Gaz ( Edmund Dantes )
Dzisiaj (i nie tylko dzisiaj) najważniejszym tematem polskiej gospodarki jest umowa gazowa z Rosją.
Tak mniej więcej od półtora roku słyszymy o negocjacjach gazowych z Gazpromem, czyli rosyjskim rządem.
Negocjujemy, negocjujemy i nie możemy nic sensownego wynegocjować.
W dniu dzisiejszym od rana we wszystkich mediach jesteśmy bombardowani wiadomością, że wkrótce zabraknie nam gazu. Wiadomość ta została później złagodzona sprostowaniem, że w razie braku odpowiedniej ilości gazu wyłączenia dotkną jedynie odbiorców przemysłowych.
Wiadomość ta jest dzisiaj podawana za PGNiG. Nasz "narodowy" monopolista w czasie renegocjacji umowy z Rosją zachowuje się w sposób, który przynieść korzyści tylko Rosji.
Kilka dni temu GW zamieściła artykuł: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8393525,PGNiG_utrudni_gazowe_negocjacje_z_Rosja_.html,
Tutaj znowu możemy dowiedzieć się jak nasz "narodowy" koncern gazowy ułatwia Rosjanom robotę.
Od pewnego czasu PGNiG zachowuje się jak przybudówka Gazpromu. Świadczą o tym zarówno powyższe przykłady, jak i rola PGNiG w realizacji dezyderatów, które przedstawił rok temu Putin podczas wizyty w Polsce - zmarginalizowanie roli EuroPolGazu.
W zamian polski odbiorca gazu płaci jedne z najwyższych cen w Europie, m.in. dzięki drenowaniu naszych kieszeni przez PGNiG.
Obecne kierownictwo PGNiG działa jak ewidentny pomagier Rosji. Powinno natychmiast zostać wymienione i oskarżone o zdradę polskich interesów.
Prawda jest taka, że w dniu dzisiejszym Polska ma swoje konwencjonalne złoża gazu (wystarczy tylko nie sprzedawać ich Kulczykowi, który jak wiadomo jest też realizatorem polityki Kremla w polskim sektorze energetycznym), Polska ma swoje bogate zasoby węgla kamiennego, który może nas całkowicie uniezależnić od gazu - wystarczy tylko wdrożyć technologię gazyfikacji węgla. Poza tym odpowiednią polityką cenową można zachęcić ludzi na przechodzenia z ogrzewania gazowego na ogrzewanie elektryczne, które obecnie jest szokująco drogie.
Oczywiście wymaga to aktywnej polityki państwa w tym zakresie.
Wtedy można byłoby podczas negocjacji powiedzieć Rosjanom: nasi drodzy przyjaciele Słowianie - dziękujemy Wam serdecznie za Wasz gaz. Zamykajcie kurek, my tego gazu nie potrzebujemy. Macie od teraz w waszym bilansie handlowym kilka miliardów $ mniej.
A my poradzimy sobie bez was. I w ciągu miesiąca my zamykamy rurociąg Jamalski. Tłumaczcie się przed Niemcami.
http://edmunddantes.salon24.pl/231209,gaz
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. dla przypomnienia - 2007 rok
Ruszyły prace nad podziemnym zgazowaniem węgla
ks, PAP
Aby otrzymać z węgla energię i ciepło nie trzeba wydobywać go na powierzchnię. Bezpieczniej i taniej można pod ziemią zmienić węgiel w gaz, służący do produkcji prądu, a w przyszłości, gdy gospodarka wodorowa będzie faktem, także wodoru. Finansowane przez UE badania w tym zakresie ruszyły właśnie w Głównym Instytucie Górnictwa
Wkatowickim instytucie zainaugurowano realizację trzyletniego projektu podziemnego zgazowania węgla, ukierunkowanego na pozyskanie wodoru (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie od 10 lat, które otrzymało unijne dofinansowanie - ponad 3,1 mln euro. GIG jest koordynatorem projektu, w którym uczestniczy 11 partnerów z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
- To bardzo rozwojowy projekt, który w przyszłości może prowadzić do wypracowania modelu funkcjonowania nowego typu kopalni, gdzie z podziemi wydobywany będzie nie węgiel, ale energia w postaci gazu lub gazu bogatego w wodór. Byłaby to kopalnia, gdzie to, co potrzebne do produkcji energii w pełni bezpieczny sposób trafiłoby na powierzchnię, a to co niepotrzebne - odpady i dwutlenek węgla - zostałoby pod ziemią - uważa koordynator ds. współpracy europejskiej GIG, dr Jan Rogut.
http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=18564
http://maryla-maryla.blogspot.com/2007/11/z-cyklu-bilans-zamknicia-spraw...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl