Pani Staniszkis o Polsce i Unii

avatar użytkownika elig

  W ostatnim numerze "Gazety Polskiej" /nr 12, 23.03.2011/ jest obszerny wywiad z profesor Jadwigą Staniszkis pod krzepiącym tytułem "PiS ma szanse wygrać".  Rozmowę przeprowadziła Elżbieta Królikowska-Avis.  Na wstępie Jadwiga Staniszkis stwierdza, że nie powinno się mówić o "Europie dwóch prędkosci", ale o "dwóch modelach integracji".  Z jej wypowiedzi wynika, iż uważa ona wyodrębnienie strefy euro z UE i osobny pakt dla euro, za straszne nieszczęście dla Polski.  Pisze dosłownie;  "Nasz potencjał rozwojowy się zmniejsza, podczas gdy Unia Europejska zrobi skok do przodu".

  No cóż, ja się tu z panią profesor zupełnie nie zgadzam.  Mnie się wydaje, że ten pakt dla euro to dość rozpaczliwa próba ratowania strefy euro przed kryzysem i o żadnym skoku nie będzie mowy.  Euro zawsze było projektem politycznym, a nie ekonomicznym, zostało wynegocjowane jako warunek zgody na zjednoczenie Niemiec, a kraje strefy euro od 2002 rozwijały się wyraźnie wolniej niż te poza nią.  Wiedzą to Czesi, którzy już oficjalnie oświadczyli, że do paktu dla euro nie przystąpią.  Tusk natomiast natychmiast zgłosil chęć uczestnictwa w tym porozumieniu, co jest, miom zdaniem, głupotą.  Cieszy mnie tylko, że unijni eksperci oświadczyli w lutym, iż nie widzą możliwości przystąpienia Polski do strefy euro przed 2019.  Prawdą jest natomiast to, że jak mówi Staniszkis: "w tej chwili następuje przewartościowanie Unii w bardzo wielu wymiarach".  Moim zdaniem może się ono zakończyć nawet calkowitym rozpadem.

  Jadwiga Staniszkis przeszła nastepnie do wewnętrznych spraw polskich.  Zauważyła, że PO jest głęboko podzielona w sprawie OFE , a jej giełdowe zaplecze gra na Schetynę.  Stwierdza, że Komorowski nie jest ośrodkiem władzy.  Mówi "może się do decyzji przyczyniać, ale nie będzie ich reżyserem".  Sądzę, że nie docenia ona tych, co kierują Komorowskim.  Pani profesor zwraca uwagę na niedostatki demokracji w Polsce, a w szczególności na dążenie do zniszczenia legalnej opozycji, czyli PiS.  Radzi tej partii by wyciagnęła rękę do młodszych działaczy, którzy odeszli do PJN.  To chyba nie jest dobra rada.  JKM napisał, że WSI kazało 15-tu swoim agentom zapisać się do PJN, a komentator Unukalhai uważa, że ta grupa rozłamowców miała przejąć władzę w PiS, gdyby obaj Kaczyńscy zginęli w Smoleńsku.  Jadwiga Staniszkis mówi też, że jeśli PiS przedstawi program demokratyzacji i strategię rozwojową, to ma szasę wygrać wybory.  Może tak i jest, ale według mnie PiS powinno przede wszystkim dobrze przypilnować urn wyborczych.  Bez tego nic mu nie pomoże.

8 komentarzy

avatar użytkownika elig

1. Polecam notkę

Namawiam do przeczytania mojej notki "Strefa zorganizowanej nieodpowiedzialności"
http://emerytka.nowyekran.pl/post/7677,strefa-zorganizowanej-nieodpowied... .

avatar użytkownika Maryla

2. @elig

Pani prof. Staniszkis coraz mniej trzyma sie ziemi. Aż przykro czytać, kiedyś miała jaśniejszy umysł i szerszą perspektywę.
Analizowanie jej wypowiedzi nie ma sensu, bo założenia ma błędne, więc i wnioski nie sa trafne.
Z ostatnich medialnych wypowiedzi na tematy gospodarcze (inne są zupełnie odjechane) pani profesor wynika nikła znajomość liczb i przepisów, za to bliska znajomośc liberalno-lewackich "ekspertów" wpływających na jej opinie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika elig

3. @Maryla

Zgadzam się z Panią, zreszta w mojej notce polemizuję przecież z profesor Staniszkis. Uważam, że trzeba to robić, gdyż grzeje się ona wciąż w blasku dawnej sławy i wielu przyjmuje jej wypowiedzi zupełnie bezkrytycznie.

avatar użytkownika triarius

4. +

W pełni się z tą oceną zgadzam. Ta baba bredzi od b. dawna.


Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

avatar użytkownika Tymczasowy

5. @Triarius

Czy Cie poje.... do konca. Czy Wladze Umyslowe Cie opuscily? Jadzie krytykujesz? Walnij lbem w gore lodowa! Zrob se jakas kuracje! Ratuj sie! Napisz cos ohydnego, co mi da legitymacje by Cie przebic wielokrotnie. A jezeli mielibysmy sie spotkac to ja mam juz przemyslany plan. Lista brzmi nastepujaco: szczena, splot sloneczny, nery i znowu szczena! Ja to przerabialem wiele razy i zawsze moge powtorzyc! Czy mam przedstawic ksiazeczke PZB?

avatar użytkownika triarius

6. nie powiem Ci, gdzie cię...

... walnę, żeby nie było zbyt łatwo. Ja mam nieco szerszy repertuar uderzeń.

A na koniec co powiesz na uduszenie? Czy może wolisz skomplikowane złamanie? ;-)


Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

avatar użytkownika elig

7. @Triarius i Tymczasowy

Panowie !!! Proszę nie urządzać bójek na moim blogu :)))

avatar użytkownika triarius

8. przecież my...

... się kochamy czule, prawda Tymczasowy?

Chodzi tylko o ostry sparring, cóż z tego, że zakończony skomplikowanym złamaniem?


Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów