Polska prezydencja w UE
co Kowalski wie o polskiej prezydencji ? Praktycznie nic, bo rząd poza zademonstrowaniem logo ze strzałkami nie dzieli się z ludem pracującym wiosek i miast takimi informacjami. Ustawa z dnia 8 października 2010 r.nakłada na rząd RP obowiązek przedstawienia Sejmowi miesiąc przed rozpoczęciem prezydencji jej priorytetów. Termin ten minął, informacji nie ma. Zamiast rządu, który tajemniczo milczy, priorytety dla polskiej prezydencji przedstawił Jarosław Kaczyński :
Wśród priorytetów prezydencji UE według PiS powinny znaleźć się:
W kwestii budżetu UE „zależy przede wszystkim na podtrzymaniu wspólnej polityki rolnej i podtrzymaniu polityki spójności” Są dzisiaj tendencje, żeby obydwie te polityki ograniczyć.
Wspólną politykę rolną PiS traktuje jako oddzielny priorytet. „Chcemy, żeby była podtrzymana, ale zgodnie z traktatem akcesyjnym (...) żebyśmy uzyskali wyrównanie dopłat”
Wspólna polityka energetyczna. wymienił m.in. kwestie stosunku UE do Gazpromu i jego własności w UE, do przestrzegania przez Gazprom różnych przepisów, które regulują sprawy przesyłu w UE”.
Europa się wyludnia. Musimy dążyć do tego, aby ten proces zatrzymać poprzez wsparcie rodziny, także poprzez wsparcie finansowe, programy edukacyjne (...)”
W kontekście spraw wewnętrznych UE uznawanych przez Prawo i Sprawiedliwość za priorytetowe Prezes partii wymienił m.in. rozszerzenie strefy Shengen o Rumunię i Bułgarię, strategię bałtycką i karpacką.
Rozszerzenie UE- chodzi o Chorwację i Islandię, a w późniejszym terminie pięć państw Bałkanów Zachodnich.
„Chrześcijaństwo, sprawa, którą powinniśmy postawić, to jest nasz moralny obowiązek. Chrześcijanie są w XXI w. najbardziej prześladowani w dziejach”
Co wiemy o prezydencji polskiej?
Wg PAP
Zgodnie z przyjętym przez rząd programem prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca, Polska będzie dążyć do wprowadzenia UE na tory rozwoju gospodarczo-politycznego i skupi się na trzech priorytetach: integracji europejskiej jako źródle wzrostu, bezpiecznej Europie oraz "Europie korzystającej na otwartości".
Prezydencja będzie kosztować 430 mln zł
377,2 miliona złotych
wydamy na organizację polskiej prezydencji w UE z budżetu państwa.
Polska prezydencja w Unii Europejskiej to 300 ważnych spotkań, 2 tysiące wydarzeń promocyjnych i biznesowych oraz 400 kulturalnych. To upominki, hotele, tłumacze, kierowcy i ochrona - do końca 2010 roku poszło na to już 106,6 mln złotych.
- Zaloguj się, by odpowiadać
67 komentarzy
1. Ministerstwo Spraw
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które jest pomysłodawcą i
realizatorem projektu, postawiło na pokazanie Polski w młodym, świeżym
wydaniu. Zaprezentowany w piątek serwis internetowy doyouknowpolska.pl
zawiera oprócz niestandardowego słownika najmłodszej polszczyzny, także
galerię fotografii, przedstawiających nasz kraj widziany oczami młodych
ludzi.
- Polska rzeczywistość jest dużo lepsza od wizerunku, jaki mamy, więc
musimy pokazywać tę rzeczywistość, a któż może to zrobić lepiej niż
sami Polacy - mówił Sikorski podczas inauguracji strony.
Wideoprezentacja serwisu odbyła się przy głośnej rokowej muzyce,
błyskających lampach stroboskopów w postindustrialnych przestrzeniach
starej drukarni kartograficznej. - Chcemy w czasie prezydencji w UE
trochę naszej, polskiej energii przekazać całej Europie - podkreślał
minister.
- Odpalenie serwisu - jak to określił prowadzący spotkanie - odbyło
się poprzez połączenie przez szefa polskiej dyplomacji dwóch końcówek
kabla. W założeniu serwis ma być "żywy", tworzony przez internautów
dodających kolejne hasła i zdjęcia. Każdy może wzbogacić istniejącą już
bazę o własne słowa, opisy i fotografie. MSZ chce, by Polacy
zaangażowali się w promocję nowoczesnej Polski.
Co znaczy "ogarnąć", "grubo", "zajawka"? Na te i podobne pytania będzie
można znaleźć odpowiedź w nowym, skierowanym do młodych serwisie
promującym nasz kraj. Stronę przy
energetycznej muzyce, w postindustrialnej przestrzeni warszawskiego
klubu "odpalił" szef MSZ Radosław Sikorski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. na to poszły te miliony - zobaczcie sami ten Zonk
serwis internetowy doyouknowpolska.pl
zawiera oprócz niestandardowego słownika najmłodszej polszczyzny, także
galerię fotografii, przedstawiających nasz kraj widziany oczami młodych
ludzi.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. @Marylu
Spoiwem każdego narodu, podstawą jego trwania i przetrwania są jego: język, tradycja, historia, wiara, rodzina, ojczyzna. Wiarę już się w Polsce prawie zniszczyło (i niszzy także od środka dalej), z rodziną jest podobnie (ustawa o pomocy społecznej), z tradycji stworzono mit zaściankowości, historii w ogóle zaprzestaje się uczyć, Ojczyzna i patriotyzm to wyśmiewane moherowe anachronizmy.... a teraz ostatecznie język polski jako podstawa trwania od wieków nazego Państwa.... no cóż... idea wyeliminowania "bękarta Traktatu Wersalskiego" jest realizowana idealnie pod wodzą naszych zdrajców i międzynarodowych globalistów (a'la wedle schemtów wolnomularskich)...
Pozdrawiam
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
4. @Marylu
I jeszcze jedno: Tuskuś nie ma żadnego programu naszej prezydencji. Ostatnio na onecie krążył film, gdzie chyba jedna z dziennikarek TVN zadała właśnie takie pytanie. Tuskuś był zmieszany, nic nie potrafił powiedzieć a wreszcie coś o guzikach, lecie i rozporszeniu, gdy patrzy na dziennikarkę. Dzziś nie moge odnaleźć filmiku... może gdzieś jeszcze jest.... żENADA
Pzdr
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
5. Krzysztofie
słuchałam tego eee, eeee jak się motał i nie umiał odpowiedzieć na FUNDAMENTALNE dzisiaj w Polsce pytania.
Za te guziki opadły go feministki z Partii Kobiet :) trafił swój na swego.
Ogólnie żenada i strach, co oni nam szykują.
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Co wiemy o prezydencji polskiej?
Nic nie wiemy i obawiam się, że niewiele też osiągniemy nie tylko z powodu słabej reprezentacji, ale i okoliczności w jakich przychodzi Polsce obejmować prezydencję. W kolejce po zapomogę stoją kolejni nabici w EUR i to będzie dominować okres polskiej prezydencji a więc i ugrać cokolwiek dla siebie będzie ciężko, o ile w ogóle możliwe – to w sferze materialnej, a duchowej…nastroje będą radikalizować się w miarę znikania pieniądza z rynku a więc być może rzutem na taśmę da radę przemycić kilka wartości o ile nasza prezydencja nie ograniczy się do częstowania kiełbasą pod szklankę wódki na owych 2 tysiącach wydarzeń promocyjnych i biznesowych :)
A na poważnie; paradoksalnie pożytkiem z polskiej prezydencji mogą okazać się naciski na przystąpienie do EMU, bo spowodują konieczność wykonania reform strukturalnych, które w długim terminie poprawią konkurencyjność Polski. I oby tak było ;)
7. Abp Michalik o samobójczej
info.wiara.pl
trzeba bronić podstawowych wartości takich jak rodzina, w przeciwnym
razie Europa skazana jest na wymarcie – powiedział dziś abp Józef
Michalik, odnosząc się do rozpoczynającej się wkrótce polskiej
prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Zdaniem przewodniczącego
Episkopatu Polski, nasz kraj pow
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. @Marylu
Dobrze, że chociaż zostało jeszcze trochę normalnych biskupów katolickich... chłońmy ich słowa dopóki możemy...
Pzdr
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
9. Krzysztofie
całe szczęście, mamy kilku Pasterzy. Musimy Ich chronić przed atakami i słuchać .
Pozdrawiam.
eeee polskie prioryety będą miały dalszy ciąg, wszystkie nasze priorytety...eeee
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Dowgielewicz: Węgierska prezydencja to wielki sukces
2 czerwca w Budapeszcie Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ, Mikołaj Dowgielewicz, spotkał się ze swoją węgierską odpowiedniczką, Enikő Győri. Polski dyplomata ocenił węgierską prezydencję w Radzie UE, która dobiegnie końca 31 czerwca, jako „wielki sukces”. Następnym krajem sprawującym prezydencję w Radzie będzie Polska.
„Podczas węgierskiej prezydencji współpraca między krajami Europy Środkowej przebiegała sprawnie i za jej przyczyną ich głos na forum UE był lepiej słyszalny. Jestem przekonana, że współpraca ta będzie kontynuowana podczas polskiej prezydencji oraz, że będzie się ona doskonale układała” – powiedziała Győri. „Węgry pragną przekazać Polsce dynamizm, z jakim sprawowały swoją prezydencję, i który doskonale odzwierciedla tradycyjną przyjaźń węgiersko-polską” – dodała. Dyplomatka podsumowała również osiągnięcia węgierskiej prezydencji. „Dzięki naszej pracy opracowane zostaną Strategie romska i dunajska, a obecnie trwają prace nad wspólną polityką energetyczną, która będzie wprowadzana w życie podczas prezydencji polskiej. Co więcej, podczas węgierskiej prezydencji położono podstawy pod Wieloletnie ramy finansowe. Ten projekt także będzie wdrażany przez polską prezydencję” – powiedziała.
„Prezydencja Węgier w Radzie UE to wielki sukces. Gratuluję! Pragnę też zaznaczyć, że bardzo cenimy sobie fakt, że podczas swojej prezydencji Węgry często odwoływały się do przyjaźni polsko-węgierskiej” – stwierdził Dowgielewicz, który do największych sukcesów prezydencji Budapesztu w Radzie UE zaliczył wzmocnienie wspólnego zarządzania gospodarczego Wspólnoty oraz działania Węgier na rzecz wypracowania przez UE wspólnej polityki energetycznej.
Dowgielewicz przedstawił też podczas konferencji prasowej trzy priorytety polskiej prezydencji. Będą to: rozszerzenie UE, praca nad Wieloletnimi ramami finansowymi i rozwojem wspólnego rynku oraz promocja i rozwój programu Partnerstwa wschodniego. Dyplomata podkreślił, że to właśnie podczas węgierskiej prezydencji ponownie poruszono temat rozszerzenia UE i wyraził nadzieję, że jeszcze podczas węgierskiej prezydencji zakończone zostaną rozmowy z Chorwacją, która miałaby dołączyć do Wspólnoty podczas prezydencji Polski. Dowgielewicz dodał, że to najprawdopodobniej podczas polskiej prezydencji status kandydata otrzyma Serbia oraz rozpoczęte zostaną rozmowy z Czarnogórą. Co tyczy się Partnerstwa wschodniego, Sekretarz stanu w MSZ podkreślił że, „w najbliższych miesiącach UE powinna sformułować bardziej atrakcyjne oferty dla swoich wschodnich sąsiadów”. Zdaniem Dowgielewicza należy opracować projekt budżetu, z którego mogłoby być finansowane wsparcie dla krajów Europy Wschodniej zainteresowanych współpracą z UE, która, według niego, winna opierać się na zasadzie „więcej za więcej”.
Enikő Győri i Mikołaj Dowgielewicz zaznaczyli, że dla Węgier i Polski bardzo ważną kwestią jest rozszerzenie i zreformowanie strefy Schengen. Węgierska dyplomatka powiedziała, że Budapeszt, także po zakończeniu węgierskiej prezydencji w UE, będzie wspierał rozszerzenie strefy na Bułgarię i Rumunię. „Podczas swojej prezydencji Węgry starały się ze wszystkich sił działać na rzecz przybliżenia tych dwóch krajów do wejścia do strefy Schengen. Teraz mają one na to szanse i mamy nadzieję, że decyzje w tej sprawie zapadną już wkrótce” – powiedziała Győri, która uwypukliła też kwestię konieczności utrzymania całkowitej swobody poruszania się w ramach strefy Schengen. W tym samym duchu wypowiedział się Dowgielewicz. „Nasza filozofia polega na tym, by każda reforma strefy wzmacniała możliwość swobodnego przemieszczania się w jej obrębie, a nie by tę swobodę ograniczała. Nie sądzę, by UE przywróciła kontrole graniczne na swoich wewnętrznych granicach. To wykluczone” – powiedział.
Źródło: eu2011.hu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. @All /Prezentacja logo polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europ/
Program POlskiej prezydencji
jest niesprecyzowany...
POdpierają się filarami-Pasterzami...
Polska zanika...
PO prezydencji być może Jej nie będzie...
Ale coś na pamiątkę zostanie...
LOGO POzostanie...
Brakuje na nim chyba jednego
"SZCZEGÓŁU"...
"SYMBOLU" ... z Siewiernego...
"...ISTOTY TEGO, CO (...)SIĘ STAŁO..." /Tusk/
Nad strzałkami - dla prawdziwych Polaków
By dążyli nieustannie do Prawdy...
POd strzałkami - dla zdrajców
Co pną się do góry po... wraku...
++++++++++ ++++ ++.+.
***
***
3-majmy się!
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
12. @intix
strzałki tuskowe :
Homo Homini dla Polskiego Radia
PO - 33,9 procent
PIS - 28,8 procent
SLD - 16,6 PROCENT
PSL - 7,7 procent
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ten weekend, frekwencja wyniosłaby 60,3 procent. Sondaż przeprowadzono telefonicznie 3 czerwca na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. @Maryla
Witam.
"...strzałki tuskowe ..."
Parafrazując do LOGO /powyżej/ - to chyba STRZAŁY...
***
POdają też...
"...Błąd opracowania wynosi 3 procent..."
Refleksja...
Często zastanawiam się, dla której strony "błąd" jest uwzględniany...
PO lewej z korzyścią, czy dla prawej - ze stratą zapisany...
Wiem, na to samo wychodzi, podejrzewam, że tak się "błędem" manipuluje, że lewa strona tak czy siak - zyskuje...
Czy POdobnie z POwyborczymi wynikami...?
Myślę i myślę... Obstawienie Komisji Wyborczych... Mężami Zaufania ale także uważam, że bardzo ważna będzie kontrola przy stanowiskach przesyłania wyników, aby Ktoś "przypadkowo" nie POmylił się przy nanoszeniu danych do komputera...
Podobnie w bazowym punkcie zbierania danych...
Dlaczego ja IM tak nie wierzę...? Przecież z natury ufam Ludziom...
***
Jeszcze coś... Ta Prezydencja i wystawa... Męczy mnie TO i analizuję...
/ja tylko analizuję.../
"...Strona polska rozpoczęła współpracę w ramach naszego Tria z Danią oraz Cyprem już w roku 2008. ..."
http://prezydencjaue.gov.pl/polskie-przygotowania-do-prezydencji/co-oznacza-trio-prezydencji
Porównuję z wypowiedzią Andy Rottenberg na temat wystawy...
"...Historia jest długa i zawiła. Jej początki sięgają okresu przygotowań do polskiego sezonu w Niemczech, czyli maja 2005 roku (...) W lipcu uzgodniliśmy z Niemcami zasady współpracy, jesienią skończyłam wstępną koncepcję i… zmienił się rząd. Musiałam wyrzucić koncepcję do kosza i zająć się czym innym. Zapomniałam o całym projekcie. Ale pamiętali o nim moi niemieccy koledzy. Ostatecznie minister Zdrojewski zaproponował, abym do niego wróciła – jednak, z przyczyn finansowych, stało się to możliwe dopiero jesienią 2009 roku..."
"W jaki sposób narodziła się koncepcja całej wystawy...?"
Ja tylko analizuję...
***
Wracając do STRZAŁEK na LOGO...
Wierzę, że tymi samymi strzałkami będziemy wskazywać i skazywać winnych...
TYCH, którzy "wskazali" na 96-ciu...
By nie było Ich między Nami...
***
Pozdrawiam serdecznie. 3-majmy się!
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
14. ci sami "specjaliści"z MSZ marnuja nasze miliony
MSZ
postanowiło pochwalić się przed światem polskimi osiągnięciami. Miało
być wspaniale, ale wiele wskazuje na to, że wyszło jak zwykle.
Wielkie billboardy w Londynie, a wkrótce też innych europejskich miastach, to część kampanii promocyjnej, jaką zamówił polski MSZ.
—- zapowiada MSZ.
Istnieje jednak obawa, że przekaz polskiego ministerstwa nie dotrze do odbiorcy, który go po prostu nie zrozumie.
Slogan reklamowy brzmi „Polska. Spring into” i -— jak już zauważyły media —- jest na bakier z angielską gramatyką.
Słowo „spring” jest wieloznaczne —- oznacza wiosnę, źródło,
sprężynę, ale także jest czasownikiem i występuje w związku
frazeologicznym, najczęściej jako „spring into action ” czyli
włączyć się do akcji.
Przepytani przez reporterów londyńczycy nie bardzo
wiedzieli, co ma oznaczać polskie przesłanie i uznawali je za błędną
konstrukcję językową.
Jednak MSZ tryska
samozadowoleniem -— uważa, że „slogan jest frapujący, intrygujący i
skłaniający do dyskusji ”. A w dodatku stworzył go „mistrz
światowego brandingu ”.
No i wszystko jasne. Jeśli nie potrafimy sloganu docenić, to
dlatego, że się nie znamy, jesteśmy ignorantami i malkontentami.
Podobnie jak ci londyńczycy, którzy zastanawiają się, czy proponuje
się im, by skoczyli do Polski czy też zrobili z nią coś innego.
Na zdrowy rozum, trudno oczekiwać, by odbiorca reklamy stał przez billboardem z wielkim słownikiem języka angielskiego w ręku i długo rozważał, co autor miał na myśli. Jeśli jednak MSZ wydało już na kampanię promocyjną 8 mln złotych, to można zrozumieć, dlaczego upiera się, że jest ona znakomita.
Dziwnemu przesłaniu towarzyszy banalny aż do bólu plakat. Uśmiechnięci ludzie mogliby równie dobrze reklamować proszek do prania lub linie lotnicze. To
wręcz zdumiewające, że promując kraj, który zasłynął kiedyś z „polskiej
szkoły plakatu ” i ma świetnych fotografików, sięga się do banku zdjęć.
Plakat wygląda jak zrobiony za pomocą prostego programu komputerowego i aż trudno uwierzyć, że firmuje go znana agencja „Saatchi & Saatchi ”.
A to dopiero początek. Bo Europę czekają jeszcze nowe, przygotowane przez polski MSZ atrakcje. Przede wszystkim spoty —- emitowane w BBC i innych stacjach.
MSZ uchylił już
rąbka tajemnicy -— dalsza część kampanii ma „wyrazistego bohatera,
związanego z polską historią, osobę, która łączy świat polski i
anglosaski ”. Brzmi to intrygująco i przyznam, że gubię się w domysłach.
Na razie jednak zerknęłam na facebook kampanii „Polska. Spring into”,
która zapowiada, że opowie o naszych osiągnięciach i aspiracjach.
Najnowsza informacją jest filmik o pierogach i kiełbasie,
którym polski konsul honorowy poczęstował w studio telewizyjnym
koszykarzy NBA.
Możemy być pewni, że MSZ
zatroszczy się, by nikt już nie pomylił pierogów z kiełbasą. Jest to
niewątpliwie godny promowania polski wkład w kulturę europejską
oraz sukces transformacji.
Maja Narbutt
http://wpolityce.pl/polityka/196892-mialo-byc-wspaniale-ale-wiele-wskazuje-na-to-ze-wyszlo-jak-zwykle-jesli-nie-potrafimy-sloganu-docenic-to-dlatego-ze-sie-nie-znamy-jestesmy-ignorantami-i-malkontentami
Polska. Spring into. Kampania wizerunkowa przyciąga uwagę Polaków i obcokrajowców
Hasło „Polska. Spring into.”, autorstwa Wally’ego Olinsa, pod którym w poniedziałek w Londynie ruszyła akcja billboardowa koordynowana przez MSZ, już na starcie wzbudziło ogromne zainteresowanie. Mistrz światowego brandingu stworzył slogan, który miał być frapujący, intrygujący, zachęcający do dyskusji – i taki właśnie się okazał.
Plakaty, które w poniedziałek zawisły w wielu miejscach Londynu są jedynie zajawką kampanii wizerunkowej, nawiązującej do rocznicy 25 lat wolności. Kluczowym elementem kampanii będzie spot promujący Polskę, który będzie można zobaczyć na początku czerwca w panregionalnych stacjach telewizyjnych w Europie, m.in. w CNN czy Eurosporcie. Spot nie jest przeznaczony na rynek polski. Jego przesłanie będzie uniwersalne, dlatego hasło kampanii „Polska. Spring into” istnieje jedynie w języku angielskim.
- Spot będzie miał swojego, wyrazistego bohatera, związanego z polską historią. Osobę, która łączy świat polski i anglosaski. Na razie nie możemy zdradzić kim on jest, żeby nie pozbawiać kampanii elementu zaskoczenia - zapowiada rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
Duże zainteresowanie mediów wzbudziło wykorzystanie w angielskim haśle kampanii nazwy „Polska” zamiast „Poland”. To znaczy, że hasło spełnia swoje zadanie. Kampania nawiązująca do 25. rocznicy odzyskania wolności powstała w oparciu o „Zasady komunikacji marki POLSKA” – pierwszy dokument wypracowany wspólnie na forum Rady Promocji Polski. – Członkowie Rady Promocji Polski jednogłośnie zgodzili się, żeby spójnie używać nazwy „Polska” w promocji naszego kraju, bez względu na grupę docelową. To nazwa wyjątkowa, unikatowa, która nie może być pomylona z żadną inną. Dzięki tej kampanii wkładamy w ucho anglojęzycznego odbiorcy słowo „Polska” – wyjaśnia Paweł Tyszkiewicz, dyrektor Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, który pracował nad „Zasadami komunikacji marki POLSKA”.
Hasło kampanii stworzył Wally Olins, światowej sławy brytyjski specjalista od brandingu, który zajmował się m.in. promocją Hiszpanii, Portugalii i Nowego Jorku. Wykorzystuje wieloznaczność słowa „spring”. Spring to wiosna, czyli świeżość i radość, ale też sprężyna, która kumuluje i wyzwala energię. Spring to również źródło – energia i siła.
- Celowo zastosowaliśmy zasadę przestawienia, niedopowiedzenia. Zgodnie z ideą „creative tension” („twórczego napięcia”) Wally’ego Olinsa w haśle „Polska. Spring into.” są wszystkie elementy. Największą urodą tego hasła jest jego wieloznaczność – zaznacza Tyszkiewicz. – Gdybyśmy stworzyli grzeczne hasło „Spring into Poland”, nie zainteresowałoby aż tak odbiorców. Cieszymy się, że to się udało – dodaje.
Najbardziej chwytliwe hasła na świecie są nieprzetłumaczalne, dlatego również „Polska. Spring into.” powstało jedynie w języku angielskim. Taki – anglojęzyczny i uniwersalny -będzie też spot, który zostanie zaprezentowany 2 czerwca. Innym elementem kampanii są natomiast działania PR i w mediach społecznościowych sprofilowane pod kątem rynków, na których będą prowadzone: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Profile facebookowe (https://www.facebook.com/Polska.SpringInto) będą zachęcać do dyskusji o Polsce i tym, co się zmieniło przez ostatnie 25 lat. Planowany jest także szereg wydarzeń w przestrzeni publicznej czterech wymienionych krajów i w przestrzeni internetowej, o których będziemy na bieżąco informować.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polska__spring_into__kam...
Zmiana prezydencji
Łotwa przejmuje stery w UE z wyzwaniami gospodarczymi i problemem Rosji
gospodarczego może zaliczyć do udanych – 2,6 proc. wzrostu PKB według
prognoz Komisji Europejskiej. W latach 2014-2016 Łotwa ma być jednym z
najszybciej rozwijających się krajów w UE, z dynamiką PKB wynoszącą w
sumie 9,3 proc.
W priorytetach na najbliższe półrocze Ryga skupia się na sprawach
gospodarczych. Dwa z trzech obszarów, na których mają być skoncentrowane
prace prezydencji – konkurencyjna Europa i Europa cyfrowa – dotyczą
kwestii ekonomicznych. Łotysze chcą przyspieszenia działań mających
wzmacniać jednolity rynek unijny, a także pchnąć do przodu prace nad
unią energetyczną.
W lutym w Rydze ma się odbyć duża konferencja interesariuszy, którzy
wskażą na szanse i zagrożenia, jakie widzą w tym projekcie. Łotwa, tak
jak pozostałe kraje bałtyckie, jest mocno uzależniona od rosyjskiego
gazu. Jednym z najważniejszych tematów podczas łotewskiej prezydencji
będzie plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a
Junckera.
Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/swiat/121307,zmiana-prezydencji.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Słowacja przejmuje pałeczkę w
Słowacja przejmuje pałeczkę w UE w cieniu krytyki za politykę migracyjną
Radzie UE do krytyki premiera tego kraju Roberta Fico, któremu
europosłowie wypominali w środę w Strasburgu postawę wobec kryzysu
migracyjnego i słowa na temat muzułmanów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. Estonia przygotowuje się do
Estonia przygotowuje się do objęcia prezydencji w UE
w sprawie Brexitu i reforma unijnej polityki azylowej to jedne z
ważniejszych kwestii, z którymi zmierzy się estońskie przewodnictwo w
Radzie UE - przekonywał w środę w Brukseli premier Estonii Juri Ratas.
Estonia obejmie tę rolę na początku lipca.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Wielka "ustawka" idzie do
Wielka "ustawka" idzie do sądu. 15 oskarżonych. Milionowe straty
O zmowę przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w UE prokuratura oskarża 15 osób - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Jak podaje cytowany przez
gazetę prowadzący śledztwo prok. Andrzej Michalski z Wydziału
Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury
Krajowej w Warszawie "działania oskarżonych, którzy weszli w zmowę,
spowodowały szkodę w imieniu Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 14
mln zł".
Jak czytamy w artykule,
przetarg był zorganizowany przez MSZ. W 2011 roku wygrało go konsorcjum
trzech firm - Easylog, IT Expert i CAM Media (ostatnia z nich nie brała
udziału w zmowie).
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. To stary ich numer
ONI się PO prostu do takich praktyk przyzwyczaili,na szczęście to już KONIEC ich "dobrych praktyk"
gość z drogi
19. Ta Wielka Ustawka
zdecydowanie zasluguje na rozpowszechnianie. Przynajmniej z kilku wzgledow.
20. Tymczasowy
to tylko odprysk większej afery, ale już rozpracowany.
Akt oskarżenia za zmowę przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji
sądu trafił akt oskarżenia wobec 15 osób, w tym b. urzędników MSZ,
oskarżonych m.in. o zmowę przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji
w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. - podała we wtorek Prokuratura
Krajowa. To uboczny wątek tzw. "infoafery".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Malta kończy przewodnictwo w
Malta kończy przewodnictwo w UE. Od 1 lipca obejmie je Estonia
Opinie dotyczące maltańskiej prezydencji są podzielone.
Cyberbezpieczeństwo i e-Europa - Estonia przejmuje przewodnictwo w Radzie UE
1 lipca Estonia po raz pierwszy od przystąpienia do Unii Europejskiej
będzie przewodniczyć Radzie UE. Innowacyjna gospodarka, bezpieczeństwo
cyfrowe i zewnętrzne Europy, zrównoważony rozwój społeczny – to
priorytety Estonii na jej półroczną prezydencję.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Premier Bułgarii: Donald Tusk
Premier Bułgarii: Donald Tusk nie powinien ingerować w polską politykę
Bułgaria w czwartek oficjalnie rozpoczęła półroczne przewodnictwo w UE. więcej
Jeden wniosek o ukaranie Polski. PE zrezygnuje ze swojego na rzecz KE?
W grudniu decyzję w sprawie uruchomienia arttykułu podjęła Komisja Europejska. więcej
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. W sprawie toczącego się
W sprawie toczącego się postępowania z art. 7., Polska może liczyć na nasz obiektywizm i przyjazne podejście – powiedziała w poniedziałek bułgarska wicepremier i szefowa MSZ Ekaterina Zachariewa. Zaznaczyła, że Bułgaria będzie dążyła do „zbliżenia stanowisk w tej bardzo nieprzyjemnej sytuacji”.
Bułgaria sprawuje półroczne przewodnictwo w Radzie UE od początku roku. W tym czasie będzie odpowiedzialna za procedowanie przez Radę wszczętego w grudniu przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce z art. 7. unijnego traktatu.
„Bułgaria wywiąże się w sposób odpowiedzialny ze swoich zobowiązań i będzie efektywnie dążyć do zbliżenia stanowisk w tej bardzo nieprzyjemnej sytuacji” – oświadczyła Zachariewa, odnosząc się do postępowania, podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem w Sofii.
„Polska może liczyć na nasz obiektywizm, a także na przyjazne podejście z naszej strony” – dodała Zachariewa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Juncker powoli wycofuje się
Juncker
powoli wycofuje się z ataków na Polskę. „Mam nadzieję, że w Polsce
przestanie się mówić, że naszym głównym celem jest nałożenie kary na
Polskę”
Prowadzimy konstruktywny dialog w sprawie praworządności z
polskim rządem, a uruchomienie artykułu 7 Traktatu o UE nie oznacza
sankcji; to artykuł, który ma być ostrzeżeniem – oświadczył w środę w
Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Juncker wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim poświęconej wyzwaniom stojącym przed bułgarską prezydencją w Radzie UE.
„Prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem. W Brukseli
przyjąłem nowego premiera Polski (Mateusza Morawieckiego) i staraliśmy
się doprowadzić do zbliżenia poglądów. Nie prowadzimy wojny z Polską,
tylko rozmowy z polskim rządem. Uruchomienie artykułu 7 traktatu
unijnego nie oznacza sankcji, to jest artykuł, który ma być
ostrzeżeniem. Mam nadzieję, że w Polsce przestanie się mówić, że naszym
głównym celem jest nałożenie na nią kary” – powiedział przewodniczący
KE.
Zaapelował też do premiera Bułgarii Bojko Borisowa i jego rządu, aby w
konstruktywny i kompromisowy sposób podszedł do kwestii uruchomienia
art. 7 wobec Polski. „Poszukiwanie kompromisu należy zresztą do zadań
państwa sprawującego prezydencję” – powiedział szef KE.
Komisja Europejska w grudniu podjęła decyzję o uruchomieniu wobec
Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Wiceszef KE Frans
Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że Komisja
daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji
dotyczących praworządności.
9 stycznia w Brukseli Juncker spotkał się z premierem Morawieckim.
Kolacja obu polityków, w której brali też udział Timmermans oraz
minister ds. europejskich Konrad Szymański, trwała ponad dwie godziny –
dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef
polskiego rządu przez kilkanaście minut rozmawiał z Junckerem w cztery
oczy. Obie strony chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę spotkania.
Morawiecki i szef KE umówili się na kolejne spotkanie, by – jak
napisali we wspólnym oświadczeniu – kontynuować dyskusję w omawianych
sprawach, „mającą przynieść postępy do końca lutego”.
W najbliższą niedzielę w Brukseli planowane jest też spotkanie
Timmermansa z nowy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie
działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej
zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie
Najwyższym, w tym o niestosowanie zapisu o obniżonym wieku emerytalnym
wobec obecnych sędziów.
Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie
Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i
zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez
przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest
„przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego
przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z
prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości
wykonywane”. (PAP)
Szef MSZ Jacek Czaputowicz udał się z wizytą do Berlina, gdzie odbył spotkanie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem.
W Berlinie, powiedział, że „Komisja Europejska ma ograniczone kompetencje w zakresie dbania o standardy unijne” – pytany o mówił w o uruchomienie przez KE art. 7.1. Minister Gabriel powiedział, że jest otwarty na polskie argumenty w tej sprawie.
Czaputowicz ponadto powiedział, że to nie KE ale Trybunał Sprawiedliwości jest kompetentny odnośnie spraw przestrzegania standardów unijnych.
Niemcy są ważnym, strategicznym partnerem Polski zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej powiedział w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz w Berlinie, po spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem.
Polski minister stwierdził, że jest zadowolony z rozmów:
„Bardzo mi zależało żeby moja wizyta odbyła się szybko i cieszę się, że mogłem ją zrealizować. Myślę, że ścisła współpraca między naszymi państwami jest niezbędna dla zapewnienia trwałego, stabilnego rozwoju Europy. Dzisiejsze spotkanie mam nadzieję, przyczyni się do ożywienia dialogu w różnych sferach”” – powiedział Czaputowicz dodając, że funkcję szefa MSZ pełni dopiero od 8 dni. Jak ocenił rozmowy z szefem niemieckiej dyplomacji były bardzo owocne.
Czaputowicz przedstawił przedstawił polską wizję UE. „Mówiąc w skrócie linia podziału w Europie, naszym zdaniem, przebiega między liberalnymi demokracjami takimi jak Niemcy, Polska, Szwecja, Węgry. Czyli państwami, które są za silną konkurencją, za wolnym handlem, za wzrostem konkurencyjności w UE i zwiększeniem pozycji Unii Europejskiej wobec świata zewnętrznego i innych potęg. Z drugiej strony istnieje zagrożenie w UE ze strony tzw. demokracji protekcjonistycznych; państw, które dążą do ograniczenia czterech swobód będących podstawą UE, które powinny reformować swój system gospodarczy i które w pewnym sensie stanowią pewien balast dla UE”
„Chcemy budować z Niemcami wspólne partnerstwo, chcemy być razem, razem przekształcać Europę i zwiększać rolę Europy w świecie” – podkreślił Czaputowicz.
Minister poruszył też bardzo drażliwy punkt jakim jest sprawa reparacji wojennych. „Teraz jest czas na debatę na temat reparacji; liczę na to, że w jakiejś perspektywie dojdzie może do jakiegoś zbliżenia stanowisk między Polakami a Niemcami, bez przesądzania, w jakim punkcie się spotkamy – powiedział Jacek Czaputowicz.
Niemiecki minister wypowiadając się w tej sprawie powiedział: „Są dwie różne pozycje: jest pozycja prawna, która jest bardzo jasna, ze strony rządu federalnego i jest debata społeczna w Polsce” – wskazał. Dodał zarazem, że nie może „ignorować faktu, że w Polsce istnieje debata na ten temat”.
„Mógłbym trzy razy powoływać na prawo międzynarodowe, ale oczywiście nie zmieni to faktu, że w Polsce ta debata istnieje. (…) I myślę, że to jest jakiś dobry pomysł, żebyśmy się tym tematem zajęli w sposób naukowy. Oczywiście wtedy można dyskutować, kto ma się tym zajmować: czy to mają być historycy, czy to mają być prawnicy” – dodał szef niemieckiej dyplomacji.
Czaputowicz uznał, że jest potrzebna debata kwestii reparacji wojennych i powołał się „na casus Niemiec, które rozwiązały problem reparacji w kontaktach z Moskwą”. Minister dodał, „że
byłoby interesujące, by strona niemiecka przedstawiała swój punkt widzenia, w szczególności, jak sprawa rozwiązania reparacji wobec Polski wygląda na tle rozwiązania wobec innych państw, biorąc pod uwagę skalę cierpień, zniszczeń, czy to jest równe traktowanie społeczeństw, sąsiadów Niemiec”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. MSZ domaga się zwrotu 14 mln
MSZ domaga się zwrotu 14 mln zł za ustawiony przetarg z czasów, gdy resortem kierował R. Sikorski
Na kwotę 14 mln zł starty naraziło Skarb Państwa Ministerstwo
Spraw Zagranicznych, gdy resortem kierował Radosław Sikorski. Chodzi o
ustawiony przetarg na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Usługi były świadczone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku.
Konkurs wygrało konsorcjum trzech firm.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Bułgaria na półmetku
Bułgaria na półmetku prezydencji – bilans – EURACTIV.pl
Rumunia wezwana do przestrzegania rządów prawa przed objęciem ...
Minister jedzie do Rumunii rozmawiać o przyszłym budżecie UE: nasz głos musi być słyszalny
przyszłego budżetu UE - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy
Kwieciński. Dodał, że będzie to jedno z najważniejszych spotkań na temat
polityki spójności w tym roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. następni w kolejce
do "ustawiania w szeregu" co raz więcej niepokornych względem europki brukselskiej
gość z drogi
28. Juncker zakwestionował
Juncker zakwestionował zdolność Rumunii do przewodniczenia Unii Europejskiej. Jest odpowiedź Bukaresztu
2 stycznia przyszłego roku prezydencja w Radzie UE
przypadnie Rumunii. Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude
Juncker, ma poważne wątpliwości co do tego, czy podoła ona zadaniu.
Na krótko przed objęciem prezydencji w UE przez
Rumunię, przewodniczący KE, Jean-Claude Juncker publicznie podważył
kompetencje i zdolności przywódcze tego kraju oświadczając, iż nie
rozumie ona tego co znaczy przewodniczyć krajom UE. Swoimi
wątpliwościami podzielił się z niemiecką gazetą „Welt am Sonntag”, dla
której udzielił wywiadu.
Uważam, że rząd w Bukareszcie jeszcze nie zrozumiał w pełni,
co to znaczy przewodniczyć krajom UE – powiedział i zaznaczył,
że przewodnictwo wymaga „gotowości, by wysłuchać zdania innych
i przesunąć własne interesy na dalszy plan”.
Portal „Politico” przypomina, że rząd Rumunii znajduje się od
dłuższego czasu w ogniu krytyki. Zarzuca mu się nieprzestrzeganie zasad
praworządności i niedostateczne zwalczanie korupcji. Wszystko to
zwróciło uwagę KE już w listopadzie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. oj panie Junkier,czas się ocknąć
a może czas na zółte kamizelki,ale dla pana ?
pozdrowienia z przedostatniego dnia Starego Roku :0
gość z drogi
30. "NYT": Skonfliktowana z
"NYT": Skonfliktowana z Brukselą Rumunia staje na czele UE w kluczowym momencie
Znajdująca
się na kursie kolizyjnym z Brukselą Rumunia obejmuje we wtorek
przewodnictwo w UE w kluczowym momencie dla Wspólnoty - pisze w
poniedziałek "New York Times". Wśród wyzwań rumuńskiej prezydencji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. Tusk w roli Wujka Dobra
Tusk
w roli Wujka Dobra Rada? Szef RE życzy powodzenia obejmującej
prezydencję w UE Rumunii i dodaje: "Nie mogę się doczekać pracy z…
— napisał na Twitterze na swoim oficjalnym koncie przewodniczący Rady UE.
Z początkiem 2019 r. Rumunia przejęła półroczne przewodnictwo
w UE od Austrii. To pierwsze przewodnictwo Rumunii od czasu kiedy w 2007
r. weszła do Unii Europejskiej. Z powodu sporów między Bukaresztem
a Brukselą o przestrzeganie zasad praworządności, wewnątrz UE pojawiały
się wątpliwości, czy Rumunia jest przygotowana do przewodnictwa, a nawet
nieoficjalnie sugerowano, że mógłby ją zastąpić inny kraj członkowski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. "FT": Prezydencja Rumunii
"FT": Prezydencja Rumunii pokazuje, że UE musi mocniej egzekwować swoje zasady
prezydencję w Radzie UE od stycznia sprawuje Rumunia - kraj, w którym w
ostatnich latach doszło do regresu demokracji, co pokazuje po raz
kolejny, że Unia musi mocniej egzekwować przestrzeganie swoich...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. Szymański: w UE nie ma
Szymański: w UE nie ma większości dla konfrontacyjnego stanowiska wobec Polski
Radzie UE ds. Ogólnych nie ma dziś większości, która przyjęłaby
jakiekolwiek stanowisko konfrontacyjne wobec Polski - powiedział we
wtorek dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Konrad
Szymański pytany o procedurę a
W środę 9 stycznia br. szef polskiej dyplomacji będzie przebywał z
wizytą w Bukareszcie, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych
Teodorem Viorelem Meleşcanu. Głównym tematem rozmów będą relacje dwustronne i współpraca obu
krajów w sferze polityki bezpieczeństwa, w tym w ramach NATO i w różnych
formatach regionalnych. Ministrowie poruszą także kwestie związane z
rosnącą polsko-rumuńską współpracą gospodarczą i możliwościami jej
dalszego wzmocnienia. Dyskusja dotyczyć będzie również polsko-rumuńskiej współpracy w
ramach Unii Europejskiej, w szczególności w kontekście prezydencji
Rumunii w Radzie UE w I połowie 2019 r. Ministrowie omówią m.in.
aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej, w tym kwestie dotyczące
polityki energetycznej, przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych,
polityki spójności i polityki migracyjnej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. Rumuni utarli nosa
Rumuni utarli nosa Junckerowi: Władze i większość partii politycznych w naszym kraju rozumieją bardzo dobrze swoją rolę
Podczas inauguracji prezydencji Rumunii w RadzieUE przedstawiciele tego kraju wykorzystali oficjalną ceremonię otwarcia,
by odpowiedzieć na złośliwości szefa KE, zapewniać, że rozumieją, czym
jest przewodnictwo, a UE nie do końca rozumie wprowadzane
w kraju zmiany. Z kolei przedstawiciele instytucji europejskich przypominali władzom
w Bukareszcie o znaczeniu europejskich wartości i praworządności.
W czwartek wieczorek w Rumuńskim Ateneum w zebrali się
członkowie Komisji Europejskiej z jej szefem Jean-Claude’em Junckerem
na czele, przewodniczący europarlamentu Antonio Tajani, Rady
Europejskiej Donald Tusk, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, premier
Viorica Dancila, a także przedstawiciele parlamentu, duchowieństwa
i korpusu dyplomatycznego.
Szefowa rumuńskiego rządu
w przemówieniu kilkakrotnie podkreślała, że jej kraj będzie z godnością
wypełniał obowiązki prezydencji.
— mówiła.
Dancila apelowała, by traktować Rumunię jako równego i zasługującego na szacunek partnera w europejskiej społeczności.
— oświadczyła.
W zupełnie
bezpośredni sposób na słowa szefa KE o tym, że rządzący w tym kraju
„nie do końca zrozumieli”, na czym polega przewodzenie Unii, odpowiadał
wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Florin Iordache.
— zwracał się do niego Iordache.
Jak przekonywał, Rumunia pokaże, że jest zasługującym na zaufanie krajem, który może z honorem wykonać powierzoną mu misję.
— oświadczył.
Z kolei
przewodniczący Senatu Calin Popescu-Tariceanu tłumaczył, że niektóre
instytucje funkcjonujące w Rumunii przed przemianami z 1989 r. wciąż
pozostają niezreformowane. Jak przekonywał, ma nadzieję, że w czasie
prezydencji władze jego kraju będą mogły lepiej wyświetlić ten
problem w UE.
— oświadczył Popescu-Tariceanu.
Członkowie
Komisji Europejskiej z Fransem Timmermansem na czele oraz
przedstawiciele unijnych stolic krytykowali władze w Bukareszcie
za zmiany w systemie sądownictwa i osłabianie walki z korupcją.
Szef
Rady Europejskiej, który ku zachwytowi gospodarzy wygłosił swoje
przemówienie w całości po rumuńsku, mówił, że w dużej części od Rumunii
zależy, czy Europa przezwycięży wyzwania, jakie przed nią stoją.
— mówił.
Ostrzegał przy tym tych w UE, którzy mogą myśleć, że granie wbrew uzgodnionym zasadom i chodzenie na skróty oznacza siłę:
Tusk,
choć nie szczędził przyjemnych słów dla rumuńskiego audytorium,
wychwalając tamtejszych piłkarzy, cytując poetów czy nawet wspominając,
że pierwszym samochodem w jego rodzinie była Dacia, apelował
jednocześnie o walkę do tych, którzy bronią europejskich wartości.
Z kolei
szef Komisji Europejskiej, który mówił, że UE opiera się
na kompromisie, oświadczył, że nie może być żadnych kompromisów, jeśli
chodzi o praworządność.
W czasie gdy padały te słowa kilkaset
metrów od otwartej w 1888 r. sali koncertowej Rumuńskiego Ateneum
w centrum Bukaresztu demonstrowało kilkuset przeciwników władz,
podkreślając swoje przywiązanie do wartości europejskich.
Tusk przemawiał w Bukareszcie po rumuńsku. "Tym, którzy ciężko pracują, aby bronić europejskich wartości, mówię: walczcie dalej…
Przemówienie Tuska można odebrać jako formę ataku na państwa, które nie chcą wykonywać poleceń unijnych urzędników.
— mówił w swoim wystąpieniu Tusk.
— zaznaczył.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. MSZ: Spotkanie z ambasadorami
Na zaproszenie ambasadora Rumunii Ovidiu Dranga szef polskiej dyplomacji
wziął udział w spotkaniu z okazji inauguracji rumuńskiego przewodnictwa
w Radzie Unii Europejskiej. Działania Prezydencji będą skoncentrowane
wokół czterech priorytetów: Konwergencja w Europie, Bezpieczniejsza
Europa, Europa jako silny globalny aktor i Europa wspólnych wartości.
Ważnym wydarzeniem podczas Prezydencji będzie szczyt w Sibiu poświęcony
debacie na temat przyszłości UE. Podczas spotkania dyplomaci dyskutowali między innymi o brexicie,
wyzwaniach związanych ze zbliżającym się końcem obecnego cyklu
instytucjonalnego, o Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2021-2027
oraz jednolitym rynku w kontekście eliminowania barier hamujących rozwój
europejskich przedsiębiorców. Omówiono również kwestie bezpieczeństwa,
założenia organizowanej w Warszawie w dniach 13-14 lutego konferencji
bliskowschodniej oraz sytuację w najbliższym sąsiedztwie UE.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. Finlandia rozpoczyna unijną
Finlandia rozpoczyna unijną prezydencję. Ambitny, energiczny, choć idealistyczny plan
się w poniedziałek prezydencja Finlandii w UE przypada na okres wielu
zmian w składzie unijnych instytucji. Nowy lewicowo-centrowy rząd chce
wzmocnić politykę klimatyczną czy podnieść kwestie...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
37. Szczyt UE przerwany przez
Szczyt UE przerwany przez Donalda Tuska! Źródła rządowe: Nie tylko państwa V4 przeciwne kandydaturze Timmermansa
— napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik Tuska.
Unijny
szczyt znalazł się w impasie po tym jak szefowie państw i rządów krajów
członkowskich przez kilka godzin rozmów nie zdołali ustalić zestawu
nazwisk do objęcia szefostwa instytucji unijnych. Obrady Rady
Europejskiej mają zostać wznowione ok. godz. 1 w nocy.
Ponowna próba kompromisu na szczycie UE. Przywódcy 28 państw rozpoczęli śniadanie robocze. Temat rozmów? Timmermans
W poniedziałek o godz. 8 rano, po całonocnym maratonie rozmów,
przywódcy 28 państw UE rozpoczęli śniadanie robocze, na którym mają
spróbować znaleźć porozumienie co do obsady najważniejszych
unijnych stanowisk.
Przed śniadaniem, w czasie negocjacji pojawiła się na stole
propozycja, by Europejska Partia Ludowa (EPL), która według uzgodnień
Niemiec, Francji, Holandii i Hiszpanii miała objąć stanowisko szefa
Parlamentu Europejskiego i wysokiego przedstawiciela UE do spraw
zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, zamiast tego drugiego
stanowiska otrzymała fotel przewodniczącego Rady Europejskiej.
Miała
to być zachęta dla liderów EPL, by poparli propozycję oddania
stanowiska przewodniczącego KE socjalistom. W poniedziałek rano - według
dyplomatów - nie wszyscy szefowie państw i rządów należący do EPL byli
chętni na takie rozwiązanie.
Kulisy szczytu w Brukseli! "Batalia" trwa nadal: "Pokoje polskiej delegacji są dziś cały czas zatłoczone"
Przez ostatnie 48 godzin wszyscy żyli w przekonaniu, że Timmermansa
nikt już nie zatrzyma. Jego szanse na wybór na przewodniczącego KE były
oceniane na powyżej 90 proc. Od czasu przybycia premiera Morawieckiego
do Brukseli, szanse spadają. Ważnym elementem tych negocjacji była
wczorajsza rozmowa telefoniczna szefa polskiego rządu z prezydentem
Litwy oraz dzisiejsze z premierami Chorwacji i Estonii.
— opowiada portalowi wPolityce.pl źródło w polskiej delegacji.
— słyszymy.
— dodaje nasz rozmówca.
Jednak
„batalia” jeszcze się nie zakończyła. Dowiadujemy się, że Angela Merkel
szuka rozwiązania, żeby wyjść z twarzą z całej sytuacji. To ona
najmocniej broniła kandydatury Timmermansa.
— mówi jeden z przedstawicieli polskiej delegacji.
Obrady
rozpoczynają się z mocnym stanowiskiem państw Wyszehradu, że Frans
Timmermans nie jest kandydatem do zaakceptowania. Polska kategorycznie
stoi na stanowisku, że należy wybrać takiego szefa Komisji Europejskiej,
który będzie łączył, a nie dzielił.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen kandydatką na szefa KE. POLITICO: To efekt porozumienia Grupy Wyszehradzkiej z Niemcami
— donosi na podstawie informacji od dwóch źródeł portal POLITICO.
16:20.
Jak poinformował rzecznik Donalda Tuska, obrady EUCO zostały wznowione.
Jak informuje niemiecka agencja prasowa DPA, szef RE Donald Tusk zaproponował stanowisko szefa KE Ursuli von der Leyen.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
39. świetnie te " igry" opisuje pan St .Janecki
"Dotychczasowa faza wyłaniania kandydatów na najważniejsze stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej to nie wybory, tylko cyrk. I to cyrk otwarcie niedemokratyczny, a wręcz dyskryminacyjny."
a szczególnie w tym fragmencie artykułu bez litości rozprawia sie Autor z "zaistniała rzeczywistoscią:
"Zaczęło się od tego, że podczas szczytu państw G20 w japońskiej Osace przywódcy Niemiec, Francji, Hiszpanii i Holandii postanowili zabawić się w Radę Europejską, choć stanowią jej siódmą część. Oczywiście nie raczyli pozostałych szefów państw zawiadomić, że skoro mają wolną chwilę między ściskaniem dłoni Władimirowi Putinowi a uśmiechaniem się na wspólnych zdjęciach, to sobie wybiorą kandydata na szefa Komisji Europejskiej. No i sobie wybrali, po czym powiadomili o tym przebywającego w Osace przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Ten oczywiście nawet nie spytał, dlaczego państwo Angela Merkel, Emmanuel Macron, Pedro Sanchez i Mark Rutte wybierają sobie kandydata na szefa Komisji Europejskiej poza jakimkolwiek trybem i podczas zagranicznych występów. Nie spytał, ale przyjął rolę chłopca na posyłki. "
i to jest "CLOU"
programu
ot kpiny z jakichkolwiek zasad przyzwoitości
pozdrowienia wtorkowe
gość z drogi
40. @gość z drogi
przyzwoitość w UE? Tam nie ma nic, poza klaką wspierającą swoje interesy. Po raz pierwszy postawiła sie temu targowisku Wielka Brytania, drudzy to V4 pod wodza premiera Polski.
Trzymajmy kciuki, zeby się powiodło! Tak daleko zaszło, że powinno sie udać!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
41. Budrysowo pani prezes też murem
za naszymi
modlę sie o to gorąco, i marzę by wreszcie ktoś im powiedział starym Andersenem,
ze "król jest nagi"nagusienki
Nasi trzymajcie się :)
gość z drogi
42. Tusk: Jest porozumienie ws.
Tusk: Jest porozumienie ws. stanowisk w UE. Ursula von der Leyen szefową KE, Charles Michel na czele RE
Europejska osiągnęła porozumienie ws. obsady najwyższych stanowisk w UE
- poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
43. Fińska prasa: cel rządu -
Fińska prasa: cel rządu - wzmocnienie praworządności w UE - rozczarowaniem
finansowania z UE z przestrzeganiem zasad rządów prawa tylko w ramach
przeciwdziałania korupcji przy wykorzystaniu tych środków jest
"rozczarowaniem" i "małym krokiem", dlatego może on odpowiadać
wszystkim, w tym Węgrom i Polsce - ocenia fińska prasa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
44. Premier Finlandii podał się
Premier Finlandii podał się do dymisji, prezydent ją przyjął
Finlandii, lider socjaldemokratów Antti Rinne podał się we wtorek do
dymisji po utracie zaufania ze strony liberałów, największego
koalicjanta w centrolewicowym rządzie, powołanym niespełna pół roku...
Finowie przygotowali nowy projekt budżetu UE 2021-2027. Polska niezadowolona
Prezydencja
fińska przygotowała nowy projekt wieloletniego budżetu UE proponując,
by na lata 2021-2027 przeznaczono 1,07 proc. Dochodu...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
45. UE: Praworządność schodzi na
UE: Praworządność schodzi na dalszy plan dla chorwackiej prezydencji
do procedury z art. 7 prowadzonej wobec Polski i Węgier - wynika z
nieoficjalnych informacji ze źródeł w Zagrzebiu. Temat praworządności
nie znika, ale nacisk w tej sprawie ma być mniejszy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
46. Wieloletni budżet Unii
Wieloletni budżet Unii Europejskiej oraz umowy handlowe z Wlk. Brytanią – to główne wyzwania Niemców w czasie prezydencji w UE
Wieloletni budżet Unii Europejskiej oraz umowy handlowe z Wielką
Brytanią - to jedne z głównych wyzwań jakie czekają Niemców. Za
niespełna dwa miesiące nasi zachodni sąsiedzi obejmą prezydencję w UE.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
47. Szefowie dyplomacji Polski i
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali na temat przyszłego budżetu UE, funduszu odbudowy oraz o brexicie
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się w Warszawie z
ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Doszło do tego
praktycznie tuż przed objęciem przez Berlin prezydencji w Unii
Europejskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
48. Problem niemieckiej
Problem niemieckiej prezydencji w Radzie UE
Od 1 lipca rozpoczyna się prezydencja Niemiec w Radzie Unii
Europejskiej. Prezydencję składów tej instytucji sprawują na zasadzie
równej rotacji przedstawiciele szczebla ministerialnego państw
członkowskich Unii. Teraz to bardzo ważny moment, ponieważ to właśnie
Rada UE (wspólnie z Parlamentem Europejskim) pełni funkcję prawodawczą i
budżetową, a w Brukseli trwają dyskusje w sprawie kształtu
wieloletniego budżetu Wspólnoty.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
49. Tylko praworządni będą
Niemcy przejmują na pół roku
dowodzenie w UE. Plan naprawczy może stać się miarą sukcesu lub porażki
kanclerz Angeli Merkel w europejskiej polityce
Dzisiaj
Berlin przejmuje na sześć miesięcy przewodnictwo w Radzie UE. To
rotacyjna prezydencja, którą co 13,5 roku sprawują wszystkie unijne
stolice (Polska przejmie stery w 2025 r.). Nadchodzące półrocze będzie
jednak kluczowe, jeśli chodzi o to, jak UE poradzi sobie z kryzysem
wokół COVID-19, i Niemcy
w tej sprawie będą miały dużo do powiedzenia, zwłaszcza że udzielając w
maju wraz z Francją poparcia dla pakietu ratunkowego, stały się jego
siłą napędową. W ramach planu naprawczego na pobudzenie gospodarek
wyasygnowanych ma zostać 750 mld euro.
Co więcej, fundusz pomagający wydźwignąć europejską gospodarkę z kryzysu może stać się ważnym dziedzictwem i ostatnim akordem europejskiej polityki Angeli Merkel,
która po wyborach parlamentarnych w Niemczech w 2021 r. planuje udać
się na polityczną emeryturę. Stawka jest więc wysoka i niepowodzenie
planu naprawczego będzie również osobistą porażką niemieckiej
przywódczyni.
Niemcy
nie chcą, by plan naprawczy skupiał się jedynie na „rekonstruowaniu”
gospodarek. – Rekonstrukcja będzie skazana na porażkę, jeśli Europa
jednocześnie nie będzie stawała się bardziej zielona, bardziej socjalna, bardziej cyfrowa i bardziej innowacyjna –
mówił minister spraw zagranicznych Heiko Mass w przesłaniu do
uczestników dorocznego spotkania Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych,
londyńskiego think tanku. Jak zaznaczył, pieniądze z planu naprawczego
powinny być też wydawane zgodnie z kryteriami praworządności. To
oznacza, że planowanym przez Brukselę mechanizmem „pieniądze za
praworządność” objęty zostanie nie tylko europejski budżet, ale także
750 mld euro z planu naprawczego. Polska ma z niego otrzymać prawie 64
mld euro (z czego 26,1 mld w formie pożyczek).
Na
nowy fundusz muszą zgodzić się wszystkie stolice UE, i to szybko.
Bruksela liczy, że porozumienie uda się osiągnąć jeszcze w lipcu, ale
wśród 27 państw członkowskich różnice zdań są olbrzymie.
Największym hamulcowym są kraje Północy, które chcą maksymalnie
wyśrubować warunki, na jakich kryzysowe fundusze będą wydawane.
Niemieccy
Zieloni naciskają na to, by prezydencja wprowadziła do europejskiego
prawa zobowiązanie dające pewność, że pieniądze z planu naprawczego będą
kierowane – zgodnie z celami Brukseli – na ochronę klimatu, cyfryzację i
reformy przygotowujące europejskie gospodarki
na kolejne kryzysy. Niemiecka zielona Franziska Brantner zwraca uwagę,
że w projektach legislacyjnych przygotowanych przez Komisję Europejską
takiego prawnego zobowiązania nie ma. Posłanka Zielonych jest też
zdania, że za dużo środków w planie naprawczym jest kierowanych
bezpośrednio do państw członkowskich – bo aż 85 proc. Brakuje natomiast
wspólnotowych projektów, np. kolejowych. – Powinniśmy wyznaczyć te
wspólne projekty i przeznaczyć na ich realizację ze wspólnego budżetu
więcej pieniędzy – podkreśliła.
Niemcy
zamierzają też przygotować UE na wynik listopadowych wyborów w Stanach
Zjednoczonych. – Niezależnie jednak od tego, kto je wygra, Donald Trump
czy Joe Biden, będziemy musieli zastanowić się, jak lepiej powstrzymać
konflikty w sąsiedztwie Europy, nawet bez USA – podkreśla Heiko Mass.
Berlin chce również wzmacniać „europejską suwerenność”. – Rozumiem
niepokój wyrażany przez jej krytyków, obawy o utratę suwerenności lub
nawet o izolowanie europejskiego bezpieczeństwa od USA. Ale nie o to tu
chodzi – podkreśla Mass. Chodzi o uniezależnienie Europy od importu
leków czy technologicznych rozwiązań takich jak 5G. Berlin zamierza
przygotować analizę strategicznych zależności UE – technologicznych,
związanych z bezpieczeństwem, handlowych i monetarnych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
50. UE: Roth: procedury z art. 7
UE: Roth: procedury z art. 7 wobec Polski i Węgier będą kontynuowane
powiedział we wtorek w PE minister ds. europejskich Niemiec Michael
Roth. Podkreślił, że rząd w Berlinie chce, by również Komisja Europejska
prowadziła procedury o naruszenie prawa UE.
UE: Wzrost antysemityzmu w Niemczech, jest komentarz KE
Odnosząc się do raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV)
na temat wzrostu antysemityzmu w Niemczech, Komisja Europejska
stwierdza, że "rosnący antysemityzm w Europie jest zagrożeniem nie tylko
dla społeczności żydowskich, ale także dla wartości europejskich".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
51. Spektakl będzie trwał.
Spektakl będzie trwał. Niemiecki minister: Nie ma podstawy do tego, żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier
Nie ma podstawy do tego,
żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier - oświadczył
we wtorek po Radzie ds. Ogólnych minister ds. europejskich sprawujących
w tym półroczu prezydencję Niemiec Michael Roth. Na spotkaniu
unijnych ministrów ds. europejskich o sytuacji w Polsce oraz
na Węgrzech w kontekście praworządności opowiadali wiceprzewodnicząca
Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz komisarz ds. sprawiedliwości
Didier Reynders. Dziś na podstawie obszernego
sprawozdania KE w sprawie sytuacji na Węgrzech i w Polsce odnotowaliśmy,
że dalej nie ma warunków do tego, żeby zakończyć procedurę z art 7.,
dlatego musi być ona kontynuowana — powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Roth.
W dyskusji w tej sprawie wzięło udział kilka państw: Holandia, która
wypowiadała się również w imieniu Belgii i Luksemburga, a ponadto Dania,
Francja, Finlandia, Szwecja, Włochy i Hiszpania. Źródło PAP
relacjonowało, że kraje te wskazywały na konieczność ochrony
praworządności. W otwartej części Rady ds. Ogólnych, która była
poświęcona unijnemu budżetowi i funduszowi odbudowy mniej więcej te same
kraje z Holandią na czele żądały silnego mechanizmu, wiążącego dostęp
do środków unijnych z praworządnością. Niemiecka prezydencka
ma przedstawić projekt jeszcze w tym miesiącu.
— powiedział Roth.
Niemiecka prezydencja
Zapowiedział
ponadto, że niemiecka prezydencja planuje przeprowadzić również
wysłuchanie Polski i Węgier w ramach art. 7. To dotyczące Polski
wstępnie jest zaplanowane na grudzień.
We wtorek Komisja Wolności
Obywatelskich PE przyjęła sprawozdanie będące inicjatywą ustawodawczą,
w którym przewiduje się ustanowienie mechanizmu UE, mającego na celu
ochronę i wzmocnienie demokracji, praworządności i praw podstawowych.
Europosłowie
proponują „obiektywny i oparty na dowodach” mechanizm, odnoszący się
do wszystkich państw członkowskich. Ten nowy „roczny cykl monitorowania”
miałby posiadać instrumenty prewencyjne i korygujące, począwszy
od zaleceń dla poszczególnych krajów, a skończywszy na warunkowości
związanej z finansowaniem. Propozycja będzie głosowana przez cały
PE w przyszłym miesiącu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
52. Niemcy oczekują stanowisk
będzie prowadzić poniedziałkowe spotkanie, przekazała dyplomatom, że
chciałaby w poniedziałek uzyskać od państw członkowskich odpowiedź na
trzy pytania. Po pierwsze, czy jest konsensus dla całego pakietu
budżetowego. Drugie pytanie dotyczy tego, czy jest kwalifikowana
większość dla rozporządzenia w sprawie warunkowości w budżecie UE. Te
dwa pytania są indykatywne. Jeśli odpowiedzi będą pozytywne, trzecie
pytanie dotyczy możliwości uruchomienia decyzji o środkach własnych. To
trzecie byłoby pytaniem formalnym" - powiedział PAP unijny dyplomata.
Formalnie w Radzie pakiet budżetowy może być zawetowany dopiero, gdy
przegłosuje go Parlament Europejski. "Na spotkaniach ambasadorów
dyskusja jest orientacyjna. Wychodzi jednak na to samo, bo stanowisko
państw jest niezmienne" - wskazał rozmówca PAP.
kolei od osoby związanej z Komisją Europejską słyszymy, że do
wyobrażenia są rozwiązania kompromisowe, np. deklaracja zawężająca
element uznaniowości w procesie podejmowania decyzji o wstrzymaniu
wypłat za łamanie praworządności czy nawet odsunięcie działania
rozporządzenia na kolejną wieloletnią perspektywę.
Jeśli Merkel nie będzie chciała ustąpić, polski rząd – jak słyszymy – zamierza grać na czas, by do porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych UE i Funduszu Odbudowy doszło dopiero w przyszłym roku.
UE: Prezydencja: nie ma jednomyślności ws. funduszu odbudowy i budżetu
budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy - poinformował w poniedziałek
rzecznik niemieckiego przedstawicielstwa przy UE Sebastian Fischer.
Polska przeciwna mechanizmowi warunkowości w budżecie UE
ambasadorów przedstawił stanowisko, że Polska odrzuca polityczne
porozumienie między negocjatorami PE i niemiecką prezydencją w sprawie
mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformowało PAP źródło unijne.
UE: Prezydencja: mechanizm warunkowości przyjęty przez większość kwalifikowaną
unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony
większością kwalifikowaną państw członkowskich - poinformował na
Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian
Fischer.
Co po wecie Polski i Węgier? Niemcy mają zająć się szukaniem kompromisu. "Do takiego konsensusu wezwała Słowenia"
Stały
Przedstawiciel RP przy UE na spotkaniu unijnych ambasadorów
przekazał również, że należy ściśle przestrzegać konkluzji szczytu
UE z lipca br., gdzie osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE.
Poinformował też ambasadorów innych krajów UE, że wyjście poza
te konkluzje może spowodować, że parlamenty krajowe nie zaakceptują
pakietu budżetowego. Parlamenty krajowe muszą zaakceptować
decyzję w sprawie nowych zasobów własnych w pakiecie budżetowym, żeby
mógł on wejść w życie. Z informacji PAP wynika, że obok sprzeciwu Polski
i Węgier, Słowenia wezwała do dalszych prac nad kompromisem. Niemcy
zostały zapytane przez Danię, czy większość kwalifikowana dla regulacji
dotyczących praworządności oznacza, że Niemcy przekażą tę decyzję
szybko do PE, żeby była tam głosowana. Niemiecki ambasador odpowiedział,
że nie oraz wyjaśnił, że prezydencja chce w następnym kroku
skontaktować się z państwami członkowskimi i starać się znaleźć pole
do konsensu. Do takiego konsensusu wezwała Słowenia —relacjonował PAP
przebieg części spotkania jeden z unijnych dyplomatów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
53. Presja na Polskę i Węgry ws.
Presja
na Polskę i Węgry ws. unijnego budżetu. Burzliwe obrady na posiedzeniu
Rady ds. Ogólnych. "Sytuacja gospodarcza jest wątła"
zdrowotnego w UE dojdzie kryzys polityczny i gospodarczy - mówili
przedstawiciele większości krajów na wtorkowym posiedzeniu Rady ds.
Ogólnych. Polska i Węgry powtórzyły swoje zastrzeżenia ws. powiązania
budżetu z praworządnością.
CZYTAJ
RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Kulisy negocjacji ws. unijnego budżetu. Wiceszef
MSZ: Kilka krajów Północy zachowuje się nieracjonalnie
Dyskusja
ministrów ds. europejskich potwierdziła, że w UE nie ma jednomyślności
w sprawie wieloletnich ram finansowych, funduszu odbudowy oraz
mechanizmu warunkowości uzależniającego dostęp do funduszy
unijnych od praworządności.
Minister ds. europejskich Konrad
Szymański podkreślał podczas wideokonferencji, że warunkowość nie jest
problemem, podobnie jak ochrona budżetu, ale jest nim „brak pewności
prawnej i przewidywalności narzędzia prawnego”, jakim jest warunkowość.
— mówił Szymański, odnosząc się do zablokowania prac nad budżetem UE i funduszem odbudowy przez Polskę i Węgry.
—
odpowiedział mu irlandzki minister ds. europejskich Thomas Byrne. Jak
przekonywał, UE potrzebuje przede wszystkim pewności gospodarczej,
że będzie mogła sobie poradzić z kryzysem. Apelował, by bardzo dokładnie
przyjrzeć się, jakie będą konsekwencje dla UE, jeśli nie będzie
kompromisu ws. budżetu i funduszu odbudowy.
Pretensje Włochów
Rozczarowania
obecną sytuacją nie krył minister ds. europejskich Włoch Vincenzo
Amendola. Jego kraj ma być największym beneficjentem funduszu odbudowy.
— mówił Włoch.
Jak zaznaczył, w UE nie powinno być obaw ws. warunkowości, jeśli wszystkie kraje, jak deklarują, dbają o zasady rządów prawa
— pytał.
„Zrównoważone porozumienie
Sekretarz stanu ds. europejskich Słowacji Martin Klus ocenił, że porozumienie ws. pakietu finansowego jest bardzo zrównoważone.
— wskazał.
Nikogo nie wymieniając z nazwy, apelował, by państwa członkowskie nie blokowały porozumienia.
Również
francuski ambasador przy UE Philippe Leglise-Costa przekonywał, że jego
kraj jest zadowolony z wypracowanych efektów negocjacji z PE ws.
budżetu na lata 2021-2027 oraz mechanizmu praworządności. Jak zaznaczył
wypracowane teksty są zgodne z ustaleniami lipcowego szczytu UE.
— przestrzegał.
W podobnym
tonie wypowiadała portugalska minister ds. europejskich Ana Paula
Zacarias, której kraj jako następny obejmie przewodnictwo w UE.
— przekonywała.
Podobnie jak
Polska porozumienie z powodu mechanizmu warunkowości odrzucają Węgry.
Minister sprawiedliwości tego kraju Judit Varga oceniła,
że zaproponowany tekst nie jest zgodny z ustaleniami szefów państw
i rządów z lipca, i jest obejściem traktatów.
— powiedziała.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
54. "Groźba weta sprawiła, że
"Groźba weta sprawiła, że prezydencja niemiecka mówi o powrocie do rozmów"
że prezydencja niemiecka zabrała to, co leżało na stole negocjacyjnym, i
mówi o powrocie do rozmów - ocenił w poniedziałek wicerzecznik PiS
Radosław Fogiel.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
55. NASZ WYWIAD. Saryusz-Wolski:
NASZ
WYWIAD. Saryusz-Wolski: "Niemiecka prezydencja oszukiwała i działała w
złej wierze. Z tą stroną nie ma już o czym rozmawiać"
Czy nie jest tak, że te propozycje – widać z góry, że nie
do przyjęcia – mają jedynie stanowić zasłonę dymną, żeby później
pokazać, że były próby negocjowania z Polską i Węgrami?
Na pewno
tak jest. Nawet wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim pokazała,
że odwraca się porządek rzeczy. Przecież budżet i Fundusz Odbudowy
są zablokowane przez to bezprawne rozporządzenia, a nie przez Polskę
i Węgry. Natomiast wskazuje się na winnego nie tego, który jest naprawdę
winny. Tworzy się różnego rodzaju osłony medialne, ponieważ ich głos
jest przepotężny w porównaniu z naszym głosem, więc on się w tej
narracji zachnioeuropejsko-brukselskiej bardziej przebija. Reakcje
wskazują na pogubienie drugiej strony, na niemożność stawienia czoła
temu faktowi, że z punktu widzenia prawa, traktatu Polska ma rację
i ma prawo zatrzymać to rozporządzenie, a oni nie mają na to sposobu
i że tutaj nie ma rozwiązań kompromisowych, bo sytuacja jest
zerojedynkowa – albo nielegalne powiązanie budżetu z praworządnością
będzie, na co nie ma zgody, albo go nie będzie. Jedynym rozwiązaniem
jest – jak to mówią zgodnie Polska i Węgry – po pierwsze rozstrzygnięcie
tego w zgodzie z traktatem, czyli z art. 7, który stanowi, że tylko
Rada Europejska jednomyślnie może w tej sprawie orzekać i że nie można
tworzyć mechanizmów obchodzących czy zastępujących – expressis verbis
mówi o tym opinia służb prawnych tejże Rady – i nie można obchodzić
punktu 23 konkluzji z lipca, który mówi o tym, że ma być ochrona budżetu
przed korupcją i defraudacją, a nie ochrona praworządności. Powrót
do tych dwóch punktów oparcia – traktat i konkluzje lipcowe wskazują
na to, że jedynym rozwiązaniem jest napisanie tego rozporządzenia
na nowo. I na pewno nie z prezydencją niemiecką, która oszukała. Sam
ambasador niemiecki Klaus, główny rozgrywający w tej sprawie, przyznał
w liście do Parlamentu Europejskiego, że nie można sankcjonować krajów
za brak czy domniemany brak praworządności, omijając art. 7. To jest
napisane w jego liście do szefa komisji budżetowej Parlamentu,
a jednocześnie to robią. Niemiecka prezydencja oszukiwała i działała
w złej wierze. Z tą stroną nie ma już o czym rozmawiać. Rozmawiać trzeba
z prezydencją portugalską, które obejmie przewodniczenie 1 stycznia.
Widzi pan szansę w zmianie prezydencji czy jeszcze ta obecna, niemiecka, może się wycofać, żeby uniknąć wizerunkowego fiaska?
Nie
sądzę. Prezydencja niemiecka tak się zapętliła i tak zabrnęła, dążąc
do rozwiązania siłowego, że nie ma wręcz sensu siadać z nią do stołu.
Natomiast prezydencja portugalska zamierza podejść do tego
pragmatycznie. Już dużo wcześniej premier Portugalii Antonio Costa
mówił, że to kontrowersyjne rozporządzenie trzeba porzucić i zająć się
tym, co ważne dla obywateli, czyli budżetem i korona funduszem. Sądzę,
że na flance południowej – Hiszpania, Włochy, Grecja, Słowenia – tego
typu głosy, które staną po stronie Europy Środkowo-Wschodniej, będą
coraz silniejsze. Szala przechyla się na drugą stronę. Mogą tupać
i głośno protestować, co robili, i uprawiać dalej dyfamację Polski
i Węgier, natomiast z mocy prawa i traktatów karty rozdają
Polska i Węgry.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
56. George Soros ma pomysł, jak
George Soros ma pomysł, jak obejść weto Polski i Węgier ws. budżetu UE
Zdaniem George'a Sorosa najlepszą radą na obejście weta Polski i
Węgier jest wyemitowanie przez UE obligacji wieczystych. Pożyczony w ten
sposób przez Unię od światowej finansjery kapitał nigdy nie podlegałby
spłacie, należne byłyby za to roczne odsetki - wieczyście.
W Brukseli odbyły się spotkania z przedstawicielami portugalskiego rządu przed przejęciem prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
W belgijskiej stolicy przewodniczący Parlamentu Europejskiego
oraz przewodniczący grup politycznych tej instytucji odbyli spotkania z
przedstawicielami portugalskiego rządu przed prezydencją Portugalii w
Radzie Unii Europejskiej, którą obejmie 1 stycznia 2021 roku. Większość
przywódców grup politycznych Parlamentu Europejskiego, z premierem
Portugalii włącznie, wyraziło poparcie dla tzw. mechanizmu rządów prawa.
Echa umowy UE-Chiny. "Politico": "Włochom, Polsce, Belgii i Hiszpanii nie podoba się sposób, w jaki została przepchnięta"
„Sposób, w jaki się
spozycjonujemy w dynamice USA-Chiny albo podbuduje UE, albo ją złamie” -
ocenił cytowany przez portal „Politico” dyplomata odnosząc się
do zawartej między UE a Chinami umowy inwestycyjnej. „To nie jest
po prostu kolejne porozumienie z jakimś małym krajem” - zaznaczył.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-Co nas czeka w nowym roku? Dr Bartosiak: „Wielki reset” wisi w powietrzu. Będziemy mieli świat wielkich imperiów
-Niemcy zaskoczyły resztę państw. Przyspieszono prace nad umową UE-Chiny. Polska wyraziła sprzeciw! „Niespotykana sytuacja”
-Jest porozumienie UE i Chin ws. umowy inwestycyjnej! Kraje członkowskie UE, w tym Polska, czekają na szczegóły dot. ustaleń
— pisze „Politico”.
— podkreśla portal, dodając, iż politycy z Polski, Belgii i Hiszpanii skrytykowali sposób, w jaki Niemcy przepchnęły porozumienie z Chinami
ws. inwestycji w ostatnich dniach swojej prezydencji w UE mimo
płynących z ich strony ostrzeżeń, że w tym okresie Chiny były głuche
na obawy związane z niewolniczą pracą oraz ryzyko zrażenia nowo
wybranego prezydenta USA Joe Bidena.
„Politycy poczuli się rozjechani przez Merkel i ‘niemiecki silnik’ w KE”
— podkreślono w artykule.
— powiedział cytowany przez „Politico” unijny dyplomata.
— zauważył dyplomata, dodając, iż „jeżeli Niemcy ważą zbyt wiele, mniejsze kraje UE nie mają nic do powiedzenia”.
—
zauważył podsekretarz stanu we włoskim MSZ Ivan Scalfarotto, cytowany
przez „Corriere della Sera” przypominając chińską interwencję w Hong
Kongu, „prześladowanie Ujgurów” i wyrok czterech lat więzienia, jakim
skazany został dziennikarz robiący reportaż z pandemii w Wuhan.
Tymczasem
niemieccy politycy podkreślają, że zarówno oni jak i KE prowadzili
konsultacje z innymi stolicami i wprawdzie niektóre podniosły sprzeciw,
ale nikt nie podtrzymał „znaku stopu” dla porozumienia.
Porozumienie zawarto mimo sprzeciwu
Jak
informuje „Politico” unijny urzędnik wskazał, że Weyand dwukrotnie
pytał o zdanie kraje członkowskie zanim Bruksela podpisała umowę
z Chinami, mimo że KE już posiadała legalny mandat do negocjacji i miała
pozwolenie na ich dokończenie i zawarcie porozumienia.
Inny
cytowany przez portal dyplomata zauważył że mandat miał siedem lat,
podkreślając, iż jest sceptyczny wobec tego, czy było rozsądnym
ze strony KE zawarcie umowy w oparciu o ten mandat, biorąc pod uwagę,
że relacje z Chinami w międzyczasie zmieniły się w sposób znaczący.
Dyplomaci
wskazywali przy tym, że takie kraje, jak Polska, publicznie wyrażały
swój sprzeciw wobec przyspieszenia zawierania porozumienia.
— przytoczył słowa szefa polskiego MSZ Zbigniewa Rau portal „Politico”.
Politycy
argumentowali ponadto, że Bruksela powinna skoordynować swoje
stanowisko z prezydentem elektem USA Joe Bidenem, który powiedział,
że chce pracować z UE, aby poradzić sobie z Chinami. Pośpiech natomiast,
z jakim zawarto umowę może sugerować, iż Chiny chciały zamknąć
UE porozumieniem zanim transatlantyccy sojusznicy
zdążyliby je koordynować.
Scalfarotto: Bruksela powinna poczekać na nową administrację USA
W ocenie
Scalfarotto Bruksela powinna poczekać na nową amerykańską
administrację, aż przejmie ona stery rządów, zanim
sfinalizowała porozumienie.
—
zauważył, dodając, iż „nadchodząca administracja nie może się
wypowiedzieć, ale jasno dała do zrozumienia, że wolałaby, aby
Europa poczekała”.
— podkreślał.
Scalfarotto
zauważył, że wprawdzie Europa była uprawniona do zawierania własnych
porozumień handlowych, ale było powodu, aby wykazywać się
„niepotrzebnym grubiaństwem”.
„Politico” podkreśla, iż Włochy
były również niezadowolone z tego, że prezydent Francji Emmanuel Macron
został – obok kanclerz Angeli Merkel - zaproszony do wzięcia udziału
w wideokonferencji z prezydentem Chin Xi Jippingiem, podczas gdy inni
przywódcy UE nie otrzymali takiego zaproszenia.
— przekonywał Scalfarotto.
„To nie jest po prostu kolejne porozumienie z jakimś małym krajem”
Pojawiły
się również głosy stanowiące odbicie krytycznych opinii we Francji.
Francuski wiceminister ds. handlu Franck Reister w zeszłym tygodniu
skrytykował porozumienie ze względu na brak zobowiązań w kwestii
niewolniczej pracy oraz brak ochrony dla inwestycji. Paryż jednak
w końcu poparł zawarcie umowy.
Dwóch dyplomatów, na których
powołał się portal, powiedziało, że Macron zabezpieczył korzyści tylko
niektórych firm, jak Airbus. Z kolei inny dyplomata stwierdził,
że Merkel osiągnęła porozumienie z Macronem, dzięki czemu mogła
finalizować umowę jeszcze za niemieckiej prezydencji, podczas gdy jej
ratyfikacja i podpisanie miałby zostać sfinalizowane za prezydencji
francuskiej w pierwszej połowie 2022 roku.
W ocenie krytyków
umowy handlowej między UE a Chinami, wspólnota może nie utrzymać
w przyszłości swoich dotychczasowych relacji z USA i Chinami.
— zauważył cytowany przez „Politico” dyplomata.
— skonstatował.
aw/Politico
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
57. Portugalia przejęła
Portugalia przejęła prezydencję w UE. Jakie będą priorytety? Costa: "Czas na sprawiedliwą, ekologiczną i cyfrową odbudowę"
1 stycznia rozpoczęła się
portugalska prezydencja w Unii Europejskiej. Na jej priorytety wskazuje
motto, które wybrali Portugalczycy: „Czas na sprawiedliwą, ekologiczną
i cyfrową odbudowę”.
Odbudowa po koronakryzysie
Priorytetem
dla rozpoczynającej się dziś portugalskiej prezydencji ma być szybkie
wdrożenie instrumentów odbudowy, a tym samym zniwelowanie gospodarczych
skutków koronawirusa.
— stwierdził szef portugalskiej dyplomacji Santos Silva.
— napisał z kolei premier Portugalii António Costa.
Premier Portugalii podkreślił również, że ważną kwestią jest wdrożenie ogólnoeuropejskiego planu szczepień.
Europa socjalna, cyfrowa i ekologiczna
Odbudowa
gospodarki ma być punktem wyjścia do ożywienia gospodarczego, które
ma zapewnić transformacja ekologiczna i cyfrowa. Premier Portugalii jest
przekonany, że rozwój tych obszarów zapewni „tworzenie liczniejszych
i lepszych miejsc pracy”.
— wskazał Costa.
Współpraca z Indiami
W polityce zagranicznej Portugalia chce postawić na wzmocnienie relacji z Indiami.
— stwierdził minister spraw zagranicznych Santos Silva.
— dodał.
„Czas na sprawiedliwą, ekologiczną i cyfrową odbudowę”
Premier
Portugalii podkreślił, że prezydencja niemiecka przypadła na trudny
okres koronakryzysu, negocjacji budżetowych, ale zakończyła się sukcesem
- przyjęciem wieloletnich ram finansowych i Funduszu Odbudowy.
— wskazał premier Portugalii.
xyz/dw.com/https://www.euractiv.pl/
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
58. Jansza dla PAP: Żadna
Jansza dla PAP: Żadna instytucja UE nie ma prawa narzucać państwu członkowskiemu niczego, co jest sprzeczne z jego konstytucją
PAP: Jesteśmy obecnie świadkami sporów między instytucjami
unijnymi a państwami członkowskimi dotyczącymi prymatu prawa unijnego.
Jak określiłby Pan istotę tego problemu i jak by go Pan rozwiązał?
J.J.:
Prawo UE stoi ponad prawem krajowym, jednak nie stoi ponad konstytucją
państwa członkowskiego. Żadna instytucja UE nie ma prawa narzucać
żadnemu państwu członkowskiemu niczego, co jest sprzeczne z jego
konstytucją. W przypadku problemów z prawem lub sytuacją w jakimkolwiek
państwie członkowskim istnieją mechanizmy i procedury prawne, które
Komisja Europejska może zainicjować. Tak było zawsze. W końcu zawsze
wydawana jest decyzja prawna, którą wszyscy musimy
przestrzegać i szanować.
Ostatnie wydarzenia dotyczące napięć
związanych z poszanowaniem prawa UE są niepokojące i wymagają
od przywódców wszystkich państw członkowskich poważnej i odpowiedzialnej
reakcji. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przeprowadzenie pogłębionej
rozmowy, na którą zawsze musimy znaleźć czas, zrozumieć uwarunkowania
historyczne i wyjściowe stanowiska poszczególnych państw członkowskich,
aby przyjąć najlepsze rozwiązania dla Europejczyków, a w szczególności
dla przyszłości UE. Jako kraj sprawujący przewodnictwo w Radzie
UE Słowenia nie chce być częścią nowych podziałów w Europie, niezależnie
od tego, co je spowodowało. Uważam, że większość państw członkowskich
UE podziela tę opinię. W historii było zbyt wiele takich podziałów. Unia
Europejska została pierwotnie ustanowiona jako odpowiedź jedności
i spójności krajów europejskich na niezgodę i podziały, które już
doprowadziły do druzgocących konsekwencji w historii kontynentu.
W czasach wyzwań i poszukiwania odpowiedzi na temat przyszłości Unii jej
państwa członkowskie muszą zawsze wiedzieć, jak powrócić do tych
pierwotnych i fundamentalnych wartości.
Naszym celem jest Europa –
zjednoczona, wolna i pojednana ze sobą. Europa zdolna do rozszerzania
tej przestrzeni wolności i wysokich standardów ochrony praw człowieka
i podstawowych wolności na swoje sąsiedztwo. Ponieważ im ta przestrzeń
jest większa, tym bezpieczniejsi będziemy i tym większy będzie
nasz dobrobyt.
Janša: UE nie otworzy żadnych korytarzy migracyjnych
Premier Słowenii Janez Janša
zamieścił w mediach społecznościowych komentarze na temat nowego kryzysu
uchodźczego i wysyłał jasne sygnały polityczne.
— napisał premier zamieszczając obok wpisu zdjęcie przedstawiające uzbrojone afgańskie kobiety.
Słowenia obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a opinia premiera tego państwa jest z pewnością ważna.
Janša,
jak to często robił w przeszłości, wykorzystywał media społecznościowe
do wysyłania jasnego przesłania politycznego oraz wsparcia dla Polski
i krajów bałtyckich.
— napisał.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
59. Macron: Francja pragnie
Macron: Francja pragnie Europy mocarstwa
Radzie UE jest przejście od Europy współpracującej wewnątrz swych granic
do Europy mocarstwa, całkowicie suwerennej i wyznaczającej swą
przyszłość – powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron
Afera w Unii Europejskiej
Ludowej Donalda Tuska ws. zarzutów opisanych na łamach „Liberation”. W
ubiegłym tygodniu francuski dziennik ujawnił handel wpływami i inne
nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie TSUE,
urzędnicy Komisji Europejskiej oraz politycy Europejskiej Partii
Ludowej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
60. Francja obejmuje
Francja obejmuje prezydencję w Radzie UE
sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Kraj ten
przejmuje stery po Słowenii, która przewodziła pracom Rady przez
ostatnie pół roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
61. Klęska francuskiej
Klęska francuskiej prezydencji i to przed wyborami. Polska zawetowała propozycję dyrektywy UE ws. podatku od korporacji
Polska zawetowała we wtorek (5 kwietnia) kompromisową
propozycję dyrektywy UE, która implementowałaby uzgodnioną na szczeblu
międzynarodowym minimalną efektywną stawkę opodatkowania w wysokości
15 proc. dla dużych międzynarodowych korporacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO
U NAS. Grillowanie Polski w UE. Szydło: Myślę, że Putin zaciera ręce.
Parlament Europejski po raz kolejny nie zdaje egzaminu
Wetem tym polski rząd udaremnił cel francuskiej prezydencji, aby osiągnąć porozumienie przed wyborami prezydenckimi we Francji.
Polska
była jedynym krajem, który sprzeciwił się kompromisowemu porozumieniu,
pomimo zapewnień francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire, który
powiedział przed spotkaniem, że wszystkie kwestie techniczne związane
z realizacją globalnego porozumienia zostały dopracowane.
Po spotkaniu
w marcu Estonia, Malta i Szwecja były ostatnimi rządami, które opierały
się wprowadzeniu dyrektywy, ale później dołączyły do większości dzięki
kolejnym kompromisom.
Opodatkowanie w wysokości 15 proc. dla
dużych międzynarodowych korporacji stanowiło trzon międzynarodowej umowy
podatkowej, która została uzgodniona w październiku 2021 przez ponad
130 krajów, aby ograniczyć międzynarodową konkurencję podatkową
i uchylanie się od opodatkowania osób prawnych.
Polska sekretarz stanu Magdalena Rzeczkowska zawetowała przedłożone
rozwiązania wyjaśniając, że jej decyzja wynikała z konieczności
połączenia dyrektywy z kolejną częścią międzynarodowego porozumienia
podatkowego zawartego w październiku ubiegłego roku.
Ten drugi
filar umowy miałby alokować część podatków wysoce dochodowych dużych
firm, takich jak Apple czy Facebook, do miejsc, w których generowane
są ich obroty, a nie do siedziby głównej.
— powiedziała Rzeczkowska.
Jednak
szczegóły tego drugiego filaru są nadal opracowywane i oczekuje się,
że doprowadzi do międzynarodowej konwencji, dlatego Le Maire i Komisja
argumentowali, że prawnie wiążącego związku między dwoma filarami nie
można wdrożyć w przedmiotowej dyrektywie UE.
Niemniej jednak, aby
ustanowić polityczny związek między dwoma filarami, Le Maire
zaproponował podpisanie wspólnej deklaracji stwierdzającej, że oba
filary są ze sobą połączone. Polskiego rządu to jednak nie przekonało.
We
Francji wyemitowano film "Prezydent, Europa i wojna". Co w nim
ujawniono? "Macron prowadzi wobec Putina dyplomację 'przecieków'"
Wyemitowany w czwartek francuski film dokumentalny
„Prezydent, Europa i wojna” ujawnia kulisy rozmów prezydenta Francji
Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, kanclerzem
Niemiec Olafem Scholzem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem
i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim od 20 lutego aż do przyjazdu
zachodnich przywódców do Kijowa.
Nagranie rozmowy Macrona z Putinem
Główne
motywy wyemitowanego w telewizji France 2 filmu w reżyserii Guya
Lagache’a to obawy przed eskalacją wojny na Ukrainie, ryzyko konfliktu
nuklearnego, coraz bardziej radykalne działania Putina i dyplomacja
prowadzona przez Pałac Elizejski.
Lagache został upoważniony
do nagrania całości rozmowy francuskiego prezydenta z prezydentem Rosji
z 20 lutego, której fragmenty są publikowane od kilku dni w mediach.
— mówił wtedy Putin.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak
wygląda francuska dyplomacja! France 2 publikuje szczegóły rozmów
Macron-Putin: „Wiesz Emmanuelu, rozmawiam z tobą będąc na siłowni”
Putin
oświadczył również, że podstawą dialogu jest uwzględnianie interesów
drugiej strony i prorosyjscy separatyści w Donbasie przekazali Ukraińcom
takie propozycje, ale nie otrzymali na nie żadnej odpowiedzi.
Macron
zauważa, że stroną porozumień mińskich jest Rosja i nie przewidują one,
by podstawą dialogu miały być propozycje przedstawione
przez separatystów.
— mówi Macron.
Dodaje,
że ma przed sobą tekst porozumień i jest w nich napisane, że propozycje
przedstawia rząd Ukrainy w konsultacji i za zgodą przedstawicieli
niektórych rejonów Donbasu w ramach trójstronnej grupy kontaktowej.
—
mówi Macron. Dodaje, że nie wie, jaki prawnik mógłby powiedzieć,
że w suwerennym państwie teksty ustaw są przedstawiane przez grupy
separatystów, a nie demokratycznie wybrane władze.
Prezydent
Francji mówi też, że rozmawiał z Zełenskim i poprosił go o uspokojenie
sytuacji w mediach społecznościowych i w ukraińskich siłach zbrojnych.
Wezwał jednak Putina, by on również uspokoił rosyjskie siły zbrojne.
— dodał.
Macron
mówi też, że rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem, który – jak
zapewnił francuski prezydent – jest gotów spotkać się z Putinem, wobec
czego Macron proponuje rozmowę między dwoma przywódcami w najbliższych
dniach w Genewie. Putin odpowiada, że jest to propozycja warta
rozważenia i należy ją omówić w gronie doradców obu prezydentów. Rozmowa
kończy się uwagą Putina, że jest na siłowni i chciałby już iść
pograć w hokeja.
Doradcy Macrona, w tym główny doradca ds.
dyplomatycznych Emmanuel Bonne, otwarcie mówią w filmie, że Putin
posługuje się kłamstwem.
Wizyta w Kijowie
Dokument
rozpoczyna się relacją z przyjazdu Macrona do Kijowa i spotkaniem
z Zełeńskim 8 lutego, podczas którego ujawnione są kulisy negocjacji
handlowych między Francją a Ukrainą w kwestii zawierania kontraktów
inwestycyjnych francuskich firm. Dokument dużo miejsca poświęcił również
wystąpieniu Macrona na temat przyszłości Europy i jej wizji, które
wygłosił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Lagache jest
również świadkiem rozmów Macrona ze swoimi doradcami, jego przygotowań
do wystąpień telewizyjnych i narad kryzysowych Rady Obrony w bunkrze pod
Pałacem Elizejskim tuż po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Scenom
z wystąpień zachodnioeuropejskich polityków towarzyszą materiały filmowe
z ataków m.in. na Kijów, Mariupol i drastyczne zdjęcia z Buczy.
W otoczeniu Macrona ogromne obawy wzbudziły ataki Rosji na ukraińskie
elektrownie atomowe oraz „groźba drugiego Czarnobyla”, jak również
ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego.
Cisza o Europie Środkowo-Wschodniej
W filmie
nie pojawia się praktycznie kwestia Polski, krajów bałtyckich, Rumunii
czy Mołdawii ani informacje, dotyczące fali uchodźców wojennych,
przekraczających granice tych krajów. Pominięte zostały również
wszystkie wystąpienia polskich i wschodnioeuropejskich przywódców
zarówno na spotkaniu w Wersalu, jak i podczas szczytu 27 krajów
UE na temat wojny na Ukrainie.
Film dużo miejsca poświęca
natomiast relacjom i rozmowom Macrona z Scholzem oraz Bonne’a ze swoim
niemieckim odpowiednikiem Jensem Ploetnerem. W rozmowach z Johnsonem
Macron podkreśla konieczność koordynacji działań UE z Wielką Brytanią
w kwestii Ukrainy, natomiast rozmowy z Scholzem są wymianą informacji
na temat nastroju Putina i jego zapowiedzi dalszych działań.
— ocenił dokument dziennik „Le Monde”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
62. Czechy: Przewodniczący
Czechy: Przewodniczący Michel: szczyt unijny w Pradze będzie o współpracy z krajami spoza UE
Fiala zapowiedzieli w czwartek na konferencji prasowej w Pradze, że
nieformalny szczyt UE odbędzie się w czeskiej stolicy 6-7 października.
Tematem ma być szersza współpraca z państwami niebędącymi członkami
Unii.
Czechy przejmują prezydencję w Radzie UE
Unii Europejskiej. Kraj ten przejmuje stery po Francji, która
przewodziła pracom Rady od 1 stycznia do końca czerwca.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
63. Czechy: Dostawy energii oraz
Czechy: Dostawy energii oraz pomoc Ukrainie to główne kwestie czeskiej prezydencji w UE
prezydencję w UE. Na wspólnym posiedzeniu Komisji Europejskiej i
czeskiego rządu zgodzono się, że w ciągu najbliższego półrocza
najważniejsze będzie zapewnienie dostaw energii do UE oraz kwestia
pomocy dla Ukrainy.
UE: Przewodnicząca KE: razem pomożemy odbudować Ukrainę
Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała w środę
przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu
wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat
priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 r.
Bezpieczeństwo energetyczne i odbudowa Ukrainy - wśród priorytetów czeskiej prezydencji w UE
Odbudowa Ukrainy, bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej,
wzmocnienie zdolności obronnych państw unijnych i budowa silniejszej
gospodarki europejskiej - to priorytety czeskiej prezydencji w Radzie
UE, o których podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
mówił w środę premier Czech Petr Fiala.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
64. Czechy: Premier: szczyt
Czechy: Premier: szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej rozpocznie nową współpracę w Europie
nowego formatu – Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) jest zdania,
że zapoczątkowana zostanie nowa współpraca między krajami europejskimi.
Fiala uważa, że politycy zdecydują m.in. o częstotliwości spotkań w
ramach EPC.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
65. Prezydencję w UE rozpoczyna
Prezydencję w UE rozpoczyna konserwatywny rząd Szwecji
kryzysów na świecie; na kształt prezydencji wpłyną także eurosceptyczni
Szwedzcy Demokraci - przewidują szwedzkie media
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
66. Polska prezydencja w UE
nie wniosla nic w umocnienie pozycji Polski w Europie.
67. Premier: sojusz z USA
Premier: sojusz z USA najważniejszym punktem naszej prezydencji w UE
Europejskiej, sojusz UE ze Stanami Zjednoczonymi uczynimy
najważniejszym punktem tej prezydencji - powiedział we wtorek przed
wylotem do USA premier Mateusz Morawiecki.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl