zaczyna kampanię przeciwko ogłoszonym w expose Tuska "reformom". PSL zamierza zaprezentować pomysły na pomoc biedniejszym, rolnikom i kobietom. Eksperci nie mają wątpliwości – ludowcy wykorzystują sytuację, w której rząd tnie wydatki, by pokazać się jako partia wrażliwsza społecznie od PO. Ciekawe, czy i kiedy  Tusk wymieni Pawlaka na Palikota, który jest mniej wrażliwy na biedę, za to bardziej wrażliwy na dostępnośc narkotyków, związków jednopłciowych i walczy z wiarą chrzescijańską, która jest jeszcze bardziej wrażliwa na nieszczęście i niesprawiedliwośc społeczną.

Tak jak przed wyborami, Vincent Rostowski bardzo oszczędnie gospodaruje prawdą.
Kwestia podwyższenia podatków stała się  głównym przedmiotem pierwszego posiedzenia Rady Ministrów w nowym składzie. W ustawie okołobudżetowej, nad którą Sejm będzie debatował 1 grudnia, zapisano m.in. 2,2 mld dodatkowych dochodów ze wzrostu akcyzy na olej napędowy.  Przełoży się to na koszty transportu, a tym samym na wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych . Do tego dochodzi podwyższenie składki rentowej i wieku emerytalnego. Panie Premierze - jak żyć?

Żeby żyć i pracować do 67 roku życia, trzeba się leczyć, dbać o zdrowie. Jak o to zadbał rząd POPSL?

1 stycznia stary system refundacji leków umiera. Zamieszanie w prawie powoduje, że niektórzy pacjenci mogą stracić w przyszłym roku dostęp do drogich leków.

Problem odpowiedzialności lekarzy to tylko koniec łańcucha . Wciąż nie wiadomo, które leki mają być refundowane. Ustawa ma wejść w życie w styczniu, a o szczegółowych zmianach nie wiedzą ani lekarze, ani szpitale, ani apteki. Może zabraknąć niektórych leków refundowanych w aptekach i to już pod koniec grudnia. Wszystko przez zmiany w refundacji leków i brak konkretnych regulacji. Od pierwszego stycznia mają obowiązywać nowe ceny leków. Problem w tym, że nikt nie wie jakie. Ustawa likwiduje także wszelkie ulgi, promocje i rabaty związane z realizacją recept. Nie będzie też żadnych zniżek. W każdej aptece dany lek refundowany ma kosztować tyle samo. Dla wielu ludzi, a szczególnie tych starszych, schorowanych i żyjących z niskiej emerytury, to bardzo zła wiadomość. Część leków refundowanych podrożeje, ale z drugiej strony ceny części z nich spadną. Ministerstwo Zdrowia chce na tych zmianach zaoszczędzić 215 mln zł.

Na liście refundacyjnej znajduje się około 3,5 tys. medykamentów. Już zmienią się ceny wielu z nich. Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o zawieszenie prac nad projektem rozporządzenia dotyczącego nowych wzorów recept. Znajdą się na nich m.in. informacje dotyczące odpłatności pacjenta za leki. Lekarz - wg nowego rozporządzenia - przy każdym leku na recepcie musi w krateczkę po prawej stronie wpisać....% refundacji. Od 1 stycznia ogromny % lekarzy wypisze leki na 100%, broniąc swoich dochodów (kary - kilku, kilkunastotysięczne) sporo ludzi wykupi nie mając czasu/możliwości/ochoty na dochodzenie czemu ma płacić 100%, jeszcze więcej nie wykupi w ogóle, bo nie będzie ich stać.

Ministerstwo zdrowia i NFZ zaoszczędzi, co z chorymi?

Takich dylematów nie ma komisarz Lewandowski.

Polska przez rynki finansowe jest obserwowana z nadzieją - powiedział  komisarz ds. budżetu UE Janusz Lewandowski. Ma on nadzieję, że jeśli rząd wprowadzi zmiany zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska, nasz rating się podwyższy.

Ura! Urrraaa!  Urrraaaa!

 

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Będzie wniosek o skierowanie

Będzie wniosek o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o refundacji leków

Drogie przeszczepy

Zapisy wprowadzające sztywne urzędowe ceny leków refundowanych
budzą wątpliwości. Chorzy po przeszczepach obawiają się wzrostu cen
preparatów immunosupresyjnych zapobiegających odrzuceniu nowych
narządów. Dotąd za wszystkie te leki płacili kwoty ryczałtowe. W myśl
ustawy tylko tańsze będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeśli natomiast pacjent zechce albo będzie musiał przyjmować inny,
droższy lek, dopłaci różnicę z własnej kieszeni.

> Więcej <

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl