Gigantyczne ilości śmieci w Oceanie Spokojnym po trzęsieniu ziemi w Japonii
Kilkumetrowa, niszcząca wszystko na swojej drodze fala tsunami, jaka zalała japońskie wybrzeże po tragicznym trzęsieniu ziemi w Japonii — wycofując się zabrała do Oceanu Spokojnego olbrzymie ilości śmieci i odpadów, w tym substancji trujących i szkodliwych dla środowiska. Wśród tych śmieci są statki, domy, samoloty, samochody, paliwa i smary, pestycydy i leki. Część z tych odpadów może być radioaktywna, lecz z powodu małego natężenia promieniowania nie będzie szkodliwa dla ludzi.
Naukowcy zGlobal Drifter Program[i] (Globalny Program Boji Dryfujących)przewidują, żetylko niewielka częśc tych śmieci zostanie wyrzucona przez fale na wybrzeża. To, gdzie śmieci popłyną i gdzie zostaną wyrzucone na brzeg — zależy od ich możliwości utrzymania się na powierzchni, materiałów oraz wielu innych czynników. Jeżeli śmieci czy przedmioty nie zostaną wyrzucone na wybrzeża przez wiatr, lub złapane przez inny prąd oceaniczny[ii] cyrkulujący w oceanie — to będą dryfowały w północnej pętli na Pacyfiku finiszując w Japonii po sześciu latach.
Na ilustracji: Kierunek oraz daty dryfowania śmieci
Jak podają naukowcy z Organisation Non Gouvernementale Robin des Bois — fale porwały około 25 milionów ton śmieci. Wszysto to płynie po Oceanie Spokojnym w kierunku zachodniego wybrzeża USA. Piotr Kowalski w materiale “Rejs śmieci dookołą świata“[iii] pisze, że:
“Według ONG Robin des Bois, konsekwencje takiego dryfowania będą rozliczne. Najcięższe śmiecie zatoną i będą stanowić niebezpieczeństwo i nieoczekiwane przeszkody dla statków rybackich, jachtów i wszelkiego rodzaju jednostek pływających. Z ryzykiem zderzenia z wrakiem statku, samolotu, kontenerem czy pniem drzewa, w miejscach nie oznaczonych na mapach, muszą się liczyć zarówno jednostki nawodne jak i podwodne.
Z powodu śmieci ucierpi także flora i fauna morska. Różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne zmyte do oceanu, sączą do wody trujące substancje, jak choćby PCB czy związki bromu, które przedostają się do łańcucha pokarmowego.”
Największa ilośc śmieci i odpadków zostanie wyrzucona na wybrzeża na Hawajach
Naukowcy z uniwersytetu na Hawajach[iv] oceniają, że choć może to nastąpić po latach — to jednak największa ilośc śmieci i odpadków zostanie wyrzucona na wybrzeża na Hawajach. Śmieci najpierw dotrą na zachodnie wybrzeże USA, po czym zostaną zdryfowane do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (Great Pacific Garbage Patch) — skąd dostaną się na wrażliwe ekologicznie wybrzeża na Hawajach.
Jedynie Kalifornia w jakimś stopniu będzie chroniona przed tymi śmieciami z powodu wyższego poziomu wód oceaniczych w tym rejonie. Jednak znacznie ilości śmieci znajdą się na wybrzeżach stanów Washington i Alaska, a także Meksyku i Columbii Brytyjskiej w Kanadzie.
Satelitarne zdjęcia pokazują zniszczenia w Japonii
Na stronach msnbc.msn.com w materiale “Satellite photos show devastation in Japan”[v] — można zobaczyć zdjęcia pięknie zagospodarowanych terenów w Japonii — i porównać je ze zdjęciami po zniszczeniach dokonanych przez tsunami.
Pod zdjęciami w dolnym prawym rogu jest przycisk "see before" (zobacz wcześniejszy) — zmieniający się wciśnięciu na "see after" (zobacz późniejszy, tzn. po trzęsieniu)…
[i] Zob.: The Global Drifter Program — Satellite-tracked surface drifting buoys.
[ii] Zob. hasło: "Prąd morski" — pokazujące cyrkulację tych prądów. Średnia prędkość powierzchniowych prądów morskich wynosi około 10 km na dobę, ale niektóre z nich mogą osiągnąć prędkość nawet 100–150 km na dobę, http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_morski.
________
O tragicznym trzęsieniu ziemi w Japonii pisałem także w notkach:
— "W Japonii mogą nastąpić groźne wstrząsy wtórne".
— "Znaczne przesunięcia dna oceanu w rejonie trzęsienia w Japonii".
U.S. Navy photo
napisz pierwszy komentarz