Krótka smycz agentury. Kij i marchewka. Nie bo nie i amnezja. Miliony na fetę w 2008 trzeba spłacić...
Prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i b. prezydent Lech Wałęsa złożą w niedzielę wieczorem kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Potem wspólnie wezmą udział w premierze symfonii Vivo XXX, skomponowanej specjalnie na jubileusz Solidarności.
Poinformował o tym PAP w sobotę rzecznik prasowy rządu Paweł Graś.
Komorowski, Tusk i Wałęsa złożą kwiaty pod pomnikiem Stoczniowców
L. Wałęsa tłumaczy, dlaczego mówi "nie". "Przepraszam, prawa biologii"
Po 30 latach wielkiego osobistego wysiłku jestem dziś po prostu potwornie zmęczony. I właśnie dlatego nie jestem w stanie brać czynnego udziału w wielu spotkaniach i uroczystościach – tak Lech Wałęsa tłumaczy na swoim blogu swoją nieobecność podczas obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Notkę pt. "Przepraszam" pisze w momencie, w którym odbywają się główne obchody.
25. rocznica przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla ...
Planowane przedsięwzięcia
29 września br. w Warszawie odbędzie się uroczyste spotkanie na Zamku Królewskim, w którym wezmą udział, obok Lecha Wałęsy z Małżonką, między innymi wybitni przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki. Podczas spotkania Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jego Ekscelencja Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, były Przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi profesor Stanisław Szuszkiewicz oraz profesor Norman Davies wygłoszą przemówienia laudacyjne.
Wieczorem tego samego dnia w Teatrze Wielkim, podczas galowego koncertu „Nobel '83 Pro Memoria", przypomniana zostanie droga, jaką przeszedł przywódca „Solidarności" - jednego z najważniejszych ruchów społecznych w historii Polski i Europy. Koncert, wyreżyserowany przez Janusza Zaorskiego, poprowadzą Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz. Współorganizatorem warszawskich uroczystości jest Urząd m.st. Warszawy.
Główna część projektu „Nobel 25", przygotowanego przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2008 roku w Gdańsku.
W dniu 5 grudnia zaplanowano Światowe Forum Młodzieży z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. W trakcie poprzedzającego Forum tygodnia studenci, młodzi liderzy i działacze organizacji pozarządowych z całego świata podczas warsztatów „Expres Solidarności" odwiedzą miejsca symbolizujące zmagania z totalitaryzmem w Europie. Podróż specjalnie oznakowanym pociągiem zacznie się w Krakowie, będzie wiodła przez Warszawę do Gdańska. Młodzi ludzie odwiedzą m.in. hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Westerplatte, Stocznię Gdańską. Warsztaty obejmować będą również wykłady, spotkania oraz dyskusje na temat głównego przesłania Solidarności - wolności i godności w budowaniu pokojowego ładu na świecie.
6 grudnia 2008 r. w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Solidarność dla Przyszłości" z udziałem wybitnych polityków, laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, historyków, publicystów oraz młodzieży z kraju i zagranicy. Oprócz sesji inauguracyjnej w programie konferencji przewidziano dwie sesje tematyczne wraz z panelami dyskusyjnymi. Pierwsza z nich pod tytułem „Czy globalny pokój jest możliwy?" będzie okazją dla zaproszonych do Gdańska znakomitych gości do zaprezentowania poglądów, przemyśleń i propozycji dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego. Podczas drugiej sesji zatytułowanej „Kierunki rozwoju świata - szanse i zagrożenia" goście dyskutować będą o zagrożeniach ekologicznych, klimatycznych, zagrożeniach dla pokoju wynikających z nierówności ekonomicznych i społecznych jak również o sposobach przezwyciężania ich.
Nagroda Lecha Wałęsy
Uczestnicy międzynarodowej konferencji „Solidarność dla Przyszłości" będą świadkami przyznania po raz pierwszy Nagrody Lecha Wałęsy. Wyróżnieniem tym nagradzani będą co roku ludzie działający na rzecz wolności i propagujący w świecie idee „Solidarności". Nagroda Lecha Wałęsy to symboliczne wsparcie dla tych, którzy mają odwagę walczyć z przemocą metodami pokojowymi. Będzie wyrazem solidarności wobec wszystkich działających na rzecz wolności i demokracji w różnych częściach świata. Nagroda Lecha Wałęsy będzie również nagrodą finansową.
Publikacje
W ramach projektu przygotowane zostaną publikacje oraz film ukazujący działania Lecha Wałęsy na rzecz odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności.
Książka „Drogi do wolności - drogi do wspólnej Europy" pod redakcją prof. Jerzego Eislera, której wersję polską właśnie prezentujemy, trafi w ramach projektu pilotażowego do uczniów klas maturalnych liceów ogólnokształcących w Warszawie, Białymstoku, Trójmieście, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach i innych mniejszych miast w Polsce. W lutym 2009 roku przeprowadzone zostanie badanie dotyczące wpływu publikacji na zainteresowanie najnowszą historią Polski. Książka wydana zostanie w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.
Publikacja ukaże się również na stronach internetowych Instytutu Lecha Wałęsy, Fundacji Centrum Solidarności, Europejskiego Centrum Solidarności oraz polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych.
W ramach projektu przygotowany został reprint historycznego komiksu, wydanego po raz pierwszy w stanie wojennym w 1984 roku pt. „Solidarność - pierwsze 500 dni".
Wydana została również publikacja autorstwa Jacka Fedorowicza pt. „Jak zostałem Portrecistą Noblisty" bogato ilustrowana historycznymi grafikami autora.
Źródło: Instytut Lecha Wałęsy
Wyrok w procesie Wałęsa kontra Wyszkowski - 31 sierpnia
Sprawa dotyczy telewizyjnej wypowiedzi Wyszkowskiego z 16 listopada 2005 r. o domniemanej agenturalnej przeszłości b. prezydenta. W tym samym dniu Wałęsa otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej status pokrzywdzonego. Zapowiedział wówczas, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był on agentem służb specjalnych PRL.
Certyfikat dla sądu, we wtorek o 15 będzie wszystko wiadomo
Sąd już ocenił, czy Lech Wałęsa współpracował z SB, ale werdykt w tej sprawie chce ogłosić dopiero 31 sierpnia.
Wyrok w sprawie, którą Lech Wałęsa wytoczył Krzysztofowi Wyszkowskiemu, zapadł już 17 sierpnia. Jednak sąd postanowił odroczyć jego ogłoszenie do 31 sierpnia do godziny 15. W tym czasie zakończone już zostaną uroczystości rocznicowe wydarzeń z sierpnia 1980 r.
Wiemy wszyscy jakiego mamy Wałęsę, we wtorek do 15 dowiemy się jaki mamy sąd, niezależny, czy polityczny.
Sąd ma do dyspozycji z jednej strony certyfikat moralności Kieresa wydany Wałęsie przez IPN w dwuznacznej sytuacji
http://www.rp.pl/artykul/9133,291044_Cenckiewicz__Jak_Walesa_dostal_status_pokrzywdzonego_.html,
a z drugiej dowody w postaci dokumentów, których Wałęsa nie zdążył zniszczyć, oraz zeznania oficera prowadzącego funkcjonariusza SB Janusza Stachowiaka, który zeznał, że Wałęsa był uważany za wartościowego tajnego współpracownika, który odbywał liczne spotkania z funkcjonariuszami SB, udzielał informacji, które podpisywał pseudonimem, oraz że był sowicie wynagradzany.
Stachowiak ujawnił, że Wałęsa był źródłem informacji nie tylko dla SB, ale też wcześniej dla Milicji Obywatelskiej i Wojskowych Służb Wewnętrznych.
http://www.rp.pl/artykul/526789-O--Bolku--w-rocznice-Sierpnia--80.html
Sam termin ogłoszenia wyroku też wydaje się nieprzypadkowy.
Na 25 rocznicę Solidarności Wałęsa dostał prezent w postaci statusu pokrzywdzonego, co czeka go z okazji 30 rocznicy i czy także tym razem będzie miał powody do świętowania?
http://post.salon24.pl/223187,certyfikat-dla-sadu-we-wtorek-o-15-bedzie-wszystko-wiadomo
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Tusk , Wałęsa i paparazzi pod pomnikiem stoczniowcw
Nasze pokolenie dokonało rzeczy niezwykłej. Zamknęliśmy epokę podziałów, granic, konfrontacji, otworzyliśmy epokę intelektu, informacji i globalizacji - powiedział Lech Wałęsa przed wielkim koncertem Solidarity of Art.
http://www.rp.pl/artykul/448465,528662.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl