Jasnogórskie błaganie za Ojczyznę."Znów pod Twoją obronę się uciekamy"
Z o. Zachariaszem Jabłońskim OSPPE, definitorem generalnym Zakonu Paulinów, rozmawia Małgorzata Pabis
Ojcowie paulini z Jasnej Góry podkreślają, że obecnie bardzo ważna jest modlitwa w intencji Ojczyzny właśnie w tym miejscu - przed Obliczem Czarnej Madonny, Królowej Polski...
- Przeżywamy bardzo trudny czas, zapoczątkowany przez katastrofę pod Smoleńskiem. Zaraz po niej nastąpiły powodzie, a po wywołaniu "burzy" przez obecnego prezydenta, który zapowiedział usunięcie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego, w Warszawie toczy się walka o ten znak. My tu, na Jasnej Górze, zawsze jednoznacznie stajemy po stronie tych, którzy bronią krzyża, tych, którzy go kochają. Z kolegami w 1962 roku tu, na Jasnej Górze, broniłem krzyża, który stał na placu. Byliśmy umówieni, że jeśli nastąpi atak na krzyż, na Jasnej Górze rozdzwonią się dzwony, a ludzie na pewno przybiegną z ratunkiem. Potem wiele osób przynosiło do tronu Maryi różne krzyże, tak że w Jej kaplicy znajduje się miejsce, gdzie je umieściliśmy...
Obrońcy krzyża są dziś przez media ośmieszani, próbuje się ich konfliktować z Kościołem...
- Ostatnio usłyszałem od kogoś bardzo radykalną wypowiedź, ale niezwykle mi się spodobała. Ten człowiek powiedział, że dziś w Polsce można trafić za kratki za rozprowadzanie narkotyków, a media serwują nam "narkotyki głupoty" i nikt ich nie ściga. Dziś - trzeba to jasno powiedzieć - także przez media - zagrożona jest suwerenność naszego państwa. Piętrzą się różne problemy, więc trzeba nam uciekać się do Maryi, do Królowej Polski, bo tylko z Nią możemy ocaleć.
Na Jasnej Górze rozpoczęła się nowenna przygotowująca do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Jak wyglądała historia tego święta?
- O ustanowienie święta "Dziękczynienia Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej" ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero Papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Jednak władze carskie - pewnie z obawy przed Królową Polski - nie pozwoliły na czczenie tego święta. Po raz pierwszy obchodzono je 29 sierpnia 1906 roku. W 1931 r. Papież Pius XI ustalił 26 sierpnia jako dzień uroczystości. 26 sierpnia pierwszy raz czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. Od samego początku uroczystość była poprzedzona nowenną - duchowym przygotowaniem, a w diecezjach polskich wprowadzano ją stopniowo od 1910 roku. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce od 1956 roku.
Tematem tegorocznych rozważań nowennowych są słowa: "Maryja wierząca uczennica Pańska, troskliwa Matka i Królowa Polaków"...
- Ojciec dr Jan Pach, mariolog, którego zaprosiliśmy do głoszenia nowennowych rozważań, dodaje jeszcze: "Znów pod Twoją obronę się uciekamy". Już w tym sformułowaniu "znów" zauważamy, że nasze czuwanie, nasza modlitwa będą aktualizowane. Już w pierwszym dniu kaznodzieja podkreślił, że ta modlitwa ma być niejako odpowiedzią na przesłanie Jasnej Góry, bo tworzą ją nie tylko sami paulini czy wiekowe mury. Jasna Góra to wydarzenie zbawcze na polskiej ziemi. Trzeba dziś powtórzyć za o. Kordeckim: "Ludzie, nie bójcie się, uspokójcie się, jeszcze Najświętsza Panienka pokaże, że od burzących kolubryn mocniejsza".
Tegoroczna nowenna jest szczególnym wołaniem, by święto Matki Bożej Jasnogórskiej i zbliżająca się uroczystość rekoronacji Cudownego Obrazu (4 września br.) miały wymiar narodowy. Ojciec Pach wzywał: "Żeby te wota, które ludzie złożyli i które składają się na nowe korony i sukienkę dla Matki Bożej, ożyły wotami modlitw, myślenia narodowego i wołania o Polskę, która nie wstydzi się krzyża, która nie wstydzi się Matki Bożej i która woła o wartości i życie zgodne z Bożymi przykazaniami".
W kolejnych dniach w rozważaniach nowennowych przywoływane będą wątki biblijne dotyczące życia i posługi Maryi, wydarzenia historyczne dotyczące Jasnej Góry oraz sprawy aktualne. Msze św. nowennowe na Jasnogórskim Szczycie sprawowane będą do 23 bm. o godz. 18.30, a 24 i 25 sierpnia o godz. 19.00. Każdego dnia do uczestnictwa w Eucharystii zaproszeni są wierni z częstochowskich i okolicznych parafii na czele z proboszczami i wikariuszami, siostry zakonne, ojcowie i bracia paulini. W sumie na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej dotrze ponad 80 pieszych pielgrzymek! Ci, którzy nie są w stanie w nowennie uczestniczyć osobiście, mogą łączyć się duchowo, słuchając radia Jasna Góra, i przez internet.
Dziękuję za rozmowę.
http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=106870
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz