Europejska Inicjatywa w Niemczech - polska partia w obronie interesów polskiej mniejszości w Niemczech

avatar użytkownika Maryla

grupa Polaków z adwokatem Stefanem Hamburą na czele chce założyć w Berlinie polską partię. Dziś odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Ugrupowanie ma się nazywać: Europejska Inicjatywa w Niemczech.

Według polskiej edycji Deutsche Welle, do berlińskiego lokalu "Filmbuehne"  przyszło około 20 osób polskiego pochodzenia.

"Chcemy się przyczynić do tego, by postanowienia polsko-niemieckiego traktatu były lepiej realizowane w Niemczech", powiedział na wstępie szef komitetu organizacyjnego ruchu o nazwie Europejska Inicjatywa w Niemczech, Stefan Hambura i dodał, że spotkanie właśnie w 20-tą rocznicę podpisania Traktatu nie jest przypadkowe: "z punktu widzenia Polonii jest to raczej smutna data, bo po 20 latach musimy stwierdzić, że Niemcy nie wywiązują się z traktatowych zobowiązań".

Hambura planuje założenie partii jesienią tego roku, czyli po wyborach do berlińskiego senatu (władz miasta-landu Berlina). Na razie jego inicjatywa nie została jeszcze formalnie nigdzie zgłoszona. "Podczas wyborów chcemy zainteresować inne partie naszą inicjatywą, natomiast dopiero potem będziemy się formalnie organizować", powiedział berliński adwokat polskiego pochodzenia.

Deutsche Welle cytuje Hambura, który mówi, że jego inicjatywa chce się w następnych latach angażować politycznie jako partia podczas wyborów samorządowych w różnych landach.

Spotkanie organizacyjne w sprawie założenia polskiej partii odbyło się w 20-tą rocznicę polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie Polonia na razie z dystansem

http://www.wpolityce.pl/view/13737/Grupa_Polakow_z_adwokatem_Stefanem_Hambura_na_czele_chce_zalozyc_polska_partie_w_Niemczech__Dzis_odbylo_sie_pierwsze_spotkanie.html

 

Polen gründen Partei in Deutschland

Testwahlen in Berlin

Ein anderes Ziel sei die stärkere finanzielle Förderung des Polnischunterrichts als Muttersprache für in Deutschland lebende Polen. Die neue Partei soll im Herbst ihre Arbeit aufnehmen. Erster Test sollen die Kommunalwahlen in Berlin werden. Die Partei wolle aber später in ganz Deutschland tätig sei, sagte Hambura.

Polen gründen Partei in Deutschland / Bild: Symbolbild: Polnische Flagge (c) AP (Kacper Pempel)
http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/671044/Polen-gruenden-Partei-in-Deutschland?_vl_backlink=/home/politik/aussenpolitik/index.do
 

Polacy w Niemczech zakładają partię

Ma być wsparciem dla organizacji polskich w Niemczech, a jej celem będzie przede wszystkim poprawa sytuacji prawnej i finansowej niemieckiej Polonii. O czy mowa? O Europejskiej Inicjatywie w Niemczech, czyli partii, którą chce utworzyć grupa Polaków, mieszkających w RFN. Rejestracja już jesienią.

http://tvp.info/informacje/swiat/polacy-w-niemczech-zakladaja-partie/4712444

 

Zdzisław Krasnodębski

http://www.rp.pl/artykul/2,676248-Zdzislaw_Kranodebski_o_Polsce_i_Niemczech.html

Niechęć do uznania mniejszości polskiej jest wyrazem silnej świadomości narodowej Niemców czy wręcz nacjonalizmu, który mimo całego liberalizmu, praworządności i europejskości RFN istnieje i trwa, podobnie jak we Francji czy w Wielkiej Brytanii – uważa filozof społeczny.

Rażąca asymetria

Dzisiaj strona niemiecka oficjalnie przyznaje, że istnieje rażąca asymetria w traktowaniu Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech i że w takich dziedzinach, jak nauka języka polskiego, rozwój polonistyki na uniwersytetach czy wspieranie towarzystw i zrzeszeń Polaków, jest w Niemczech wiele do zrobienia, szczególnie finansowo.

Natomiast Republika Federalna wciąż nie może się zdobyć na stwierdzenie, że polska mniejszość nadal istnieje. Tymczasem, socjologicznie rzecz biorąc, nie ulega wątpliwości, że tak jest. Rzecz polega tylko na uznaniu tego faktu prawnie, co miałoby daleko idące konsekwencje. Wysuwa się argument, że chodzi o imigrantów niemających nic wspólnego z dawną Polonią.

Zeuropeizowanych Polaków, którzy na licznych konferencjach polsko-niemieckich, słysząc ten argument, ze zrozumieniem kiwają głowami – i to z taką gorliwością, że mało się im one nie urwą – warto spytać, dlaczego – skoro nie ma już państw narodowych, panuje globalizacja i płynna nowoczesność i radosna różnorodność wielokulturowa – nie uznać prawnie także mniejszości powstałych w wyniku imigracji?

 

 

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz