Plan "B", czyli lodziarnie zamiast szpitali. Polska pod młotek.

avatar użytkownika Maryla

Pitera wpycha firmy w ręce CBA

Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją, nie zrezygnowała z nowej ustawy o lobbingu. Jej najnowszy projekt założeń do przepisów mających położyć kres nielegalnemu lobbingowi, rozsierdził organizacje przedsiębiorców - pisze... »

Minister uznaje lobbing za działalność przestępczą. "To absurd" - grzmią przedstawiciele biznesu. "To pomysły nie do przyjęcia. Minister Pitera nie rozumie istoty lobbingu. Jesteśmy przeciwni temu projektowi" - mówi gazecie Bogusław Piwowar, wiceprezes Business Centre Club. "To po raz kolejny dowodzi, że rządu nie interesuje dialog społeczny" - stwierdza Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Zaproponowany przez Piterę podział na lobbystów zawodowych i niezawodowych może wykluczyć z procesu tworzenia prawa takie podmioty, jak Amnesty International, Fundacja Batorego czy Instytut Spraw Publicznych - uważa ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Agnieszka Durlik-Khouri. Przedstawiciele biznesu uważają, że projekt pani minister jest kolejnym bublem i nie powinien zostać uchwalony przez parlament - odnotowuje "Puls Biznesu" na swoich łamach.

 

Sejm przystąpił do rozpatrywania projektów ustaw: o działalności leczniczej, o refundacji leków, o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także propozycji zmian w ustawach: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Propozycje dotyczą m.in. przekształceń szpitali, skrócenia czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, zmian systemu kształcenia lekarzy.

 


fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Ustawy zdrowotne; PO: trzeba mieć odwagę, PiS: to chaos  Audio

W sejmie zakończyła się kilkugodzinna debata nad pakietem ustaw zdrowotnych. Projekty zostały skierowane do pracy w komisji zdrowia. »

Do lekarza można będzie zapisywać się przez internet. Bez gwarancji, że wirtualne kolejki będą krótsze

Szpital jak fabryka gwoździ

Sejm debatował wczoraj nad dawno anonsowanym przez rząd pakietem ustaw zdrowotnych. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała, że ich wejście w życie poprawi jakość leczenia w naszym kraju. Opozycja inaczej ocenia proponowane przez rząd zmiany, podnosząc, że te projekty zmierzają do sprywatyzowania służby zdrowia. W efekcie chorzy, których nie będzie stać na leczenie w przedsiębiorstwach - szpitalach, nie będą mieli gdzie szukać pomocy.

> Więcej <

"S": przekształcenie zoz-ów doprowadzi do zapaści w ochronie zdrowia

Przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego doprowadzi do zapaści systemu i obniżenia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków - obawia się NSZZ Solidarność. Związek wystosował w tej sprawie list do... »

Zdaniem większości RPP ostatnie dane uzasadniały pozostawienie stóp bez zmian

Zdaniem większości RPP ostatnie dane uzasadniały pozostawienie stóp bez zmian

Na marcowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc., ale wniosek nie został przyjęty, gdyż większość członków RPP uznała, że ostatnie dane zwiększają niepewność dotyczącą... »

Rostowski: stabilność euro żywotnym interesem Polski

Rostowski: stabilność euro żywotnym interesem Polski

Stabilność strefy euro to żywotny narodowy interes Polski - powiedział w czwartek w Berlinie minister finansów Jacek Rostowski. Uważa on plan wzmocnienia strefy euro za "ogromny przełom". »

Lokaty jednodniowe – pierwszy przegrany w bitwie o depozyty

Lokaty jednodniowe – pierwszy przegrany w bitwie o depozyty

Jak dać zarobić klientowi więcej, oferując niższe oprocentowanie? To proste – należy wprowadzić do oferty konta i lokaty jednodniowe. Wygląda jednak na to, że zbyt dużo banków poszło tym tropem. Ministerstwo Finansów nie chce bowiem... »

 

BZWBK doradzi przy prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej

Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało konsorcjum reprezentowane przez Obszar Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK (ORK BZ WBK) na doradcę w procesie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Umowę podpisano 16 marca. Zespół doradczy zapewni... »

SPRZEDAĆ BANK I ZACHOWAĆ KONTROLĘ NAD BANKIEM

Nowi w PKO&nbsp;BP nie porządzą

Nowi w PKO BP nie porządzą

Na zaplanowanym za miesiąc walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku PKO BP będzie głosowany projekt zmian w statucie: nowi...czytaj dalej »

Bury: cena za akcje najważniejszym kryterium wyboru inwestora Enei

Najważniejszym kryterium wyboru inwestora dla Enei będzie cena za sprzedawane akcje, a drugim - inwestycja dotycząca budowy bloku węglowego w Kozienicach o mocy 1000 MV - powiedział w czwartek wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury. »

MSP chce sprzedać akcje TGE warszawskiej giełdzie

Resort skarbu potwierdza, że chce sprzedać należący do niego pakiet akcji Towarowej Giełdy Energii warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. »

ZAMIAST SOUTH STREAMU MOŻE POWSTAĆ TERMINAL LNG

Rosja zrezygnuje z gazociągu?

Rosja zrezygnuje z gazociągu?

- Rosja rozważa możliwość rezygnacji z jednego ze swoich największych projektów energetyczno-politycznych ostatnich lat -...czytaj dalej »

 

 

ONZ za strefą zakazu lotów nad Libią

17-03-2011

WOJNA DOMOWA W LIBII. RELACJA MINUTA PO MINUCIE

ONZ za strefą zakazu lotów nad Libią

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ustanawiającą strefę zakazu lotów nad Libią. Za rezolucją głosowało 10 państw. Pięć...czytaj dalej »

PROTESTÓW W JEMENIE CIĄG DALSZY

Kolejny dzień, kolejni ranni

Kolejny dzień, kolejni ranni

Protestujący przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi Jemeńczycy nie schodzą z ulic i to mimo tego, że kolejny dzień w...czytaj dalej »

 

Russia may lose $6 bln on Algeria, Syria arms contracts - expert

Topic: Unrest in Arab countries

Recent unrest in Algeria

Recent unrest in Algeria

 

http://en.rian.ru/mlitary_news/20110317/163061081.html
Tłumaczenie-fragment
------------------------------

Rosja ryzykuje utratę kontraktów z Algierią i Syria wartości 6 miliardów USD, jeśli sytuacja w tych krajach ulegnie destabilizacji.
Sprzedaz broni do tych krajów stanowi 1/8 portfelu światowych zamówień Rosji, wynoszący 48 miliardów USD.
Rosja, jest drugim po USA światowym eksporterem broni, i ma obecnie trudności z realizacją kontraktów z powodu fali niepokojów w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Dodatkowo, kryzys polityczny w Syrii może przeszkodzić Rosji w korzystaniu z
jedynej zagranicznej bazy morskiej zlokalizowanej w porcie Tartus.
MOSCOW, March 17 (RIA Novosti)

 

Warship deal with Russia losing support in France - paper

Topic: Russia's purchase of French Mistral-class warship

Mistral-class helicopter

Mistral-class helicopter

Mistral biznes traci poparcie we Francji
http://en.rian.ru/world/20110316/163042007.html
Umowa o sprzedaży nowoczesnych okrętów Rosjitraci poparcie Francji, ponieważMoskwa chce otrzymać "wrażliwe" militarne technologie, co budzi niepokój sąsiadów - informuje środowy Le Figaro.
Rosja i Francja podpisały w styczniu miedzyrządowe porozumienie o sprzedaży/zakupie 4 okrętów typu Mistral.
Paryż wyraził zgodę na transfer do Rosji wysoko zaawansowanej technologii systemów komunikacji zainstalowanych na lotniskowcu Charles de Gaulle - flagowym okręcie marynarki francuskiej.
Wg Le Figaro, Rosja naciska na ważne zmiany porozumienia międzyrządowego, chcąc zamiany francuskiego "asystowania" w transferze technologii do Rosji na jego "gwarancje".
Kilka sąsiadów Rosji wyraziło obawy w odniesieniu do tej transakcji, a szczególnie Gruzja,Litwa i Japonia.
Obecnie negocjacje dotyczą tylko dwu statków, powiedział po wizycie we Francji mnister obrony Rosji Serdyukow, pod warunkiem zobligowania sie Francji do serwisowania okrętów.
Wg niektórych doniesień, rozmowy na początku marca znalazły się w impasie, po tym, jak Francja podniosła cenę z 980 mln euro na co najmniej 1,15 miliarda za dwa okręty. Rosja chce też, aby cena licencji konstrukcyjnej i dokumentacji technicznej była wkalkulowana w cenę kontraktową okrętów, podczas kiedy Francja nalega, na ich odzielną sprzedaż za dodatkowe 90 milionóe euro.
PARIS, March 16 (RIA Novosti)

 

Rozpoczął się proces, jaki Agora wytoczyła Markowi Rymkiewiczowi

Michnik nie chce zeznawać

- Zwyciężymy, zwyciężymy! - krzyczeli zwolennicy poety Marka Rymkiewicza, którzy licznie zgromadzili się w Sądzie Okręgowym w Warszawie, aby zamanifestować poparcie dla niego. Wczoraj rozpoczął się proces pisarza, który został oskarżony przez wydającą "Gazetę Wyborczą" spółkę Agora o naruszenie dóbr osobistych tego koncernu za stwierdzenie, że redaktorzy "GW" są "duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski".

> Więcej <

"Wolność internetu jest święta". Senat poprawia medialną

17-03-2011

BLOGERZY NIE BĘDĄ REJESTROWANI

"Wolność internetu jest święta". Senat poprawia medialną

Senat poprawia ustawę medialną. Senatorowie zgłosili ok. 40 poprawek, które m.in. usuwają z noweli zapisy dotyczące usług...czytaj dalej »

Senat za wykreśleniem z ustawy medialnej zapisów dot. internetu

Senat wprowadził w czwartek zgłoszone przez senatorów PO poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące internetowych usług na żądanie. Regulacje dotyczące internetu mają być wprowadzone kolejną nowelą. »

8 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. kwestię przekształceń szpitali


19 minut temu


KLe

/

PAP


Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki,
będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe - zakłada ustawa o
działalności leczniczej dot. funkcjonowania szpitali, którą w piątek
uchwalił Sejm. To jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu
zdrowotnego.

Za przyjęciem ustawy głosowało: 251 posłów; przeciwko: 173 posłów, od głosu wstrzymało się czterech.

Sejm nie poparł wniosku PiS, który domagał się odrzucenia ustawy.

Poparcie posłów uzyskała także poprawka, która umożliwia pracę
pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli
kontraktów. Pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym
Pielęgniarek i Położnych protestowały w Sejmie przeciwko takiemu
rozwiązaniu. W ramach protestu od czwartku okupują sejmową galerię.

Ustawa o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie
zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z
nowymi przepisami, samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą
musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od
upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone
do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala
w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły
być tworzone tylko jako spółki.

W ustawie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników
medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla
pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej,
fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii,
cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów. Czas pracy m.in.
radiologów i fizykoterapeutów zostanie wydłużony dopiero po trzyletnim
okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r.


http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sejm-uchwalil-ustawe-regulujaca-min-kwest...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Polacy przeciw pełnej

Polacy przeciw pełnej prywatyzacji strategicznych spółek

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Posłowie przegłosowali, będzie rewolucja w szpitalach

http://www.rp.pl/artykul/22,629002.html

Samorząd zapłaci za długi placówki albo będzie musiał ją przekształcić w spółkę. Publiczne szpitale będą mogły pobierać opłaty za usługi wykonywane poza kontraktem

Niespodziewanie Sejm uchwalił najważniejszą z pakietu ustaw zdrowotnych.

Posłowie w piątek przed południem przyjęli ustawę o lecznictwie, która zastępuje obowiązującą od kilkunastu lat ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. Nowe przepisy likwidują m.in. podział na publiczne i niepubliczne szpitale. Placówki, które mają kontrakt z NFZ, mają pracować na takich samych zasadach. Teraz i publiczny szpital będzie mógł odpłatnie wykonywać usługi, których nie obejmuje kontrakt z funduszem.

Najbardziej kontrowersyjne zapisy dotyczą przekształcania szpitali. Zgodnie z nimi jeśli szpital będzie miał ujemny wynik finansowy, to samorząd ma obowiązek dług spłacić w ciągu trzech miesięcy. Jeśli tego nie zrobi, musi przekształcić placówkę w spółkę. Dostanie na to pieniądze z Ministerstwa Zdrowia.

– Kierunek jest dobry, popieram przekształcanie szpitali w spółki. W tej ustawie jest jednak zapisane ryzyko, że w spółki zostaną przekształcone placówki nieefektywne, niezrestrukturyzowane – ocenia dr Adam Kozierkiewicz, ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia.

– Te przepisy mają swoje dobre strony. Są tak restrykcyjne, że samorządy po prostu będą musiały lepiej nadzorować należące do nich szpitale – mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. – Równocześnie problemem jest to, że marchewka oferowana w zamian za przekształcenie jest bardzo mała. Samorządy będą mogły skorzystać z pieniędzy rządowych na przekształcenia, ale są to pieniądze głównie na zobowiązania wobec państwa. To nie jest oferta zbyt atrakcyjna – dodaje.

W sumie zobowiązania szpitali w całym kraju przekraczają 10 miliardów złotych.

– Największy problem z nowymi przepisami będą miały szpitale kliniczne, które mają w tej chwili największe zobowiązania i które najtrudniej przekształcić w spółki – dodaje Wójcik.

Ta ustawa jest skrajnie szkodliwa i prowadzi do prywatyzacji szpitali – ocenił z kolei Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Na piątkową dyskusję o szpitalach partie nie były przygotowane. Głosowanie przyspieszono, bo w czwartek w nocy, na żądanie związków zawodowych pielęgniarek, zwołano Komisję Zdrowia.

Pielęgniarskie związki domagały się wycofania poprawki regulującej pracę sióstr w szpitalach. Chcą, by pielęgniarki nie mogły tak jak dziś pracować na kontraktach. Związki uważają, że pielęgniarki w szpitalach powinny być zatrudniane tylko na umowy o pracę.

Przeciw takim zmianom w ustawie opowiedziała się w piątek minister pracy Jolanta Fedak.

Komisja Zdrowia nie uznała racji związków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Chętni na Lotos: Gazprom, TNK-BP, MOL, PGNiG i fundusze PE

ISB - 18-03-2011 09:09
Rosyjskie firmy Gazprom Neft i TNK-BP
Holdings, a także węgierski MOL oraz Polskie Górnictwo Naftowe i
Gazownictwo (PGNiG), jak również fundusze private equity są
zainteresowane zakupem 53,19% akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa,
podała agencja Dow Jones Newswires, powołując się na nieoficjalne
źródła.

"Rosyjskie OAO Gazprom Neft i TNK-BP Holdings,
węgierski MOL Nyrt., polskie PGNiG, jak również kilka funduszy private
equity znajdują się wśród chętnych na drugą w Polsce spółkę rafineryjną,
Grupę Lotos, jak powiedziały Dow Jones Newswires w czwartek dwie osoby
znające sprawę" - napisała agencja.

Fundusze PE mogą złożyć
ofertę w konsorcjach, w których znajda się inne fundusze lub
strategiczny inwestor, dodał DJ. Według źródeł agencji, także państwowe
fundusze z Bliskiego Wschodu mogą być zainteresowane tą transakcją.


W ub. tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ponownie
przesunęło termin negocjacji w sprawie sprzedaży 69.076.392 akcji,
stanowiących 53,19% kapitału Grupy Lotos (czyli wszystkich akcji
znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa) - tym razem do 27 kwietnia
z 18 marca 2011 roku. MSP zaprosiło inwestorów do negocjacji 30
października ub.r.

Źródła agencji potwierdzają, że przełożenie
terminu nastąpiło na wniosek potencjalnych inwestorów. "Starają się
poskładać pakiety finansowe i potrzebują więcej czasu ze względu na
ostre warunki transakcji" - jak powiedział jeden z informatorów.

MOL
i Gazprom nie odpowiedziały na prośbę DJ o komentarz. Natomiast
dyrektor zarządzający TNK-BP Maksim Barski powiedział 1 marca - jak
przypomina agencja - że jego firma jest zainteresowana Lotosem.

Z
ostatniego komunikatu MSP wynika, że inwestorzy, którzy złożyli
odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji zostaną poinformowani w
formie pisemnej o decyzji MSP w sprawie rozpatrzenia złożonej
odpowiedzi do 13 maja 2011roku, zamiast do 4 kwietnia.

Pod koniec
ub.r. premier Donald Tusk informował, że spodziewa się iż do transakcji
sprzedaży akcji Lotosu nie dojdzie przed 2012 rokiem. Wcześniej
przedstawiciele MSP zapowiadali, że resort liczy na sfinalizowanie
transakcji w 2011 roku.
http://nafta.wnp.pl/chetni-na-lotos-gazprom-tnk-bp-mol-pgnig-i-fundusze-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Kulczyk wraca do gry przy prywatyzacji Enei?

http://www.polskatimes.pl/warszawa/pieniadze/382594,kulczyk-wraca-do-gry...

To już kolejna odsłona procesu prywatyzacji jednej z największych polskich grup energetycznych trwającego od stycznia 2010 r. Po ponad trzech miesiącach ciszy wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury przypomniał warunki, które musi spełnić inwestor chcący kupić poznańską Eneę. Wszystko wskazuje więc na to, że EDF spółka energetyczna należąca do państwa francuskiego, nie doszła do porozumienia z MSP mimo trwającej ponad trzy miesiące wyłączności negocjacyjnej. Sporne kwestie to między innymi zobowiązania inwestycyjne dotyczące elektrowni w Kozienicach oraz miejsce i rola Enei w strukturze organizacyjnej grupy EDF. Budowa w Polsce nowego bloku energetycznego
oraz pozostawienie centrali Enei w Polsce mogą nie mieścić w strategii grupy EDF, dla której największą wartością jest dostęp do rynku.

Jan Kulczyk chce Enei bez Libijczyków

Wypowiedzi przedstawicieli MSP świadczą o tym, że już niedługo EDF może stracić wyłączność negocjacyjną, a do oficjalnych rozmów wróci grupa Kulczyk Holding. Spółka Jana Kulczyka miała wyłączność na negocjacje pod koniec października 2010 roku. W jej przypadku było to kilka dni. Wtedy umowa nie została sfinalizowana, bo MSP wbrew wcześniejszym zapowiedziom straciło presję na zamknięcie procesu prywatyzacyjnego w 2010 roku. Teraz może się jednak okazać, że wizja budowy polskiej prywatnej grupy energetycznej o zasięgu regionalnym wokół Enei staje się coraz bliższa przedstawicielom MSP. Nie bez znaczenia jest też fakt, że za wyborem polskiego inwestora opowiadają się związki zawodowe Enei, które przejęciu firmy przez Francuzów obawiają się zwolnień i wstrzymania dalszego rozwoju oraz publiczna krytyka idei prywatyzacji przy udziale spółek kontrolowanych przez rządy innego państwa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Pani Kopacz od trzech lat mówi o usprawnieniu służby zdrowia i bliższej drodze pacjenta do lekarza.
Ja za te usprawnienia płace dwa razy więcej.
Raz podatek na Kasę chorych
Dwa,Honorarium konsyliarzowi do którego idę bez kolejki.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz