BIEG O PUCHAR ROTMISTRZA PILECKIEGO - udany podziękowania dla
Anity współorganizatorów i biegaczy. Relacja za niezależna.pl
W imprezie rozgrywanej na Kępie Potockiej w Warszawie rywalizowało ze sobą kilkaset osób w różnych kategoriach wiekowych
Ci którzy przybyli, obok uczestnictwa w sportowej rywalizacji, uczcili pamięć wielkiego patrioty, mogli też zapoznać się z faktami z biografii Rotmistrza, a wszystko to przebiegało w radosnej atmosferze. Na mecie biegu licznie zgromadzona publiczność głośno dopingowała swoich faworytów. Tuż przed startem do biegu głównego odczytany został list Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego skierowany do przybyłych na miejsce sportowej rywalizacji. W biegu tym na dystansie 10 km nagrodami głównymi były puchary Rotmistrza Witolda Pileckiego. Obok pucharów zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali z rąk córki Rotmistrza Zofii i jego syna Andrzeja nagrody ufundowane przez eurodeputowanych Hannę Foltyn-Kubicką i Ryszarda Czarneckiego. Pierwsze miejsce wśród pań zajęła Dominika Stawczyk, z czasem 40:27. Na podium obok niej stanęły Katarzyna Paszejko-Want i Ilona Banaszek. Wśród mężczyzn tryumfował Marcin Kufel. Zwycięzca osiągnął czas 32:41. Za nim na mecie zjawili się Przemysław Mazan i Piotr Zienkiewicz.
W biegu uczestniczył weteran maratońskich tras - 82-letni rotmistrz Jan Niedźwiecki - "Ułan", który startował 98 w maratonach. Również on otrzymał z rąk rodziny Witolda Pileckiego Puchar rotmistrzowski.
Na mecie na zawodników i dopingującą ich publiczność czekały gorące posiłki i napoje. Kto chciał, miał również okazję przyłączyć się do śpiewania pieśni i piosenki patriotycznych z Ryszardem Makowskim.
Przed zmaganiami biegaczy w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta msza św. inaugurująca uroczystości I Biegu o Puchar Rotmistrza Pileckiego. Złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą rotmistrza.
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą rotmistrza złożyła najbliższa rodzina - Zofia i Andrzej Pileccy, Piotr Gajewski reprezentujący IPN, Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości oraz reprezentant garnizonu warszawskiego płk. Kurowski.
W nabożeństwie uczestniczyli także mieszkańcy dzielnicy i uczniowie szkoły imienia rotmistrza.
Sponsorami tego wydarzenia byli: Astra, Srebrna Sp. z o.o., Muzeum Niepodległości, Narodowe Centrum Kultury, Wydawnictwo Rafael. Listę partnerów organizacji biegu tworzyły Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz Instytut Pamięci Narodowej. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Burmistrz Dzielnicy Żoliborz. Patronat medialny sprawowały Radiowa Jedynka, TVP Historia, TVP Warszawa oraz Studenckie Radio Campus. Pomysłodawcą Biegu była dziennikarka "GP" Dorota Kania, zaś bezpośrednią organizację przeprowadziła firma Portis.
mem, tw
Fotorelacja z I Biegu im. Rotmistrza Pileckiego dostępna TUTAJ
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz