Temat: Wystąpienie Prezesa TNSP przygotowane na konferencję prasową z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14

avatar użytkownika Maryla

O rezygnacji Państwa z prowadzenia zadań oświatowych i przerzucanie ich na samorządy oraz o „godziny karcianych”

Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich zebrało 2,5 tysiąca podpisów nauczycieli z całej Polski protestujących przeciwko zmianie wprowadzonej w Ustawie Karta Nauczyciela art.42 ust. 2 litera a i b.

Z dniem 1 września 2009 r. nauczyciele wszelkich szkół, w tym szkół specjalnych, w których praca jest wyjątkowo ciężka, zmuszeni zostali do realizacji 1 godziny tygodniowo za darmo, a w skali roku oznacza to, że nie otrzymali zapłaty za tydzień pracy. W 2010 z łaski minister Hall nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych nie otrzymają pieniędzy za dwa tygodnie swojej pracy. Bez analizy zakresu obowiązków jakie wykonuje nauczyciele, i stanu bazy szkolnej, w sposób zupełnie bezzasadny nakazano nauczycielom realizować zwiększone pensum. W szkole średniej wielkości, w której pracuje 40 nauczycieli, najczęściej nie ma warunków do realizacji dodatkowych 80 godzin tygodniowo.

Dziwi i gniewa zarazem fakt, że Minister Edukacji, która powinna najlepiej, z racji pełnionej funkcji, znać specyfikę zawodu nauczycielskiego, ogrom pracy pozalekcyjnej nauczycieli, lekceważy trud pracy nauczycielskiej i skutecznie dba o niski poziom autorytetu zawodu nauczycielskiego.Oczywiście tak naprawdę, jak zwykle, chodzi o pieniądze, o oszczędności w oświacie. Wpisuje się takie postępowanie MEN w całokształt działań rządowych – prawdziwe cele ukrywa się za misterną grą pozorów i obłudy. Dodatkowe godziny już przyniosły w szkołach, zwolnienia nauczycieli. Wraz z wejściem reformy do szkół średnich skala zwolnień nauczycieli bardzo wzrośnie. Tak naprawdę niewielu nauczycieli będzie mogło być pewnym pracy na etacie.

TNSP zwróciło się do posłów PiS, aby obowiązek odrabiania tzw. „godzin karcianych”, czyli wynikających ze zmienionych zapisów w Karcie Nauczyciela, zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodny z konstytucją RP. Klub PiS wyraził zgodę i wniosek trafił, po opracowaniu przez prawników partii, do Trybunału. Czekamy na jego rozstrzygnięcie. Posłami - sprawozdawcami reprezentującymi TNSP w Trybunale zostali posłowie Ryszard Terlecki i Maks Kraczkowski.O przedmiotowym traktowaniu nauczycieli przez rząd POTowarzystwo Nauczycieli Szkól Polskich apeluje do rządu Platformy Obywatelskiej, aby zaprzestał instrumentalnego traktowania nauczycieli. Nie życzymy sobie przeciwstawiania nauczycieli reszcie społeczeństwa, a zwłaszcza strefie budżetowej. Pan premier i dzisiejszy prezydent RP kłamią mówiąc o 30% podwyżkach dla nauczycieli, a w kolejnych latach 2011 i 2012 o 7% zwiększeniu naszych zarobków. Nie dostaliśmy 30% podwyżki, a 7% podwyżki dotyczą czterech miesięcy w roku, czyli w skali rocznej mniej niż 2,5%., a to, co najwyżej równoważy stopę inflacji.

Ogłaszanie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w kontekście zamrożenia płac pozostałym grupom zawodowym tzw. strefy budżetowej, jest cynicznym zabiegiem obliczonym na wzniecenie fermentu w relacjach nauczycieli z innymi grupami zawodowymi. Towarzystwo Nauczycieli Szkól Polskich nie zgadza się na używanie nauczycieli jako karty przetargowej w rozgrywkach o kolejne mandaty w polityce.Rezygnacja Państwa z prowadzenia zadań oświatowych i przerzucanie ich na samorządy Towarzystwo Nauczycieli Szkól Polskich pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa polskiego na wycofywanie się Państwa pod rządami Platformy Obywatelskiej z prowadzenia wielu zadań, przerzucając je i koszty ich realizacji na samorządy. Szczególnie jaskrawym przykładem jest podejście dzisiejszego rządu do budowy i prowadzenia przedszkoli w Polsce. Szczupłe środki finansowe większości samorządów nie pozwalają bez pomocy Państwa na budowę nowych i prowadzenie już istniejących przedszkoli.

Za sprawą nowelizacji ustawy o finansach publicznych kwota wkładu własnego do dotacji celowych dla samorządów nie może być mniejsza niż 20%.. Oznacza to, że gminy muszą znaleźć środki na częściowe finansowanie np. stypendiów szkolnych. W skali całej Polski samorządy muszą dołożyć do tego zadania w bieżącym roku kwotę ponad 100 mln złotych. Jeśli samorządy nie znajdą wsparcia, to może dojść do sytuacji, że zabraknie środków gminom na realizację zadań bieżących.

Barbara Nowak

http://www.facebook.com/n/?inbox%2Freadmessage.php&t=1579373677864&mid=32bdd89G5af33824f6c0G536b70G0&n_m=kontakt%40blogmedia24.pl

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz