Ambasadorzy na Wschodzie. X Rajd Katyński .

avatar użytkownika Maryla

Lotnisko w Smoleńsku to kolejne tragiczne miejsce na trasie rajdu - powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich. Motocykliści uczestniczyli tam we Mszy Świętej. Odwiedzili także Hutę Pieniacką, miejsce ludobójstwa Polaków dokonanego przez formacje SS i nacjonalistów ukraińskich.



- Dziesiąty Rajd Katyński był trudny. Pięć dni jechaliśmy w deszczu. W Kłuszynie, przy temperaturze minus dwóch stopni, skrobaliśmy lód z namiotów i motocykli. Warunki te mobilizowały nas jednak dodatkowo do dalszej drogi. Osiągnęliśmy wszystkie wyznaczone cele - opowiadał komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn. Uczestnicy rajdu złożyli wieńce w miejscach mordów Polaków na Wschodzie, m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach. Byli także na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem, aby złożyć hołd ofiarom katastrofy rządowego samolotu.
W połowie września motocykliści odwiedzili Hutę Pieniacką na Ukrainie, która w lutym 1944 r. stała się miejscem zbrodni dokonanej przez formacje SS i UPA na ludności polskiej. - W tym jednym dniu Huta Pieniacka ożyła. Oto, po 66 latach, które minęły od dokonanego ludobójstwa, w Hucie Pieniackiej odprawiono Mszę Świętą - uczestniczyło w niej ponad 300 osób - mówił Piotr Kola ze Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Motocykliści uczcili także 400. rocznicę zwycięstwa polskiego pod Kłuszynem, rozbijając namioty na dawnym polu bitwy.
- Nawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni. Wszystkie spotkania były wzruszające, zwłaszcza z Polakami - powiedział Węgrzyn. Dodał, że na całej trasie rajdu, we wszystkich krajach, motocykliści byli traktowani bardzo życzliwie przez miejscową ludność.
W czasie pobytu na Wileńszczyźnie, motocykliści odwiedzili kilka polskich szkół, m.in. w Wilnie gościli w polskiej szkole im. Jana Pawła II. Na trasie odwiedzili także sierocińce i zostawili dary: w Podbrodziu (Litwa), Bogdanowie (Białoruś) oraz w Smoleńsku i Miednoje (Rosja).
W tegorocznym X rajdzie wzięły udział 124 osoby na 109 motocyklach. Przemierzono ponad 6 tys. kilometrów w pięciu krajach: w Polsce, na Litwie, Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Rajd trwał trzy tygodnie - od 28 sierpnia do 18 września. Kapelanem X Motocyklowego Rajdu Katyńskiego był motocyklista o. Marek Kiedrowicz.
Zenon Baranowski

 

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101002&typ=po&id=po51.txt

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. więcej tu:

28 sierpnia wyrusza X
Motocyklowy Rajd Katyński. godz. 10:00 uroczystość przed Grobem
Nieznanego Żołnierza w Warszawie

sierpnia wyrusza X
Motocyklowy Rajd Katyński . O godz.
10:00 uroczystość przed Grobem Nieznanego ...
X Rajd Katyński w
mediach nie ma ani słowa o przebiegu i powrocie uczestników Rajdu.
Przypomniano ... medialnej" CISZA.
X Rajd Katyński we
Lwowie

wilnoteka.lt, 19 września 2010, 09 ...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl