WNIEBOWZIĘCIE NMP. Dzień Matki Boskiej Zielnej

avatar użytkownika intix

 

 

 

 

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół, święconych w tym dniu w kościołach.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP, która obchodzona jest od V wieku, zalicza się do najstarszych świąt maryjnych w Kościele. Przypomina o wniebowzięciu Maryi jako nieśmiertelnej matki Syna Bożego. To święto Maryjne określa się w kościołach wschodnich jako: Zaśnięcie, Odpocznienie Najświętszej Maryi Panny.

Kościół zachodni święto Wniebowzięcia NMP obchodzi 15 sierpnia, a kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz starego stylu (juliański) - trzynaście dni później, czyli 28 sierpnia.

W Jerozolimie obchody święta Wniebowzięcia odbywały się w kościele położonym w pobliżu Ogrodu Oliwnego, gdzie znajdował się grób, z którego - jak głoszono - Maryja została wzięta do nieba.

W VI wieku cesarz bizantyjski Maurycy polecił obchodzenie tego święta w całym Kościele wschodnim; w VII wieku pod wpływem klasztorów wschodnich święto przeniesiono do Kościoła rzymskokatolickiego. Papież Pius XII ogłosił 1 listopada 1950 roku prawdę o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny jako dogmat wiary katolickiej.

Kult Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny praktykowany był we wczesnym chrześcijaństwie - wiązało się z nim wiele apokryficznych opowieści. Według jednej z nich w dzień Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zjechali się apostołowie z oddalonych krańców ziemi, by pochować ciało matki Zbawiciela u podnóża Góry Oliwnej. Przy zaśnięciu Maryi nie było jednak Tomasza, który po spóźnionym przybyciu prosił o otworzenie grobu Maryi. Gdy odsunięto kamień, znaleziono pusty grób, a w miejscu ciała Matki Bożej leżały pachnące lilie i wianki kwiatowe. Dlatego też w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święci się w kościołach kwiaty i zioła.

Święto Wniebowzięcia należy do najstarszych na ziemiach polskich uroczystości Maryjnych. Potwierdzeniem tego jest wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii  gnieźnieńskiej w X wieku (Królowa Polski).
Pielgrzymowanie jako forma pobożności sięga początków chrześcijaństwa - swe apogeum przeżywało w średniowieczu. Ponowne odrodzenie ruchu pątniczego nastąpiło w Europie w XVIII wieku. Największa coroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę, wyruszająca 6 sierpnia z Warszawy, została zapoczątkowana w 1711 roku.
W Polsce w Dniu Matki Boskiej Zielnej sanktuaria maryjne i kościoły zapełniają się wiernymi, którzy uczestnicząc w mszy świętej, wspominają dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wielu, zwłaszcza na wsiach, przynosi do poświęcenia bukiety polnych kwiatów i kosze świeżo zebranych ziół.

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół.

Wokół święta Wniebowzięcia powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

Ołtarz Zaśnięcia, Wniebowzięcia i Ukoronowania Matki Bożej w kościele Mariackim w Krakowie, wykonany w XV wieku przez Wita Stwosza, to największe dzieło polskiej sztuki rzeźbiarskiej.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją komunistycznych władz, przestał być dniem wolnym od pracy w 1955 roku. W maju 1989 roku Sejm przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

Największe uroczystości w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z udziałem przedstawicieli parlamentu i Episkopatu Polski oraz licznych pielgrzymów, odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wniebowzi%C4%99cie_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny

http://wiadomosci.onet.pl/2209835,11,matka_boza_zielona,item.html

 "Cud Nad Wisłą - Ks. Krystian Sokal "

 

10 komentarzy

avatar użytkownika circ

2. moja Weronka była w domu Matki Bożej w Efezie.

"
W Efezie istniał na początku V wieku kościół poświęcony Matce Bożej, a trzeba wiedzieć, iż w tym okresie kościoły pod wezwaniem świętych budowano tylko w miejscu ich śmierci. Jest to jeszcze jeden dowód, że Matka Boża spędziła ostatnie lata swego życia w Efezie.
Dom Matki Bożej stoi Na Wzgórzu Słowiczym. O jego autentyczności najbardziej są przekonani mieszkańcy małej wsi Kirkinka, oddalonej o 17 kilometrów od Maryem Ana Evi. Każdego roku pielgrzymują do Domu Matki Bożej na święto Wniebowzięcia NMP.
Od wieków przekazują sobie, iż z tego miejsca została Maryja wzięta do nieba.(...)

Największe zasługi w odkryciu Domu Matki Bożej w Efezie ma słynna niemiecka zakonnica - stygmatyczka i wizjonerka Anna Katarzyna Emmerich (1774-1824), która swoje niezwykłe wizje podyktowała Klemensowi Brentano. On zaś te zwierzenia zakonnicy wydał w książce "Życie Matki Bożej". Z niej pochodzi poniższy fragment.
"Dom Maryi był kamienny, czworokątny, a z tyłu zaokrąglony lub kanciasty, okna umiejscowione wysoko, dach płaski. Wnętrze domu przedzielał na dwoje piec. Palenisko znajdowało się naprzeciw drzwi, na ziemi, w zagłębieniu przy murze, który z obu stron na kształt stopni wznosił się aż do sufitu. W środku tego muru, od paleniska do powały, biegło zagłębienie podobne do przepołowionego komina: wchodził w nie dym, wydostając się na zewnątrz przez otwór w suficie. Na tym otworze widziałam ukośną, miedzianą rurę wystającą nad domem. Przednia część domu oddzielona była od pomieszczenia znajdującego się za paleniskiem lekkimi, przesuwanymi ścianami z plecionki, ustawionymi po obu stronach paleniska. (......)
Objawienia niemieckiej zakonnicy spowodowały, że poszukiwania doprowadziły do odnalezienia Domu Matki Bożej. W roku 1891 grupa badaczy prowadzona przez księdza Yunga przybyła na wskazane w książce miejsce. Naukowcy byli sceptycznie nastawieni do opisów K. Emmerich i chcieli udowodnić, że jej twierdzenia były bezpodstawne. W tym przekonaniu całymi dniami wędrowali po górskiej okolicy, otaczającej Efez. W końcu oświadczyli, że miejsce zwane przez tubylców Panama Kapulu odpowiadało temu, które opisała wizjonerka i stygmatyczka. Opowieść niemieckiej siostry uznali za prawdziwą, ponieważ opisane przez nią miejsce wyglądało tak, jak przedstawiła w książce.
Była to ruina domu, stojącego na wzgórzu Solmissos (Aladag) w regionie Ortygii. Badania zrujnowanego budynku przeprowadzone przez naukowców wykazały, że ściany pochodziły z VI i VII wieku po Chr., a przedmioty znalezione wewnątrz budynku pochodziły z I wieku po Chr. Kiedy budynek został odnaleziony, istniały jedynie fundamenty. Później odrestaurowano go, a obecny kształt nadano mu około roku 1950.

http://www.zrodlo.krakow.pl/Archiwum/2003/49/14.html

http://pasja.wg.emmerich.fm.interia.pl/zycie_jezusa138.htm

avatar użytkownika circ

3. Wniebowzięcie

Zaraz tej samej nocy po pogrzebie nastąpiło cudowne wniebowzięcie Najświętszej Panny. W ogródku przed grotą modlili się w nocy Apostołowie i święte niewiasty, i śpiewali psalmy. Wtem spuściła się z góry na grotę szeroka smuga świetlna, a w niej w trzech kołach trzy chóry Aniołów, w pośrodku zaś nich jaśniejąca dusza Najświętszej Panny. Przed Nią szedł Jej Boski Syn z jaśniejącymi znakami ran na rękach i nogach. Oblicza Aniołów w środkowej glorii wkoło duszy Najświętszej Panny, wydawały się jak oblicza malutkich dzieci, w drugim kole, jak oblicza dzieci sześcio - lub ośmioletnich, w trzecim, najdalszym, jak oblicza młodzieńców. Twarze tylko znać było wyraźnie, reszta postaci rozpływała się w blasku przejrzystym.

Wewnątrz groty w grobie otaczał głowę Najświętszej Panny jakby wieńcem chór duchów błogosławionych. Nie wiem, czy i o ile obecni widzieli to wszystko, ale widziałam, że z osłupieniem i czcią spoglądali w górę, lub wstrząśnięci, rzucali się twarzą na ziemię. Cudowne zjawisko zniżało się nad grotę, stając się coraz wyraźniejszym, a poza nim ciągnął się szlak świetlisty aż ku niebieskiej Jerozolimie. Najświętsza dusza Maryi, minąwszy Jezusa, przeniknęła przez skałę do grobu i wzniosła się zaraz na powrót wraz z świętem ciałem Maryi przemienionym już i jaśniejącym, poczym cały ten niebiański, cudowny orszak uniósł się w górę ku niebiańskiej Jerozolimie w przybytki wiecznej szczęśliwości. -Emmerich

Ostatnio zmieniony przez circ o ndz., 15/08/2010 - 01:40.
avatar użytkownika Maryla

4. Hołd - Z dawna Polski Tyś Królową

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika jar24

5. Matki Boskiej Zielnej

Dzieki za wiele informacji i materialu do przemyslen, zwlaszcza na temat polskiej obyczajowosci zwiazanej z tym swietem. Jesli ktos ma chec jeszcze nieco poglebic ten temat, polecam
http://dstp.cba.pl/

avatar użytkownika intix

6. @All

Bardzo dziękuję za piękne komentarze.
Połączmy się z wszystkimi pielgrzymami na Jasnej Górze, myślą i modlitwą...
Pokołońmy się Jej...
Odsłonięcie Cudownego Obrazu :

avatar użytkownika intix

9. Wniebowzięcie NMP

."...Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi na Dzień Szczególny jakim jest dla nas, Polaków 15 sierpnia.


Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi


"Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna - chwałę przynosiła imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący, wieczny Boże, wzbudź w nas szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy naszego kraju sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen"..."

(...)A w dzień Wniebowzięcia Najświęższej M.Panny Polacy podążali do kościoła z bukietami zrobionymi z kwiatów, kłosów zbóż gałązek z owocami aby podziękować Bogu za plony.
...
Zboże wysokie jak pułk żołnierzy,
Ej była u nas wojna odkryta,
Wojsko pszenicy i wojsko żyta!
Żeńcy sierpami ścięli szczęśliwie,
I kłos nie został na pańskiej niwie,
...
Białym obrusem stoły zaściele,
Przyjmie w gościnę swoje żniwiarze,
Miodu i wina zastawić każe;
Przepije czarę na nasze zdrowie,
I dobre słówko swym gościom powie."
/Syrokomla, r.1852/

http://niepoprawni.pl/blog/162/wniebowziecie-nmp-matki-boskiej-zielnej-dzien-chwaly-polskiego-zolnierza-ks-p-skarga-modli-