Europejska młodzież i polska prawica, czyli o braku wizji

avatar użytkownika elig

Od maja bieżącego roku aż do lipca działał w południowej Europie ruch "oburzonych". Na głównych placach miast Grecji, Hiszpanii oraz Portugalii gromadzili się i koczowali dziesiątkami, a nawet setkami tysięcy młodzi ludzie niezadowoleni ze swojej sytuacji i formułujący dość mgliste postulaty o raczej lewicowym charakterze. W pierwszej dekadzie sierpnia w Anglii liczne tłumy, najczęściej kolorowej, młodzieży zwoływały się przez BlackBerry i rabowały oraz podpalały sklepy. Trwało to przez cztery dni. Ci niczego nie postulowali. tylko kradli, co się da.

  Polskie media informowały o ruchu "oburzonych" skąpo i niechętnie. Przyczyny tego stały się jasne w świetle wczorajszego raportu ministra Boniego "Młodzież 2011", opisanego dziś w notce Zbigniewa Kuźmiuka /TUTAJ/. Okazuje się, że połowa bezrobotnych jest w wieku 18-34 lat, większość absolwentów szkól trafia na bezrobocie, 60% ludzi w wieku 25-29 lat mieszka z rodzicami, bo nie stać ich na wynajęcie mieszkania. Jesli mają pracę, to na umowę -zlecenie lub na czas określony. Prawdopodobnie więc władze i media obawiały się po prostu, że taki protest młodzieży może przenieść się do Polski. Chętniej natomiast mówiono o zamieszkach w Anglii, przedstawiając je jako typowe wyczyny chuliganów.

  Znalazłam w prasie tylko jeden artykuł próbujący głębiej przeanalizować opisane powyżej wydarzenia. W "PlusMinus", weekendowym dodatku do "Rzeczpospolitej" /26-28.08.2011/, ukazał się tekst amerykańskiego ekonomisty Branko Milanovica "Rewolucja pożera młodzież" /przedruk z ""Harvard Business Review"/. Autor pisze m.in.: "Neoliberalna rewolucja nie pociągnęła za sobą wielu młodych ludzi na całym świecie, a przecież ich wsparcie ma kluczowe znaczenie dla dalszego jej trwania (...) Młodzi ludzie "kupili" ideologię głoszącą, że bogactwo równa się moralnej wyższości, tylko, że znaleźli się po złej stronie równania, niezdolni do kupienia wszystkiego, czego pragnęli. (...) Frustracje młodzieży (...) zaogniają dwa czynniki. Po pierwsze młodzi nie wierzą już, że ciężka praca i siła ambicji wystarczą by posiąść wszystkie te wygody i błyskotki (...) Po drugie, ci sami młodzi nie sa w stanie stworzyć alternatywnej wizji. Gdyby wierzyli, że możliwy jest inny świat, łączyliby się w ruch o charakterze politycznym, a nie dziki tłum. (...) To był przykład klęski wyobraźni.".

  Brankovic dokonuje potem nagłej wolty i stwierdza, iż te ruchy młodzieżowe świadczą o całkowitym zwycięstwie rewolucji neoliberalnej, gdyż prawie wszyscy przyjęli /według niego/ jej system wartości. Ja jednak uważam, że masowe ruchy protestu przeciw neoliberalnemu porządkowi świata świadczą raczej o słabości neoliberalizmu, a nie o jego sile. Trafna jest natomiast uwaga o braku alternatywnej wizji. Pod tym względem sytuacja opisanej wyżej europejskiej młodzieży wydaje mi się dziwnie podobna do obecnej sytuacji polskiej prawicy. Jest ona również głęboko sfrustrowana porządkami, a raczej nieporządkami panującymi w III RP i pragnie ich zmiany. Postuluje walkę z korupcja i przestępczością, rozliczenie okresu komunizmu, powrót do wartości chrześcijańskich, rodzinnych i narodowych w duchu obowiązującym w II RP. Widać to zwłaszcza w książce Marcina Wolskiego "Cud nad Wisłą", gdzie w alternatywnej historii parlament przegłosowuje powrót do konstytucji z 1935 roku. Od czasów II RP minęły jednak 72 lata i świat kompletnie się zmienił. "Powrót do przeszłości" nie wystarcza. Potrzebna jest właśnie prawicowa wizja tego, czym ma być Polska i do czego należy dążyć. Nie widać nawet wysiłków zmierzających do jej sformułowania. Toniemy w jałowych narzekaniach.

  To właśnie , a nie destrukcyjne oddziaływanie mediów, jest główną przyczyną tego, że polskiej prawicy nie udaje się dotrzeć do młodzieży, mimo że ta ostatnia płaci najdrożej za obecny stan rzeczy w Polsce. Narzekanie na lemingi i MWzDM nic nie daje. Trzeba wypracować zachęcającą wizję przyszłości. Na razie mam wrażenie, że nikt o tym nie myśli.

12 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. @elig

przecenia Pani rolę "oburzonych" to lewackie bojówki, wyborcy Zapatero, upominający się o "wolności". Wyraźnie było widać , kim oni sa, podczas spotkania Benedykta XVI z młodzieża w Hiszpanii.

Wypracować wizję przyszłości? Nie, trzeba uczyć porządnie, czyli nie szkoły zawodowe , które mają produkowac wykwalifikowanych robotników i nie studia prywatne, gdzie kupuje sie kolejne "dyplomy". Edukacja . To jest podstawa.

Widzi ten problem również nowy szef IPN - wynaradawia sie i odrywa od korzeni i tożsamości - likwidując lekcje historii i zmieniając lektury obowiązkowe.

Spotkanie modlitewne młodzieży świata z Benedyktem XVI a manipulacje polskojęzycznych mediów

Właśnie dzisiaj, gdy panująca obecnie kultura relatywistyczna odrzuca i gardzi poszukiwaniem prawdy,
która jest najwyższym dążeniem ducha ludzkiego, musimy zaproponować z
odwagą i pokorą powszechną wartość Chrystusa jako zbawiciela
wszystkich ludzi i źródło nadziei dla naszego życia.


/

Światowe

Dni Młodzieży w stolicy współczesnego „postępowego” raju dowiodły jak

żałosny i płytki jest współczesny antyklerykalizm. Wizyta Benedykta XVI w

Hiszpanii pokazała siłę podążających za Jezusem 2 milionów młodych

ludzi i ujawniła infantylność garstki lewackich aktywistów, których

polemiką była kopulacja z niedźwiadkiem.

 

„Można

by się teraz po raz kolejny oburzać chamstwem, brakiem tolerancji dla 

katolicyzmu czy stronniczością mediów, dla których  to owi stali się

głównymi bohaterami Dni Młodzieży.
Lepiej chyba  jednak tym razem

pominąć to wzruszeniem ramion. Fenomen Światowych Dni Młodzieży to

najlepszy dowód na to, jak żałośni, a jednocześnie mało skuteczni są ci

ludzie. W sumie trudno im się dziwić, że widząc co się dzieje w

Madrycie, są tacy rozwścieczeni.”

Polska prawice? Choć skłócona i rozdrobniona, wychowuje młodzież . Wszystkie inscenizacje, rajdy - to co tak wkurza ludzi z Czerskiej - Sewka Blumsztajna i czerwonego Celińskiego.
W małych ośrodkach, gdzie Rodzina wychowuje wspólnie, gdzie jest presja środowiska, młodzi wychowuja się na uczciwych ludzi i patriotów.
Gorzej w duzych miastach, gdzie dziecko zostaje z komputerem samo, a rodzice zestrsowani wyścigiem szczurów, wpajają dziecku niechęc do wszystkiego i wszystkich. Drugi człowiek staje sie wrogiem, bo zagraża posadzie.

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Benedykt XVI przypomniał polskim biskupom, jakie mają obowiązki


i kilku odważyło sie juz mówić prawdę . Po poprzednich latach, kiedy zepchnięto biskupów do kruchty, a media udostepniono dla Gocłowskiego, Pieronka i Zycińskiego, młodzi mieli przekaz zakłamany. Nieprawdziwy, oddalający od wiary i prawdy. Michnik decydował, kto ma prawo mówić " w imieniu KK". DŁUGO TRZEBA BĘDZIE NAPRAWIAĆ TE SZKODY.
A juz działa TVP Religia z facetem , co mówią , ze nazywa sie ks.Sowa.. Zamienił sie z o.Ziębą na prymat w mediach. A Zięba zmienił ks. Czajkowskiego.


Vargas Llosa: Zachód potrzebuje katolicyzmu, by przeżyćSukces
Światowych Dni Młodzieży w Madrycie pokazał, że Zachód potrzebuje
katolicyzmu, by przetrwać – podkreśla laureat Nagrody Nobla Mario Vargas
Llosa. Pewruwiański pisarz, agnostyk znany z krytycyzmu wobec nauczania
Kościoła wyraził taką opinię w tekście opublikowanym przez „El Pais”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

3. M. Cichocki pisał na podobny

M. Cichocki pisał na podobny temat ostatnio w Uważam Rze.
http://uwazamrze.pl/2011/08/serce-polski-bije-po-prawej-stronie/
My jesteśmy też think tankiem. Mało kto to widzi, droga Elig. Tym bardziej, że komentowanie rzeczywistości i zwykła reakcja na medialne wrzuty czy happeningi często nie wystarczają. Przyganiał kocioł garnkowi a mam ochotę zapytać- angażowałaś się w nasze interwencje? :)
http://blogmedia24.pl/node/18163
Mogę pisać na każdy temat poświęcony historii i służbom specjalnym. Co przygotowujemy? Program, plan, strategię?
Aż nawet sam się zacytuję i dopiszę coś, hehe:
"Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym rangą aktem prawnym obowiązującym w Polsce. Wszystkie inne akty prawne są podrzędne w stosunku do Konstytucji."

"Zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu nie podlegają przedawnieniu."

"Państwo Polskie chroni swych obywateli w każdym miejscu na świecie i za pomocą adekwatnych środków."

"Antypolskie postawy organizacji działających na terytorium Polski są zabronione i będę karane z całą stanowczością prawa."

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika elig

4. @Maryla

Wydaje mi się, że to nie byli ci sami ludzie. Policja usunęła "oburzonych" z placów przed wizytą Benedykta XVI, Ta antypapieska demonstracja to było ok. 2000 osób, a oburzonych było kilkadziesiąt tysięcy.

avatar użytkownika elig

5. @Unicorn

Czytałam Cichockiego, ale się z nim nie zgadzam. Ja jestem amatorką - hobbystką, a nie członkinią think-tanku. W notce chodziło mi raczej o wybieganie w przyszłość niż o historię narodu polskiego. Jak powinna wyglądać Polska za 20 lat?

avatar użytkownika Maryla

6. @elig

:) to ci sami ludzie, mam pokazać archiwalne materiały z "rewolucji w Madrycie"?

To, ze tym razem nie było wyborów, a miasto zarabiało na Pielgrzymach. Zarobili 160 tyś EURO. Tamta imprezka była zwoływana na Facebooku przez międzynarodówkę socjalistyczną. Przeciez to wszystko jest zapisane u mnie na blogu.

Mam pamięc, ale mam tez zawsze dowód na to, ze dobrze pamietam :)

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

7. "Czytałam Cichockiego, ale

"Czytałam Cichockiego, ale się z nim nie zgadzam. Ja jestem amatorką - hobbystką, a nie członkinią think-tanku."
Dobra dobra. Ja też jestem hobbystą blogerem ale zawodowcem w innych kwestiach. Ty pewnie też :) Nie wykręcaj się hehe.
"W notce chodziło mi raczej o wybieganie w przyszłość niż o historię narodu polskiego. Jak powinna wyglądać Polska za 20 lat?"
O tym wspominał Cichocki :) Może nie jak powinna ale jakie są warianty w kilku scenariuszach? W zasadzie fajny temat, muszę pomyśleć.

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

8. te przepisy prawa zostały juz wprowadzone w Polsce.

Pawki Morozowy w produkcji. Jak prawica sie nie zmobilizuje, to produkcja ruszy pełna parą.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/szturchnal-12-letniego-syna-czeka-go-pro...

46-letni turysta z Włoch został zatrzymany przez policję, gdy na jednej z ulic Sztokholmu fizycznie skarcił swojego 12-letniego syna. Za użycie przemocy wobec dziecka czeka go w Szwecji proces.

Giovanni Colasante, pracownik urzędu miasta Canosa na wybrzeżu Adriatyku wymierzył synowi kuksańca, kiedy nastolatek z jakiegoś powodu wpadł we wściekłość. Przechodnie zauważyli to i zawiadomili policję. Włocha zatrzymano; spędził trzy dni w areszcie - napisał włoski dziennik "Il Corriere del Mezzogiorno".

Colasante wyszedł już na wolność, ale zabroniono mu wyjeżdżać ze Szwecji. Musi też codziennie meldować się na komisariacie aż do rozprawy, która odbędzie się 6 września. Odpowie za znęcanie się nad dzieckiem. Jest to przestępstwo surowo karane przez szwedzki wymiar sprawiedliwości.

Mężczyzna przyjechał do Szwecji z rodziną na wakacje. W dniu, w którym trafił do aresztu, zamierzał wybrać się na wycieczkę łodzią, by oglądać szwedzkie fiordy.

Żona Colasantego zdecydowała się pozostać w Szwecji i wraz z mężem czekać na zakończenie procesu. Ich syn, od którego wszystko się zaczęło, powiedział, że chce wrócić do Włoch.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika elig

9. @Unicorn

Cichocki wmawia nam, ze w latach 90-tych prawica była w rozkwicie, wymyślała wspaniałe idee, a obecnie schodzi na psy, bo przebiła się do polityki i /a fe, fuj/ Kaczyński ośmielił się zawrzeć koalicję z LPR oraz z Samoobroną. Twierdzi też, iż PiS nie pełni roli kulturotwórczej. Ten kongres w Arkadach Kubickiego i Ruch im. L. Kaczyńskiego robią widocznie krasnoludki. O wizji Polski w tym wywiadzie nie ma nic. Zgadzam się z nim tylko w sprawie uznawania sukcesów cywilizacyjnych /jeśli akurat są/. Wielokrotnie w swoich notkach pisałam by nie "malować wszystkiego na czarno".

avatar użytkownika elig

10. @Maryla

W mojej notce pisałam wyraźnie o MŁODZIEŻY, a nie o dzieciach. Traktowanie młodych ludzi jak dzieci jest jedną z rozpowszechnionych chorób naszej cywilizacji.

avatar użytkownika Maryla

11. @elig

prawo tworzą dorosli, nie dzieci. Za to dawanie takich praw donoszenia na własnych rodziców przez dzieci to dopiero skandal.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika elig

12. @Maryla

Tak, ale moja notka była zupełnie o czym innym.