Abp Michalik o „bandach mających władzę”

avatar użytkownika Maryla

Do udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych i oddania głosu w sposób odpowiedzialny zachęcił Polaków abp Józef Michalik. Przewodniczący KEP podkreślił, że „za to, co się dzieje w świecie, na naszych ulicach, w naszych rodzinach, domach odpowiadamy wszyscy”.

Abp Michalik o „bandach mających władzę”   Jacek Zawadzki/Agencja GN abp Józef Michalik

Hierarcha wskazał, że poczucie odpowiedzialności za losy ojczyzny powinny towarzyszyć Polakom nie tylko w dniu wyborów oraz, że powinni pomagać sobie w podjęciu właściwej decyzji, np. poprzez rozmowy i dyskusje na temat problemów, zagrożeń i perspektyw.
W wypowiedzi dla internetowego serwisu przewodniczącego KEP abp Michalik powiedział, że proces dojrzewania do odpowiedzialności społecznej jest wszechstronny, długi i trzeba, by trwał on zawsze, nie tylko w dniu wyborów. „Jeśli polityka oderwie się od życia, albo życie będzie lekceważyć politykę i polityków jest wielkie niebezpieczeństwo, że znów trzeba będzie zapłacić wielką cenę” – zaznaczył metropolita przemyski.
Abp Michalik przypomniał też niedawne słowa Benedykta XVI wypowiedziane w Berlinie przed niemieckim parlamentem, kiedy to papież przestrzegł przed separacją polityki od moralności, etyki i Boga, nawiązując m.in. do hitlerowskiej przeszłości Niemiec.
Zwracając uwagę, że także we współczesnym świecie istnieją państwa totalitarne, gdzie rządzą „bandy mające władzę”, przewodniczący KEP dodał: „Czy to nie jest jakiś wielki dzwon, który powinien bić na wszystkich forach parlamentarnych na całym świecie?”
„Nie da się zreformować wszystkiego, nie da się siłą doprowadzić do wyboru dobra, ale róbmy to, co do nas należy i co każdy z nas może zrobić, żeby w moim środowisku, w moim narodzie, w mojej ojczyźnie było lepiej” – zachęcił abp Józef Michalik.

Etykietowanie:

9 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Aby słowa Arcybiskupa Michalika przyjęli do serca wszyscy pasterze.
Bo ksiądz Boniecki i biskup Pieronek inaczej myślą i mówią.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

4. Dziś rozpoczęło się 356.

Dziś rozpoczęło się 356. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu. Wśród tematów - wybór sekretarza generalnego KEP.

- Trzeba ustalić program duszpasterski na przyszły rok, kalendarz zajęć, rytm spotkań; trzeba ustalić, jakie tematy poruszać w listach pasterskich, jakie inicjatywy duszpasterskie podjąć - powiedział metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Na pytanie, czy biskupi odniosą się do sytuacji politycznej po wyborach, abp Michalik zaznaczył, że "obecność w Polsce każe odpowiedzialnie spojrzeć na to, co się wydarzyło".

- Myślę, że bez dodatkowego budzenia społecznego, budzą się serca ludzi w zdrowej reakcji na barbarzyńskie wypowiedzi czy tendencje, które są obliczone na płytką popularność, ale ma ona krótkie nogi - powiedział metropolita przemyski.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch nie przypuszcza, by KEP zabrała osobne stanowisko w sprawie sytuacji politycznej po wyborach.

- Być może będzie coś w komunikacie, ale trudno w tej chwili przypuszczać. Bo cóż powiedzieć, oprócz tego, że są to demokratyczne wybory Polaków. Taki jest skład Sejmu, jaki wybrali ludzie. Takie są prawa demokracji i nikt nie wymyślił lepszego sposobu. Natomiast w demokracjach bywa różnie, była w Sejmie Polska Partia Piwa, a w Europie, tu i ówdzie popularna jest Partia Piratów - dodał.

Ks. Kloch zaznaczył, że dyskusja o ściągnięciu krzyża w Sejmie pokaże tak naprawdę, jak szanowani są obywatele o różnych przekonaniach religijnych. Rzecznik zaznaczył, że jeśliby doszło do zdjęcia krzyża, ludzie wierzący "czuliby się obywatelami drugiej kategorii". - Skoro w polskim parlamencie są osoby wierzące i niewierzące, a polska konstytucja mówi o możliwości obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, zachowujmy konstytucję - podkreślił ks. Kloch.

Dziś biskupi wybiorą sekretarza generalnego KEP. Sprawujący od czterech lat tę funkcję abp Stanisław Budzik został mianowany metropolitą lubelskim.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. ciekawe, czy do KEP dotarła ta wypowiedź Bula

Prezydent Bronisław Komorowski jest zaniepokojony możliwością nadużywania symboli religijnych w kampanii politycznej. Uważa, że kampanie zarówno "na rzecz", jak i "przeciw krzyżowi", są dla Polski niekorzystne. - To sygnał dla wszystkich ludzi, także zaangażowanych w Kościół - ja do takiej kategorii się zaliczam - do szukania mądrej odpowiedzi na te nowe wyzwania - dodał.

- Z pewnym niepokojem (...) przyglądam się niektórym działaniom, które oznaczają, że kwestia tak delikatnej natury i wymagająca siłą rzeczy respektowania cudzej wrażliwości - jak problem symboli religijnych - może być znowu nadużywana w kampaniach politycznych - powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej.

Prezydent wyraził nadzieję, "że parlament znajdzie wyjście z tej sytuacji". - Tym bardziej, że nie mamy tu do czynienia z żadnymi faktami dokonanymi - zaznaczył.

Według Komorowskiego, niekorzystne dla Polski jest prowadzenie kampanii politycznych zarówno "na rzecz krzyża, czy przy użyciu krzyża, jak i przeciwko krzyżowi".

Podkreślił, że z wypowiedzi "szerokiej gamy środowisk politycznych, łącznie z lewicą", można wnosić, iż "uznają (one) obecność krzyża w sali sejmowej jako przejaw pewnej tradycji polskiej i odrębności obyczaju polskiego w tym zakresie".

W opinii prezydenta, daje to nadzieję na to, iż Sejm przy pomocy "metod parlamentarnych, w wyniku głosowania" podejmie decyzje, "które nie naruszą niczyjej wrażliwości w zakresie symboliki religijnej".

Zdaniem prezydenta, widać już, że bardzo twarde postulaty związane z krytyczną oceną Kościoła zaowocowały "względnym, ale sukcesem wyborczym". Jak mówił, świadczy to o przemianach w świadomości Polaków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Kościół za likwidacją

Kościół za likwidacją Funduszu Kościelnego


Strona kościelna proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i
zastąpienie go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

7. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

W obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej, rządząca platforma nie zdecyduje się na otwartą wojnę z Kościołem.
Będzie to robić rękoma Palikota.

Musimy jednak pamiętać, że TW "Cappino" na Ingres nie poprosił prezesa największej, opozycyjnej, prawicowej partii, Jarosława Kaczyńskiego.
Poprosił wielu komunistów miedzy innymi Józefa Oleksego i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Ingres biskupa Kowalczyka

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

9. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Ingres w Gnieźnie

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz