Wystawa „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939–1941”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Sanoku zapraszają na wystawę „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939–1941”, która będzie eksponowana w Starostwie Powiatowym w Sanoku w terminie od 20 września do 4 października 2011 r. Otwarcie wystawy odbędzie się 27 września br. o godz. 12.00.
Ekspozycja przedstawia przebieg wydarzeń na terenach wchodzących w skład obecnego województwa podkarpackiego, które znalazły się w 1939 r. pod okupacją sowiecką, w tym: agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 r., represje wobec polskich żołnierzy oraz ludności cywilnej, działania NKWD i sowieckiego wymiaru sprawiedliwości na ziemiach okupowanych oraz barbarzyńskie deportacje ludności polskiej w 1940 r. w głąb ZSRR. Na wystawie zaprezentowano przekształcenia społeczno-ekonomiczne na zajętych terenach naśladujące model radziecki, sowietyzację szkolnictwa, walkę z religią, a także indoktrynację ogółu społeczeństwa. Na wystawie ukazano również przygotowania ZSRR i III Rzeszy do wojny, przebieg działań wojennych w czerwcu 1941 r. oraz masową eksterminację więźniów politycznych przez wycofujące się NKWD.
Serdecznie zapraszamy.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. 3-dniowy rajd śladami żołnierzy niepodległościowego podziemia
Ponad 50 gimnazjalistów wyruszyło w środę na trasę 3-dniowego rajdu śladami żołnierzy niepodległościowego podziemia na pogórzach Strzyżowskim i Dynowskim-poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
"Rajd ma charakter edukacyjny. Jego uczestnicy poznają wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej i końca lat 40. ubiegłego wieku. Trasa pokrywa się z m.in. terenami, objętymi działalnością oddziałów partyzanckich Józefa Cieśli ps. +Topór+ i Józefa Czuchry ps. +Orski+" - powiedziała Waksmundzka-Szarek.
Organizator rajdu Bogusław Kleszczyński z rzeszowskiego oddziału IPN zwrócił uwagę, że "w ciągu trzech dni rajdu młodzi ludzie wraz z historykami przemierzają piękne i atrakcyjne turystycznie zakątki woj. podkarpackiego oraz poznają historię". "Każdego roku rajd organizowany jest w innej części regionu i poświęcony jest innemu zagadnieniu z historii najnowszej Polski" - dodał.
Podczas rajdu będzie także okazja do udziału w grach i zabawach, które m.in. mają przybliżyć historię. "Od uczestników rajdów z poprzednich lat wiemy, że taka forma edukacji bardzo się im podobała. Zresztą wiele osób zgłasza się do uczestnictwa w rajdzie ponownie" - podkreślił Kleszczyński.
W konspiracji - najpierw antyniemieckiej, a potem antykomunistycznej - Józef Cieśla "Topór" działał od 1940 r. Działającą przez siedem lat na Podkarpaciu antykomunistyczną grupę Cieśli UB rozbił w lutym 1956 r. Jego zatrzymano pięć miesięcy wcześniej. Został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 15 lat więzienia. Zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach 14 listopada 1969 r. w więzieniu w Barczewie.
Z kolei Józef Czuchra "Orski" był dowódcą jednego z pierwszych oddziałów partyzanckich Armii Krajowej na Podkarpaciu. Po wejściu Armii Czerwonej intensywnie poszukiwany przez NKWD i UB. Czuchra zginął zastrzelony podczas próby ucieczki z siedziby UB w Rzeszowie 31 marca 1945 roku.
(PAP)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Wystawa „Niedokończone msze
Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” – Ustrzyki Dolne, 21 września – 21 października 2011
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie oraz w Lublinie, Parafia św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych zapraszają serdecznie na wystawę „Niedokończone msze wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”, która będzie eksponowana w Parafii św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych w terminie od 21 września do 21 października br.
Wystawa przygotowana została przez Konsulat Genaralny RP w Łucku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, IPN Oddział w Lublinie oraz Centrum Ucrainicum KUL. Prezentowane plansze zawierają życiorysy i zdjęcia ponad dwudziestu osób duchownych – księży i sióstr zakonnych, zamordowanych przez UPA w czasie II wojny światowej.
Serdecznie zapraszamy.
IPN
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl