Tłumaczą ENA dla Michnika

avatar użytkownika Maryla

Do Szwecji ma niebawem trafić europejski nakaz aresztowania byłego stalinowskiego sędziego. Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie zbrodni komunistycznej wobec żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Mężczyzna przebywający od 1969 r. w Szwecji ma podwójne obywatelstwo, a to państwo z zasady nie wydaje swoich obywateli, więc zastosowanie ENA jest jedyną możliwą drogą, aby Szwecja przekazała go Polsce.

W chwili obecnej obowiązuje nakaz tymczasowego aresztowania Stefana Michnika wydany przez Warszawski Sąd Garnizonowy. Jednak ma on moc prawną jedynie na terenie Polski, a były stalinowski sędzia od kilkudziesięciu lat mieszka w Szwecji. Dlatego konieczne jest zastosowanie procedury w postaci europejskiego nakazu aresztowania. Umowa o ENA zobowiązuje kraje, które ją podpisały, do wydawania swoich obywateli, aby mogli odpowiedzieć karnie w innych państwach. O wydanie takiego nakazu wystąpił do sądu Instytut Pamięci Narodowej. - Wydany 10 sierpnia przez Warszawski Sąd Garnizonowy nakaz objął nieprawidłowości w stosowaniu aresztu w odniesieniu do 19 osób - powiedział nam prowadzący sprawę Michnika prokurator Marek Klimczak z warszawskiego oddziału pionu śledczego IPN.
W tej chwili odpowiednie dokumenty są tłumaczone na język szwedzki, następnie trafią do biura Prokuratury Generalnej Królestwa Szwecji. Sztokholm ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku. Jak podkreślają przedstawiciele pionu śledczego IPN, wniosek o ENA nie jest stosowany automatycznie i będzie poddany ocenie przez szwedzki sąd pod kątem obowiązującego tam prawa.
Na Stefanie Michniku od 2007 r. ciążą zarzuty udziału w bezprawnym pozbawieniu wolności Józefa Stemlera. Był on jednym z członków składów orzekających o przedłużaniu aresztu członka Delegatury Rządu na Kraj. IPN stwierdza, że "podejrzany świadomie brał udział w prześladowaniu pokrzywdzonych ze względów politycznych i działał w strukturach systemu państwa totalitarnego, posługującego się na wielką skalę terrorem dla realizacji celów politycznych i społecznych. (...) Jego zachowania wyczerpują znamiona nie tylko zbrodni komunistycznej, ale także znamiona zbrodni przeciwko ludzkości".
Z dotychczasowego postępowania wynika, że "podejrzany dopuścił się tego typu czynów także w odniesieniu do co najmniej 19 innych osób, żołnierzy podziemia niepodległościowego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, obywateli podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Rządu RP na Uchodźstwie w Londynie czy nawet funkcjonariuszy MBP podejrzewanych o nielojalność w stosunku do władzy ludowej".
Ale ta sprawa to jedynie wierzchołek góry lodowej. Michnik ma na koncie kilkanaście wyroków śmierci wydanych w sfingowanych procesach, m.in. wobec żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego. Prokurator Marek Klimczak zwraca uwagę, że udowodnienie tzw. mordu sądowego jest niezmiernie trudne i obecnie nie przewiduje się postawienia Michnikowi poważniejszych zarzutów.
Mimo sądowych decyzji Michnik nie obawia się ekstradycji do Polski. - Jestem obywatelem Szwecji, a Szwecja broni swoich obywateli - stwierdza. Bagatelizuje również swój udział w stalinowskim aparacie sądownictwa. Jednak jak wskazuje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, naczelnik pionu edukacyjnego wrocławskiego oddziału IPN, Stefan Michnik podczas swojej służby w stalinowskim wymiarze sprawiedliwości był człowiekiem "silnie zindoktrynowanym politycznie". - Z głębokim przekonaniem ideologicznym wykonywał swoje obowiązki. Nie traktował ich jako konieczności wywiązywania się z nałożonych na niego zadań. Robił to z pełnym, wewnętrznym przekonaniem, co widać z treści tzw. wstępniaków umieszczanych w wyrokach. To były ideologiczne uzasadnienia wyroków, które zapadały w tamtym okresie. Jestem absolutnie przekonany, że Stefan Michnik nie może być uznany za niczego nieświadomą, młodą ofiarę systemu komunistycznego, która nie bardzo wiedziała, co czyni - podkreśla historyk.
 

Zenon Baranowski

 

http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=107923

Etykietowanie:

38 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Ale ta sprawa to jedynie

Ale ta sprawa to jedynie wierzchołek góry lodowej. Michnik ma na koncie kilkanaście wyroków śmierci wydanych w sfingowanych procesach, m.in. wobec żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego.

Prokurator Marek Klimczak zwraca uwagę, że udowodnienie tzw. mordu sądowego jest niezmiernie trudne i obecnie nie przewiduje się postawienia Michnikowi poważniejszych zarzutów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Szwedzi dostali nakaz aresztowania brata Michnika

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wysłał do Sztokholmu Europejski Nakaz Aresztowania stalinowskiego sędziego Stefana M. O jego przyszłości zdecydują Szwedzi

Nakaz został wysłany 15 października, ale dopiero dziś poinformował o tym rzecznik sądu Rafał Korkus.

ENA wobec 81-letniego M., podejrzanego o niezgodne z prawem przedłużanie aresztu więźniom UB, WSO wydał w sierpniu br. na wniosek pionu śledczego IPN. Wcześniej sąd wydał nakaz jego aresztowania.

http://www.rp.pl/artykul/92106,555383.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Nie M. tylko Michnik i to z tej knajackiej rodziny (Internaut)

Michnik, a nie M., bo zło złem nazywać należy.

W Szwecji powinien już być Europejski Nakaz Aresztowania wobec stalinowskiego sędziego Stefana M.Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wysłał go do Sztokholmu 15 października - podał rzecznik sądu Rafał Korkus. Jak ustaliła Wirtualna Polska, Stefanowi M. grozi kara 10 lat pozbawienia wolności za "zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości".
http://konflikty.wp.pl/kat,1356,title,Sad-aresztowac-stalinowskiego-sedz...

Ojciec komunista Ozjasz Szechter został przez polski sąd skazany w 1934 za szpiegostwo na rzecz ZSRR.

Matka Adama Michnika Helena Michnik pisała po wojnie podręczniki szkolne ze sfałszowaną historią Polski.

Ciotka Nina Karsov-Schechter ukradła prawa autorskie córce Mackiewicza.

A Adasia znacie Państwo na bieżąco, większej kanalii w dziejach Polski nie było. Ojciec to był przy nim mały pikuś, bo wtedy władza była inna.
Tyle złego, co zrobił Adaś Michnik przy przyzwoleniu obecnych władz i akceptacji innych (poza GW) mediów w dziejach tego Narodu nie miało miejsca.
I niech Maleszka zostanie tu niedoścignionym symbolem.

http://post.salon24.pl/243739,nie-m-tylko-michnik-i-to-z-tej-knajackiej-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika nielubiegazety2

4. Śpiewamy z Ireną piosenkę dla Stefanka

Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg.
Powrócisz tu, gdy Szwecja wyda Cię,
Powrócisz tu, gdzie płonie słońcem wrzos i głóg,
Gdzie cienie krat, przytulnej celi chłód.

:)

Ostatnio zmieniony przez nielubiegazety2 o śr., 27/10/2010 - 18:39.
nielubiegazety2
avatar użytkownika Maryla

5. Gdzie cienie krat, przytulnej celi chłód.

;) i nadal na stanowiskach koledzy , którzy : "świadomie brał udział w prześladowaniu pokrzywdzonych ze względów politycznych i działał w strukturach systemu państwa totalitarnego, posługującego się na wielką skalę terrorem dla realizacji celów politycznych i społecznych."

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Będzie ekstradycja Stefana Michnika?

Każda osoba, która popełniła zbrodnie, także te, które określamy sądowymi, powinna za nie odpowiedzieć. To jest element porządku prawnego demokratycznego państwa – podkreślił dr Jarosław Szarek. Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej był pytany o to czy kierowana przez niego palcówka doprowadzi do osądzenia komunistycznych zbrodniarzy, w tym także sędziów okresu stalinowskiego.

Jak będzie funkcjonował Instytut Pamięci Narodowej po wprowadzonych reformach i roszadach kadrowych? Czy dekomunizacja stanie się faktem, czy poznamy zastrzeżone dotąd archiwa i czy komunistyczni oprawcy staną przed sądem? Na te i inne pytania odpowiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Prezes IPN pytany był także o to, czy jest szansa na ekstradycję Stefana Michnika, stalinowskiego sędziego. Dr Szarek tego nie wykluczył – jako działania na rzecz elementarnej sprawiedliwości, ale zaznaczył, że decyzje w tej sprawie podejmują prokuratorzy. – Uważam, że wszyscy zbrodniarze, także sądowi, powinni zostać osądzeni, ale decyzja w tej kwestii należy do prokuratorów. Jest oczywiste, że każda osoba, która popełniła zbrodnie, także te, które określamy sądowymi, powinna za nie odpowiedzieć. To jest element porządku prawnego demokratycznego państwa. O sprawiedliwość muszą walczyć różne instytucje wolnej Polski – powiedział.

Dr Szarek odniósł się też do sprawy TW „Bolek” i roli Lecha Wałęsy. Jak przyznał, Lech Wałęsa nie tylko w Polsce „jest symbolem walki o wolność, przywódcą Solidarności, w latach 80. XX wieku”, ale po 1989 r. uczynił on wszystko, aby ten symbol zniszczyć. – Solidarność była ruchem, który upominał się o wolność i godność każdego człowieka, Lech Wałęsa pisze do swoich kolegów stoczniowców: „Ty przez całe życie nie zarobisz więcej niż moja jedna godzina wystąpienia”. Nikt już nie kwestionuje współpracy agenturalnej Lecha Wałęsy z początku lat 70., ale i bez tego można stwierdzić, że taka jego postawa jest zaprzeczeniem ruchu, który zrodził się w sierpniu 1980 r. Głównym fundamentem tamtego zrywu nie były kwestie ekonomiczne, lecz przywrócenie ładu moralnego, takich wartości jak wolność, godność, prawda i uczciwość – zaznaczył dr Szarek.

Prezes zapewniał też, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami ustawowymi, należy się spodziewać, że w Polsce w końcu nastąpi dekomunizacja przestrzeni publicznej, a niebawem – na ile to będzie możliwe z uwagi na bezpieczeństwo państwa – poznamy dokumenty zgromadzane w zbiorze zastrzeżonym. – Jestem gorącym zwolennikiem odtajnienia wszystkich zbrodni i działań bezpieki. Nie można niepodległej Polski budować na aktywach PRL, niesuwerennego państwa totalitarnego. Od 16 czerwca 2016 r. obowiązuje ustawa, która likwiduje zbiór zastrzeżony, teraz trwa przegląd dokumentów. Służby muszą wyraźnie wskazać powody, dla których dane dokumenty nadal pozostaną niedostępne. Ja nie wiem, co jest w zbiorze zastrzeżonym, ale jeżeli znajdują się tam dane dotyczące infrastruktury wojskowej, to te rzeczy, które dotyczą aktualnego bezpieczeństwa państwa, nie mogą być ujawnione – ocenił.

Źródło: niezalezna.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. "GPC": Brat Michnika chce

- Chcę wesprzeć działania
Komitetu Obrony Demokracji! Trzeba działać! Tylko potrzeba robić więcej!
Trzeba obalić w Polsce rządy PiS! Lycka till

Nasz reporter w rozmowie ze Stefanem Michnikiem podał się za
działacza Komitetu Obrony Demokracji, który potrzebuje wsparcia
autorytetów. Stalinowski zbrodniarz sądowy dał się przekonać do dłuższej
pogawędki, której szczegóły opiszemy w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”. Jednym z jej ważniejszych fragmentów dotyczył Komitetu Obrony Demokracji.

Popieram inicjatywę KOD-u. Doskonale rozumiem o co walczy. To co widzę, mi się nie podoba – mówił o sytuacji w Polsce Michnik. 

Kim jest Stefan Michnik, prócz tego, że przyrodnim, starszym o 16 lat
bratem Adama? Urodził się 28 września 1929 r. w Drohobyczu. Jego
miastem, jak deklaruje, do dziś pozostał Lwów - tu do 1939 r. uczęszczał
do szkoły powszechnej (której zresztą nie ukończył). Ważniejszy od
Lwowa był dla niego jednak komunizm, który wyssał z mlekiem matki.
Helena Michnik - aktywistka Związku Niezależnej Młodzieży
Socjalistycznej „Życie” - po 1945 r. uczyła kadetów KBW i pisała
zakłamane podręczniki do historii. Ojciec, też komunista, zginął w
stalinowskich czystkach lat 30. Przyrodni ojciec, Ozjasz Szechter,
został przed wojną skazany za antypolską działalność w nielegalnej
Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Po „wyzwoleniu” kierował m.
in. Wydziałem Prasowym Centralnej Rady Związków Zawodowych.

Stefan
Michnik razem z braćmi: Jerzym (późniejszy elektryk) i Adamem
(późniejszy naczelny „GW”) mieszkał przy Alei Przyjaciół 9/13, obok
kierownictwa PZPR i MBP. Karierę rozpoczął w Związku Walki Młodych,
potem był Związek Młodzieży Polskiej, PPR i w końcu upragniona PZPR. To
partia umożliwiła mu karierę zawodową: od elektryka (był laborantem w
elektrowni warszawskiej) do zbrodniarza.

Stefan Michnik
pracę w warszawskim sądzie wojskowym rozpoczął 27 marca 1951 r. Już dwa
tygodnie później skazał na dożywocie żołnierza Narodowego Zjednoczenia
Wojskowego Stanisława Bronarskiego „Mirka”.
 Jego ofiarami byli
również żołnierze AK, NSZ, WiN, działacze niepodległościowi. Zarzuty:
szpiegostwo, próba obalenia przemocą ustroju, spisek w wojsku.

Tekst o rozmowie dziennikarza ze stalinowskim zbrodniarzem jutro w „Gazecie Polskiej Codziennie”.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

8. !!! Super Temat

TO jak dynamit,sędzia stalinowski kiedyś wydający wyroki na naszych bohaterów,dzisiaj idący na wojnę z PISem,a raczej z Rządem Polskim wybranym w demokratycznych wyborach,Michnik jesteś wstrętny,nasze pieniądze ci nie śmierdzą,ale nasz Rząd,TAK ?
wreszcie wyszło szydło z worka

Dobrej Nocy Polsko :)
/mamy go /

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

9. brzydzę się "gazetą zwaną mieszadłem"

"4. Śpiewamy z Ireną piosenkę dla Stefanka

nielubiegazety2, śr., 27/10/2010 - 18:39
Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg.
Powrócisz tu, gdy Szwecja wyda Cię,
Powrócisz tu, gdzie płonie słońcem wrzos i głóg,
Gdzie cienie krat, przytulnej celi chłód."

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

10. IPN liczy, że uda się osądzić Stefana Michnika. Śledczy zbierają

IPN liczy, że uda się osądzić Stefana Michnika. Śledczy zbierają materiał

Wirtualna Polska informuje, że Instytut Pamięci Narodowej wciąż zbiera materiały obciążające komunistycznego sędziego Stefana Michnika. Przyrodni brat Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, mieszka na stałe w Szwecji i na tę chwilę nie ma możliwości osądzenia go.

Michnik orzekał m.in. w sfabrykowanych przez władze sprawach przedwojennych oficerów WP, za co IPN chciał go pociągnąć do odpowiedzialności. Sprawy te były odpryskami wielkiego procesu o rzekomy spisek w wojsku, tzw. sprawy Tatara z początku lat 50. Skład sędziowski z udziałem M. skazał na karę śmierci (którą wykonano) mjr. Zefiryna Machallę oraz mjr. NSZ Karola Sęka. Zasiadał też w składach sądów, które skazały na śmierć (kary nie wykonano) m.in. płk. Maksymiliana Chojeckiego i płk. Bronisława Maszlankę. Po 1956 r. wszystkich zrehabilitowano. Jak informuje wp.pl, pion śledczy chciał postawić Michnikowi zarzuty dotyczące tego, że w latach 1951-53, będąc asesorem w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, był uczestnikiem mordów sądowych m.in. na oficerach Wojska Polskiego. W 2010 roku sąd orzekł tymczasowy areszt wobec Stefana Michnika, jednak nie został on zrealizowany, ponieważ były sędzia mieszkał w Szwecji. Kolejnym działaniem prokuratury było uzyskanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, który zaczął obowiązywać od sierpnia 2010 roku. Szwedzki sąd odmówił jednak wydania Michnika polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, ponieważ w świetle tamtejszego prawa stawiane mu zarzuty przedawniły się, a dodatkowo były sędzia jest obywatelem Szwecji.

Jak pisze Wirtualna Polska, śledczy z IPN nie składają jednak broni i wciąż gromadzą dokumenty, które miałyby im pomóc w doprowadzeniu Stefana Michnika przed sąd. Z uzyskanych przez dziennikarza wp.pl informacji wynika, że IPN analizując archiwalne postępowania karne natrafia na ślady zachowań kpt. w st. spocz. Stefana Michnika, które mogą wskazywać na popełnianie przez niego przestępstw. – Sprawy te są systematycznie analizowane i procesowo opracowywane – poinformowano Wirtualną Polskę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

11. marzę o tym,bym doczekała dnia

gdy go osądzą
już taki moment był przed laty,tuż przed katastrofą smoleńską ,za czasów śp Kurtyki

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

12. Społeczny Trybunał Narodowy


Społeczny Trybunał Narodowy osądzi Michnika


Stefan Michnik był stalinowskim prokuratorem, sędzią
skazującym na śmierć żołnierzy niepodległościowego podziemia.


Działający od kilku miesięcy Społeczny Trybunał Narodowy
zadecydował, że jedną z pierwszych postaci, którą zajmą się członkowie
Trybunału, będzie właśnie Stefan Michnik. Już dziś Społeczny Trybunał
Narodowy na specjalnej konferencji zajmie się Stefanem Michnikiem i
Bolesławem Bierutem- napisał portal Niezalezna.pl.


Stefan Michnik był stalinowskim prokuratorem, sędzią skazującym na
śmierć żołnierzy niepodległościowego podziemia. A także tajnym
współpracownikiem Informacji Wojskowej o ps. Kazimierczak. Społeczny
Trybunał Narodowy powstał w listopadzie ubiegłego roku na mocy
porozumienia pomiędzy Fundacją „Łączka” i Redutą Dobrego Imienia.
-Trybunał ma na celu przynajmniej symboliczne osądzenie zbrodni
komunistycznych, które popełnili komuniści w Polsce w latach 1944–1989-
mówił podczas powołania STN Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia. 

Niezalezna.pl przypomina, że przyjęto wówczas zasadę, by dopóki jest
to możliwe, przedstawiać cyklicznie dwie postacie; osoby żyjącej i osoby
zmarłej. - Mamy świadomość, że większość komunistycznych oprawców już
nie żyje, ale są jeszcze żyjący, którzy nie zostali osądzeni- stwierdził
Tadeusz Płużański z Fundacji „Łączka”. Założycielami Trybunału są m.in.
mec. Piotr Andrzejewski, Dariusz Jarosiński, prof. Bogusław Kopka,
Przemysław Miśkiewicz, prof. Tomasz Panfil, dr hab. Tadeusz Paweł
Rutkowski, prof. Wiesław Wysocki i Leszek Żebrowski.

Prof. Tomasz Panfil podkreśla na łamach najnowszego numeru „Gazety
Polskiej”, że Stefan Michnik, jak każdy pracownik sądu wojskowego,
podlegał ocenom okresowym. Zaznacza, że na uwagę zasługuje zwłaszcza
prezentowana przez Michnika postawa, którą dostrzeżono już na samym
początku jego pracy. Panfil zauważa, że ppor. Stefan Michnik jako asesor
Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie "dał się poznać jako oficer i
prawnik bardzo zdolny i do pracy w zasadzie chętny, pomimo wielu swoich
wad". 

-W szczególności wykazując bardzo duże zamiłowanie z dziedziny
teoretycznych zagadnień prawnych oraz praktycznego rozpoznawania
bieżących spraw karnych – wykazał się niestety nieobowiązkowością i
często lenistwem w wykonywaniu codziennych swych prac i obowiązków z
zakresu prac o charakterze kancelaryjnym, a powierzanych mu przez
sędziego-patrona. Wykazał wprost niechęć do prac czysto kancelaryjnych i
posuwając się nawet do lekceważenia wydawanych mu zarządzeń, a w wyniku
swego wprost systematycznego niedbalstwa- cytuje opinię prof. Panfil. 

Według niej Michnik "rwał się do zasiadania w charakterze wotanta w
sprawach bardzo poważnych oraz do samodzielnego prowadzenia spraw, nawet
takich, które przerastają jego możliwośc". Opinię tę podpisał płk
Aleksander Warecki. Profesor przypomina, że za zaniedbania w pracach
organizacyjnych Michnik karany był karą nagany i dwudniowym aresztem
domowym. -Również w następnej pracy – jako kierownik gabinetu na
Akademii Wojskowo-Politycznej – był karany: dwukrotnie otrzymał
upomnienie, raz naganę, raz pięciodniowy areszt domowy. Kary upomnień i
nagany zatarto mu 11 października 1956 r. w związku ze świętem Ludowego
Wojska Polskiego „za sumienne i gorliwe pełnienie służby” (rozkaz nr 15
szefa Zarządu Sądownictwa Wojskowego płk. Oskara Karlinera)- pisze
Panfil. 

Michnik zasiadał w składach orzekających w poważnych sprawach, w których
oskarżonymi o przestępstwa przeciwko władzy ludowej i ustrojowi byli
wysocy stopniem oficerowie. Był w składach sędziowskich w procesach:
płk. Maksymiliana Chojeckiego (KS), płk. Stanisława Weckiego, płk.
Aleksandra Sidorskiego, mjr. Zenona Tarasiewicza, mjr Jerzego
Lewandowskiego (KS), mjr. Karola Sęka (KS), mjr. Zefiryna Machalli (KS),
mjr. Andrzeja Czaykowskiego (KS).

-Szczególnie bulwersująca jest sprawa mjr. Andrzeja Czaykowskiego –
żołnierza Września i ZWZ, więźnia sowieckich łagrów, cichociemnego,
powstańca warszawskiego („Garda”), członka KG AK, w 1949 r. skierowanego
do kraju przez gen. Romana Odzieżyńskiego, premiera rządu
Najjaśniejszej Rzeczypospolitej na Emigracji, w celu zbierania
informacji politycznych, które mogłyby posłużyć nawiązaniu współpracy
między krajowym a emigracyjnym ośrodkiem władzy. Stefan Michnik był
jednym z trzech członków składu (przew. M. Widaj), który skazał mjr.
Czaykowskiego na trzykrotną karę śmierci- podkreśla prof. Panfil.

-Nie dość na tym: Michnik uczestniczył nie tylko w „mordzie białych
kołnierzyków”, lecz osobiście dopilnował wykonania kary śmierci. (...)
Stefan Michnik rozkazał strzelić w tył głowy kawalerowi Krzyża Srebrnego
Orderu Wojennego Virtuti Militari, oficerowi Polskich Sił Zbrojnych,
powstańcowi z Warszawy, i patrzył, jak kat naciska na spust pistoletu
wymierzonego w tył głowy mjr. Czaykowskiego- dodał profesor.




Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Społeczny Trybunał Narodowy

Społeczny Trybunał Narodowy orzeka infamię na Bieruta i Michnika. Płużański: Od Okrągłego Stołu RP nie była w stanie osądzić zbrodniarzy

http://wpolityce.pl/historia/326886-spoleczny-trybunal-narodowy-orzeka-i...

Ruszyło pierwsze publiczne posiedzenie Społecznego Trybunału Narodowego ds. osądzenia zbrodniarzy komunistycznych. Orzeczono infamię na Bolesława Bieruta i Stefana Michnika.
Społeczny Trybunał Narodowy jest oddolną inicjatywą obywateli RP. Jak czytamy w oświadczeniu Trybunału:

Społeczny Trybunał Narodowy jest oddolną inicjatywą obywateli RP. Za swój obowiązek uważamy edukowanie społeczeństwa, że w latach 1944-1989 Polska znajdowała się pod okupacją sowiecką, że komunizm był złem, zbrodniczym systemem totalitarnym, a mordercy - często żyjący wśród nas - nie zostali osądzeni.

Cel obywatelskiej inicjatywy przedstawił Tadeusz Płużański.

Jest naszą odpowiedzią na to co dzieje się w Polsce przez 27 od Okrągłego Stołu. Rzeczpospolita nie byłą w stanie postawić przed sądem zbrodniarzy komunistycznych. (…) Są jeszcze tacy zbrodniarze, którzy żyją wśród nas, niektórzy w kraju, inni za granicą

— mówił Tadeusz Płużański.

Postanowiliśmy zareagować na ten stan rzeczy - notoryczną bezkarność ludzi, który odpowiadają za konkretne zbrodnie, a ich wina jest historycznie udowodniona. Stąd też nasza inicjatywa, by chociażby symbolicznie orzekać wobec tych nikczemników infamii

— dodał członek Trybunału.

Leszek Żebrowski przedstawił sylwetkę jednego z infamisów, czyli Bolesława Bieruta.

Do dzisiaj występuje w podręcznikach szkolnych jako prezydent

— zwracał uwagę publicysta.

Bierut był funkcjonariuszem zdelegalizowanej w II RP, działającej na rzecz Związku Radzieckiego, Komunistycznej Partii Polski. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na teren Rzeczypospolitej dobrowolnie przyjął obywatelstwo okupanta. Należał do kierownictwa PPR i pionu zbrojnego Gwardii Ludowej-Armii Ludowej. Inwigilował polskie organizacje niepodległościowe. Przekazywał informacje Gestapo. Od 1944 r. wchodził w skład najwyższych władz komunistycznej Polski. Był nawet tzw. prezydentem.

Nie ma wątpliwości co do jego współpracy ze służbami Związku Radzieckiego

— powiedział Żebrowski.

Partia komunistyczna prowadziła wywiad nie przeciwko niemieckim okupantom ale przeciwko strukturom niepodległościowym Polskie Państwa Podziemnego. (…) O haniebnej działalności KPP wiemy z dokumentów opublikowanych już w latach 90. Zebrane przez nich dane były przekazywane Gestapo. Partia komunistyczna nie poniosła żadnych strat z racji działalności niepodległściowej. Wydawali swoich wrogów innym wrogom.

Dopuścił się na masową skalę zbrodni sądowych

— dodał Żebrowski.

Osobiście ingerował w sposób prowadzenia śledztw, ingerował w orzekanie kary, w tym kary najwyższej - kary śmierci

— mówił.

Danut Siedzikówna „Inka” zamordowana w 1946 roku - Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Rotmistrz Witold Pilecki - polski bohater narodowy - zamordowany wobec odmowy prawa łaski. komandor Stanisław Mieszkowski - Bierut nie skorzystał z prawa łaski

— przypomniał Żebrowski.

Podczas sprawowania urzędu prezydenta przez byłego towarzysza Kwaśniewskiego na stronie prezydent.pl, Bolesław Bierut przez 10 lat figurował jako pełnoprawny prezydent Polski. Nie było informacji, że to był akt zdrady, szpiegostwo, udział w zbrodniach sądowych.

Sylwetkę drugiego zdrajcy - Stefana Michnika - przedstawił prof. Tomasz Panfil

Syn Ozjasza Szechtera i Heleny Michnik urodził się w 29 września 1929 roku w Drohobyczu.

Urodzony w roku 1929. To dzięki takim ludziom kadrowa, nie mająca poparcia w społeczeństwie KPP a potem Krajowa Rada Narodowa, z pomocą radzieckich bagnetów, była w stanie ująć i utrzymać władzę w zniewolonej Polsce

— mówił prof. Panfil.

Michnik ukończył sześć klas szkoły powszechnej w Polsce. Edukację podstawową dokończył na terenie Związku Radzieckiego.

Do Polski wrócił w marcu 1946 roku. Była to już Polska ujęta w karby dyktatury komunistycznej

— powiedział Panfil.

Do PPR wstąpił tak wcześnie jak mógł - gdy skończył 18 lat. Po ukończeniu przyspieszonych kursów w Oficerskiej Szkole Prawniczej orzekał w komunistycznym Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, gdzie wydawał wyroki śmierci na polskich patriotów. Kurs trwał 18 miesięcy.

Prof. Panfil przypomina odpowiedzialność Michnika za zamordowanie majora Andrzeja Czajkowskiego.

Zostaje aresztowany w wyniku rozpracowania przez UB. Wyrok orzeka trzyosobowy skład sędziowski, w którego skład wchodzi Stefan Michnik. Michnik przybywa na Mokotów z wyrokiem śmierci na Czaykowskiego. Jest obecny w momencie gdy mokotowski kat strzela majorowi w tył głowy. Do dziś nie znaleziono ciała majora Czaykowskiego

— mówi Panfil.

W roku 1956 i 1957 gdy pojawia sie tzw. odwilż, Michnik zostaje przeniesiony do rezerwy. W styczniu 1969 roku wyjeżdża z kraju zrzekając się polskiego obywatelstwa. Do 1988 roku objęty jest zakazem wjazdu do Polski — dodaje. Michnik stał się konfidentem Informacji Wojskowej. W jego teczce personalnej czytamy, że jako słuchacz szkoły oficerskiej zostaje zwerbowany przez oficera organów Informacji Wojskowej jako donosiciel

— tłumaczył Panfil.

Wnoszę o uznanie Stefana Michnika infamisem

— zakończył Tomasz Panfil.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Płużański o sprowadzeniu


Płużański o sprowadzeniu Stefana Michnika do Polski: "Wiek nie gra roli. Skoro była zbrodnia, to musi być kara"

"Przez 28 lat tzw. III RP nie ma zbyt wielu sukcesów jeśli chodzi o ściganie i sądzenie zbrodniarzy komunistycznych".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Komisja Ścigania Zbrodni

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec kapitana w stanie spoczynku Stefana Michnika, który jest podejrzany o łamanie prawa poprzez działanie w strukturach systemu państwa totalitarnego. Do łamania prawa miało dochodzić między 27 marca 1951 roku a 20 listopada 1953 roku, gdy Michnik pełnił funkcję asesora komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie.

Zdaniem historyków, Stefan Michnik jest odpowiedzialny za skazywanie żołnierzy polskiego powojennego Państwa Polskiego. Wydawał wyroki m.in. w procesach dotyczących „sprawy Tatara”. Skład sędziowski z jego udziałem wydawał wyroki śmierci m.in. na mjr. Zefiryna Machallę, mjr. Karola Sęka, mjr. Zenona Tarasiewicza oraz mjr. Andrzeja Czaykowskiego.

„W toku śledztwa prokuratora IPN, w następstwie analiz innych archiwalnych postępowań karnych nadal ujawniane są informacje dotyczące Stefana Michnika, które uzasadniają podejrzenie popełniania przez niego przestępstw. Sprawy te są analizowane i procesowo opracowywane. Zresztą pierwsze postanowienie o przedstawieniu zarzutów Stefanowi Michnikowi zostało wydane już 9 grudnia 2005 roku. Później zarzuty były uzupełniane” – czytamy w komunikacie IPN.

Od 2007 roku IPN rozważał wniosek o ekstradycję Michnika, który mieszka na terenie Szwecji. 18 listopada 2010 roku, sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski. Tłumaczył się wówczas, że czyny, które miałyby mu zostać zarzucone przez stronę polską, w Szwecji uległy przedawnieniu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Wojskowy Sąd Garnizonowy

Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika

Na wniosek prokuratorów Instytutu, sąd
wojskowy wydał wobec niego Europejski Nakaz Aresztowania.
Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec b.
sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika - podał pion
śledczy IPN. S. Michnik podejrzany jest o popełnienie 30 przestępstw, w
tym wydawanie bezprawnych wyroków śmierci wobec żołnierzy polskiego
podziemia.

Informację o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Stefana
Michnika przedstawił w czwartek w Warszawie minister sprawiedliwości i
prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz dyrektor Głównej Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora
Generalnego prok. Andrzej Pozorski.

Stefan Michnik podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w
Warszawie trzydziestu przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne,
wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

W ocenie prowadzącej śledztwo prokuratury IPN w Warszawie,
przestępstwa te polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków
orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego
bytu Państwa Polskiego; m.in. kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego
przez gen. Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii
Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Prokuratura IPN
podkreśla, że zarzuty wobec Michnika w tych sprawach jeszcze nie były
stawiane.

W toku postępowania - jak poinformował prok. Pozorski - zgromadzono
materiał dowodowy dający podstawy do przyjęcia, że sędzia Stefan Michnik
"sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, określonej w art. 5
ówcześnie obowiązującego kodeksu wojskowego postępowania karnego, a
orzekając w sprawach karnych kierował się przede wszystkim przesłankami
natury ideologicznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych
przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych".

Stefan Michnik (ur. 1929) mieszka obecnie w Szwecji i - jak podał
pion śledczy IPN - co najmniej od 2008 r. unika jakichkolwiek kontaktów
zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z
właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbiera również
korespondencji kierowanej do niego w śledztwie.

Wojskowy Sąd Garnizonowy już wcześniej wydał Europejski Nakaz
Aresztowania wobec Stefana Michnika, jednak dotyczył on innych lżejszych
zarzutów. Realizacja tego wniosku okazała się niemożliwa, ponieważ w
listopadzie 2010 r. Sąd Rejonowy w Uppsali uznał, że przestępstwa
zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim, uległy
przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem szwedzkim. Tym samym
oddalono wniosek o przekazanie Stefana Michnika organom polskiego
wymiaru sprawiedliwości.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Publicysta Rafał Ziemkiewicz

Zdjęcie ilustracyjne / autor: screen TVP INFO/Twitter
Publicysta Rafał Ziemkiewicz zażartował, że reakcja niemieckich
i europejskich elit na wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania
za Stefanem Michnikiem może skończyć się podobnie, jak sprawa wydalenia
Ludmiły Kozłowskiej - może zostać on zaproszony na wykłady
nt. praworządności.

w Niemczech do dziś trwają procesy zbrodniarzy z SS.

Czas, aby zbrodniarze stalinowscy stanęli przed sądem.

Sąd wyraził zgodę na Europejski Nakaz Aresztowania na wniosek prokuratury wobec Stefana Michnika, który wydał szereg wyroków śmierci przeciwko polskim patriotom.

Po wyborach dotarło do PiS że wyborcy wymagają od nich działania. Europejski nakaz aresztowania Stefana Michnika i fałszywka "TW"N z imieninami Hitlera. WRESZCIE.

Kto na patrona Obywatelskiego Plutonu Egzekucyjnego? Niewiadomski? Cyba?

TSUE musi jeszcze przywrócić sędziego Stefana Michnika.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Europejski Nakaz Aresztowania

Europejski Nakaz Aresztowania byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Stefana Michnika
https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/61213,Europejski-Nakaz-Aresz...
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie prowadzi śledztwo przeciwko byłemu sędziemu Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Stefanowi Michnikowi, który podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie trzydziestu przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary więzienia wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy dający podstawy do przyjęcia, że sędzia Stefan Michnik sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, a orzekając w sprawach karnych, kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych, bowiem dokonał dowolnej oceny materiału dowodowego – niezawierającego jakichkolwiek obiektywnych dowodów obciążających oskarżonych, a tym samym bezpodstawnie przypisał im popełnienie zarzuconych czynów, ponadto przy kształtowaniu wymiaru kary przyjął, iż oskarżeni „są jednostkami wysoce niebezpiecznymi społecznie”, nie biorąc pod uwagę okoliczności przemawiających na ich korzyść (młody wiek, uprzednia niekaralność, okazana skrucha).

Stefan Michnik między innymi przewodniczył składowi sędziowskiemu Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 5 stycznia 1953 roku skazał na karę śmierci działacza organizacji niepodległościowej „Kraj”, także jako przewodniczący składu orzekającego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w dniu 3 marca 1953 roku skazał na karę śmierci osobę wypełniającą zadania kuriera II Korpusu gen. Władysława Andersa, kara śmierci została także orzeczona przez sędziego Stefana Michnika w dniu 24 kwietnia 1953 roku wobec oskarżonego za udział w Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, w istocie pełnienie zawodowej służby wojskowej w okresie II RP oraz formacjach będących jej kontynuacją w okresie II wojny światowej przesądziło o wymierzeniu w dniu 19 listopada 1951 roku przez sędziego Stefana Michnika kary śmierci majorowi rezerwy, któremu zarzucono usiłowanie obalenia przemocą ustroju.

Zarzuty stawiane byłemu sędziemu Stefanowi Michnikowi dotyczą także wielokrotnego bezprawnego pozbawienia wolności osób pozostających w opozycji do ówczesnych władz, w tym członków Polskiego Stronnictwa Ludowego, konspiracyjnych organizacji „Kraj”, „Ruch Uniwersalistów”, poprzez naruszanie terminów zakreślonych w ówcześnie obowiązujących przepisach do stosowania i przedłużania tymczasowego aresztowania.

Podejrzany Stefan Michnik, mający nadal obywatelstwo polskie, nie posiada w Polsce miejsca stałego pobytu, mieszka obecnie na terytorium Królestwa Szwecji i co najmniej od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną, zaprzestał ponadto odbioru korespondencji kierowanej doń w niniejszym śledztwie. Wskazuje to wyraźnie, że podejrzany wykorzystuje fakt zamieszkiwania poza granicami kraju do utrudniania prowadzonego przeciwko niemu śledztwa.

Z tego też względu w dniu 31 lipca 2018 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wystąpił z wnioskiem do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Stefana Michnika.

Postanowieniem z dnia 14 sierpnia 2018 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanego Stefana Michnika środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. W uzasadnieniu tej decyzji Sąd argumentował, że zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzany dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów, za które grozi mu surowa kara. Sąd podniósł także, że podejrzany ewidentnie wykorzystuje fakt zamieszkiwania poza granicami kraju do utrudniania prowadzonego przeciwko niemu śledztwa, skutkiem czego konieczne jest zastosowanie wobec niego tegoż izolacyjnego środka.

Mając na uwadze decyzję Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, w dniu 24 sierpnia 2018 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie zarządził poszukiwania listem gończym ukrywającego się podejrzanego Stefana Michnika. Obecnie monitorowane zatem będzie zachowanie się podejrzanego, związane z ewentualną zmianą miejsca pobytu, w szczególności z wjazdem na terytorium Polski.

Niezależnie od tego w dniu 16 września 2018 roku wystąpiono z wnioskiem do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania Stefana Michnika, który może być podstawą do wydania podejrzanego władzom polskim i przeprowadzenia skutecznego postępowania przygotowawczego w Polsce.

W uzasadnieniu wniosku argumentowano, że aktywność orzecznicza sędziego Stefana Michnika stanowiła element działalności w strukturach państwa totalitarnego, posługującego się na wielką skalę terrorem wobec przeciwników politycznych, w tym wobec członków legalnie działającej partii politycznej, tj. Polskiego Stronnictwa Ludowego, oraz żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego w celu ich fizycznej eliminacji ze społeczeństwa.

Wskazano, że podejrzanemu grozi surowa kara, bowiem stoi on pod zarzutami popełnienia trzydziestu zbrodni i występków o górnej granicy sankcji pozbawienia wolności wyższej niż 8 lat, w tym zabójstw, a zatem przestępstw, za które możliwe jest wymierzenie nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Zdaniem prokuratora, prognoza orzeczenia wobec tego podejrzanego surowej kary jest tym bardziej realna, gdy uwzględni się bardzo wysoki ładunek społecznej szkodliwości zarzucanych mu czynów, sprowadzających się między innymi do pozbawienia życia pokrzywdzonych ofiar systemu totalitarnego, ponadto tożsamy stopień zawinienia sprawcy.

We wniosku podniesiono także okoliczności wskazujące na realną obawę ukrycia się podejrzanego, który nie posiada w Polsce stałego miejsca pobytu.

W dniu 26 października 2018 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek prokuratora OKŚZpNP w Warszawie i wydał Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika.

Sąd wskazał, iż czyny, o które podejrzany jest Stefan Michnik, stanowią zbrodnie komunistyczne i jednocześnie należy je uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości, co odpowiada obowiązującym regulacjom międzynarodowego prawa karnego, tj. zapisom Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Sąd uznał ponadto, że podejrzany ukrywa się przed polskimi organami wymiaru sprawiedliwości, albowiem unika jakichkolwiek kontaktów z prokuraturą prowadzącą postępowanie karne w tej sprawie i zaniechał współpracy z właściwą polską placówką dyplomatyczną, a nawet zaprzestał odbioru kierowanej doń w śledztwie korespondencji. Działania podjęte przez podejrzanego, zdaniem Sądu, celowo zmierzają do uniemożliwienia wykonania wobec niego, orzeczonego postanowieniem z dnia 14 sierpnia 2018 roku Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Oficer AK o Stefanie

Oficer AK o Stefanie Michniku: Mam nadzieję, że dosięgnie go sprawiedliwość



Tylko w portalu tvp.info. Kpt. Radłowski ukrywał po wojnie
cichociemnego, którego m.in. sędzia Stefan Michnik skazał na karę
śmierci.

Mjr Czaykowski jako cichociemny został przerzucony z Wielkiej Brytanii w
nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 r. Podczas powstania warszawskiego
walczył początkowo na Mokotowie, po przejściu kanałami do Śródmieścia
pełnił obowiązki dowódcy zgrupowania „Mokotów”. Ranny wydostał się z
Warszawy wraz z ludnością cywilną i pozostał w konspiracji przy
Komendzie Głównej AK.


Niemcy aresztowali go w grudniu 1944 r. w Częstochowie. Trafił do obozu w
Gross Rosen i Buchenwaldzie. Tam doczekał wyzwolenia. Po '45 roku,
widząc brak zainteresowania Polską ze strony aliantów, myślał o
emigracji do Maroka. Jednak rząd RP na uchodźstwie namówił go do
kolejnej misji na terenie Polski.


Kpt. Zbigniew Radłowski, żołnierz AK walczący podczas powstania m.in. w
kompanii szturmowej na Mokotowie, opowiadał o tym w nagraniach Archiwum
Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.


– Mjr Czaykowski, cichociemny, który stracił kontakt pod Warszawą,
zamieszkał w naszym domu w Krakowie i dwa i pół roku prowadził robotę
jako osoba związana z rządem londyńskim. Tu bym mógł wyciągnąć książkę
Ministerstwa Bezpieczeństwa, gdzie są skazani za szpiegostwo i my
wszyscy jesteśmy tam właśnie wymienieni, z tym że określono to jako
wywiad angielski – wspominał kpt. Radłowski.
Mjr Czaykowski wpadł w ręce UB w sierpniu 1951 r. wraz z kpt. Radłowskim
i jego rodziną. W kwietniu roku 1953 Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie,
z por. Stefanem Michnikiem w składzie, skazał Andrzeja Czaykowskiego na
karę śmierci za szpiegostwo. Majora zamordowano w więzieniu na
Mokotowie 10 października 1953 r. W egzekucji uczestniczył sędzia Stefan
Michnik. Ciała mjr. Czaykowskiego dotychczas nie odnaleziono.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Czy Stefan Michnik odpowie


Czy
Stefan Michnik odpowie za swoje zbrodnie? Prezes IPN: Tego domaga się
elementarna sprawiedliwość. Prokuratura prowadzi działania

Prokuratura prowadzi odpowiednie działanie, aby jak najszybciej
doszło do ekstradycji Stefana Michnika. Tego domaga się elementarna
sprawiedliwość. Błędem było to, że przez 30 lat wolnej Polski takich
zbrodniarzy nie ścigano

powiedział w „O co chodzi” (TVP Info) prezes IPN dr Jarosław Szarek,
komentując sprawę ścigania byłego komunistycznego sędziego – Stefana
Michnika, który mieszka w Skandynawii.

Prezes IPN, dopytany o postępy w sprowadzeniu Stefana Michnika do Polski, powiedział:

Tego
domaga się elementarna sprawiedliwość. Uważamy, że w przypadku tych
przestępstw nie ma przedawnienia. Błędem było to, że przez 30 lat wolnej
Polski takich zbrodniarzy nie ścigano.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. "Rzeczpospolita": Wniosek o

"Rzeczpospolita": Wniosek o areszt Stefana Michnika trafił już oficjalnie do Szwecji

Wojskowy
Sąd Okręgowy przekazał do Szwecji wniosek o aresztowanie stalinowskiego
sędziego Stefana Michnika – podała w poniedziałek na swojej stronie
internetowej „Rzeczpospolita”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Szwecja: Sąd nie wyraził

Szwecja: Sąd nie wyraził zgody na wydanie Stefana Michnika

Sąd
Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom
Stefana Michnika - wynika z udostępnionego we wtorek PAP protokołu.
Powodem odmowy jest przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz
jego szwedzkie obywatelstwo.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Z. Ziobro: Dokonamy oceny

Z. Ziobro: Dokonamy oceny decyzji szwedzkiego sądu ws. odmowy wydania Polsce Stefana Michnika

Dokonamy oceny decyzji szwedzkiego sądu ws. odmowy wydania Polsce
Stefana Michnika i wtedy się do niej, też być może procesowo,
odniesiemy - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości, Prokurator
Generalny Zbigniew Ziobro.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Ambasador Szwecji wezwany do

Ambasador Szwecji wezwany do MSZ w związku z odmową wydania Stefana Michnika

Ambasador
Szwecji został we wtorek przed południem wezwany do MSZ w związku z
decyzją szwedzkiego sądu o odmowie wydania Polsce Stefana Michnika,
podejrzewanego przez pion śledczy IPN o popełnienie zbrodni..

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Stanowcze słowa wiceszefa


Stanowcze słowa wiceszefa MSZ: Stefan Michnik ma krew na rękach. Ambasador Szwecji był poruszony sekwencją zbrodni

Analizujemy działania międzynarodowe, które można podjąć,
by Stefan Michnik poniósł odpowiedzialność - poinformował wiceszef MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk. Przypomniał, że zgodnie z prawem
międzynarodowym zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu.

Michnikowi zarzuca się, że jako stalinowski sędzia wojskowy
odpowiedzialny jest za 30 przestępstw, w tym wydawanie bezprawnych
wyroków śmierci wobec żołnierzy polskiego podziemia.

W listopadzie
ub.r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec b. stalinowskiego
sędziego Europejski Nakaz Aresztowania, a w styczniu do Sądu Rejonowego
w Goeteborgu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
podejrzanego, skierowany został wniosek o zgodę na wydanie Michnika
Polsce. Europejski Nakaz Aresztowania został wydany 26 października 2018
roku przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie. Na początku lutego
szwedzki sąd podjął decyzję o niewyrażeniu zgody na wydanie Stefana
Michnika. Jako powody odmowy wskazano przedawnienie zarzucanych
Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo.

W związku z tym orzeczeniem we wtorek do MSZ wezwany został ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren.

Pytany
w środę PR24, czego Polska chce w tej sprawie od Szwecji, biorąc pod
uwagę to, że sąd w Szwecji podjął decyzję o tym, że Stefan Michnik nie
może być wydany w Polsce, wiceszef MSZ podkreślił, że spotkanie służyło
przede wszystkim przekazaniu ambasadorowi noty, w której wyrażono
oburzenie związane z tą decyzją.

Wskazaliśmy również, że ona stoi w naszej opinii w sprzeczności z prawem międzynarodowym

— przypomniał.

Stefan
Michnik to osoba, która ma krew na rękach, zbrodniarz, który, nie
uznając żadnych okoliczności łagodzących, wydawał wyroki śmierci
na żołnierzy wyklętych. Prawo międzynarodowe mówi, że zbrodnie przeciwko
ludzkości się nie przedawniają (…) I wobec tego oczekujemy od Królestwa
Szwecji wydania Stefana Michnika zgodnie z naszym wnioskiem albo
osądzenia go na miejscu, bo to jest druga możliwość

— podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister
spraw zagranicznych przyznał, że departamencie prawno-traktatowym MSZ,
przy współpracy z IPN, trwa analiza tego, „jakie są jeszcze możliwości
działań międzynarodowych, aby odpowiedzialność dosięgnęła Stefana
Michnika”. Jak dodał, czytał ambasadorowi Szwecji nazwiska ofiar Stefana
Michnika „nazwisko po nazwisku”.

On wydał
na śmierć konkretnych ludzi, oczekujemy działań od władz Szwecji
i analizujemy co jeszcze można zrobić, by odpowiedzialność
go dosięgnęła. To nasz obowiązek. Pan ambasador usłyszał jacy ludzie
ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem
poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika,
którą przedstawiłem

— powiedział.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Wiceszef MSZ: Analizujemy,

Wiceszef MSZ: Analizujemy, jakie środki można wykorzystać, by doprowadzić przed sąd Stefana Michnika

Prowadzimy we współpracy z IPN analizę, "jakie jeszcze środki w
prawie międzynarodowym pozostają do wykorzystania, aby doprowadzić przed
sąd i pociągnąć do odpowiedzialności stalinowskiego zbrodniarza, jakim
jest Stefan Michnik" - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon
Szynkowski vel Sęk.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Jednoznaczne stanowisko

Jednoznaczne stanowisko premiera Morawieckiego: Domagamy się ekstradycji Stefana Michnika, jednego ze zbrodniarzy komunistycznych

Domagamy się ekstradycji Stefana Michnika, jednego ze zbrodniarzy komunistycznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowego Apelu Pamięci z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pod warszawskim Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki biorą udział w Apelu Pamięci przy warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza, który rozpoczął się w piątek wieczorem. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca w całej Polsce po raz dziewiąty.

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli święto polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. Nowe zarzuty wobec Stefana

Nowe zarzuty wobec Stefana Michnika. Szef pionu śledczego IPN: Jest decyzja o aresztowaniu

Pion
śledczy IPN przedstawił nowe zarzuty wobec byłego sędziego
stalinowskiego Stefana Michnika - poinformował w czwartek PAP dyrektor
Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca
prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Nowe zarzuty wobec

Nowe zarzuty wobec stalinowskiego sędziego Stefana Michnika

W najbliższy poniedziałek Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie ma
zdecydować o ewentualnym wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec
byłego sędziego stalinowskiego Stefana Michnika.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Jest Europejski Nakaz


Jest Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika! Stalinowskiemu zbrodniarzowi postawiono 93 zarzuty

autor: screen YT TVP Info
14 października 2019 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie
uwzględnił wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i wydał Europejski Nakaz
Aresztowania (ENA) wobec b. sędziego Stefana Michnika - poinformował PAP
Instytut Pamięci Narodowej.

Stefan Michnik (ur. w 1929 r.) w latach 50. pełnił funkcję sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego (WSR) w Warszawie.

Wniosek
ten został złożony w śledztwie prowadzonym przez Oddziałową Komisję
Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przeciwko
Stefanowi Michnikowi, który jest podejrzany o popełnienie
dziewięćdziesięciu trzech przestępstw stanowiących zbrodnie
komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości,
polegających na wydaniu w 1952 i 1953 r. w Warszawie bezprawnych wyroków
orzekających kary śmierci, kary długoletniego więzienia, ponadto
postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec
osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego

— napisano w przesłanej PAP informacji.

Instytut
Pamięci Narodowej (IPN) przypomniał, że „postanowieniem z dnia
13 września 2019 r. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie zastosował
wobec podejrzanego Stefana Michnika środek zapobiegawczy w postaci
tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania”.

Stefan
Michnik, mający nadal obywatelstwo polskie, nie posiada w Polsce
miejsca stałego pobytu, mieszka obecnie na terytorium Królestwa Szwecji
i co najmniej od 2008 r. unika jakichkolwiek kontaktów zarówno
z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też
z właściwą placówką dyplomatyczną RP, zaprzestał ponadto odbioru
korespondencji kierowanej doń w niniejszym śledztwie

— czytamy w informacji IPN.

Jak
podkreślono, „wskazuje to wyraźnie, że podejrzany wykorzystuje fakt
zamieszkiwania poza granicami kraju do utrudniania prowadzonego
przeciwko niemu śledztwa”.

Europejski Nakaz Aresztowania wobec
Stefana Michnika zostanie przekazany władzom Królestwa Szwecji i - jak
poinformowano - „może być podstawą do wydania podejrzanego
stronie polskiej”.

We wniosku pionu śledczego IPN
z 10 października br. do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie
o wydanie ENA podkreślono również, że „postawione zarzuty wobec byłego
sędziego dotyczą także wydania wielu wyroków kar dożywotniego
i długoletniego więzienia, a także decyzji o tymczasowym aresztowaniu”.

Sędzia
Michnik represjonował w ten sposób przeciwników komunistycznego reżimu
m.in. zawodowych oficerów Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej,
żołnierzy Armii Krajowej, działaczy organizacji konspiracyjnych, a nawet
harcerzy z organizacji „Rysie” i „Orlęta”, księży katolickich
i siostrę zakonną.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. Poznaliśmy dane skazanych


Poznaliśmy dane skazanych przez Stefana Michnika! SPRAWDŹ, kto został zamordowany w wyniku decyzji stalinowskiego sędziego

Dane siedmiu osób skazanych na śmierć przez sędziego
stalinowskiego Stefana Michnika podał - w odpowiedzi na wniosek posła
Tomasza Jaskóły - IPN. W poniedziałek Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie
wydał wobec mieszkającego w Szwecji b. sędziego Europejski
Nakaz Aresztowania.

Poseł Tomasz Jaskóła (KP UPR) ponad miesiąc temu wystąpił do IPN
o listę osób, które Stefan Michnik skazał na śmierć. Jak podało
w informacji przesłanej w czwartek PAP Biuro Poselskie Jaskóły,
w odpowiedzi na wniosek posła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przedstawiła dane siedmiu osób
skazanych przez Stefana Michnika.

Są to osoby, jak
podał IPN, „wobec których Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (lub
Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie) z udziałem Stefana Michnika jako
przewodniczącego składu lub sędziego orzekającego wymierzył
karę śmierci”.

W wykazie znaleźli
się: oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz formacji będących
jego kontynuacją w okresie II Wojny Światowej Zefiryn Machalla; członek
konspiracyjnej organizacji niepodległościowej „Kraj” Hubert Cieślak;
rzekomy współpracownik wywiadu angielskiego Edward Gubała; kurier
II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz placówki
informacyjno-wywiadowczej „Biuro Planowania” Felicja Wolff vel Anna
Neuman; członek konspiracyjnych organizacji niepodległościowych Związek
Walki Zbrojnej, Armia Krajowa oraz Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”
Franciszek Blok; oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Maksymilian
Chojecki; oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz formacji
będących jego kontynuacją w okresie II Wojny Światowej
Jerzy Lewandowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika! Stalinowskiemu zbrodniarzowi postawiono 93 zarzuty

W zeszłym
tygodniu IPN poinformował o przedstawieniu nowych zarzutów dotyczących
zbrodni sądowych wobec sędziego stalinowskiego Stefana Michnika. Jak
wskazano, przestępstwa popełnione w latach 50. XX w. przez Michnika
stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, które w świetle prawa
międzynarodowego nie ulegają przedawnieniu. Postępowanie przeciwko
Stefanowi Michnikowi prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Jak powiedział
PAP dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi
Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski,
w sprawie zgromadzono obszerny i wyczerpujący materiał dowodowy, który
pozwolił na przedstawienie Stefanowi Michnikowi łącznie 93 zarzutów
popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie tzw. zbrodni sądowych.

To przestępstwa
stanowiące zbrodnie komunistyczne i wyczerpujące znamiona zbrodni
przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu przez niego bezprawnych
wyroków orzekających kary śmierci oraz kary długoletniego więzienia,
a także na wydaniu postanowień o tymczasowym aresztowaniu wobec osób
działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego

— wskazał prok. Pozorski.

W związku
z nowymi zarzutami, we wrześniu Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję
o tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika, który od lat mieszka
w Szwecji i ma obywatelstwo polskie oraz szwedzkie. W poniedziałek
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Michnika Europejski
Nakaz Aresztowania.

ENA wobec tego b. stalinowskiego sędziego był
już wydany w 2018 r. Na początku lutego tego roku Sąd Rejonowy
w Goeteborgu zdecydował jednak, że Michnik nie będzie Polsce wydany,
a jako powody odmowy wskazano przedawnienie zarzucanych Michnikowi
czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo.

Tym razem pion śledczy
IPN przedstawił nową argumentację prawną dotyczącą nieprzedawnienia
zbrodni popełnionych przez Michnika. Jak podał prok. Pozorski, czyny
zarzucone b. sędziemu stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości i były
zakazane przez ówcześnie obowiązujące przepisy prawa międzynarodowego,
zatem nie uległy one przedawnieniu, „stąd ich ściganie znajduje
umocowanie zarówno w świetle przepisów prawa międzynarodowego
jak i krajowego”.

We wniosku pionu śledczego IPN do Wojskowego
Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie ENA zwrócono uwagę,
że podejrzanemu grozi surowa kara.

Stefan Michnik
stoi pod zarzutami popełnienia 93 zbrodni i występków o górnej granicy
sankcji pozbawienia wolności wyższej niż osiem lat, w tym zabójstw,
a także przestępstw, za które możliwe jest wymierzenie nawet
dożywotniego pozbawienia wolności

— stwierdził prok. Pozorski.

Stefan
Michnik (ur. 1929) od co najmniej 2008 r. unika jakichkolwiek kontaktów
zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też
z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbiera również
korespondencji kierowanej do niego w śledztwie.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. W nowym numerze tygodnika


W nowym numerze tygodnika "Sieci": Mroczne tajemnice Stefana Michnika. Czy Szwedzi przestaną kryć stalinowskiego zbrodniarza?

Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Zbrodnia i bezkarność”
poruszają kwestię wydania kolejnego europejskiego nakazu aresztowania
Stefana Michnika. Piszą, że… relacje rodzin ofiar sądowych mordów
Stefana Michnika są wstrząsające. Nie wszystkie wymierzone kary śmierci
wykonano, ale już samo oczekiwanie na decyzję, czy do egzekucji dojdzie,
było niewyobrażalną torturą.

Autorzy przypominają, że… *to już
trzeci europejski nakaz aresztowania (ENA), jaki wobec Michnika wydaje
pion śledczy IPN. Dotychczas szwedzkie sądy odmawiały jego realizacji,
stwierdzając, że zarzucane mu czyny uległy przedawnieniu (według
szwedzkiego prawa), a także powołując się na fakt, iż od 1977 r. jest
on obywatelem Szwecji. *

Jednocześnie Pyza i Wikło podkreślają, iż… tym
razem ma być inaczej. Zamiast 30 zarzutów (jak w ubiegłym roku)
prokuratorzy z pionu śledczego IPN udokumentowali 93 zarzuty wobec
stalinowskiego zbrodniarza. Jak argumentują w 174-stronicowym piśmie,
czyny te nie uległy przedawnieniu, gdyż w chwili popełnienia stanowiły
zbrodnie przeciwko ludzkości, co sankcjonowało prawo międzynarodowe –
zwłaszcza Karta Międzynarodowego Trybunału Wojskowego. Dodatkowo
w dokumencie przywołana jest konwencja o niestosowaniu przedawnienia
wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości przyjęta przez
Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wydaje się, że to najlepiej uargumentowany
z wniosków o aresztowanie Michnika, a na pewno taki z najmocniejszą
podstawą prawną. Wśród 93 zarzutów najcięższe dotyczą całkowicie
bezpodstawnych wyroków śmierci wydawanych przez Michnika
na polskich bohaterów.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

33. Wniosek o ekstradycję Stefana

Wniosek o ekstradycję Stefana Michnika trafił do szwedzkiego sądu. Śledczy: Nie ma możliwości wydania go Polsce

Szwedzka prokuratura zwróciła się do Sądu Rejonowego w Goeteborgu z
wnioskiem o wydanie polskim władzom b. stalinowskiego sędziego Stefana
Michnika. Sąd ma wkrótce podjąć decyzję w tej sprawie - potwierdziła w
piątek PAP w szwedzkiej Prokuraturze Krajowej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

34. Sąd w Goeteborgu nie zgodził

Sąd w Goeteborgu nie zgodził się na wydanie Stefana Michnika

Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie zgodził się 19 grudnia na wydanie
Stefana Michnika polskim władzom. Stefan Michnik to były stalinowski
sędzia. Sędzia Robert Eneljung przychylił się do wcześniejszej oceny
szwedzkiej prokurator Ulriki Bentelius Egelrud, we wniosku o wydanie
Stefana Michnika. Prokurator Ulrika Bentelius Egelrud napisała we
wniosku do sądu, że „nie ma możliwości wydania Polsce […]

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. Szwecja: Były stalinowski

Szwecja: Były stalinowski sędzia Stefan Michnik dożywa starości w domu opieki

90-letni Stefan Michnik, którego wydania odmówił szwedzki sąd,
dożywa starości w jednym z domów opieki w Goeteborgu. Od lat nie udziela
wywiadów mediom. "Sądziłem, że służyłem swojemu krajowi" - to słowa z
ostatniej rozmowy ze szwedzkim dziennikarzem

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

36. Różne miary zbrodni

zdjecie

Różne miary zbrodni

Instytut Pamięci Narodowej chce, by szwedzka prokuratura zaskarżyła decyzję sądu o niewydaniu Stefana Michnika

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

37. Znamienne! Adam Michnik wziął


Znamienne! Adam Michnik wziął udział w "Marszu Tysiąca Tóg". Internauci: Brat niezależnego sędziego na marszu osobiście

autor: PAP/Tomasz Gzell/Twitter
Komentujący są rozbawieni obecnością Adama Michnika na proteście
„kasty”. Przybliżają postać jego brata sędziego Stefana Michnika
i pytają, dlaczego nie zjawił się na marszu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

38. ZBRODNIA NIEROZLICZONA.


ZBRODNIA NIEROZLICZONA. „Czułem zadowolenie, wydając wyroki na wrogów”. Jak długo jeszcze nad Polską będzie ciążyła klątwa domu…

W cyklu „Ważne archiwa SIECI” przypominamy Państwu najważniejsze
publikacje naszych autorów. Co tydzień, w weekendy czytelnicy portalu
wPolityce.pl, którzy przystąpią do „Sieci Przyjaciół” (można to zrobić
==> TUTAJ) dostaną porcję dobrej publicystyki, reportażu, ważnych opinii.

Dzisiaj w cyklu WAŻNE ARCHIWA SIECI artykuły Tadeusza M. Płużańskiego oraz Marka Pyzy i Marcina Wikły.

ZBRODNIA I BEZKARNOŚĆ

MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

Artykuł ukazał się w tygodniku „Sieci” nr 44 (362) 2019

4–11 listopada 2019 r.

Ma na rękach krew polskich bohaterów. Skazywał ich na śmierć i tortury za sprzeciw wobec


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl