historia z antypodów tusqlandii
nissan, pon., 21/02/2011 - 23:42
25 października 2008
Liberalna PartiaAustralii zakończyła 12 letni okres rządów w III kw 2007 roku.
Patrząc z perspektywy czasu program gospodarczy Johna Howarda i Petera Costello był swoistym majstersztykiem ekonomii. Liberals odziedziczyli po Partii Pracy monstrualne bezrobocie, deficyt budżetowy i zadłużenie kraju. Zostawili 4% bezrobocia, nadwyżkę budżetową ok $20 mld i spłacone długi rządu. Stosunkowo niskie bezrobocie nie oznacza jednak miodowego miesiąca dla wszystkich, a na pewno nie dla osob pragnących znależć zatrudnienie w budżetówce. Australijski Public Service to tylko 144 tyś sprawiedliwych, wlaczając w to obronę kraju i policję.
Za to machina finansów potrzebuje setek tysięcy małych trybików w postaci księgowych, urzędnikówbankowych i akwizytorów oferujących usługi bankowe.
Program Liberals opierał się na znanej powszechnie zasadzie, że obniżka podatków i liberalizacja działalności gospodarczej prowadzi do rozkwitu gospodarki i wzrostu dochodów państwa i obywateli. Przy czym Costello kładł nacisk na swobodę działania mikrobisnesu. Chciałbym tutaj nadmienić że opinie, ktore wyrażam nie są opiniami ekonomisty, tylko opiniami przedstawiciela mikrobisnesu, czyli niejako czlowieka postrzegającego daną sytuację ekonomiczną jako korzystną i w miare bezpieczną dla inwestycji. Ale gdy zalożymy że takich mikro-przedsiembiorstw jest miliony i każde podejmuje decyzje o inwestowaniu setek tysięcy dolarow to na końcu otrzymujemy gigantyczną sumę kapitału przesuwajacego się w określonym kierunku. Przy czym inwestorzy reaguja w sposob stadny na informacje dotyczące ekonomii.
Obecnie 70% dochodów Australii z tytulu podatkow pochodzi z usług, 4% z nękanego suszą rolnictwa, 20%procent z przemyslu, 6% z górnictwa.
10.7 mlnzatrudnionych odprowadza $189 mld podatku do budżetu panstwa (nie wliczając GST).Dodatkowym atutem jest rozwój gieldy i rynku kapitałowego dochodzący do $1500mld.
Ciekawostką jest ze australijskie statystyki wykazują ok 2 mln oficjalnych bisnesów i dodatkowo ok 4 mln aktywnych numerów bisnesowych.Konia z rzędem temu, kto odpowie jak klasyfikować 4 mln tych „innych”??? Czy 300 tyś prywatnych funduszy emerytalnych to bisness czy nie? Czy dziesiatki tysięcy graczy giełdowych jest prywatnym przedsięwzięciem czy małym bisnesem, czy farma przynoszaca mniej niż $22Kdochodu na rok to przedsięwziecie gospodarcze, wszak może mieć kilkaset hektarów nowo posadzonego lasu i nie przynosić zyskow???
Australijski fiscus (23 tyś urzedników) zamiast klasyfikować rodzaj bisnesu wolał krzyknąć :Laissez-Faire, przyjmując prostą zasadę że podatek płacimy od czystego dochodu,niezależnie od sposobu zarobku, w większości przypadkach na końcu roku. W mysl tej zasady osoba zatrudniona 6 miesięcy na stale (dochód), kupiła piekarnię (koszt), sprzedała mieszkanie (jeżeli inwestycjato dochód), kupiła akcje kopalni złota(koszt) itd itd .... oblicza sumę zysków i strat, i fiskusa tak naprawde intesesuje tenostateczny bilans, od którego liczypodatek. Jezeli ktoś założył bisnes domowy, który nie poszedł, odkłada go na połkęi na końcu roku deklaruje zerowy dochód. Tak zaprojektowany system podatkowy powodujeogromną mobilność ekonomiczną spoleczeństwa przy równomiernie rozłożonychdochodach.
Z powoduznacznych dochodów pochodzących z podatków, Peter Costello zaproponowal przed odejściem, dalsze cięcia podatkowe co będzie dobrym sprawdzianem na ileaustralijskie podatki sa bliske optimalnej wartości krzywej Laffera.
Obserwujac australijskiego fiskusa odnosi się wrażenie że patrzy on nieco przez palce na działalnośćsektora budowlanego „biorącego do kieszeni”, co z punktu widzenia podatków jestzbawienne. Jeżeli załozyć że sector ten buduje ok 140 tyś prywatnych domów (ok47% inwestycji) to generuje on ogromne dochody banków i funduszy inwestycyjnych.Ponadto taka nieformalna polityka finasowa ma chyba rację bytu zakładając że prawiewszyscy wyborcy mieszkają w prywatnych domach i wszelkie budowy i remonty odbywaja sie na zasadzie prywatnych kontraktów.
Nie mówiac o tym że Ozzi Builders to grupa społeczna 30-krotnie bardziej liczebna niż pracownicy fiskusa (i znana z wyjątkowo nerwowego charakteru i cieżkiej ręki), co prowadzi do prostego wniosku że lepiej jest sprawdzić właściciela narożnej cukierni pod względem podatków, higieny i bezpieczeństwa pracy. Prosze traktować z humorem ostatnią kwestię jako moje osobiste zdanie. Prawdziwy australijski urzędnikprzysiegnie na koronę brytyjską że to nie prawda, tak samo jak nieprawdą jest,ze codziennie o 10 rano sprawdza siedząc w biurze, jak też otwarła się gielda, na której zainwestowal prywatne pieniądze. No, cóżpanowie urzędnicy, kto jest bez winy niech rzuci kamieniem.
- nissan - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz