Rolnicza "Solidarność" świętuje 30. rocznicę powstania. Trzy dekady na polskiej wsi
Pod patronatem Naszego Dziennika
Rolnicza "Solidarność" świętuje 30. rocznicę powstania
Trzy dekady na polskiej wsi
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" ma już 30 lat. Związkowcy z całego kraju będą świętować swój jubileusz jutro w Warszawie.
Obchody 30-lecia rolniczej "Solidarności" trwają od kilku miesięcy, a okolicznościowe spotkania odbywały się do tej pory w różnych miastach kraju. Natomiast na jutro zaplanowano centralne obchody, które rozpoczną się o godz. 11.00 zbiórką przed gmachem warszawskiego sądu przy al. Solidarności. Stamtąd uczestnicy uroczystości przejdą do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie o 12.30 rozpocznie się Msza św. w intencji rolników, którą odprawi ks. bp Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Po zakończeniu Liturgii związkowcy złożą kwiaty przed pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Na godz. 14.00 zaplanowano konferencję w Hotelu Europejskim. Historię związku przypomni Tomasz Kozłowski z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, współautor książki "Solidarność Rolników 1980-1989" (napisanej wspólnie z Andrzejem Kaczorowskim i Janem Olaszkiem). Okoliczności powstania związku i początki działalności NSZZ RI "Solidarność" będą również wspominać uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat. W trakcie spotkania Jerzy Chróścikowski, przewodniczący związku, wręczy medale "Zasłużony dla NSZZ RI "Solidarność"" oraz medale jubileuszowe wydane na 30-lecie organizacji. Zapowiadane jest ponadto wystąpienie ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Jubileusz rolniczej "Solidarności" uświetni m.in. koncert Jana Pietrzaka.
Powstanie NSZZ RI "Solidarność" było możliwe po podpisaniu przez komunistyczny rząd z rolnikami porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w lutym 1981 roku. Związek został zarejestrowany w sądzie 12 maja 1981 roku, zaś jego pierwszym przewodniczącym był Jan Kułaj. NSZZ RI "Solidarność" powstał z połączenia trzech rolniczych związków zawodowych: NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność Wiejska", NSZZ "Solidarność Chłopska" i Chłopskich Związków Zawodowych.
W stanie wojennym rolnicza "Solidarność" została zdelegalizowana, a majątek organizacji zarekwirowały komunistyczne władze. Ponowna rejestracja NSZZ RI "S" miała miejsce w kwietniu 1989 roku.
KL
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110514&typ=po&id=po05.txt
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. KOMUNIKAT Komisja Rolnictwa i
KOMUNIKAT
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznała, że odpowiedź Ministra Spraw
Zagranicznych na jej wcześniejszy dezyderat, jest wymijającą i
całkowicie niezgodną z intencjami Komisji.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu
11.05.2011 rozpatrzyła odpowiedź Ministra Spraw Zagranicznych na
dezyderat uchwalony przez komisję w dniu 23.02.2011, w którym komisja
wzywa Rząd do wprowadzenia w przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej jako
jednego z priorytetów rządu w ramach polskiej prezydencji w Unii
Europejskiej przypadającej na drugie półrocze 2011r. Członkowie komisji w dyskusji ocenili odpowiedź jako wymijającą i całkowicie niezgodną z intencjami Komisji.
Uznano, że proponowany temat „Bezpieczna Europa", w którym może będzie
podnoszone bezpieczeństwo żywnościowe nie będzie realizacja celów
dezyderatu i nie da możliwości dyskusji o finansowaniu WPR, w tym
wyrównania dopłat bezpośrednich. Na wniosek posłów Prawa i
Sprawiedliwości Komisja odrzuciła odpowiedź na dezyderat i nadal
oczekuje na jasną deklarację rządu w sprawie wyrównania dopłat
bezpośrednich.
Kolejnym punktem porządku była odpowiedź na dezyderat komisji w dniu
24.02.2011 w sprawie trudnej sytuacji producentów na rynku trzody
chlewnej w Polsce, a szczególnie tych, którzy zostali oszukani przez
firmy skupujące. Minister Rolnictwa Marek Sawicki obiecał oszukanym
rolnikom zajęcie się sprawą a obecny na komisji wiceminister nie
potrafił udzielić jasnej odpowiedzi czy ministerstwo jakkolwiek pomogło
oszukanym rolnikom. Również odpowiedzi na dezyderat od Prokuratora
Generalnego była niepełna, gdyż dotyczyła tylko 97 spraw, a zgłoszonych
było ponad 200 przypadków .Z tych powodów Komisja na wniosek posłów
Prawa i Sprawiedliwości przedstawione odpowiedzi na dezyderat odrzuciła.
Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Uroczystości z okazji 35. rocznicy rejestracji NSZZ RI ,,Solidar
Uroczystości z okazji 35. rocznicy rejestracji NSZZ RI ,,Solidarność”
Mija 35 lat od pamiętnej rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. 12 maja 1981 Warszawa stała się areną świętowania mieszkańców polskiej wsi. Dziś z tej okazji odbędą się centralne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Świętowanie rozpocznie Msza św. sprawowana w Archikatedrze pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela. Tuż po niej odbędzie się przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończy rocznicowa konferencja.
Senator Jerzy Chróścikowski podkreśla, że podpisanie rejestracji nie przyszło łatwo. Senator wyraża także radość z obecności władz państwowych na uroczystościach.
– Po ciężkich bojach, trudach, protestach w 1981 roku udało się zarejestrować Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych ,,Solidarność”. Cieszę się, że na uroczystościach uczestniczyć będą najwyższe władze państwowe – Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, będą przedstawiciele rządu, jak również ,,Solidarność” pracownicza – mówi senator Jerzy Chróścikowski
Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Andrzej Duda.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. W Warszawie odbyły się
W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 35-leciem rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Uroczysta Msza św. sprawowana była w archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski.
Następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Ostatnim punktem wydarzenia była konferencja poświęcona historii rolnictwa.
Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” RI zwraca uwagę, że rola rolniczej Solidarności jest ważna szczególnie dziś.
– Dzisiaj, kiedy jest kryzys w rolnictwie, kiedy upadło większość rynków rolnych okazuje się, że każdy kraj Unii Europejskiej walczy o swoje rynki, o swoich rolników. Każdy rząd stara się czy finansowo, czy poprzez wymianę różnych przepisów tym rolnikom pomagać. Dzisiaj się okazuje, że te wnioski są i będą coraz bardziej potrzebne, żeby reprezentować grupę społeczną, jaką są rolnicy. Zarówno w kraju, jak i na arenie całej Unii Europejskiej rolnictwo obecnie nie jest jednorodne. Patrzymy na północ – są tam potężne korporacje, które mają po kilkanaście, kilkadziesiąt tys. ha. Posiadają zupełnie inne cele, w większości są zwolnione z podatku dochodowego – mówi Zbigniew Obrocki.
Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl