Rada Regencyjna Królestwa Polskiego . Organ kolegialny, triumvires
w składzie:
1.Prezydent Warszawy, Książe Zdzisław Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża
2. Kardynał Aleksander Kakowski, herbu Kościesza, ostatni Prymas Królestwa Polskiego
3. Józef August hrabia Ostrowski, herbu Rawicz
Gabinetem Cywilnym Kierował sekretarz Rady ks. prałat Zygmunt Chełmicki, z Chełmicy, herbu Nałęcz
Ogłosiła w dniu 7 listopada niepodległość Polski.. W dniu 12 października, Rada Regencyjna, pozbawiła warszawskiego generał- gubernatora Hansa Hartwiga von Beselera naczelnego dowództwa nad Polska Siłą Zbrojną
W dniu 11 listopada, powierzyła Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo.
Triumvires,26 listopada 1917 powołał pierwszy polski rząd pod kierownictwem premiera Jana Kucharzewskiego. Rząd przejął administrację od Komisji Przejściowej Tymczasowej Rady Stanu, powstałej w Królestwie Polskim 28 sierpnia 1917 po złożeniu mandatów przez członków Tymczasowej Rady Stanu.
Rada Regencyjna Królestwa Polskiego powołała 25 października rząd Józefa Świeżyńskiego. Powołano Generała. Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, herbu Trąby , na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
W dniu 14 listopada Rada Regencyjna Królestwa Polskiego rozwiązała się w oparciu o własne prerogatywy, dekrety
Na podstawie ostatniego dekretu Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego,władzę naczelną w Królestwie Polskim objął Józef Piłsudski. Tym samym Józef Piłsudski stał się "regentem" Królestwa Polskiego.
Józef Piłsudski, był przeciwnikiem powrotu monarchii w Polsce, więc nigdy nie użył wobec siebie tytułu regenta. Taką dziwną, niechcianą funkcję pełnił od 14 listopada do dnia 22 listopada tego samego roku.
Takie były polskie drogi do wolności. Tu musimy chylić czoła przed Józefem Piłsudskim twórcą niepodległego Państwa Polskiego, że potrafił dotrzymywać słowa wobec Narodu.
W dniu 22 listopada przyjął prerogatywy Naczelnika Państwa Polskiego, zmieniając Królestwo Kongresowe w wolną niepodległą Rzeczypospolitą Polską. Mimo zapisów w Konstytucji 3 Maja o monarchii, sukcesji tronu przez dynastię Wettynów, Naczelnik, wskrzesił Polskę jako republikę.
Rzeczyposplitą Polską, państwo demokratyczne
Wieczna Cześć i Chwała Panu Marszałkowi
12 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
Wieczna Cześć i Chwała wszystkim Polakom, którzy oddali zycie za Niepodległą Polskę .
Bez Lecha Kaczyńskiego, który przywrócił właściwy wymiar świetom Polski, smutne w tym roku, Bronisław z Ruskiej Budy gadał Kwasniewskim i Michnikiem.
Ale pamiętamy słowa:
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
Józef Piłsudski
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Szanowny Panie Michale
Dziękuję za kartkę z historii i trzymajmy się słów Marszałka zacytowanych przez Panią Marylę
"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Pozdrawiam
3. „Nad naszymi głowami znów dogadują się Rosja i Niemcy”
Ryszard Terlecki odpowiada na pytania o patriotyzm w zglobalizowanym świecie, europejską tożsamość, rocznicę 11 listopada oraz politykę historyczną.
http://histmag.salon24.pl/248673,nad-naszymi-glowami-znow-dogaduja-sie-r...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Mimo pięćdziesięciu lat komunizmu, Magdalenki, okrągłego stołu, stale, my Polacy czcimy Pamięć Pana Marszałka, Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i idee wolności i niepodległości Polski.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Pani Maryla jest encyklopedia wiedzy o drogach do niepodległości.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Pozdrawiam Pana profesora Ryszarda Terleckiego z którym jestem zaprzyjaźniony na 'fejsie'
Teraz na wszystkich programach walczą jacyś opłacani przez Czersk. Pobili takiego idiotę byłego posła z Unii Pracy, brata Geslerewej, zapomniałem jak się wabi.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Panie Michale
Odpowiadam z opoznieniem, bardzo dzieqje za przypominanie o waznych wydarzeniach w naszej historii, z przyjemnoscia czytam :), pozdrawiam. T.
"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.
LUBLIN moje miasto.
8. @Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
Panie Michale.
W kwestii formalnej ... tan zapis o regencji - czy został anulowany poprzez powołanie do życia RZECZYPOSPOLITEJ czy jest on nadal martwym ale obowiązującym zapisem?
Kłaniam się.
Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG
9. Pani Tamka,
Szanowna Pani,
Bardzo mi miło, ze Lublin spychany przez obecnych właścicieli Polski na margines pamięta o swej świetności i wraca do niej każdego dnia.
Cieszymy się wszyscy z KUL i UMCS.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
10. Pan Goethe,
Szanowny Panie,
Musze to sprawdzić jak było z regencją. Czy upadła samoistnie po śmierci Konstytucji 3 Maja.
Mała Konstytucja 20 II 1919
W dniu 20 lutego 1919 r. doszła do skutku uchwała sejmowa, która przeszła do historii jako Mała Konstytucja. Do czasu uchwalenia ustawy zasadniczej Sejm Ustawodawczy powierzył Józefowi Piłsudskiemu dalsze sprawowanie urzędu Naczelnika Państwa. Według Małej Konstytucji, "władzą suwerenną i ustawodawczą w Państwie Polskim jest Sejm Ustawodawczy" . Oznaczało to odejście od zasady podziału władz. Naczelnik Państwa jest "przedstawicielem Państwa i najwyższym wykonawcą uchwał Sejmu w sprawach cywilnych i wojskowych". Do uprawnień Naczelnika Państwa należało powoływanie rządu "na podstawie porozumienia z Sejmem". Mała Konstytucja z 1919 r. wprowadzała zasadę odpowiedzialności Naczelnika Państwa i rządu przed sejmem. Akty państwowe Naczelnika Państwa wymagały kontrasygnaty właściwego ministra. Akt z 20 lutego 1919 r. wprowadzał ustrój parlamentarny z jednoczesnym pozbawieniem Naczelnika Państwa m.in. inicjatywy ustawodawczej i prawa do rozwiązywania parlamentu.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 17 III 1921
"Konstytucja marcowa
Zostaje uchwalona 17 marca 1921 roku. Jej główne postanowienia:
• państwo polskie jest Rzeczpospolitą;
• wprowadzony zostaje system parlamentarno - gabinetowy, zwierzchnictwo narodu i trójpodział władzy;
• władzą ustawodawczą stanowią sejm i senat wybierane na lat 5;
• władza wykonawcza spoczywa w rękach rządu i prezydenta;
• prezydent jest wybierany na 7 lat przez Zgromadzenie Narodowe (połączone izby sejmu i senatu) i ma niewielkie uprawnienia;
• zostaje wprowadzone pięcioprzymiotnikowe prawo wyborcze (równe, tajne, bezpośrednie, powszechne i proporcjonalne);
• zagwarantowana zostaje nienaruszalność własności prywatnej; [...]
Podstawowe zasady konstytucji Polski Niepodległej oparto na różnych przesłankach, w tym dawnej tradycji ustrojowej. W wypadku Polski szczególne znaczenie miało przyjęcie zasady ciągłości państwa. Uznano, iż odrodzona Polska jest państwem narodu żyjącego w czasach I Rzeczpospolitej. Znalazło to wyraz w preambule do Konstytucji' marcowej, autorstwa ks. 'Kazimierza Lutosławskiego. Odrzucono koncepcję traktowania Polski jako państwa nowego.
Z treści art.1 ustawy zasadniczej: "Państwo Polskie jest Rzecząpospolitą", wynika republikański charakter państwa określonego: tradycyjną nazwą Rzeczpospolita. Od schyłku 1918 r. republikańska forma państwa stała się trwałym składnikiem polskiego ustroju politycznego
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
11. @ Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
Szanowny Panie
Dziękuję bardzo, za wyjaśnienie i opis... Poruszając ten wątek chciałem zaznaczyć że w naszej historii jest wiele takich niuansów prawnych...jak już zaznaczył Pan
.."W wypadku Polski szczególne znaczenie miało przyjęcie zasady ciągłości państwa. Uznano, iż odrodzona Polska jest państwem narodu żyjącego w czasach I Rzeczpospolitej. Znalazło to wyraz w preambule do Konstytucji' marcowej, autorstwa ks. 'Kazimierza Lutosławskiego. Odrzucono koncepcję traktowania Polski jako państwa nowego."
Wiec ciągłość która wymaga wpierw anulowania poprzedniego dekretu, ustawy czy rozporządzenia. Lub zawarcia w tekście nowej dajmy na to ustawy Ustępu znoszącego działanie poprzedniej... czego nie robi się także obecnie. Tym samym powstają luki prawne, z wielką dowolnością intrpretacji przepisów prawa. Ja takowych zapisów nie znalazłem, stąd moje zapytanie...
Ukłony najniższe.
Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG
12. Pan Goethe,
Szanowny Panie,
Na ten temat powinni opowiedzieć się konstytucjonaliści. W Polsce są ugrupowania monarchistyczne, które nadal uważają zapis Konstytucji III Maja, że tron jest zarezerwowany dla Niemców Wettynów ???
"Głos Monarchisty" (nr 11, październik 1937). Z tych samych powodów w maju 1925 Zjazd Rady Naczelnej Organizacji Monarchistycznej zabronił swoim członkom jakichkolwiek dyskusji na temat osoby przyszłego króla polskiego. W 1926 zjazd tej samej organizacji uznał tego rodzaju dyskusje za "przedwczesne i szkodliwe".
Ukłony
Tyle, że:
w Polsce wprowadzono ustrój republikański.
Debata na ten temat nie jest debata publiczną a przedmiotem dzielenia włosa na czworo przez ugrupowania monarchistyczne.
Dla ciekawości:
W okresie międzywojennym ugrupowania monarchistyczne i ich tuba " Pro Patria" widziały na tronie ordynata sieniawskiego Adama Ludwika Czartoryskiego, jako spokrewnionego z Jagiellonami. Wywodzi się od wywodzi się on od Olgierda i Giedymina. Vide "Głos Monarchisty" nr 1, styczeń 1936 rok.
Moim zdaniem Sanguszkom bliżej do Jagiellonów niż Czartoryskim.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz