Pierwszy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu (?)odbędzie się 23 sierpnia 2011 r.
Pierwszy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu odbędzie się 23 sierpnia 2011 r. w Warszawie (Muzeum Powstania Warszawskiego). Jego inauguracja – z udziałem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka – będzie miała miejsce 22 sierpnia 2011 r. w Warszawie.
28 listopada 2008 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła decyzję ramową w sprawie zwalczania niektórych form i przejawów rasizmu i ksenofobii środkami prawa karnego. Decyzja nie obejmuje czynów popełnianych z pobudek ideologicznych, w tym zbrodni komunistycznych. Niemniej jednak, w drodze kompromisu, Rada UE dołączyła do decyzji ramowej deklarację, potępiającą przestępstwa popełnione przez systemy totalitarne i wzywającą Komisję, aby w terminie 2 lat od daty wejścia w życie decyzji ramowej przedstawiła informację ws. potrzeby przyjęcia dodatkowego aktu prawnego, odnoszącego się m. in. do zbrodni komunistycznych.
W tym kontekście, zarówno na szczeblu krajowym, jak i na poziomie UE, podjęto następnie szereg działań, które umożliwiłyby ocenę zbrodni totalitarnych i upamiętnienie ich ofiar. Wśród podjętych inicjatyw należy wymienić:
- deklarację Parlamentu Europejskiego w sprawie ogłoszenia dnia 23 sierpnia (dzień podpisania paktu Ribbentropp – Mołotow) Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, którego celem będzie upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a jednocześnie ściślejsze zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji – wrzesień 2008 r.;
- rezolucję Parlamentu Europejskiego o europejskim sumieniu i totalitaryzmie. W rezolucji PE m.in. potępia zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez reżimy totalitarne i autorytarne, wyraża poszanowanie dla ofiar tych zbrodni, a także żal, że dostęp do dokumentów archiwalnych z tego okresu jest wciąż ograniczony. Wzywa również Komisję Europejską i państwa członkowskie do podejmowania działań edukacyjnych, a także do ustanowienia Platformy Pamięci Europejskiej i Sumienia (Platform of European Memory and Consciene) – kwiecień 2009 r.
- raport Komisji Europejskiej „Pamięć o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie" - grudzień 2010 r.
W trakcie Rady w Luksemburgu 10 czerwca 2011 r. Ministrowie Sprawiedliwości UE przyjęli Konkluzje w sprawie upamiętnienia ofiar zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne. W konkluzjach zwrócono się do państw członkowskich m.in. o rozważenie sposobu upamiętnienia dnia 23 sierpnia, o podjęcie bądź też wsparcie inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do społeczeństwa, dotyczących reżimów totalitarnych. W Konkluzjach Ministrowie zachęcają także do wykorzystania istniejących programów unijnych do ustanowienia Platformy Pamięci Europejskiej i Sumienia.
23 sierpnia 2011 r. w Warszawie odbędzie się konferencja „Europejski Dzień Ofiar Stalinizmu i Nazizmu", organizowana pod patronatem polskiej Prezydencji. W konferencji uczestniczyć będą ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich, a także przedstawiciele instytutów pamięci narodowej. Konferencja będzie nie tylko formą upamiętnienia ofiar reżimów totalitarnych, ale również platformą wymiany doświadczeń w tym zakresie.
Joanna Dębek Rzecznik Prasowy Ministra Sprawiedliwości
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. POLITPOPRAWNR NAZEWNICTWO?
przecież to komunizm sowiecki i faszyzm niemiecki.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Pomyłka,
lub niedopatrzenie eurokratów. Jest Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, a powinno być Dzień Ofiar Stalinizmu i Hitleryzmu i pozamiatane pod strzępiący się dywan europoprawności ;-)
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Nazizm to pojęcie filozoficzne ! Ideologia ! Dziś używa się zamiast Niemcy, Niemiecki, Germanie, celem rozmycia zbrodni niemieckich w Europie ale głównie w Polsce.
Już lepiej, kiedy użyto słowa Stalinizm. Choć wcześniej Lenin tez był katem okrutnym
Moim zdaniem powinno być:
Rosja bolszewicka, sowiecka
Ukłony moje najnizsze
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. a ja na słowo"platforma" reaguję alergicznie
i czy to będzie platforma jakas TAM,to ja zawsze bedę myślała o tej jednej,tej ktora nas niszczy i ośmiesza
gość z drogi
5. Nazizm,a nie Niemcy
Stalinizm,a nie Kraj RAD
ciekawe co jeszcze i jak jeszcze zamarzą prawdziwych najeżców,czyli tych,którzy w 1939 roku
napadli POLSKĘ
i jeszcze..."ta platforma wymiany doświadczeń"
dla mnie zabrzmiało to" złowróżebnie"
gość z drogi