Równo sto dwa lata temu, w dniu 15 lipca 1908 roku urodził się w Poznaniu, Henryk Zygalski, polski matematyk, kryptolog, poznański uczony, który wraz z zespołem Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, złamali w 1933 rok kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Niemieckiej to za dużo powiedziane. Enigmę wymyślił Niderlandczyk Hugo Alexander Koch. Patent sprzedał Niemcom.
Polacy Henryk Zygalski, Marian Rejewski, Jerzy Różycki, wykonali kopię maszyny niemieckiej.
Henryk Zygalski jako jeden z najlepszych studentów wydziału matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, został zakwalifikowany przez Wojsko Polskie do odbycia przeszkolenia na kursach kryptologów. Zatrudniony został w poznańskiej filii Biura Szyfrów Sztabu Generalnego. W Poznaniu pracował nad rozszyfrowywaniem kodów morskich.
W dniu 1 września został przeniesiony do Biura Szyfrów Sztabu Generalnego, "BS4", W Biurze szyfrów Sztabu Generalnego tworzył zespół uczonych kryptologów wraz Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim.
Henryk Zygalski był wynalazcą techniki arkuszy perforowanych zwanych "płachtami Zygalskiego" Dzięki tej pracy polscy kryptolodzy ze Sztabu Generalnego, bez problemów odczytywali niemieckie szyfrogramy nadawane z Enigmy.
Na podstawie badań Henryka Zygalskiego, wynalezienia techniki arkuszy perforowanych, Warszawska firma "AVA" stworzona przez Ludomira Danielewicza wraz z inżynierem Antonim Palluthem, pracownikiem Sztabu Głównego, bratem Leonardem i Edwardem Fokczyńskim zakładają Wytwórnię Radiotechniczną AVA, powstałą przy "pomocy" Sztabu Głównego. AVA wyprodukowała sześć sztuk kopii Enigmy o nazwie "Lacida" Konstruktorem części mechanicznej i elektrycznej był kompletnie zapomniany Ludomir Danielewicz, pracujący w Wydziale II Sztabu Głównego?. Te informację mogą budzić pewne przekłamania, bądź informację żony Danielewicza, Marii.
Nazwa Lacida pochodzi od "La" - od płk. Langera szefa całej operacji, "ci" - od nazwiska por. Ciężkiego i "da" - od Danilewicza
Skonstruowanie przez Mariana Rejewskiego cyklometru pozwoliło na większy i lepszy dostęp do zmienianych kluczy. Ten etap prac polskich uczonych kryptologów wraz z wynalezieniem "bomby kryptologicznej" pozwolił na szybsze i dokładniejsze odczytywanie szyfrów.
W dniu 25 lipca 1939 r. w Biurze Szyfrów w Lasach Kabackich niedaleko Warszawy delegacje francuskich i brytyjskich kryptologów zapoznały się z dokonaniami polskich matematyków i otrzymały kopie, replikę maszyny szyfrującej Enigma typu wojskowego oraz jej plany konstrukcyjne, a także bombę kryptologiczną i arkusze perforowane. Umożliwiło to w czasie II wojny światowej stworzenie przez Brytyjczyków w Bletchley Park własnego systemu "Ultra", dostarczającego dane o stanie i działalności armii niemieckiej
Po wybuchu II Wojny Światowej, 15 polskich kryptologów z BS 4 udało się do Francji, gdzie do listopada 1942 r. współpracowało z francuskim wywiadem, rozpracowując kolejne modyfikacje Enigmy. Rozszyfrowane materiały były przekazywane do Londynu do ośrodka wywiadu w Bletchley. Po zajęciu przez Niemców południowej Francji większość z nich udała się przez Hiszpanię do Wielkiej Brytanii. Ich droga wiodła przez Rumunię. Kiedy znalazł sie we Francji Henryk Zygalski rozpoczął pracę w ośrodku "Bruno" w Gretz-Armainvillers. następnie pracuje w Paryżu. W dniu 10 czerwca zostaje ewakuowany przez La Ferte-Saint Aubin, Vensat, Agen aż do Tuluzy.Po kapitulacji Francji i utworzenia rządu marszałka Petaina, wraz z ośrodkiem "Bruno" przedostaje się do Algierii. Wraca do Francji gdzie pracował w nowoutworzonym ośrodku dekryptażu "Cadix" w miejscowości Uzes. W dniu 6.XI.1942 ośrodek "Cadix" został zlikwidowany a Henryk Zygalski został ewakuowany do Cannes. W Hiszpanii, Pireneje zostaje aresztowany wraz z Marianem Rejewskim. Uwolniony został 4.V.1943 roku. W lipcu 194 roku zostaje ewakuowany do Portugali. Następnie droga przez Gibraltar do Wielkiej Brytanii. Rozpoczął tam prace w polskim ośrodku " Pluton Eksploatacyjny w Boxmoor.
Anglicy kiedy juz mieli odpowiednia ilość danych odsunęli od prac Henryka Zygalskiego.
Posiada doktorat honoris causa Uniwersytetu Polskiego na Obczyźnie.
Pośmiertnie udekorowany Krzyżem Wielkim orderu Odrodzenia Polski przez premiera rządu polskiego, profesora Jerzego Buzka.
Pamiątki po Henryku Zygalskim można oglądać w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku w Poznaniu.
Rozszyfrowanie tajemnych kodów niemieckiej maszyny "Enigma" było jednym z największych dokonań polskich uczonych, oficerów, kryptologów w XX wieku.
Dzięki pracom polskich kryptologów, II Wojna Światowa mogła sie kończyć wcześniej a wojska alianckie poniosły mniejsze straty.
Po II Wojnie Światowej nasi Alianci zapomnieli o zasługach polskich uczonych, kryptologów, żołnierzy. Większość zasług dziś przypisują sobie. O interesy Polski nie dbał żaden rząd i nie dba do dziś.
Henryk Zygalski po wojnie uczył w prowincjonalnej szkole w Anglii matematyki w polskim collage'u.
Zmarł 30 sierpnia 1978 w Liss, Plymouth
Na temat tajemnicy "Enigmy" ukazało sie w Polsce wiele książek, filmów. W większości przemilczających wkład Polaków.Wyświetlany film o Enigmie producenta Micka Jaggera, według powieści Roberta Harrisa, ani słowem nie wspomina o polskim udziale w złamaniu kodu Enigmy i jest bajką wyssaną z palca. Jedyny Polak występujący w filmie, o nazwisku Pulkowski, jest zdrajcą współpracującym z Niemcami! Ten film obraża uczucia naszego Narodu i zadaje kłam historycznej prawdzie.
Pomnik upamiętniający zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, poznańskich matematyków i kryptologów, którzy złamali niemiecki szyfr Enigma, odsłonięto w dniu 10 listopada 2007 roku, przed poznańskim Centrum Kultury Zamek. Pomnik odsłonili m.in. przybyli na uroczystość przedstawiciele rodzin trzech kryptologów.
"Szanowni Państwo,
[...]Polski wkład w zwycięstwo Sprzymierzonych w II wojnie światowej był pomniejszany przez wiele lat. Po uzyskaniu suwerenności Polska domagała się zdecydowanie uznania Jej udziału w wiktorii nad hitleryzmem. Domagaliśmy się przede wszystkim zaprzestania uporczywego szerzenia nieprawdy - często przez oficjalne czynniki - na temat "Enigmy" oraz innych urządzeń do odczytywania tajnych depesz niemieckich.
Wielu uznaje, że rozszyfrowanie "Enigmy" przez trzech polskich wybitnych kryptologów było największym wkładem Polski
w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. Umożliwiło bowiem osiągnięcie przez sprzymierzonych przewagi, która miała decydujący wpływ na przebieg wojny. Jan Nowak-Jeziorański pisał: "znajomość planów nieprzyjaciela, jego strategicznych i faktycznych zamiarów, rozmieszczenia sił, zapewniła aliantom przewagę,
która miała decydujący wpływ na wynik wojny. Bez "Enigmy" Anglia przegrałaby zarówno bitwę o Wielką Brytanię, jak też bitwę
o Atlantyk". Był to niewątpliwie największy w historii sukces kryptologiczny. Nikt nie zauważył, że autorzy tego wiekopomnego czynu nigdy nie zostali odpowiednio uhonorowani.
Cześć ich pamięci !
Profesor dr habilitowany Jerzy Buzek,
Prezes Rady Ministrów
Poznań,
Pomnik zaprojektowany przez zakopiańskich artystów, Grażynę Bielską-Kozakiewicz i Mariusza Krzysztofa Kozakiewicza
napisz pierwszy komentarz