Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skargę S.Hambury nr 26179/11

avatar użytkownika Maryla

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zarejestrował skargę mecenasa Stefana Hambury w jednym z wątków śledztwa dotyczącego tragedii smoleńskiej.

W lipcu ub. roku Hambura złożył w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o przestępstwie z art. 129 kk przeciwko pełniącemu obowiązki prezydenta Bronisławowi Komorowskiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi. Zdaniem berlińskiego mecenasa obaj mogą być podejrzewani o decyzję o odstąpieniu od wspólnego polsko – rosyjskiego śledztwa ws. przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010.

Możliwość taką dopuścił prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew w rozmowie telefonicznej z Donaldem Tuskiem, tuż po katastrofie. Informację o rozmowie przekazała na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

O zasadności podejrzeń Hambury wypowiedziała się prof. Krystyna Pawłowicz z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, członek Trybunału Stanu: Jeśli premier Donald Tusk - jak pisze w swoim zawiadomieniu do prokuratury mec. Hambura - usłyszał od prezydenta Rosji Miedwiediewa słowa, w których zadeklarował, że śledztwo w sprawie katastrofy będą prowadzili wspólnie prokuratorzy polscy i rosyjscy, to prawo międzynarodowe publiczne traktuje to jako zawarcie umowy międzynarodowej, nawet jeśli te słowa wypowiedziane były przez telefon. Premier był więc konstytucyjnie uprawniony do reprezentowania Polski w sprawie zasad prowadzenia śledztwa. Odstąpienie od nawet tak zawartej umowy międzynarodowej nie było dla Polski korzystne. Tymczasem obywateli nie poinformowano o zasadności odstąpienia, a wymagało ono, zgodnie z art. 7 Konstytucji RP, podania podstawy prawnej. Mec. Hambura miał więc prawne podstawy, by złożyć takie zawiadomienie do prokuratury.

Mec. Hambura został wezwany przez prokuraturę, by uzasadnić swój wniosek ws. Komorowskiego i Tuska oraz złożyć zeznania w charakterze świadka. Śledczy nie zgodzili się jednak, by przesłuchanie odbyło się w obecności pełnomocnika Hambury, mec. Rafała Rogalskiego. Zażalenia wnioskodawcy zostały odrzucone.

- Dlatego jedyną drogą było złożenie skargi do trybunału w Strasburgu – informuje Stefan Hambura w rozmowie dla portalu niezalezna.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zarejestrował już skargę prawnika pod nr 26179/11 i poinformował, że jak najszybciej przystąpi do jej rozpatrzenia.

 

http://niezalezna.pl/12199-smolensk-przed-trybunalem-w-strasburgu

 

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz