Kpina z Polaków - energetyka jądrowa. Co z Ignalinem wpisanym na listę inwestycji UE?
1 września w Świerku rozpocznie działalność Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Jednym z głównych zadań nowego ośrodka będzie wspieranie budowy polskiej energetyki jądrowej.
Reaktory powstaną według sprawdzonych już planów jednego z zagranicznych producentów. Jednak wybór technologii, ustalenie i egzekwowanie kryteriów bezpieczeństwa, optymalizacja i monitorowanie eksploatacji, to już odpowiedzialność polskiego inwestora, dozoru jądrowego i wspierających je instytucji badawczych
NCBJ powstanie w wyniku połączenia Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana (IPJ) i Instytutu Energii Atomowej POLATOM (IEA). Rozporządzenie w tej sprawie przyjął na początku sierpnia rząd. Ośrodek będzie podlegać Ministerstwu Gospodarki, a część jego działalności sfinansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pokieruje nim dotychczasowy dyrektor IPJ, prof. Grzegorz Wrochna. Zaznaczył również, że obawy, iż powstający silny ośrodek w Świerku zmonopolizuje dziedzinę są "nieporozumieniem".
Niemal każde państwo posiadające energetykę jądrową ma własny reaktor badawczy. Reaktor MARIA w Świerku jest jednym z lepszych w Europie pod względem mocy i strumienia neutronów. To bardzo cenne narzędzie do kształcenia kadr, prowadzenia badań i produkcji radioizotopów. Szczególnie cenne dla energetyki jądrowej jest badanie własności różnych materiałów pod wpływem silnego promieniowania.
Decyzja rządu o połączeniu IEA POLATOM i IPJ kończy niemal 30-letni okres rozbicia ośrodka w Świerku. Obie jednostki powstały bowiem (obok Instytut Chemii i Techniki Jądrowej na warszawskim Żeraniu) po zlikwidowaniu w 1982 r. Instytutu Badań Jądrowych w Świerku.
12 marca 2010 r. Rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki dr Stanisław Latek poinformował, że do 10 marca 2010 do Rosji wywieziono całe wypalone paliwo HEU pochodzące z eksploatacji reaktora Ewa w latach 1967-1995 oraz około jednej czwartej wypalonego paliwa HEU z reaktora Maria, eksploatowanego od 1974 do chwili obecnej, z przerwą na modernizację w latach 1985-1993.
Do końca 2010 roku wywieziono całość dotąd wypalonego paliwa HEU z reaktora MARIA. Paliwo wysokowzbogacone, używane obecnie i w najbliższych latach w reaktorze Maria w Świerku, zostanie przekazane do Federacji Rosyjskiej do 2016 r. Wywóz odpadów umożliwiła podpisana we wrześniu 2010 roku umowa między Polską a Federacją Rosyjską. Koszty operacji wywozu i pozostawania na terytorium Federacji Rosyjskiej przez 20 lat wypalonego paliwa HEU pokrywa rząd Stanów Zjednoczonych w ramach programu GTRI i na mocy odrębnej polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej jesienią 2009 roku. Wcześniej, latem 2006 i latem 2007 roku, dokonano zwrotu do producenta partii świeżego paliwa HEU, nieprzewidzianego do dalszego wykorzystania, w związku z przewidywaną konwersją reaktora Maria na paliwo niskowzbogacone. W sumie przewieziono ponad 450 kg paliwa. To ilość, która pozwoliłaby na zbudowanie co najmniej 18 ładunków jądrowych. Międzyrządową umowę w tej sprawie podpisali 1 września br. Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska oraz Siergiej Władilenowicz Kirijenko, dyrektor generalny Federalnej Agencji Energii Atomowej Federacji Rosyjskiej (Rosatom).Pierwszy informację o przewiezieniu paliwa podał brytyjski "Daily Telegraph", którego reporter był świadkiem transportu.
19 listopada 2010 r. w siedzibie Państwowej Agencji Atomistyki odbyła się uroczystość zakończenia prac Zespołu ds. Koordynacji Zadań Związanych z Realizacją "Międzynarodowego Programu Zwrotu Paliwa z Reaktorów Badawczych dostarczonego przez Rosję".
Odpowiedź na interpelację posła Jarosława Matwiejuka w sprawie transportu materiałów radioaktywnych przez Polskę.
Ad 1. Ile transportów materiałów radioaktywnych przez Polskę miało miejsce w 2010 r.?
Według oszacowań Państwowej Agencji Atomistyki do końca br. na terytorium Polski odbędzie się ok. 18 tys. transportów (obejmujących ok. 48 tys. przesyłek) towarów niebezpiecznych klasy 7 (tj. źródeł promieniotwórczych, odpadów promieniotwórczych, materiałów jądrowych oraz wypalonego paliwa jądrowego). Do 31 października br. odbyło się 20 transportów odpadów promieniotwórczych, w tym:
- 16 transportów odpadów promieniotwórczych przeznaczonych do składowania lub przechowywania z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku do Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie,
- 4 transporty wypalonego paliwa jądrowego z reaktorów badawczych z ośrodka w Świerku do portu w Gdyni w celu przewiezienia drogą morską do Federacji Rosyjskiej.
Pozostałe transporty towarów niebezpiecznych klasy 7 obejmowały przewozy substancji promieniotwórczych stosowanych w medycynie, przemyśle oraz nauce. Odbył się też jeden transport świeżego paliwa jądrowego dla EJ Temelin znajdującej się w Czechach.
Ad 2. Ile transportów materiałów radioaktywnych przez Polskę miało miejsce w 2009 r.?
W 2009 r. na terytorium Polski odbyły się 17 203 transporty (obejmujące 42 310 przesyłek) towarów niebezpiecznych klasy 7 (tj. źródeł promieniotwórczych, odpadów promieniotwórczych, materiałów jądrowych oraz wypalonego paliwa jądrowego). 18 transportów dotyczyło odpadów promieniotwórczych, w tym:
- 17 transportów odpadów promieniotwórczych przeznaczonych do składowania lub przechowywania z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku do Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie,
- 1 transport wypalonego paliwa jądrowego z reaktorów badawczych z ośrodka w Świerku do portu w Gdyni w celu przewiezienia drogą morską do Federacji Rosyjskiej.
Pozostałe transporty towarów niebezpiecznych klasy 7 obejmowały przewozy substancji promieniotwórczych stosowanych w medycynie, przemyśle oraz nauce. Odbyły się też 2 transporty świeżego paliwa jądrowego dla EJ Temelin.
W Świerku zacznie działać Narodowe Centrum Badań Jądrowych
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Wczoraj Rosja i Stany
Wczoraj Rosja i Stany Zjednoczone zakończyły w Polsce proces konwersji reaktora jądrowego „Maria” oraz wywóz wysoko wzbogaconego uranu z tego obiektu – poinformowało biuro prasowe Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego przy Ministerstwie Energetyki Stanów Zjednoczonych (NNSA). Według niej wysiłki podjęte wspólnie przez Moskwę, Waszyngton i Warszawę zaowocowały przestawieniem reaktora „Maria”, położonego w mieście Otwock-Świerk na terenie Polskiego Instytutu Energii Atomowej, z pracy na wysoko wzbogaconym uranie na pracę na nisko wzbogaconym. Jak dodało biuro prasowe NNSA przy udziale Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Rosji wywieziono 90 kilogramów paliwa jądrowego, z czego 30-megawatowego reaktora badawczego.
http://polish.ruvr.ru/2012_09_26/Rosja-USA-Polska-reaktor-jadrowy/
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl