Za ile się sprzedamy
W Polsce, o dziwo, bardziej w rynek pracy niż w banki. Banki dotknął boleśnie kryzys zaufania, przedsiębiorstwa borykają się z realnym spowolnieniem rytmu gospodarki, a Polacy z wizją skutków kryzysu.
Kto - za bramę?
Na pierwszy ogień idzie przemysł motoryzacyjny, jeden z największych pracodawców i eksporterów. W październiku były, a w listopadzie będą przestoje w gliwickim Oplu. Fabryka ciężarówek MAN zamiast zwiększyć, co miała w planie, zmniejszyła produkcję, miała przyjąć 400 osób, przyjęła 250, a część zwolniła. W krośnieńskiej fabryce amortyzatorów straciło pracę 180 osób - jest to oddział amerykańskiego koncernu Delphi (podzespoły dla motoryzacji). W będącej w upadłości fabryce autobusów w Jelczu zwolniono – z braku zamówień – ostatnich 200 pracowników. Kryzys w motoryzacyjnej branży skutkuje także zwolnieniami w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku: z 2,7 tys. pracowników odejdzie 370, gdyż zachodni kontrahenci zmniejszają przyszłoroczne zamówienia, a Kraśnik eksportuje 80 proc. swojej produkcji (16 mln łożysk rocznie). W Świdnickiej fabryce amerykańskiego koncernu Remy – Automotiv pracę ma stracić ponad 200 osób, większość spośród 360 osobowej załogi. – Zwolnienia rozpoczną się w styczniu, linie produkcyjne zostaną przeniesione do Meksyku, Korei Płd. i na Węgry. Proces ma zakończyć się w kwietniu, a przyczyną – powiedziano związkowcom – jest ogólnoświatowy kryzys i brak kredytów.
Zwijają częściowo produkcję także inne branże
Kredyt umarł. Dlaczego?
Banki w Polsce po pierwszym półroczu miały 10 mld zł czystego zysku i w większości – nadpłynność. Siedzą na pieniądzach i w obawie przed ich utratą boją się cokolwiek z nimi zrobić. Jeśli pożyczają sobie nawzajem, to – podobno - na jedną noc. Tamuje to obieg kredytów w całej gospodarce, grozi spadkiem inwestycji i wzrostem bezrobocia. Sytuację mają poprawić zapowiadane przez rząd gwarancje na transakcje między bankami, jednak mają one być przeznaczone tylko dla dobrych banków, a to – zdaniem znawców tematu – nie odblokuje rynku kredytów.
a "wybitni fachowcy" Tusk i Pawlak idą w zaparte ze nie ma żadnego kryzysu |
jak można tak bezczelnie oszukiwać społeczeństwo ?! |
~marta , 23.11.2008 22:34 |
Kryzys "w cuglach"... ale kopie
Zachodniopomorskie/ Około 10 tys. mieszkańców bez prądu
Szczecin (PAP) - Około 10 tys. mieszkańców powiatów: drawskiego, białogardzkiego, koszalińskiego i szczecineckiego (Zachodniopomorskie) nie ma prądu. Wyłączonych jest 15 linii średniego napięcia i ok. 500 stacji transformatorowych. Jak powiedziała w ni...Gdyby rząd przyjął żądania energetyków, od 1 stycznia 2009 r. rachunki za prąd... więcej
TUSK: DOKUMENT NIE JEST ODKRYWCZY
"Raport Pitery" odtajniony
Donald Tusk polecił zdjęcie klauzuli tajności z raportu na temat działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego przygotowanego przez minister Julię Piterę. Premier przyznaje, że dokument nie jest "odkrywczy". - Nie był...czytaj dalej »
Z niczego nie rezygnujemy
Bernadeta Waszkielewicz , Paweł Lisicki , Piotr Gabryel 23-11-2008, ostatnia aktualizacja 24-11-2008 00:31
Podatek liniowy byłby dziś nie do zaakceptowania i nie do przeprowadzenia. W przewidywalnej perspektywie Polski absolutnie nie stać na dalszą redukcję obciążeń podatkowych – mówi premier Donald Tusk w rozmowie z "Rzeczpospolitą"
RZ: Panie premierze, czy rząd w sprawie emerytur pomostowych nie ugnie się przed żądaniami związków zawodowych?
Donald Tusk: Nie. Nie jest oczywiście cnotą przesadna twardość, jeśli można znaleźć rozwiązania dające satysfakcję wielu stronom. Ale jak jest decyzja, to trzeba jej bronić.
Dyskusja o pomostówkach obchodzi swoje dziesięciolecie, bo rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem nowego systemu emerytalnego. My mieliśmy do wyboru: albo nie będzie w ogóle tych uprawnień dla pracujących w szczególnych warunkach, bo kończy się przewidziany dla nich czas, albo zaproponujemy ustawę, która je zracjonalizuje i wyleczy system emerytalny ze zwyrodnienia, jakim było przesadne rozbudowanie tych uprawnień.
Przypominam, że w trakcie negocjacji – biorąc pod uwagę opinie lekarzy i postulaty związków – poszerzyliśmy pakiet uprawnionych ze 130 tys. do 260 tys. I chcę podkreślić, że w tej sprawie rząd – a szczególnie minister pracy Jolanta Fedak – ma czyste sumienie. Rząd przygotował amortyzację dla najbardziej potrzebujących. Jeżeli pojawi się blokada polityczna – czyli prezydenckie weto podtrzymane przez kluby opozycji – to będziemy mieli do czynienia z prostym systemem emerytalnym, ale niepotrzebnie w brutalny sposób zrywającym z rozwiązaniami dla tych zawodów.
http://www.rp.pl/artykul/2,223712_Tusk__Z_niczego_nie_rezygnujemy__.html
Lekarze wozili pacjenta, aż w końcu umarł pod szpitalem
Mężczyzna ranny w wypadku drogowym zmarł pod szpitalem. Zamiast udzielić mu pomocy w placówce najbliższej miejsca tragedii, wysłano go do odległego szpitala. Dlaczego? Wyjaśni to prokuratura. »
Będzie protest polskich lekarzy w Strasbourgu
Przed siedzibą Parlamentu Europejskiego protestowali już polscy stoczniowcy i górnicy. Teraz przyszedł czas na lekarzy. »
|
|
|
Abp Józef Życiński PAP |
Według arcybiskupa żeby wpaść na to, co autor artykułu trzeba mieć nadzwyczajną fantazję. Dodał też, że w lubelskim IPN nie było jego akt, bo do 1989 roku nie mieszkał w Lublinie.
Ostre słowa arcybiskupa; "oni są jak Urban"
Komorowski zapowiedział też, że rok 2009, czyli "rok obchodów 20. rocznicy ponownego odzyskania przez Polskę niepodległości", będzie rokiem "pokazania dobrego dorobku i wspólnoty losów polsko- niemieckich".
"Chciałbym żeby w Krzyżowej, w miejscu symbolicznego pojednania polsko-niemieckiego po 1989 r., upamiętnienie to miało charakter symboliczny. Żeby był to np. fragment muru berlińskiego, tak jak kawałek muru polskiej stoczni z Gdańska trafi w pobliże obecnej siedziby Bundestagu" - mówił Komorowski.
Chęć "odpowiedniego zaplanowania" przyszłorocznych jubileuszy, w tym m.in., 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce po wojnie, wyraził też przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert. Jego zdaniem działalność "Solidarności" i zjednoczenie Niemiec są ze sobą mocno powiązane.
Wspólne posiedzenie Sejmu i Bundestagu
Kto naprawdę zabił Jacka Dębskiego? |
|
Kto naprawdę zabił Jacka Dębskiego?
Meksyk pragnie zmniejszyć swą zależność od USA
Prezydent Meksyku Flipe Calderon, wypowiadając się w niedzielę na zakończenie szczytu krajów APEC w Limie oświadczył, że jego kraj chce nadal zmniejszać zależność od handlu z USA, na które przypada 81 proc. meksykańskiej wymiany handlowej. »
Rosja chce szukać ropy w Ameryce
Rosyjskie firmy naftowe mogą wkrótce rozpocząć poszukiwania ropy w Zatoce Meksykańskiej w rejonie Kuby - powiedział rosyjski ambasador w tym kraju na kilka dni przed przybyciem na Kubę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. »
Włochy mają 200 miliardów euro długu
Włoski skarb państwa jest winien 200 miliardów euro firmom, które realizują zamówienia administracji publicznej. Okres oczekiwania na zapłatę wydłużył się z ustawowych 60 do 180 dni, a nawet bardziej. »
Антикризисные комиссары партии власти
"Единая Россия" создаст антикризисные штабы в регионах, чтобы привести в чувство губернаторов, которые оторвались от реальности
Saakaszwili: trwa agresywna działalność Rosji w Gruzji
Tbilisi (PAP)- Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział na konferencji prasowej w Tbilisi, że incydent przy granicy z Osetią Południową był "demonstracją faktu, że w Gruzji trwa agresywna działalność Rosji". "Rosyjscy okupanci stworzyli granicę...
"Byłem przed prezydentem,
kiedy rozległy się strzały"
BEZPOŚREDNIA RELACJA REPORTERA TVN24.PL
|
3 komentarze
1. dalszy ciąg tego o Piterze ma martwy link... a te kawałki po...
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
2. Tygrysie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. bukwy, bukwy :)