Sprawa Lotosu jak zaproszenie do wsparcia kampanii wyborczej PO. (szpak80 )

avatar użytkownika Maryla

Dzisiaj, minister Skarbu - Grad ogłosił, że jego ministerstwo wyłoniło 4 podmioty, wśród których znajduje się prawdopodobny, przyszły nabywca Grupy Lotos. Termin złożenia ofert ustalono na 16.11.2011 oznacza to, że sprzedaży Lotosu dokona lub nie dokona, rząd wyłoniony po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Do sprzedaży nie dojdzie jeśli wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość i to ta partia utworzy rząd lub dojdzie do niej jeśli rząd utworzy Platforma Obywatelska. W przypadku sprzedaży Grupy Lotos, PiS zapowiadał postawienie przed Trybunałem Stanu osób odpowiedzialnych za decyzję. 

Lotos jest bardzo smacznym kąskiem i stąd pytanie komu będą kibicować i ewentualnie po czyjej stronie zaangażują się koncerny naftowe wyrażające chęć zakupu polskiej firmy, jeśli zdecydują, że nie warto stać z boku i przyglądać się - PiSu, który mówi, że Lotos powinien pozostać polską firmą czy PO, która chce ją im sprzedać. Hmm.

Niedawno rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że wśród zainteresowanych Lotosem jest koncern TNK-BP. TNK-BP tworzą British Petroleum (50%) i grupa rosyjskich biznesmenów zwanych również oligarchami (50%), reprezentowani są oni przez konsorcjum AAR (Alfa-Access-Renova).

Części składowe AAR -> TNK:

 

Alfa Group Consortium.


Założycielem jest Mikhail Fridman, twórca Alfa-Eco (1988 rok) jeden z najbardziej wpływowych oligarchów, na bazie Alfa-Eco stworzył wraz z L. Goldbergiem i Peterem Avenem Alfa Group. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie. Mikhail Fridman Znajduje się na 42 miejscu na liście Forbes 2010, z majątkiem wycenianym na 12,5 mld$ (w 2009 71 miejsce z majątkiem 6,3 mld$).

Mikhail Fridman(zdjęcie z Forbes, AP).

Consorcjum Alfa działa m.in. w przemyśle paliwowym, bankowości, mediach, telekomunikacji i budownictwie.


"Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew pojechał do Algierii, aby wesprzeć zabiegi spółek rosyjskiej prywatnej grupy Alfa, która chce przejąć lukratywne interesy w gazie i telekomunikacji w tym państwie. Krótką wizytę w Algierze poświęcił głównie na omawianie pilnych interesów grupy kapitałowej Alfa, kontrolowanej przez oligarchę Michaiła Fridmana".

" W czasie lotu do Algierii Michaił Fridman mówił rosyjskim dziennikarzom, że bez poparcia rządów obu państw nie ma szans na robienie interesów w Algierii - napisał dziennik "Wiedomosti". "Grupa Alfa to także kluczowy akcjonariusz kompanii naftowej TNK-BP zawiązanej przez rosyjskich oligarchów z brytyjskim koncernem BP. Brytyjczycy i Rosjanie mają po 50 proc. udziałów w tej kompanii i dwa lata temu BP miało prawo przejąć kontrolę nad spółką, ale wtedy na spółkę zwaliła się lawina problemów w Rosji, która zakończyła się, gdy BP przekazało Rosjanom zarząd nad spółką".

http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,8480180,Prezydent_Rosji_walczy_o_interesy_rosyjskich_oligarchow.html

Rok 2007. Firma Altimo kontrolowana przez miliardera Mikhaila Fridmana została oskarżona przez szefa Telenor na Europę Środkowo-Wschodnią o przekupywanie dziennikarzy, by ci pisali negatywne artykuły o norweskim operatorze telefonii cyfrowej, wpływając tym samym na sędziów i wzbudzając nacjonalityczne sentymenty mające szkodzić norweskiej firmie działającej na Ukrainie. Altimo odrzuciło oskarżenia zapowiadając skierowanie sprawy do sądu w obronie dobrego imienia.

http://www.independent.co.uk/news/business/news/telenor-steps-up-fight-on-altimo-propaganda-442519.html

 

Access Industries.

Założycielem jest Leonard (Len) Blavatnik, rosyjski emigrant do USA (1978r.,21 lat). W 1986 zakłada Acces Industries z siedzibą w Nowym Jorku. Swoją fortunę zbudował po upadku ZSRR (przemysł chemiczny i zasoby naturalne). Znajduje się na 93 miejscu na liście Forbes 2010, z majątkiem wycenianym na 7,5 mld$ (rok wcześniej 4 mld$ - 132 miejsce).

Leonard Blavatnik  (zdjęcie Forbes, AP)

 

Renova Group.

Głównym udziałowcem jest Viktor Vekselberg, inżynier, który w 1990 roku rozpoczął karierę w biznesie, jej rozkwit nastąpił w 1996. Po reeklekcji Jelcyna zostaje współwłaścicielem TNK, jednej z największych firm zajmujących się wydobyciem ropy i gazu, w 1997 kontroluje już firmę i zawiązuje spółkę z BP

Vekselberg jest 113 na liście nabogatszych Forbes 2010 z majątkiem 6,4 mld.$
(397 rok wcześniej - 1,8 mld$)

Viktor Vekselberg (zdjęcie Forbes, AP

 *

Pochodzenie fortuny wszystkich trzech panów zostało opisane jako: Self Made.

***

Wśród potencjalnych nabywców Grupy Lotos wymienia się także węgierski MOL, przejęcia firmy próbował austriacki OMV ale musiał w końcu sprzedać swoje udziały. Za sprawą OMV 21% MOL'a trafiło do Surgutneftegas, opisywanego jako ściśle powiązany z Kremlem Putina. MOL określił ten ruch jako nieprzyjazny. 24 maja 2011 rząd V. Orbana odkupił od Rosjan akcje MOL'a.

***

"Rosyjskie firmy Gazprom Neft i TNK-BP Holdings, a także węgierski MOL oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), jak również fundusze private equity są zainteresowane zakupem 53,19% akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa, podała agencja Dow Jones Newswires, powołując się na nieoficjalne źródła".

http://nafta.wnp.pl/chetni-na-lotos-gazprom-tnk-bp-mol-pgnig-i-fundusze-pe,135316_1_0_0.html

Ciekawe czy wymienione firmy zaangażują się w jakiś sposób w kampanię wyborczą tak, aby wesprzeć partię zapowiadającą sprzedaż Lotosu i pokrzyżować szyki tej, która nie chce go sprzedać, czy też będą stać z boku i grzecznie się przyglądać.

*****

 

Symboliczny patronat nad wpisem:

 

------------

Żródła: wiki i forbes

 

http://nick.salon24.pl/316458,sprawa-lotosu-jak-zaproszenie-do-wsparcia-kampanii-wyborczej-po

 

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Ministerstwo Skarbu wyłoniło

Ministerstwo Skarbu wyłoniło cztery firmy, w tym jeden warunkowo, spośród których zostanie wybrany inwestor dla Grupy Lotos. Ich nazw nie ujawniono.

Termin złożenia ofert wiążących ustalono na 16 listopada 2011 roku. MSP podało, że "dla zachowania maksymalnej konkurencyjności procesu oraz mając na względzie dotychczasową praktykę MSP w odniesieniu do spółek giełdowych, nazwy wyłonionych podmiotów nie będą podawane do publicznej wiadomości".

Szef resortu skarbu mówił wcześniej, że zainteresowanie prywatyzacją zgłaszają inwestorzy z wielu stron świata, w tym z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Rosji.

Pod koniec maja rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, złożył wstępną ofertę na zakup akcji Grupy Lotos.

Harmonogram związany z poszukiwaniem inwestora został skonstruowany tak, by ostateczne decyzje podejmował już nowy rząd, na przełomie 2011 i 2012 r.

http://niezalezna.pl/12082-czterech-chetnych-na-lotos

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl