„Polityka historyczna jako element budowy wizerunku Polski we współczesnym świecie”

avatar użytkownika Maryla

Konferencja popularnonaukowa „Polityka historyczna jako element budowy wizerunku Polski we współczesnym świecie” – Katowice, 18–19 listopada 2011

Organizacja obchodów 30. Rocznicy Grudnia’81 stanowi ważny element, szerokiego zakresu, działalności stowarzyszenia Pokolenie. Tym, co spaja całe spektrum działań stowarzyszenia (od wydawnictw książkowych po imprezy masowe) jest próba odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie na wiedzę o historii najnowszej. Zapotrzebowanie, które w naszym przekonaniu nie jest, na dziś dzień,  wystarczająco wykorzystywane przez instytucje publiczne i świat biznesu.

Realizując naszą misję chcemy, w imieniu Oddziału IPN w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego, Stowarzyszenia NZS 1980 i Stowarzyszenia Pokolenie, zaprosić na konferencję pt.: „Polityka historyczna jako element budowy wizerunku Polski we współczesnym świecie”. Konferencja ma na celu popularyzację idei polityki historycznej w naszej Ojczyźnie i przybliżenie działań z zakresu marketingu historycznego na podstawie konkretnych dokonań instytucji publicznych i komercyjnych.

Konferencja rozpocznie się w dniu 18 listopada br. o godzinie 10.00 w Auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12). Drugi dzień konferencji zaplanowany jest 19 listopada także w Katowicach w Klubie Marchołt przy ul. Warszawskiej 37.

Wśród występujących na konferencji swój udział zapowiedzieli m.in.: dr Łukasz Kamiński – Prezes IPN, Jan Ołdakowski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar Członek Zarządu NBP, dr Andrzej Drogoń Dyrektor katowickiego IPN, Piotr Semka – publicysta Uważam Rze oraz wielu przedstawicieli instytucji związanych z realizacją działań z zakresu polityki i marketingu historycznego.

http://wpolityce.pl/depesze/18287-konferencja-popularnonaukowa-polityka-historyczna-jako-element-budowy-wizerunku-polski-we-wspolczesnym-swiecie

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Opieka nad grobami weteranów

Opieka nad grobami weteranów walk o niepodległość zapewniona.

Celem ustawy jest określenie zasad sprawowania opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, zasad i trybu prowadzenia ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a także zasad udzielania dotacji celowych oraz przyznawania świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów sprawowanej opieki nad tymi grobami.

Grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski są: groby osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski lub w obronie niepodległości i granic suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc udział w wojnach, działaniach zbrojnych i niepodległościowych oraz powstaniach narodowych w okresie od 1768 r. do 1963 r. oraz groby funkcjonariuszy cywilnych władz powstań narodowych, administracji podziemnego Państwa Polskiego w okresie wojny 1939–1945, członków władz i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w latach 1939–1990, a także podziemnych niepodległościowych organizacji cywilnych w latach 1945–1956.

Ewidencję grobów prowadzić będzie prezes IPN

Ewidencję grobów weteranów znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, utworzy i prowadzić będzie prezes IPN.

Wpis do ewidencji grobu znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie dokonywany na wniosek osoby fizycznej, fundacji, stowarzyszenia, kościoła lub związku wyznaniowego, innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, lub z urzędu.

Wpisu do ewidencji grobu znajdującego się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej będzie następował na wniosek konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub z urzędu.

Przed wpisem, prezes IPN będzie kierował zapytanie do właściwego wojewody pytanie czy grób, którego dotyczy wniosek nie został wpisany do ewidencji grobów wojennych oraz czy nie spełnia przesłanek uznania go za grób wojenny. Wojewoda będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia wpływu zapytania.

W przypadku odmowy uznania przez Prezesa IPN danego grobu za grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski, wnioskodawcy będzie przysługiwało odwołanie do Kolegium IPN.

Na podstawie ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, prezes IPN udostępni w Biuletynie Informacji Publicznej IPN wykaz grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, umożliwiający przetwarzanie informacji w nim zawartych, w tym ich przeszukiwanie według kryteriów przedmiotowych i podmiotowych.
Zasady udzielania dotacji i przyznawania świadczeń pieniężnych

Kolejną grupą przepisów w przyjętej ustawie jest zespół norm określających zasady udzielania dotacji celowych oraz przyznawania świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów sprawowanej opieki nad grobami, które zostały wpisane do ewidencji.

Zgodnie z tymi przepisami, fundacje, stowarzyszenia, kościoły lub związki wyznaniowe, inne osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, sprawujące opiekę nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, wpisanymi do ewidencji, będą mogły się ubiegać o udzielenie dotacji celowej z budżetu państwa w celu sfinansowania albo dofinansowania zadań związanych z opieką nad tymi grobami, w szczególności na pokrycie nakładów koniecznych na wykonywanie czynności związanych z budową, remontem, przeniesieniem lub utrzymaniem tych grobów.

Dotacja na dofinansowanie tych zadań może być udzielona w wysokości do 80% nakładów koniecznych na wykonanie tych zadań, udzielana będzie przez IPN na wniosek, który będzie musiał zostać rozpatrzony w terminie 3 miesięcy od dnia jego otrzymania.

Dotacja udzielana będzie na podstawie umowy zawartej przez IPN z podmiotami, ubiegającymi się o dotacje i rozliczana nie później niż do dnia 31 grudnia roku budżetowego, w którym zadanie zostanie wykonane.

Wsparcie będzie mogła także uzyskać osoba fizyczna, sprawująca opiekę nad grobem weterana walk o wolność i niepodległość Polski, wpisanym do ewidencji. Ustawa umożliwia ubieganie się o przyznanie świadczenia pieniężnego na pokrycie całości lub części kosztów sprawowanej opieki, w szczególności na pokrycie nakładów koniecznych na wykonywanie czynności związanych z budową, remontem, przeniesieniem lub utrzymaniem grobu. Świadczenie będzie przyznawane przez Prezesa IPN na wniosek rozpatrywany w terminie 3 miesięcy od dnia jego otrzymania. Świadczenie przyznawane będzie na podstawie umowy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Zniszczono plakaty wzywające


Zniszczono plakaty wzywające Niemców do spłacenia reparacji! Radości nie kryją "GW" i Oko.press: Są "antyniemieckie"

autor: Twitter
„Gazeta Wyborcza” i Oko.press nie kryją radości po tym, jak tzw.
aktywiści (choć lepszym słowem byłoby – wandale) zniszczyli plakaty
Wojciecha Korkucia, które wzywały Niemców do spłacenia reparacji
wojennych wobec Polski. Histeria politycznej poprawności sięgnęła
szczytów. Grafiki te określono mianem „antyniemieckich”!

Na warszawskich ulicach pojawiły się plakaty autorstwa znanego
grafika Wojciecha Korkucia, które wzywają Niemców i Austriaków
do spłacenia reparacji za mordy i zniszczenia dokonane w okupowanej
Polsce w czasie II wojny światowej.

Niemcy, oddajcie to, co ukradł wasz dziadek w Polsce! Albo za to zapłaćcie


głoszą plakaty, w których tle można było zobaczyć Niemców wywożących
dzieła sztuki z Zachęty. Przygotowano również analogiczną wersję
skierowaną do Austriaków. Na grafikach umieszczono logi Reduty Dobrego
Imienia i Ruchu Higieny Moralnej.

Jednak w nocy
z 29 na 30 grudnia grupa tzw. aktywistów zamalowała, zniszczyła, bądź
zakleiła je własnymi materiałami. Pojawiły się kpiące hasła
ze sprawy reparacji!

Hej, Psie! Oddaj to, co twój kuzyn ukradł w mojej wiosce! Albo zapłać za to!” , „Krasnalu, oddaj złoto skradzione z końca tęczy”

– napisano na nalepkach. Inne plakaty przekreślono farbą i umieszczono napis: „Absurd”.

Radości
ze zniszczenia grafik Korkucia nie kryją „Gazeta Wyborcza” i Oko.press,
nazywając je „antyniemieckimi”. Media te opublikowały również
„manifest” wandali.

Antyniemiecka
propaganda prawicy znów na warszawskich ulicach (…). Ponad 70 lat
po wojnie i ponad 20 lat po polsko-niemieckim pojednaniu na ulicach
Warszawy rozwieszane są plakaty rozgrzebujące historyczne rany, znów
wskazujące jako wrogów współczesnych Niemców

— czytamy.

Przy okazji można wspomnieć, że „skandalem” nazwał je na początku grudnia… Kamil Dąbrowa, nowy rzecznik Rafała Trzaskowskiego.

https://wpolityce.pl/historia/427629-zniszczono-plakaty-wzywajace-do-rep...


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl