Andrzej Wolski ps. "Jur" spoczął w Panteonie Polski Podziemnej na Powązkach Wojskowych.

avatar użytkownika Maryla

W dniu 28 kwietnia 2011 roku w Montrealu (Kanada)
w wieku 86 lat odszedł na wieczną wartę

dr inż.
Andrzej Wolski
ps. "Jur"

były członek Szarych Szeregów,żołnierz Baonu "Zośka" Armii Krajowej,uczestnik szeregu akcji dywersyjnych,m.in. pod Arsenałem, w Celestynowie, Sieczychach oraz Powstania Warszawskiego.
Odznaczony wieloma odznaczeniami.
Represjonowany, więziony w PRL.

Cześć Jego Pamięci

Stowarzyszenie Szarych Szeregów
Zarząd Główny

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach złożono prochy Andrzeja Wolskiego ps. "Jur".

Andrzej był wspaniałym człowiekiem. Walczył w Powstaniu, zdobył sobie autorytet kolegów, a po pięciu latach więzienia potrafił zebrać się w sobie i skończył studia. Został profesorem, do dziś dobrze wspominanym w wielu uczelniach w Afryce i Kanadzie. Wzorujcie się na takich ludziach, jak Andrzej Wolski - powiedział do młodych ludzi podczas pogrzebu były członek Szarych Szeregów, Tadeusz Sułkowski. Przez dziewięć miesięcy siedział on z Wolskim w jednej celi więziennej.

Pogrzeb poprzedziła msza św. żałobna w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na cywilnych Powązkach. Podczas mszy i na cmentarzu obecne były poczty sztandarowe: batalionu "Zośka", hufca harcerskiego z Celestynowa, gdzie w czasie wojny walczył Wolski, a także sztandar 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, który odziedziczył tradycje batalionu AK "Zośka".

Urnę z prochami zmarłego złożono, z towarzyszeniem honorów wojskowych, w Panteonie Polski Podziemnej na Powązkach Wojskowych. Po złożeniu urny oddana została trzykrotna salwa honorowa.

W chwili wybuchu wojny Wolski był absolwentem gimnazjum. Naukę kontynuował w systemie tajnego nauczania i w 1943 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Następnie rozpoczął naukę w tajnej Państwowej Szkole Technicznej w Warszawie.

W konspiracji działał od roku 1939. Wstąpił najpierw do Szarych Szeregów, a później do AK. Walczył w batalionie "Zośka". Był uczestnikiem Akcji pod Arsenałem, podczas której żołnierze Szarych Szeregów odbili z rąk Gestapo harcmistrza Jana Bytnara ps. "Rudy" i 25 innych więźniów politycznych. Wolski był w grupie "Ubezpieczenie". W chwili akcji był najmłodszym jej uczestnikiem.

W 1944 r. po upadku Powstania trafił do niemieckiej niewoli w Sandbostel. Po wyswobodzeniu obozu wyjechał do Francji, ale w 1946 r. wrócił do Polski. Trzy lata później został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, osądzony i skazany na 10 lat więzienia. Zwolniony w 1954 r. podjął studia na Politechnice Warszawskiej.

W 1970 r., zamieszkał w Kanadzie, gdzie był profesorem na Universite de Moncton, po czym, jako dziekan, stworzył Wydział Elektryczny w Ecole de Technologie Superieur na Universite du Quebec de Montreal. Pracował również na uniwersytecie w Kinszasie, w Zairze, oraz na uniwersytetach w Senegalu, Gabonie i Ruandzie. W latach 1990-1996 piastował stanowisko prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Swoje wspomnienia z czasów wojny opisał w książkach: "Akcja Celestynów" (o akcji zdobycia w Celestynowie pod Warszawą pociągu transportującego więźniów), "Drzwi bez klamki" (wspomnienia z więzienia mokotowskiego), "Powolne konanie" (wspomnienia z więzienia w Rawiczu).



28 kwietnia 2011 r. w Montrealu zmarł Andrzej Wolski ps. "Jur", żołnierz Armii Krajowej Batalionu "Zośka", więzień polityczny czasów stalinowskich, znany działacz polonijny. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" z Rozetą z Mieczami.

Msza Święta za duszę Zmarłego odbędzie się w piątek 6 maja o godz.13.00 w kościele Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej", 2550av. Gascon, Montréal. Po Mszy, Rodzina przyjmować będzie kondolencje. Zamiast kwiatów na trumnę Zmarłego, Rodzina uprasza o dary na Bibliotekę Polską (The Polish Library/ la Bibliotheque Polonaise, 3479 Peel Street, Montreal, H3A 1W7), Fundację Instytutu Geriatrycznego, lub Towarzystwo Alzheimera.

Andrzej Wolski Andrzej Wolski, urodził się 5 października 1924 roku w Warszawie. W roku 1939, po ukończeniu trzeciej klasy III Gimnazjum Miejskiego, wybuch wojny przerwał jego naukę. Kontynuował ją w ramach "kompletów" tajnego nauczania, na których w roku 1943 uzyskał świadectwo dojrzałości. Zapisał się do tajnej Państwowej Szkoły Technicznej w Warszawie. Powstanie Warszawskie przerwało mu dalsze studia. Do konspiracji wstąpił w 1939 roku, jeszcze w pierwszych działaniach nie skoordynowanych grup harcerskich. Masakra w Wawrze w roku 1940 dała impuls do zorganizowanej akcji harcerstwa, które przyjęło kryptonim "Szare Szeregi." "Jur" brał czynny udział w akcjach Małego Sabotażu w drużynie "CR200." W roku 1942 powstał KEDYW (dowódca płk. Emil Fieldorf - "Nil"), a w jego ramach tzw. Wielka Dywersja, do której wcielone zostały m. in. grupy harcerskie jako Grupy Szturmowe (GeeSy). W ramach GS "Jur" brał udział w następujących akcjach zbrojnych: Akcja pod Arsenałem, Celestynów, Sieczychy, Rogoźno (akcja ",Jula"), Pol 47 (dowódca akcji), Pogorzel, Szymanów. W roku 1944 ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych "Agrykola" jako kapral podchorąży. W Powstaniu Warszawskim 1944 walczył w Batalionie "Zośka" w Zgrupowaniu "Radosław." Dowodził początkowo drużyną, a potem był kolejnym dowódcą plutonu "Felek." Walczył najpierw na Woli, potem na Starówce. 31 sierpnia z nieliczną grupą żołnierzy przebił się ze Starówki przez Ogród Saski do Śródmieścia. Był dwukrotnie ranny i odznaczony na Woli Krzyżem Walecznych. Wziął udział w rozpaczliwej obronie Przyczółka Czerniakowskiego w oczekiwaniu na desant sowiecki. 24-go września na Czerniakowie dostał się do niewoli niemieckiej i został wywieziony do obozu jeńców wojennych. Wyzwolony 25 kwietnia przez armię brytyjską, wyjechał do Francji, gdzie został oddelegowany na studia w Université de Grenoble. W lipcu 1946 wrócił do Warszawy. Kontynuował studia na Politechnice Warszawskiej. 3 stycznia 1949, równocześnie z Henrykiem Kozłowskim - "Kmitą" oraz Andrzejem Sowińskim - "Zagłobą" został aresztowany przez MBP/UB. (24 grudnia 1948 został juz zaaresztowany Jan Rodowicz-"Anoda," a w połowie stycznia 1949 aresztowano kilkudziesięciu byłych żołnierzy i łączniczek ze Zgrupowania Radosława). Pod zarzutem usiłowania obalenia ustroju Andrzej Wolski -"Jur" został skazany na 10 lat więzienia na mocy artykułu 86 par. 1,2 KKWP.
W roku 1954, po pięciu latach więzienia został zwolniony. Po pewnym czasie dało mu się powrócić na studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom magistra, a w roku 1966, stopień doktora nauk technicznych. W roku 1967 wyjechał z żoną i dwojgiem dzieci na kontrakt do Zairu. Pracował jako profesor elektroniki na tamtejszym uniwersytecie. Z Zairu, w 1970 roku przeniósł się do Kanady, gdzie kontynuował karierę uniwersytecką. Był profesorem na Université de Moncton, NB, po czym, jako dziekan, stworzył Wydział Elektryczny w Ecole de Technologie Superieur na Université du Quebec de Montréal. Wyjeżdżał z wykładami do kilku państw afrykańskich. W latach 1990-1996 był Prezesem Oddziału Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Oddział Québec. Autor książek: "Akcja Celestynów" (o akcji zdobycia w Celestynowie pod Warszawą pociągu transportującego więźniów; Warszawa 1993), "Drzwi bez klamki" (wspomnienia z więzienia mokotowskiego; Wyd. Słowo, Warszawa 1995), "Powolne konanie" (wspomnienia z więzienia w Rawiczu, Sieradzu i Łodzi. Wyd.LTW, Warszawa 2000).
Cześć Jego Pamięci!

Zródło: www.projectinposterum.org
29 kwietnia 2011 r.

 

 

OSTATNI ROZKAZ

 

Walki Batalionu "Zośka" na Czerniakowie

ANDRZEJ WOLSKI - "JUR"

 

MARIA JAGOWD-WOLSKA (ur.1926) - lekarka; ps. 'Marysia' podczas Powstania

 
(wraz z mężem po wojnie)
 

Maria Wolska (ur.1926) - w czasie Powstania - Jagwod. W czasie Powstania pseud.'Marysia', łączniczka, sanitariuszka;  Pułk „Baszta”, Mokotów. Matura w Platerkach podczas tajnych kompletów 1944. Siostra Krystyna również była Platerką, przeniosła się w 1936 do innej szkoły, matura w 1938.

"Lekarka zamieszkała z mężem Andrzejem Wolskim w Montrealu, PQ, w Kanadzie. Andrzej Wolski, ps. "Jur", był członkiem Szarych Szeregów i żołnierzem Batalionu "Zośka" Armii Krajowej. Uczestnik wielu akcji zbrojnych Kedywu KGAK. W Powstaniu Warszawskim w Batalionie "Zośka" Zgrupowania "Radosława". Walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Mianowany podporucznikiem, odznaczony Krzyżem Walecznych. Po upadku Czerniakowa w niewoli niemieckiej. Aresztowany 3 stycznia 1949 przez Urząd Bezpieczeństwa, był więziony do roku 1955. (AMK 2006)"

http://platerki-wspomnienia.blogspot.com/2011/02/maria-jagowd-wolska-ur1926-lekarka-ps.html

Wolski André (Andrzej) - "Jur". 1924 - 2011. Urodzony 5 Października 1924 w
Warszawie, zmarł dnia 28 kwietnia 2011 w „Institut Universitaire de Geriatrie de ...

http://biulpol.net/wolski.pdf

 

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Naryli,

Szanowna Pani Marylo,

Módlmy sie za duszę jednego z najdzielniejszych harcerzy Szarych Szeregów z Batalionu Szturmowego "Zośka" dowódce plutonu Felek, Zgrupowania Radosław pana doktora, inżyniera Andrzeja Wolskiego "Jur"

Wyrazy ubolewania

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

módlmy się za Dusze wszystkich Poległych Niepokonanych, a za Duszę " Jura" w szczególności.

Odeszli na wieczna wartę !

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie !

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Ave Maria, gratia plena, Dominus Tecum, benedicta Tu in mulieribus et benedictus fructus ventris Tui, Jesus. Sancta Maria, Mater Dei ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae.

Amen.

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz