Obrona na jeden procent

avatar użytkownika Romuald Szeremietiew
Napisałem dla "Naszego Dziennika" na temat "profesjonalizacji" sił zbrojnych. PS. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił 11 sierpnia br., że polscy żołnierze wyjdą z Afganistanu do 2014 r. Bronisław Komorowski w kampanii prezydenckiej zapewniał, że żołnierze wyjdą w 2012 r. Czy minister uzgadniał treść wypowiedzi z prezydentem? Nie ma spójności polityki zagranicznej między prezydentem, a rządem, czy może prezydent zmienił zdanie nie informując o tym obywateli?
Więcej..

4 komentarze

avatar użytkownika hrabia Pim de Pim

1. O zdolności obronnej

Terenu jednostki Czerwonych Beretów pilnuje firma ochroniarska - wystarczy?

Kompletna amatorszczyzna Tuska i Klicha jest uderzająca. To doktrynerzy i szkodnicy.

Liczba żołnierzy ma ogromne znaczenie, aby zestrzelić śmigłowiec trzeba po prostu być w odpowiednim miejscu i dysponować samonaprowadzającą się rakietą. Obrona terytorium wymaga jego pokrycia przez wojsko w odpowiedniej ilości.

Poza tym - jako obywatel - chciałbym zgodnie z konstytucją mieć prawo obrony mojej Ojczyzny a nie patrzeć na postępujący demontaż Wojska Polskiego. Chyba zawodowi wojskowi też to widzą.

hrabia Pim de Pim

avatar użytkownika natenczas

2. TV TRWAM i RM

Jakiej obrony Polska potrzebuje?

TV TRWAM "Rozmowy niedokończone" 18:15

Gościem będzie Pan Romuald Szeremietiew

Ciąg dalszy wieczorem w RM - 21:40 "Rozmowy niedokończone"

avatar użytkownika Deżawi

3. @hrabia Pim de Pim: "Terenu jednostki Czerwonych Beretów..."

...pilnuje firma ochroniarska - wystarczy?"

- To jest akurat "trynd" ogólnoświatowy postępowych oświeconych, z którego Zachód zaczyna się ponoć wycofywać. Biorąc pod uwagę zapóźnienia kulturowe - kwestia 15 - 20 lat :)

Po tym czasie Zachód najprawdopodobniej wróci do obowiązkowej służby wojskowej, a "my"... wrócić do tego już nie zdążymy. Tak poza tym, obecnie na całym świecie zachodzą olbrzymie zmiany w wielu dziedzinach, na dodatek wszystko dzieje się szybko. To co dziś nam się wydaje odległe (20-30 lat), może być rzeczywistością już za 10, 15 lat.

Pozdrawiam.

"Moje posty od IV 2010"                                              

avatar użytkownika Romuald Szeremietiew

4. Outsoursing

Ma Pan rację. Inne kraje właśnie odchodzą od zlecania zadań wojskowych podmiotom spoza wojska. 
Według badań: http://www.zdnet.co.uk/news/systems-management/2005/04/27/gartner-highlights-outsourcing-problems-39196591/
Ponad 50% kontraktów outsourcingowych podlega renegocjowaniu, z czego 20% w trakcie pierwszych 12 miesięcy obowiązywania. Problemami wiążącymi się z zastosowaniem outsourcingu są: nieuzyskanie spodziewanych obniżek kosztów, ogólne pogorszenie jakości realizacji funkcji dotychczas wykonywanej samodzielnie, niepowodzenia w wypracowaniu relacji prawdziwej współpracy z dostawcą usług, spory między klientem a dostawcą usługi, zwłaszcza dotyczące jakości usługi i wysokości wynagrodzenia, niewykorzystanie szans z uzyskania większej operacyjnej elastyczności przy zaspokojeniu potrzeb klientów.


Ponadto: wystąpienie możliwości uzależnienia się od dostawcy, niemożność zachowania wysokiej jakości przy dużym udziale obcych komponentów, zatarcie obrazu firmy wśród klientów, możliwość poniesienia strat wynikających z niesolidności kooperantów, ujemne stosunki społeczne związane z redukcją personelu, ryzyko wzrostu kosztów.


Najczęstsze błędy popełniane przez kadrę kierowniczą stosującą lub wdrażającą outsourcing, mające wpływ na wystąpienie wskazanych problemów, to: niewłaściwy dobór kryteriów wyboru dostawcy, kierowanie się wyłącznie kryterium cenowym, słabe relacje nabywca-dostawca podczas życia projektu, nie stosowanie charakterystyki świadczonych usług (Service Level Agreement), nadmierna koncentracja na technologii i finansach, pomijanie aspektu personalnego, zbyt pośpiesznie przygotowywany kontrakt.
Takie niedogodności wystąpiły także w relacjach outsoursingowych wojska. Bardzo narzekali Brytyjczycy, którzy przedtem wręcz postawili na wykonywanie zadań przy pomocy  outsourcingu. Teraz wycofują się z tego Amerykanie. A w Polsce mamy kierownictwo MON, które w tym właśnie kierunku idzie.


 

RSz