chyba czas na napisanie do pani RPO. NOP na celowniku rzecznika.
Dzielna pani Rzecznik stanęła do obrony Biedronia, który w sposób nielegalny zakłócał legalny marsz 11 listopada 2010.
Osoby, którymi sie otoczyła, sa z jednej opcji wywodzącej się ze środowiska dawnej UW.
Czas przypomnieć , ze jest RPO wszystkich obywateli, a nie jednej, niszowej w Polsce , opcji?
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowcz zbada uniewinnienie przez wrocławski sąd członków Narodowego Odrodzenia Polski od zarzutu nawoływania do nienawiści na tle rasowym.
Z kolei Trybunał Konstytucyjny ma orzec o konstytucyjności symboli NOP.
W połowie grudnia 2010 r. wrocławski sąd okręgowy prawomocnie uniewinnił członków NOP, którzy zorganizowali w marcu 2007 r. w tym mieście manifestację, gdzie wznoszono m.in. okrzyki: "Europa dla białych, Afryka dla HIV", "Biała siła", "Każdy inny, wszyscy biali". Sąd uzasadnił, że w hasłach o czystości krwi chodziło tylko o "zachowanie w mozaice ras cech własnego narodu, jego niepowtarzalnego piękna" - podała "Gazeta Wyborcza".
W oświadczeniu zamieszczonym na stronie RPO podano, że Irena Lipowicz jest "poruszona sprawą prawomocnego wyroku". - Sprawy dotyczące ksenofobii i nawoływania do nienawiści na tle rasowym budzą szczególne zainteresowanie RPO, godzą one bowiem w podstawowe prawa człowieka, są zagrożeniem dla wolności i demokracji, naruszają obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej normy prawne - brzmi oświadczenie Lipowicz. Chce ona "dogłębnie zbadać wrocławski przypadek" i m.in. zwróci się do Sądu Okręgowego o niezbędne informacje na temat stanu sprawy oraz nadesłanie akt postępowania w celu ich gruntownej analizy.
Po grudniowym wyroku Małgorzata Klaus, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, mówiła, że prokuratura jest zaskoczona i zamierza wystąpić o pisemne uzasadnienie wyroku oraz zastanowi się nad kasacją do Sądu Najwyższego.
W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie wniosek warszawskiego sądu rejestrowego z marca 2010 r. o zbadanie zgodności z konstytucją "celów i działania" NOP, znanego z wystąpień o charakterze rasistowskim. Jak można przeczytać na stronie internetowej NOP, sąd kwestionuje trzy z czterech nowych symboli NOP zgłoszonych do ewidencji: orła z pękami liktorskimi i toporkiem (sąd podkreśla, że rózgi - po łacinie: fasces - to symbol faszyzmu, skąd wziął on swą nazwę), krzyża celtyckiego (według sądu - symbolu neofaszystowskiego) oraz znaku "zakaz pedałowania" (co według sądu "wskazuje na głoszenie przez partię nietolerancji społecznej").
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Rzecznik Praw Obywatelskich
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz chce wszystkie ważne decyzje konsultować z Radą Społeczną. Są w niej osoby działające na rzecz praw człowieka: m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Władysław Zachariasiewicz, Jacek Taylor
- Chciałam zebrać wokół siebie osoby, które podziwiam za dokonania życiowe w zakresie praw człowieka i walki o demokrację. Ważne jest bowiem, aby konkretne wystąpienia Rzecznika, również wystąpienia generalne czy planowane skargi konstytucyjne, dyskutowane były wcześniej w kompetentnym i doświadczonym gronie - powiedziała Lipowicz. W jej ocenie "są to ludzie społecznego zaufania".
W skład Rady weszło kilkanaście osób, są to m.in.: była wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, senior amerykańskiej Polonii Władysław Zachariasiewicz; Anna Jakubowska z batalionu "Zośka", twórca największego Banku Szpiku Kostnego Urszula Jaworska.
Jest też współzałożycielka Fundacji Helsińskiej Halina Bortnowska, przewodniczący Komitetu budowy Muzeum Żydów Polskich Marian Turski oraz dyrektor Caritasu ks. Marian Subocz, działacz opozycji w PRL i wydawca Andrzej Rosner, szefowa Fundacji "Dzieci niczyje" Monika Sajkowska, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Jan Jabłkowski oraz sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, współzałożycielka Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Teresa Romer.
- Najmłodszym członkiem Rady jest pani Adrianna Porowska, która opiekuje się grupą osób bezdomnych z Dworca Centralnego i prowadzi dom dla bezdomnych mężczyzn. Robi to znakomicie, wyprowadza ludzi z bezdomności. Jest młodą, energiczną osobą, ale już tyle osiągnęła w swoim życiu, że zasługuje na to, żebym to ja radziła się jej w sprawach bezdomnych - powiedziała Lipowicz.
RPO skierowała także zaproszenie do pani Anny Dymnej, założycielki Fundacji "Mimo Wszystko".
Rada ma spotykać się co trzy miesiące, ale niektórzy jej członkowie będą również spotykali się w konkretnych sprawach z przedstawicielami różnych środowisk.
PAP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl